User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: KW V2 vs Bilstein PSS9

Firat.M3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

KW V2 vs Bilstein PSS9

E36 M3 için Kw v2 veya PSS9 alacam. İkisi hakkında da olumsuz bir görüş yok. Fakat dikkatimi çekti ring'de süre peşinde koşturan e36 kullanıcıları genellikle pss9 tercih ediyor. sebebini bilemiyorum.

tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Kw v3 düşünmüyorum ayrıca.
    M. The most powerful letter in the world.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    PSS9 derim her türlü. Monotube > Twintube.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

TurboM3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fırat uzağa gitmene gerek yok,

Bende bir takım Ground Control Coil Over Kit var.

Önler Double Adjustable / Arkalar Single Adjustable

Kullanıma göre farklı sertlikte yaylar alma imkanı sunuyor.

Ön / Arka yayları isteğine göre değiştirebilirsin.

4 M3ümde şu anda Ground Control Coil Over Kit var. Çok iyi olduğunu düşünüyorum.
    KW veya PSS daha iyi olsa onları alırdım....

Ground Control Koni amortisörleri kendisi modifiye edip, Eibach yaylar ile tamamlıyor.
    Subhanallah, Elhamdulillah, Estağfurullah, Alllahuekber, Lailaheillallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TurboM3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fırat uzağa gitmene gerek yok,

Bende bir takım Ground Control Coil Over Kit var.

Önler Double Adjustable / Arkalar Single Adjustable

Kullanıma göre farklı sertlikte yaylar alma imkanı sunuyor.

Ön / Arka yayları isteğine göre değiştirebilirsin.

4 M3ümde şu anda Ground Control Coil Over Kit var. Çok iyi olduğunu düşünüyorum.
    KW veya PSS daha iyi olsa onları alırdım....

Ground Control Koni amortisörleri kendisi modifiye edip, Eibach yaylar ile tamamlıyor.
    GC / Koni kombinasyonunuz ile daha önceki kullandığınız ürünler arasındaki farkları yada kullanıma yansıyan hislerinizi biraz detaylandırabilir misiniz? Daha iyi olsa onu alırdım demişsiniz ama ucu çok açık bir cümle bu. Bilstein bütün coiloverlarda zaten Eibach üretimi yay kullanıyor.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Turbom3 ben de merak ediyorum arasındaki hissedilir farkları. aslında yol tutuş coiloverdan sonra bushing ile tamamlanarak ileri seviyelere taşınıyor. yoksa tek başına coilover biyere kadar.

ben tam olarak bilstein pss9 + alüminyum bushing kit alacam. kosei jant, corvette z06 kaliper (6 piston), 355mm disk, hr swaybar ve xbrace ile de tamamlayacam. lastik konusuna da bakacam henüz karar vermedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Corvette Z06 caliperi yerine çok daha uygun fiyatlı birşey önerebilirim size. Bir sonraki fren setup'um için kafamdaki kit. Ama min 19 jant istiyor. 370 fren diski. 355'e uydurulabilinir ama biraz CNC de özel ayak felan lazım olur.
    Schumi.Projects

Burak Kasim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konunun disina cikicak ama bende Shumi gibi fren tavsiyesinden bulunmak istiyorum.

Corvette Z06 Caliper birazcik pahali olabilir Shumi'nin dedigi gibi.

Onun yerine 6 Piston Touareg Caliperi 18z yada Cayenne Caliperi kullanabilirsiniz.

18" Janta sigar, eger 17" jant kullanmak istiyorsaniz Touareg 17z modelini almaniz gerek, oda 6 Pistondur.

Iki Kaliperde aynidir, Cayenne'nin ustunde Porsche ve Kirmizi Isi boyasi oldugu icin fiyati x2'ye yakindir.

Gerekli CNC braket'le 355mm'e cuk diye oturur, BMW'de olmasada baska markalarda bunu cok kez yaptilar VW gibi.

Ikiside Brembodur, Touareg caliperleri sifir bile alabilirsiniz fiyatlari cok ucuk degildir, emsallerine gore.

Yurt disinda ikinci elde kovalayabilirsiniz yada refurbished ama ikinci el pis olucagindan sikinti cikabilir ulkeye giriste.

Refurbished'ede sifira yakin para isterler ama istediginiz renge vs boyarlar, Brembo yazarlar ustune, bunu sifir alip Turkiye'dede yaptirabilirsiniz.

Touareg Caliper'leri gercekten aranan kan bence bu iste, bende cok kullanmak istiyorum ama kullanmak istedigim aracin master cylinderine buyuk geliyor ve sikinti yaratiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bmw'nin orjinal 17 jantlarının hiçbirisine 6 piston kaliper sığmaz. disk olarak da maximum 332mm girebilir. 4 piston stoptech, porsche cayman s kaliperleri gibi olabilenler var. Aslında bizim için yeterli olabilir bunlar da..

z06 6 piston kaliper, disk, hortum, braket, balata hepsi dahil rallyroad.net'de 1500$. he şu var, z06'nın frenleri nasıldır bunu bilemiyorum. Istanbulpark'da limitlerde 3-4 tur boyunca stabil olması yeterli benim için.

Bir diğer seçenekten de bahsedeyim, 840 ve 850'lerin bazılarında 4 piston brembo fren var orjinalde. Bunlar da 17 janta konulabilir. Çok kararsızım bu fren konusunda bakalım ne olacak

Jant için Kosei k1 kullanıyor tüm dünya. track için özellikle. Ben günlük de biniyor oldugumdan M-parallel daha çekici geliyordu onun da ağırlık dezavantajı var. Fikriniz nedir ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sole ornek veriyim o zaman, belki o zaman sanada karsilastirma sansi dogar.

MK4 R32 kullandigi jant olcusu 18" x 7.5" - ET38 ve Touareg 6 Piston 18z Caliperleri bunlara sigiyor 332mm original olcu disclerle ve dogru braketle 358mm'lere kadar cikabilirsin.

Sen zaten janti degistiricegin icin senin icin sikinti olmaz, jant alirsan 18" en kotu ihtimal olarak dusunuyorum.

Ama janti degismek istemiyorsan, bazi model Touareg/Q7/Cayenne'ler Brembo 6 Piston Caliper kullaniyorlar ve bu araclar originalde 17" jant kullaniyor.

17z diye geciyor bu caliperlerin ismide.

Belki spacer kullanmak gerekebilir, aractan araca bosluklar degisim gosterebilir.

Senin aracinin ustundeki jantlara olur mu emin degilim, bakmak lazim ama baska araclarinkine oluyorsa seninkinede olabilir diye dusunuyorum.

Z06 6 Piston Caliperlerini kim yapiyor hic bir fikrim yok ama kit fiyatinda baska etkenler war caliper disinda.

Cok uyguna halledebilirsin kiti ama bunda Disc ve Balata fiyati cok onemli.

Ucuz tek parca disc ve Hawk tarzi bir balata kullaniliyorsa, uyguna getirebilirler kiti ama sonuc pistte husran olur.

Sonra tekrardan disc ve balataya para harcarsin, ondan bir kere harcayip alabiliceginin en iyisini almak daha avantajli.

Kesinlikle EBC tarzi 2 Parca disc ve Ferodo 2500-3000 veya Pagid Blue tarzinda balata alman gerekir.

Eger hard core ben 30-40 tur aticam diyorsan, Performance Friction 01 Compound tarzi balatalara yonelmen lazim ama bunlari gunluk kesinlikle kullanamasin, inanilmaz sekilde ses yapar.

Hem gunluk hemde pistte kullaniyorsan, senin icin en iyi balatalar Pagid yada Ferodo olucaktir.

Kit olarak degilde malzemelere tek tek bakarsan, o zaman kitin ne kadar iyi olduguna daha iyi karar verebilirsin.

Butun bu yapilan ve satilan kitler cogunlukla SHOW amacli, pist kullanimi icin degil.

Eger 4 Piston kullanmaya karar verirsende solediklerinin disinda en iyi 996TT Caliperidir, en cok kullanilip en iyi sonuclar veren.

Ayrica disc ve balata olarak cok secenegi olan bir Caliperdir, hic yoksa 30-40 farkli balata cesidi war piyasada, Oem balatadan Carbon Compund'una kadar.

Bunlarin disinda E36 M3'un Fren Merkezi ne kadar buyuk onada bakmak lazim, Mert abi bu konuda daha iyi bilgiler verebilir diye dusunuyorum.

Cogu arac 6 Piston Caliper takip, fren merkezi caliperleri iyi besleyemedigi icin pedal hissiyatinda sorun yasiyor.

R32'nin fren merkezi yanlis hatirlamiyorsam 23.8mm ve bu 6 Piston calipere yetmiyor ve upgrade sansida yok.

Cogu insanin 6 Pistondan 4 Piston Calipere gecip sonuctan daha mutlu olduklarini duydum.

Bende acikcasi hala 6 Piston mu 4 Piston mu yapsam diye dusunuyorum ama solenenleride kulak arkasi edemiyorum, cunku upgrade sansi kesinlikle yok bizim araclarda.

Sende bu etkeni kendi aracinda goz onunde bulundurursan senin icin iyi olur.

Kosei K1'lar hakkinda hic bir bilgim yok.

Not: Bu arada R32 sahibi degilim ama S3/R32/TT Quattro motor ve bazi parcalari haric %95 ayni oldugu icin R32 uzerinden yorum yaptim, cunku S3 olarak yurtdisinda pek ornek yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    normalde 17" janta giren kaliperler e36 oem jantlarının içinin dizaynından kaynaklı daha dar olması ile ilgili olarak sorun çıkartıyor. 4 piston ve 332mm limit e36 için. ben kiti komple almak yerine zaten kaliperi diski ve balatayı ayrı almayı planlıyorum. caliper aradığıma dair konu da açmıştım. 6 piston kullanan araçlar var bir şikayetlerini duymadım fren hissiyatı ile ilgili. mantıklı gelen 4 piston kullanıp orjinal jantları ile yürümek. bunun içinde porsche'da seçenek çok. bakalım ne olacak..

Coilover olarak da PSS9 almaya karar verdim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Onu solememin amaci sadece bilgi amacli, jantin icine sigmasi butun herseyin 4/4'luk oldugu anlamina gelmiyor anlaminda yazdim.

M3'de sorun teskil etmeyebilir, senin icin + avantaj.

Eger 4 Piston kullanicaksan direk 996TT Caliperi al kafan rahat olsun, disc ve ozellikle balata secenegi inanilmaz cok.

Senin gosterdigin kitten pahaliya gelicek bole toplama bir calisma yapman ama eminimki daha memnun kalicaksin.

Verdigin websitesini simdi inceledim, o kit kesinlikle show icin yapilmis bir kit.

Butun firmalar ayni seyi yapiyor, o kit pistte is yapmaz bana kalirsa, en kotu ihtimal balatalar su koy verir ve cok agir bir kit linkteki.

I-HANN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaliper olarak wilwood bakabılırsın 6 pıston ve slim dir. 17 ınc jantada cok rahat uyuyor

http://www.wilwood.com/BrakeKits/Bra...ion=All&whl=18

ayrıca www.300mm.de sıtesınıde ıncelıye bılırsın dısk kalıper ıslerınde cesıtlı kombınasyonları var.
    “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

abdullahduymaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    PSS9 derim her türlü. Monotube > Twintube.
    peki monotube un twintube dan üstün olmasının sebebi nedir?
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ama ilk kuralımızdır önce bunu öğren,ATATÜRK ü sev. Tanı Öğren.

TechTurkey Caesar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    V3 düşünmüyorum demişsin ama ben BMW de V3 electronic kullanıyorum. Kendi beyni var ve bu beyin aracın oem beynine bağlantı kuruyor.

Yolun o anki durumuna göre anlık sertlik yumuşaklık tepkisi veriyor. Ve 4 coilde yola göre birbirinden bağımsız çalışıyor.

Dilersen IPhone den sende bunu canlı izleyebiliyorsun.

Pistte virajda öyle yol tutuyor ki full throttle da bile yanlamamak için elinden geleni yapiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı abdullahduymaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki monotube un twintube dan üstün olmasının sebebi nedir?
    Monotube sistemler amortisörün gövdesi pistonun içinde hareketti ettiğini ana housing oluyor ve içerisine aldığı yağ miktarı Twintube sistemine göre muazzam fark oluşuyor. Daha fazla yağ içerdiği ve daha geniş piston kullandığı için daha geç ısınan, daha keskin tepkimeli bir sistem elde ediyorsun. Performans kullanımına yönelik fabrikasyon araçların büyük bir çoğunluğu fabrikadan Bilstein amortisörle gelmekte. Amortisör markası Bilstein olmasa bile Monotube tercih sebebidir.

Bana göre tek dezavantajı gövdesinde en ufak bir eğrilik yada darbe aldığında amortisör içinde hareket eden pistonun sıkışacağı için çalışmayacak olması. Onuda Bilstein kalitesi çözüyor ve amortisörün gövdesi sağlam üretiliyor.

Koni gibi Twintube sistemlerde ana gövde içinde ikinci bir gövde mevcut olup piston bunun içinde çalışıyor. Ana gövdede darbe ve ezilme olunca içteki sistem çalışmaya devam ediyor. Daha önce 3 takım Koni kullanmış ve her seferinde yamulmuş olmasına rağmen patlayana kadar çalışmaya devam ettiler. Ama performansından memnun değildim.

Schumi.Projects

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fren konusunda ise markalı kit alıcaksanız bende mutlaka Wilwood Slim serisi öneririm. Ama önerdikleri yumuşak balata yerine biraz daha agresif bir balata ile. Ferodo DS2500 günlük kullanıyorum hiç sıkıntı yapmıyor. DS3000 daha güzel ama günlük kullanamazsınız. DS2500 ve DS3000 arası bir balata derseniz Carbone Lorraine RC5+ öneririm. Nerdeyse hiç şikayet yok. Balatalarım bittiğinde bende bu balatalara geçicem.
    Schumi.Projects

mfk1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende de bilstein pss9 var bunun en ideal ayarı nasılsır acaba arkaları 4. ayarda önleride yarıya yakın ayarda kullanıyorum 18 inç jant ile biraz sekme yapıyor diye düşünyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunun bir ideali olsaydı fabrika ayarlar sabit bırakırdı. Onu aracına göre bilen birisinin yapması daha mantıklı. Üstündeki yayların kilosu kaçlık. Kaç cm basık. Hangi tip lastik ve hangi yol koşullarında kullanıyorsunuz. Sekmesi hangi şartlarda yada hangi zeminde ona göre değerlendirmek lazım.
    Schumi.Projects

mfk1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunun bir ideali olsaydı fabrika ayarlar sabit bırakırdı. Onu aracına göre bilen birisinin yapması daha mantıklı. Üstündeki yayların kilosu kaçlık. Kaç cm basık. Hangi tip lastik ve hangi yol koşullarında kullanıyorsunuz. Sekmesi hangi şartlarda yada hangi zeminde ona göre değerlendirmek lazım.
    5 cm dip basık golf 4 için olan kit bunların dip basıklığı 5 cm.bridgestone potenza s001 18 inç jan ile kullanıyorum.az girdili çıktılı yollarda sekiyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)