User Tag List

Sayfa 7/13 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
245 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Güncel DSG Şanzıman SORUNLARI - ÇÖZÜMLERİ - GÖRÜŞLER ( GENEL KONU )

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "Bir gün her dsg arıza yı tadacaktır"
    Ama kavraması gider ama mekatroniği gider ama başka bişey olur ama mutlaka olur..
    Öte yandan kullanıcı hatasıyla direkt alakası yoktur sıkıntı çıkaracağı varsa sürekli yokuş aşağı da gitseniz olur.
    Ben senelerdir yazarım DSG std binek araçlar için berbat bir şanzıman türüdür
    GTI ve R Serileri için mükemmeldir o kadar
    Çok akıllı şaşırdığını pek göremezsiniz çok hızlı çok akıcı ama binek araç için çok sesli şehir içinde dur kalklarda konforsuz boşa alır birden vitese takar aniden 2 ye geçer vb..

yukcell88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.6 TDI DSG 2012 Leon kullanıcısı olarak fark ettiğim DSG 7 ilerinin sorunlarını yazayım izninizle;

1. Araç dijital kadranda 7 km/s hızı görmeden 2. vitese geçiyor. Daha site otoparkında iken ve sadece gaza dokunuyorken 2. viteste titreyen bir aracım oluyor. Çözüm: Manuele almak ve çıkışa kadar 1. viteste gitmesini sağlamak... (Aynı durum site çıkışındaki hafif tatlı bayırda da mevcut)

2. Manuel modda 2000 d/dk'ya yaklaşmadan bir üst vitese geçemiyorsunuz (ilk 4 vites için denendi). Fakat kendisi 1100 d/dk'ya düşürecek şekilde vites yükseltebiliyor. Çözüm? Gaza daha fazla basmak!

Garantisi bitmiş olduğu halde, servis bakımlı olduğu için kendileri test esnasında kavrama değişimi isteyeceklerini belirttiler, nitekim doğuş da onay verdi 2012 model 105 bin km'deki araç için. Sonuçta 500 TL verilip (iyi niyete dahil edildi) kavrama yenilendi. Fakat korkuyor muyum hala? Evet!

Yıllardır Seat kullanıyorum. 7 ileri dsg'yi kız kardeşime de aldırdım (1.2 TSI DSG ibiza) onda herhangi bir sorun oluşmadı. Şu an aracım 112 bin km'yi aştı. Zaten 7 bin km'de arıza verecek kavrama olsaydı bu araç 8 yaşına da gelemezdi diye düşünüyorum.

DSG'nin en büyük problemi yazılımdır nokta net. Aracın hangi throttle seviyesinde ya da hangi devirde vites yükselteceğini ayarlayan yazılım sorunludur. Araç tekeri döndürür döndürmez 2. vitese geçip yarım debriyaj kavrama yapmaya devam ederse her seferinde, siz manuel aracı da 50 bin km'de baskı balata değişimine mahkum bırakırsınız. Yabancı sitelerde bazı yazılımlar denk geliyor ama çok afaki rakamlardan bahsediliyor. Kendine güvenen, yazılım uzmanı yurttaşlarımızın bu konuya el atması gerekir diye düşünmekteyim.

1.6 tdi 7 ileri için; (devir verileri tahminidir)

1. viteste 2.000 devri görmeden her ne olursa olsun 2. vitese geçirmemeli. Gaza dokunuyor dahi olsa!
    Asla vites yükseltildiğinde 1500 d/dk'nın altına araç düşmemeli (7. vites hariç!)
    Bir de yarım debriyaj olayını azaltmaya yönelik bir adım atılırsa, kavramaların ömrü 100-150 bin km'yi rahatlıkla geçecektir. Ben buna gönülden inanıyorum.

Tabi kullanıcıların özellikle motoru durdururken önce boşa alıp el/park frenine ağırlığı verdirip ardından P (park) vitesine araçlarını alarak kullanmalarının da DSG'nin ömrüne katkı sağlayacağını düşünüyorum.
    Konu yukcell88 tarafından (16-10-2018 Saat 16:06 ) değiştirilmiştir. Sebep: Karakterlerin okunmaz oluşu

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @yukcell88 1.6 tdi için dsg yi çok güzel özetlemişsiniz. Şirkette 2013 jetta var.
    Aynı şekilde arabaya üzülüyorum resmen. Ya sürekli hızlanacak modda gaza basmanı istiyor - o zaman sorunsuz - , ya da gaza hafif dokunarak sakin süreceksen sürekli haddinden fazla düşük devirde kalarak titriyor arabayı.
    Hele yolcuysam acemi biri yanlış viteste sürüyormuşçasına müdahale edip vites düşür diyesim geliyor..
    -Fırat

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dsg açık yol veya pistte çok iyi hakikaten iyi.
    Ama sıkışık dur kalk trafikte muhakkak birşey oluyor ama öyle ama böyle.
    Kullanıma dikkat ederseniz daha geç arıza yaşama ihtimaliniz var ama bu tamamen şans meselesi , dikkat etseniz de zamansız arızalar olabilir.
    Dikkatli kullan arıza olmasın gibi bir cümle yanlış olur , kesin ifade kullanmamaktan kaçınırım şahsen.

Sakin kullanımda devir sayısının vites değişimden sonra hemen düşmemesi sanki manuel araçta vites büyüttükten sonra debriyajı gereksiz uzatan sürücüler gibi
    Kavrama ile ilgil, birşey gibi geliyor bana
    Bende de özellikle tempolu gittiğimde 3ten 4e geçince yapıyor buna benzer birşey

Gökhan Bilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen hafta 1.2 dsg polo aldım tahminen kavramasında sorun var yokuşta hafif geri kaçırıyor 1-2-3-4 vites geçişlerinde çok ufakta olsa silkeliyor. Araç d konumundayken normalde frenden ayağınızı çektiğinde gitmesi lazımken benim aracım gitmiyor bakalım garanti eylül ayında bitmiş 2016 model ikinci bakımı için önümüzdeki pazartesiye randevu aldım ve şanzıman kontrolü diye not düştüm bakalım ne diyecekler göreceğiz

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gökhan Bilgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen hafta 1.2 dsg polo aldım tahminen kavramasında sorun var yokuşta hafif geri kaçırıyor 1-2-3-4 vites geçişlerinde çok ufakta olsa silkeliyor. Araç d konumundayken normalde frenden ayağınızı çektiğinde gitmesi lazımken benim aracım gitmiyor bakalım garanti eylül ayında bitmiş 2016 model ikinci bakımı için önümüzdeki pazartesiye randevu aldım ve şanzıman kontrolü diye not düştüm bakalım ne diyecekler göreceğiz
    Aracınız taklalı olduğu için sanzıman yağıda ters dönüyo . Bu yüzden sorun çıkarmış olabilir. 45 lira olursa gelir bakarım..

Tamamen bilimsel ve esnafsal yaklaştım mevzuya .teşekkürler

emreogut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar skoda sı olupta iyi niyet garantisi altında kavramayı yada mekatroniği değiştirmiş olan var mı?
    octavia var bende böyle bir şey olması durumunda iyi niyetten belki yararlanırım diye yetkiliye girdim bakıma ama skodanın servisinin çok kötü olduğu söyleniyor. aydoğanlar vw-seat-skoda hepsine bakıyor ama skodaya böyle zorluk çıkartıyolar mış çözemedim..

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emreogut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar skoda sı olupta iyi niyet garantisi altında kavramayı yada mekatroniği değiştirmiş olan var mı?
    octavia var bende böyle bir şey olması durumunda iyi niyetten belki yararlanırım diye yetkiliye girdim bakıma ama skodanın servisinin çok kötü olduğu söyleniyor. aydoğanlar vw-seat-skoda hepsine bakıyor ama skodaya böyle zorluk çıkartıyolar mış çözemedim..
    külliyen yalan. bi defa garanti operasyonları doğuşta değil. Yüce Auto'da ki Yüce Auto'da müşteri memnuniyeti için baya kasar son 2 bakım tam olsun kavrama ve mekatroniğe iyi niyet alabilirsin.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

emreogut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bilalMW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    külliyen yalan. bi defa garanti operasyonları doğuşta değil. Yüce Auto'da ki Yüce Auto'da müşteri memnuniyeti için baya kasar son 2 bakım tam olsun kavrama ve mekatroniğe iyi niyet alabilirsin.
    teşekkürler bende öyle olmasını umarak yetkiliye devam ettim bundan sonrada devam edeceğim zaten yılda gireceğim 1 taş çatlasın 2 bakım oluyor aradaki farkıda görmeyeceğim..
    ilk defa yetkiliye girdim cam tavana bakım yapmışlar kapı ayarlarını yapmışlar iç dış yıkama yapmışlar ücretsiz hiç yoktan küçükte olsa bir kaç avantajı var..

alirizaatilla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu hort olacak belki ama sorayım istedim;7 ileri Dsg'li araç sahibiyim şanzıman yağı değiştirmeye gerek varmıdır?serviste öle bi bakım periyodu yokmuş öğrendiğim kadarıyla yokuşlarda kalkerken ufak bir titreme söz konusu bir kaç yerde yağ değişimi ve adaptasyon yapıldığını okudum ama doğruluk payı varmıdır yoksa kavrama zamanımı geldi

slowmotion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alirizaatilla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konu hort olacak belki ama sorayım istedim;7 ileri Dsg'li araç sahibiyim şanzıman yağı değiştirmeye gerek varmıdır?serviste öle bi bakım periyodu yokmuş öğrendiğim kadarıyla yokuşlarda kalkerken ufak bir titreme söz konusu bir kaç yerde yağ değişimi ve adaptasyon yapıldığını okudum ama doğruluk payı varmıdır yoksa kavrama zamanımı geldi
    tahminim kavrama arızasıdır. ileride artarsa zaten uyarı verip yolda bırakıyormuş
    AmcaPolo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı slowmotion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tahminim kavrama arızasıdır. ileride artarsa zaten uyarı verip yolda bırakıyormuş
    yani ufak ufak sinyal veriyo değiştireceksin beni diye!

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alirizaatilla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani ufak ufak sinyal veriyo değiştireceksin beni diye!
    tır tır tır diye titreme sesi geliyorsa kavrama malesef

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tır tır tır diye titreme sesi geliyorsa kavrama malesef
    sadece rampalarda yapıyo evet düz yolda bişey olmadı daha servis kıllığını yaptı sanayide değiştirip kafa rahat devam etmek gerek ovakit

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu gündeme gelince ben de ufaktan gördüklerimi aktarayım;

Yukarıda arkadaşlar yazmışlar, manuel kullanın şöyle kullanın böyle kullanın vs. diye.

Ama işin kötüsü, standart kullanıcıları hadi geçtim (ki kimsenin "böyle kullanılması lazım" gibi bir şekilde kullanması şart değil, dünyanın her yerine bu araçlar gidiyor, bir sürü standart insan kullanıyor ve VW grubu 10 sene boyunca bunlara garanti falan verdi, bizde tabi olay hikaye) bu işe dikkat eden insanlar bile sorun yaşadılar, halen de yaşamaya devam ediyorlar.

Bu yüzden ben DSG'de problem olmadığını ve kullanıcıların probleme sebep olduğu noktasındaki görüşlere katılmıyorum.

Bir arkadaşım Scirocco sahibiydi, sahibi olduğu 70-80bin km boyunca 3-4 defa "iyi niyet" garantisi adı altında çeşitli ücretler talep edilerek kavrama değişimi yapıldı. Ki kendisi "şu şekilde kullanın, bu şekilde kullanın" tarzı tavsiyelere birebir ve çok dikkatli şekilde uyarak kullandı.

Daha sonra geçtiğimiz 1-2 sene içerisinde sanıyorum, sıfır Seat İbiza 1.0 TSI alındı, o da DSG... O da 10-20bin km içerisinde yanılmıyorsam 2 veya 3.kavrama değişimini gerçekleştirdi.

DSG bu açıdan halen bende bir soru işareti... Asıl anlamadığım, VW grubu bunun üretimine halen nasıl-niye devam ediyor.

Benzer şekilde Hyundai'nin DGT miydi, onlar da abuk subuk zamanlarda ısınıp ısınıp hata veriyormuş.

Bu şekilde çift kavrama olup, başka böyle arızalar veren-verdiren şanzımanlar var mıdır, onlar hakkında da bilgi sahibi olmak iyi olur aslında, hep DSG görüyoruz ama başarısız ve problemli başka şanzımanlar da var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim kavramada biraz tırr tır yapıyor 1.viteste .. 1-3-5-7 de çok hafif vuruntu yapıyor yokuş çıkarken gazı fazla verince.. 2-4-6 sıkıntı yok..
    Bu kavramalar acaba takım olarak mı değiştiriliyor? Servis baktı bir şey yok dedi mekatronik daha önceden değişmiş..
    Sürüş olarak direkt etki eden bir şey yok. Ama ufak sarsılmada olsa gıcık ediyor beni.. Başka bir derdi tasası yok araçtan çok memnunum..
    Araç: 2010 1.4 polo DSG7

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba çift kavrama adı üstünde 2 tane debriyaj balatası var.Nasıl km ilerledikçe manuel arabaların balatası bitiyor ise DSG'ninde balatası daha doğrusu kavraması biticek bu kaçınılmaz son ve değişmeşi gerekli.

Manuel bir arabanın baskı balatası bittiğinde , götürüp bu nasıl iş iyi niyetten değiştirin diyemiyorsunuz çünkü balata.Fren balatası gibi bir ömrü var...DSG'ninde kavraması bu şekilde ve yarım kavradığı balatası bitiyor genelde.

Titreme araba yükte ve rampa yukarı 2. vitese attığında olur genelde ( bknz. en çok 2. viteste yarım kavradığıu için erken bitiyor)

Babamın ilk otomatik arabası B8 TDI DSG Passat idi , uzaylı gibi bakıyordu ilk başlarda.Araba 2015 ve 2018 arasında 3 yıl 120.000km onda kaldı.Ne mekatronik sorunu yaşadı nede yolda kaldı(ki ben o arabaya neler yaptım ).Fakat rampa yukarı 2. viteste titriyordu kavramasının değişmesi lazımdı.Servis değiştircekti 105.000 km gibi babam istemedi(nasılsa kiralık yollayacağız dedi , uğraşamam normal bakıma gir gel dedi ) neyse bu adamın yaptığı tek şey vardı.Vitesi D'ye alır işine gider , Durur P'ye alır bu kadar.Ne trafikte gereksiz yarım kavratma , ne alakasız 0-100'den kalkmalar(benim gibi) , kulakçığını bile belkide sadece ben kullanmışımdır.Normal bir insan bozamaz yani , en azından araba sürmeyi bilen...

Fakat benim arkadaşım ne yapıyordu , autohold kapalı , ayağı yarım frende araba sürekli 1000 devirde yarım kavramada bekle babam bekle.Hayvan gibi rampada arabayı geri viteste zorla , koku geldi diye beni ara.Sonra araba 15.000kmde 2.viteste titriyor...Titrer tabii , kullanmayı bileceksin kullanmayı.Verin bana sıfır km maneul bir arabayı 1000kmde nasıl bitiriyorum onun balatasını...

Ha kardeşim ben yarımda kavratırım , bunlara dikkat etmem.Ben o kadar para verdim , sonsuz ömürlü olacak diyenler yönünü değiştirecek... 2 saatte vites atan gidip tam otomatik vitesli arabalar alacak...Ha şimdi bana gelip ZF kral , BMW'de şöyle böyle demeyin...O bütçelerde ve sınıfda bir zahmet tam otomatik vites araba düzgün vites atsın,iki saat bekletmesin...Polo 1.0 TSI gibi sınıflarda , yada Seat Leon - Golf ...vs DSG gibi vites atan yok...

Adaptasyon ilede biraz zaman daha kurtarıyor , Balatalar azaldığı için kavrama noktası değişiyor o yüzden titriyor.Adaptasyon ile azalan kavrama noktası tekrar tanıtıldığında kullanımınıza göre değişiyor...
    Konu Mehmetmert tarafından (08-02-2019 Saat 15:47 ) değiştirilmiştir.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu gündeme gelince ben de ufaktan gördüklerimi aktarayım;

Yukarıda arkadaşlar yazmışlar, manuel kullanın şöyle kullanın böyle kullanın vs. diye.

Ama işin kötüsü, standart kullanıcıları hadi geçtim (ki kimsenin "böyle kullanılması lazım" gibi bir şekilde kullanması şart değil, dünyanın her yerine bu araçlar gidiyor, bir sürü standart insan kullanıyor ve VW grubu 10 sene boyunca bunlara garanti falan verdi, bizde tabi olay hikaye) bu işe dikkat eden insanlar bile sorun yaşadılar, halen de yaşamaya devam ediyorlar.

Bu yüzden ben DSG'de problem olmadığını ve kullanıcıların probleme sebep olduğu noktasındaki görüşlere katılmıyorum.

Bir arkadaşım Scirocco sahibiydi, sahibi olduğu 70-80bin km boyunca 3-4 defa "iyi niyet" garantisi adı altında çeşitli ücretler talep edilerek kavrama değişimi yapıldı. Ki kendisi "şu şekilde kullanın, bu şekilde kullanın" tarzı tavsiyelere birebir ve çok dikkatli şekilde uyarak kullandı.

Daha sonra geçtiğimiz 1-2 sene içerisinde sanıyorum, sıfır Seat İbiza 1.0 TSI alındı, o da DSG... O da 10-20bin km içerisinde yanılmıyorsam 2 veya 3.kavrama değişimini gerçekleştirdi.

DSG bu açıdan halen bende bir soru işareti... Asıl anlamadığım, VW grubu bunun üretimine halen nasıl-niye devam ediyor.

Benzer şekilde Hyundai'nin DGT miydi, onlar da abuk subuk zamanlarda ısınıp ısınıp hata veriyormuş.

Bu şekilde çift kavrama olup, başka böyle arızalar veren-verdiren şanzımanlar var mıdır, onlar hakkında da bilgi sahibi olmak iyi olur aslında, hep DSG görüyoruz ama başarısız ve problemli başka şanzımanlar da var.
    Olurmu öyle şey etrafta gördüğünüze inanmayın dsg süper şanzıman

Derler şimdi

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mehmetmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araba çift kavrama adı üstünde 2 tane debriyaj balatası var.Nasıl km ilerledikçe manuel arabaların balatası bitiyor ise DSG'ninde balatası daha doğrusu kavraması biticek bu kaçınılmaz son ve değişmeşi gerekli.

Manuel bir arabanın baskı balatası bittiğinde , götürüp bu nasıl iş iyi niyetten değiştirin diyemiyorsunuz çünkü balata.Fren balatası gibi bir ömrü var...DSG'ninde kavraması bu şekilde ve yarım kavradığı balatası bitiyor genelde.

Titreme araba yükte ve rampa yukarı 2. vitese attığında olur genelde ( bknz. en çok 2. viteste yarım kavradığıu için erken bitiyor)
    Forumlarda DSG konularının bir numaralı argümanlarından

Şöyle katılmıyorum, üstteki mesajımda da yazdım, "çok dikkat edilen" şanzımanda bile farklı 2 araçta 10bin km - 20bin km gibi rakamlarda değişti. Bu rakamlar normal mi sence?

Normal bir "bitme" değil bunlarınki.

Zaten mesajının devamında dediğin gibi, sıkıntı balata bitmesi değil, "titreme" yapması. Ha titreme ile birlikte biten de oluyor.

ZF klasik tork konvertörlü alalım demiyoruz ama bu devirde bu sorun da olmamalı.

Ben niye arabaya bindiğimde aman efendim böyle kullanmayayım, şöyle kullanayım, buna dikkat edilmesi lazım diye kullanayım. Ne ayılar var, saçma sapan taksici gibi kullanıyor bu aletleri. Koleksiyonluk Corvette kullanmıyoruz ki aman orasına bilmemne olmasın, şurasına bilmemne olmasın...

Ya adam Hyundai'de DCT'de, Alfa'da TCT'de "Barbaros Bulvarı'nı trafikte çıkamıyorum" diyor. "Isındı" uyarısı verip sağa çek diyor. Böyle aptalca bişey var mı?

Ford'da, Volvo'da, Mercedes'te de çift kavrama şanzımanlar var, bunlarda duymuyoruz hiç titreme, ısınma bilmemne... Nasıl oluyor. Gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Bunlar "ıslak" tip çift kavrama mı acaba.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)