User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
44 sonuçtan 39 ile 44 arası

Konu: Yay press hakk.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı noelbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2007-2008 yillarinda bu foruma oldukca yogun girerdim. Hala ozamanlardan kalan uyeleri goruyorum burada. Cok sey degismis gordugum kadariyla. Eski uyelerde bilirler eskiden birakin yayi isitmak preslemek gibi enteresan isleri sorusu bile gecmezdi. Sorana cevap bile verilmezdi.

Arkadaslar bu is icin fizik kanunlarini sorgulamaya gerek yok. Her is gibi bu isinde bir usulu vardir. Herseyden once can tasiyoruz . Altinizdaki ne marka olursa olsun yeri geldigi zaman en saglami bile ne hale geliyor iyi biliyoruz. Belki cogunuza ters gelecek bu diyecegim ama yillardir bir gercek var ki para varsa bu is keyifli olur birakalim yaylari yakip kesmeyi. Maliniz onemli degil caniniza birsey olmasin.

Konuyu açan olarak mesajı üzerime alınıyorum. Forumdan oldukça uzun zamandır uzakta olduğunuz belli. Eğer takip ediyor olsaydınız, bu konuların en çok açıldığı dönemlerde yapmayın etmeyin diye en çok yazanlardan birisi bendim. Hatta savunanlar ile oldukça uzun tartışmalara da girdim ararsanız bulursunuz. Eski kullanıcı adım 'empo' idi mesajlarda o şekilde çıkabilir.

Forumu takip etmediğiniz gibi, koyunuda okumayıp konu başlığına göre yorumda bulunmuşsunuz ne yazık ki. Herneyse..

@Alihan_27 Hocam eline sağlık. Kasıtlı olarak abartılı yazdım ki biraz tepki çekeyim. Hiç bilip duymadığımız şeyler dökülsün ortaya, ama olmadı. Press hakkında emin olamadığım noktayı da açıklamışsın eğer yanlış anlamadıysam. Bir türlü emin olamıyordum yayın üst ve alt bölgelerinde kırılmaya gidecek kılcal çatlaklardan. Kısa vadede oluşmaz şeklinde bekliyordum.

Gerçi az miktardaki plastik deformasyonlarda (2-3cmlik) bu çatlakların hemen oluşmadığı da ortada. Şimdilik pressli yaylarla sorun yaşamadan gezebiliyor insanlar. Sorun (-ki konuyu açma sebeplerimden arasında en önde gelenlerden) bu yaylarda ne zaman fatigue/yorulma meydana geleceği. Bunu bilmek imkansız olsa gerek.

Birde hala eksenel yük uygulanmış yayın orta bölümlerinde de çap genişlemesine dayalı büyük bir sorun olacağı kafama yatmıyor. Şöyle ki hangi malzemeye kuvvet uygularsanız uygulayın, kuvvetin uygulanmadığı eksenlerde kuvvetin etkisine ters şekilde bir boyut değiştirmesi oluşacaktır. Ki bu toplama göre çok küçük kaldığından zararsız/etkisiz diye biliyorum yay da neden etkili olsun ? Aklıma yatmıyor bu.

Gerçi konu sayesinde 'press' işleminin uygulanışını da yanlış bildiğimi farkettim. Ben daha sakin bir davranış bekliyordum presslerken

Zahmet olmazsa, şu anlamadım dediğim kısmı anlatabilirsen çok makbule geçecek abi. Gerçi bi bölgede zayıflık olduktan sonra orada hiç zayıflama olmasa bile önemi yok giden gitmişte, olsun

@Hamdika abi 4. madde de yazdığın direkt olarak zamana oluşuyor hatta 'creep' diye geçen hadise olarak biliyorum. O pressten farklı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu açan olarak mesajı üzerime alınıyorum. Forumdan oldukça uzun zamandır uzakta olduğunuz belli. Eğer takip ediyor olsaydınız, bu konuların en çok açıldığı dönemlerde yapmayın etmeyin diye en çok yazanlardan birisi bendim. Hatta savunanlar ile oldukça uzun tartışmalara da girdim ararsanız bulursunuz. Eski kullanıcı adım 'empo' idi mesajlarda o şekilde çıkabilir.

Forumu takip etmediğiniz gibi, koyunuda okumayıp konu başlığına göre yorumda bulunmuşsunuz ne yazık ki. Herneyse..

@Alihan_27 Hocam eline sağlık. Kasıtlı olarak abartılı yazdım ki biraz tepki çekeyim. Hiç bilip duymadığımız şeyler dökülsün ortaya, ama olmadı. Press hakkında emin olamadığım noktayı da açıklamışsın eğer yanlış anlamadıysam. Bir türlü emin olamıyordum yayın üst ve alt bölgelerinde kırılmaya gidecek kılcal çatlaklardan. Kısa vadede oluşmaz şeklinde bekliyordum.

Gerçi az miktardaki plastik deformasyonlarda (2-3cmlik) bu çatlakların hemen oluşmadığı da ortada. Şimdilik pressli yaylarla sorun yaşamadan gezebiliyor insanlar. Sorun (-ki konuyu açma sebeplerimden arasında en önde gelenlerden) bu yaylarda ne zaman fatigue/yorulma meydana geleceği. Bunu bilmek imkansız olsa gerek.

Birde hala eksenel yük uygulanmış yayın orta bölümlerinde de çap genişlemesine dayalı büyük bir sorun olacağı kafama yatmıyor. Şöyle ki hangi malzemeye kuvvet uygularsanız uygulayın, kuvvetin uygulanmadığı eksenlerde kuvvetin etkisine ters şekilde bir boyut değiştirmesi oluşacaktır. Ki bu toplama göre çok küçük kaldığından zararsız/etkisiz diye biliyorum yay da neden etkili olsun ? Aklıma yatmıyor bu.

Gerçi konu sayesinde 'press' işleminin uygulanışını da yanlış bildiğimi farkettim. Ben daha sakin bir davranış bekliyordum presslerken

Zahmet olmazsa, şu anlamadım dediğim kısmı anlatabilirsen çok makbule geçecek abi. Gerçi bi bölgede zayıflık olduktan sonra orada hiç zayıflama olmasa bile önemi yok giden gitmişte, olsun

@Hamdika abi 4. madde de yazdığın direkt olarak zamana oluşuyor hatta 'creep' diye geçen hadise olarak biliyorum. O pressten farklı.
    Evet konu basligina gore yazdim mesaji. Basliga bakinca icerige bakmaya pek gerek kalmiyor. Bu arada mesajim size degil hatta konuyu baslatanin sizin oldugunuzu bu mesajinizla anladim. Benim mesajim bu islemi savunanlara kisa ve net . Sizde savunuy

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yukaridaki mesajimda bir hata olmus kusura bakmayin. Dedigim gibi sizde savunuyorsaniz bu bahsi gecen islemi bilemem ki sinirlendiginize gore sizde karsisiniz : ) Ama sunuda belirtmek isterim neye istinaden forumu takip etmedigin belli dediniz anlayamadim. Cunku bu bahsi gecen mantik disi uygulamaya karsi fikirli olmak icin az cok bu islerden anlamak yeterli sanirim. Amac kavga degil dostum yanlis anlama sakin can sizin mal sizin beni ilgilendirmez sadece yorumumu paylasmak istedim.

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

@Y.Emre anlamadığın noktayı biraz detaylandırabilirsen iyi olur.
    Şöyle devam edeyim. Verdiğin grafikte elastik sınır içerisindeki gerilme-şekil değiştirme eğrisi tam olarak öyle değil(kafa karıştırmaması için basitleştirilmiş çizimdir). Histerisizden dolayı elastik eğri dalgalı bir şekil çizer. Yay çeliği için elastik sınır içerisindeki histerisiz sorun teşkil etmez. Fakat plastik şekil değişimi sonrasındaki eğride, histerisizden kaynaklı dalga biçimi bozuktur dahası biçimsizdir . İşte bu biçimsiz eğri her yükleme tekrarı sonrası, kristal yapılar arası(mikro boyutlarda) aşırı noktasal gerilimlere neden olur ve bir süre sonra çatlak baş gösterir. Vakit olursa ayrıntılı şekil çizip derdimi daha iyi anlatmaya çalışacağım.

Bu konuda bişey olur olmazı tartışmıyoruz. Konu sahibi teknik yönden yayda neler olabiliri tartışmak istiyor. Yoksa pres sonrası belki araç hurdaya gidene dek birşey olmayabilir, ama bu olmayacağı anlamına gelmez, malzemede şöyle şöyle sıkıntılar görülür, ilgili malzemenin doğasına aykırı diyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben yorulmayı göz ardı etmişim haklısınız
    bu konu üzerinde saatlerce, günlerce tartışılacak ve net bir hesaba neredeyse varılamayacak bir konu. çünkü hangi yaya hangi yükler uygulanıyor ve kullanım esnasında ne tip yüklere ne sıklıkta maruz kalıyor vs. bir çok bilinmeyen içeriyor. bu sebeple hesaplamak imkansıza yakın diye yorumluyorum.
    bu arada ek bir not: ben elimde 1 takım daha orjinal yay olduğu için birini preslettim kullanıyorum. kullanıyorumdan kastım aslında test ediyorum. yayın sökülmüş haldeki yüksekliğinden önlerde -4cm arkalarda -3cm olacak şekilde pres uygulattım. önler gazlı arkalar yağlı amortisör. zamanla arka kısımda gözle görülür daha çok düşme meydana geldi fakat ölçmedim. ön neredeyse aynı duruyor. yol tutuşta değişiklik yok denebilir fakat daha az esneme olduğu için kısmen iyi denebilir ama bana kalırsa fark yok. ayrıca aynı zamanda jant ve lastik ebatımı da değiştirdiğimden yorumlamak yanlış olur. şimdiye kadar farkettiğim 2 önemli nokta var. onlar da:
    1. yay spor helezonlara göre daha yumuşak olduğu için teker açılıyken yaşanan esnemelerde (ki realde 5-6cm gibi bir alçaklık söz konusu) çamurluğun lastiğe sürtme durumu söz konusu. çok nadir yaşandığı için dert etmiyorum
    2. yay preslenince uç noklaların yerleri değişti. şöyle ki; amortisör üzerinde yayın oturduğu yuvalar var. oralara tam oturmuyor yayın bitiş ucu sanırım ki tam tur direksiyon çevirmelerinde sesi duyabiliyorum (yayın oturup çıkması gibi)
    herhangi bir ciddi sıkıntı yaşadığım zaman yayları hemen söküp orjinale dönebilirim bu sebeple şimdilik içim rahat.
    daha önce eibach 3cm pro-kit kullanmıştı. kesinlikle daha sert özellikle esnemelerde bunu hissedebiliyorum. şu an eibach 3cm yüksekliğinden en az 2 cm daha alçak araç.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu biraz hort olucak ama yaylari presslettiktem sonra kullandıkca biraz daha inme yaparmı araç ? Yarım parmak presşesik az gibi geldi zamanla inermi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)