User Tag List

Sayfa 9/13 İlkİlk ... 7891011 ... SonSon
245 sonuçtan 153 ile 171 arası

Konu: Güncel DSG Şanzıman SORUNLARI - ÇÖZÜMLERİ - GÖRÜŞLER ( GENEL KONU )

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dqn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DSG'yi üreten, argesinde çalışan mühendislerin düşüncelerini çok merak ediyorum. Neden mi? Çünkü 4 km hızda 2. vitese atıp araba 15 km hıza ulaşıncaya kadar yarım debriyaj yaptırıyor.Hatta bazen tadını kaçırıp direk 2. viteste kalktığıda oluyor.Bu şanzımanın kullanım ömründen yiyor çok açık hadi ömrü geçtim sürüş rahatlığı ve konforu açısından da iyi bir hissiyat kesinlikle değil.A180 ile de sıkışık trafiğe giriyorum.Hiç manuele almıyorum araba d de olmasına rağmen ne ikiyle kaldırıyor ne de ikinci vitese atmaya çalışıyor.Ortada bana göre bir sorun var.Mühendis arkadaşların bu duruma getirebileceği mantıklı bir cevap varsa kamuoyunu aydınlatsınlar.

Benim dsg 47bin kmde.Henüz bir problem yok.Ama sıkışık trafikte, yokuşta, kasislerde manuele almak tadımı kaçırıyor.
    yüzde yüz katılıyorum. Gaza dokunur dokunmaz 2 ye atıyor kavrama sürekli yarımda kalınca ömrü kısalıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    DSG programlayan arkadaşlar vardı. En azından vites atma süresini değiştirebiliyorlardı.
    1'den 2'ye atma hızını 4'den 10'a falan çıkaramazlar mı?
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanın 2.vitesi 1,5 gibi bir şey aslında. Asıl problem bizim trafiğin absürtlüğü, bir de rampalı coğrafya eklenince iş kötüleşiyor.
    Savaş MotorSports

alirizaatilla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı süleymann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 yaşında polo gti aracıma 80.000 km de komple sıfır şanzman taktırmıştım. sadece 2 kere servise girmişti.
    çok iyiymiş gerçekten doğuş oto'damı yapıldı işleminiz?

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mehmetmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir yerde hata var , fren balatası gibi düşünün düzgün kullanılan araçta 10.000kmde bitmesi imkansızzz.Elektronik olarak mekatronik bozulur eyvallah , başka bir şey olur eyvallah ama DSG ayağını devriyajda unutmuş acemi şöför gibi 10.000de bitiiremez.Tabi ultra dikkat ediliyor dediğiniz varsayarak ,hatta en ilkel çift kavrama şanzuman , robotik şanzuman...vs bitiremezz
    İşte forumların DSG konularının genel sorunu

2 farklı araç, 2 farklı motor, süper dikkat eden, aynen söylendiği tavsiye edildiği gibi kullanan bir kullanıcı. 10-20bin km'lerde değişen kavramalar.

İmkansız diyorsan ben yalan söylüyor oluyorum

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Kuru tip çift kavrama şanzımanı olup, trafiğe giren ve normal bir şekilde kullanılan her arabanın kavraması titreyecek ve değişim isteyecektir. Bunun KM aralığı şanzımanın ilk 2 vites oranı, kullanım koşulları ve araç ağırlığı ile değişkenlik gösterir.

Bu sarf malzemesi değşikliğini dert edecek kullanıcıların tork konvertörlü ZF gibi şanzımanları kullanması daha uygun olur bence.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sabah sıkışık trafikte gidiyorum. Hızım 8-9 km. Elbette DSG ikinci viteste.
    Manuele aldım, şak diye bire düştü.
    Otomatiğe aldım şak diye ikiye aldı.
    Yarım debriyajın ustası DSG valla. Yurtdışı garanti koşulları memleketimde uygulanmadıkça şahsi araba olarak DSG almam sanırım.
    Okumadan imzalamam.....

kifoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    6 ileri yaş kavrama DSG lerde kavramanın bitme noktası ne peki? 6 ileri DSG li 3. aracım birisini 105 bin km'de birini 150 bin km'de sattım her türlü trafiğe de girdim ne kavrama ne mekatronik hiçbir sorun yaşamadım şuan halen kullanmakta olduğum araç 152 bin km'de halen saat gibi çalışıyor.yani demek istediğim 7 ileri DSG ler bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında manuel şanzıman gibi balataları bitiyor ve kavraması değişiyorsa 6 ileriler neden öyle değil?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kifoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6 ileri yaş kavrama DSG lerde kavramanın bitme noktası ne peki? 6 ileri DSG li 3. aracım birisini 105 bin km'de birini 150 bin km'de sattım her türlü trafiğe de girdim ne kavrama ne mekatronik hiçbir sorun yaşamadım şuan halen kullanmakta olduğum araç 152 bin km'de halen saat gibi çalışıyor.yani demek istediğim 7 ileri DSG ler bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında manuel şanzıman gibi balataları bitiyor ve kavraması değişiyorsa 6 ileriler neden öyle değil?
    Cevabı zaten kendiniz verdiniz.

Yaş - Kuru farkı tamamen

Yaş kavramalı DSG'lerde tek görünebilen sorun mekatronik. O da bahsettiğiniz gibi 100-150bin km boyunca 1-2 defa ya bozuluyor ya bozulmuyor, o da şans artık.

Ama Kuru tip DSG'de saçma sapan balata bitirmeyen veya titretmeyen yok. Üstte arkadaş "kesssssssssssinlikle böyle bişey yok" diyor ama VW, Skoda, Audi vb. marka forumlarında adamlar kendileri bile yazıyor yeni gelen kullanıcıya "abi niye DSG aldın, almasaydın" diye

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kavramada sorun varsa ısındıkça ve zorlamada kendini daha çok belli ediyor ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada tekrar hatırlatayım, yalnızca bitmiyor bunlar. Asıl sıkıntı "titreme".

3-5 defa değiştiren arkadaşa sordum, yani dedim titreme harici bişey var mı, kaçırma vs. cart curt? Ya da balata mı bitiyor diyorum, hayır diyor olay titreme. Ben arabayı titreye titreye, lan acaba bişey mi olacak diye kullanmak istemiyorum diyor, balata sağlam bile kalsa. Eh, haksız sayılmaz.

Şirket aracı olarak bir sürü VW, Audi, Fiat, Renault kullanan arkadaşım da şirketteki VW grubu kullanıcılarına soruyormuş sizde sıkıntı var mı diye, sıkıntı yok diyen adam farkında değildi diyor mesela. Aynı arabayı ben aldım bindik, daha ilk yokuşta tırrrrrrt diye kalkıyordu araba diyor

kifoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yaş - Kuru farkı tamamen

Yaş kavramalı DSG'lerde tek görünebilen sorun mekatronik. O da bahsettiğiniz gibi 100-150bin km boyunca 1-2 defa ya bozuluyor ya bozulmuyor, o da şans artık.

Ama Kuru tip DSG'de saçma sapan balata bitirmeyen veya titretmeyen yok. Üstte arkadaş "kesssssssssssinlikle böyle bişey yok" diyor ama VW, Skoda, Audi vb. marka forumlarında adamlar kendileri bile yazıyor yeni gelen kullanıcıya "abi niye DSG aldın, almasaydın" diye
    kavramanın/balatanın bitmesini engelleyen şey yağ mı peki? titreşim olayına hiç girmiyorum bile 6 ilerilerde hiç öyle bir sorun yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yaş - Kuru farkı tamamen

Bir de gerçekten titremeyip nazar değer diye söylemeye korkanlar var

VAG grubu almak için en önemli nedenim dsg ve tsi motor olur. Diğer yönlerden pek bir özelliği yok zaten.
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kifoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kavramanın/balatanın bitmesini engelleyen şey yağ mı peki? titreşim olayına hiç girmiyorum bile 6 ilerilerde hiç öyle bir sorun yok.
    Valla çalışma mantığını tam bilmiyorum ama bu tip sorunlar niyeyse kuru tip kavramada.

Titreme balata bitirme vs haricinde çoğu markada şangır şungur tak tuk şeklinde sesler gelmesi de cabası.

Mesela Lancia Delta 1.6 dizelde sanıyorum robotize bir şanzımanı var Fiat'ın, 100.000 civarında normal debriyaj gibi balata değişimi yapmışlar. Tabi bu kuru-ıslak falan bi kavrama değil ama problemsizlik açısından güzel.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AlwaysFast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de gerçekten titremeyip nazar değer diye söylemeye korkanlar var

VAG grubu almak için en önemli nedenim dsg ve tsi motor olur. Diğer yönlerden pek bir özelliği yok zaten.
    Yok ben biraz fazla genellemişim, nazar değmesin tabi ki sorun yoksa olmasın inşallah Ama sanıyorum bu iş %50-50. Yani sorun yaşayan da var, bi o kadar hiç sıkıntısız kullanan da. Şans işi mi bu nedir ben anlamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    DSG’yi bilinçsiz kullananlar var mı? Var tabiki ama bu durum dsg yi temize çıkarmaz. Hala bu forumda bile kullanmayı bilmiyorsunuz tarzında bir yaklaşım olması benim açımdan hayal kırıklığı. Heleki ortada sorunsuz 6 ileri mevcutken ve abd de ki yargı kararları varken..

Güncelleme olayı da net bir olay değil, ben servisten defalarca aracınız güncel yanıtı aldım.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı dqn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DSG’yi bilinçsiz kullananlar var mı? Var tabiki ama bu durum dsg yi temize çıkarmaz. Hala bu forumda bile kullanmayı bilmiyorsunuz tarzında bir yaklaşım olması benim açımdan hayal kırıklığı. Heleki ortada sorunsuz 6 ileri mevcutken ve abd de ki yargı kararları varken..

Güncelleme olayı da net bir olay değil, ben servisten defalarca aracınız güncel yanıtı aldım.
    Olayın DSG ile alakası yok ki kuru tip çift kavrama bütün şanzımanlarda er ya da geç olacak bu. 20.000'de olmaz 140.000km'de olur. SARF MALZEMESİ sonuçta baskı balata ömrü var. Mekatronik vs bahsetmiyorum. Benim aracımda DCT şanzıman aynı şey benimki için de geçerli EDC'de de aynı, Powershiftte de. Kafam rahat olsun diyorsan tram otomatik alacaksın.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şanzımanın bilinçsiz kullanımı nasıl oluyor ?

kullanım talimatında ara sıra böyle yapın, bilinçlenin, yapmazsanız titreriz mi yazıyor !
    yoksa araç seyir halinde R'ye falan takmaya çalışanlar mı var, onlardan mı bahsediyoruz.

aracını bilinçsiz kullanan sadece şanzımanına zarar vermez ki bunun manuali, tam otomatiği, yarı otomatiği diye ayrım da yapılmamalı ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şanzımanın bilinçsiz kullanımı nasıl oluyor ?

kullanım talimatında ara sıra böyle yapın, bilinçlenin, yapmazsanız titreriz mi yazıyor !
    yoksa araç seyir halinde R'ye falan takmaya çalışanlar mı var, onlardan mı bahsediyoruz.

aracını bilinçsiz kullanan sadece şanzımanına zarar vermez ki bunun manuali, tam otomatiği, yarı otomatiği diye ayrım da yapılmamalı ...
    Daha önce birisi MMT şanzımanlı Toyota'yı mahkemeye vermişti. Araç rampa yukarı yoğun trafikte balatayı bitirip yolda kalıyor diye. Orada firmanın savunmasında şanzımanın kullanım kılavuzunda otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olduğu yazılı dolayısıyla bu araç tam otomatik değildir manuel şanzımandır ona göre kullanılmalıdır gibi bir şeyler söylemişlerdi. Benzer durum diğer yarı otomatikler için de geçerli.

Otomatik şanzıman tamiri yapan biriyle konuştum. DSG iyi en azından maliyeti belli, arızası belli, Ford Powershift vb çift kavramalarda maddiyat boyutu çok aşırı oluyor demişti.

Şunu paylaşayım. VAG grubunda kullanılan DQ200 şanzıman her markada farklı programlanmış. Mesela benim A3'te durduğu yerde gaza basmazsanız nerdeyse hiç kavramaya çalışmıyor, çok geç yavaş yavaş gidiyor. Ama aynı şanzıman Jetta'da tam otomatik gibi hızla ileri atılıyor. Keza ilerledikten sonra vites atma devirleri de çok farklı.

Şu an işyerinde biri 110 biri 120 binde iki tdi dsg jetta var ikisinin de kavraması orjinal. İstanbul içi kullanılan arabalar.
    Savaş MotorSports

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)