User Tag List

Sayfa 12/13 İlkİlk ... 210111213 SonSon
245 sonuçtan 210 ile 228 arası

Konu: Güncel DSG Şanzıman SORUNLARI - ÇÖZÜMLERİ - GÖRÜŞLER ( GENEL KONU )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bide boydan atiyim bari yine soldaki ben sağdaki jetta

resim biraz büyük oldu link ekliorm o yüzden

403 Forbdden
    Bir de ruhsatı koyarsan tam olacak. Araba babanın, kuzeninin falan olmasın :P
    Okumadan imzalamam.....

Mert Safa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octavia RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önceden de yazmıştım bir cevap alamadım

1.2 tsi dsg araç 2014 model, kalkışta onda bunda ne titreme ne vites geçişlerinde silkeleme ne geri kaçırma o şu hiç bir problemim yok. Tek sıkıntım şu; ayağım gazdayken vites düşürünce araç ileri silkeliyor aynı düz vites araçta debriyajdan ayağınızı geç çekersiniz araç kendini öne atarya aynen öyle. Misal eğimli yoldayım 4. viteste araç doğal olarak çıkabilmek için 3 yapıyor ve 3. vitese düşürünce öne silkeliyor araç ayağım gazdayken. 3 ten 2 ye düşürünce mesela bu silkelemenin şiddeti artıyor. Ayak gazda değilse kendim manuel olarak mesela motor freni tarzında vites düşürünce hiç bir sıkıntı yok tak tak indiriyor ama ayak gazda düşürünce böyle yapıyor bunun sebebi nedir 55k km de araç ve hiç kavrama mekatronik v.s değişmedi bugüne kadar.
    Araçlarımız birebir aynı, benimde aynı ayağım gazda değilse manuel 3 2 yaparken veya 4 3 yaparken sirkeliyor araç kendini.
    mesela bugun cok yoğun trafikte kaldım leventte sürekli trafikte manuele alıyorum kavrama acısından tam 2 deydi trafik birden rahatladı gaza yüklenmek istedim sapıttı sarstı esp ışığı yandı söndü sonradan toparladı sanırım bazen kafası karışıyor

72 binde araç kavrama vs değişmedi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkesin amcaoğlunun dsgsi bozuluyor, yolda kalıyor ama her ne hikmetse ikinci elde dsgsiz Golf'ler para etmiyor, sıfır satılan araçlar da çoğunlukla dsg Manuel Golf ile dsgli arasında ikinci elde 10-15 bin farkediyor, buna rağmen manuel zor satılıyor.

Çok şükür 4 araçta dsgden yana hiç sıkıntı yaşamadım ama dsg sıkıntıları yaşayanlar da ortada. Fakat bu satış grafiği ve ikinci el talebi de gösteriyor ki iyi bir alternatif de yok. Mesela ben bozulabilecek bir dsgyi tek kavramaların cvtlerin hatta diğer çift kavramaların alayına tercih ederim. Kaldı ki dsgnin arızasının da fiyatı belli, ustası belli, parçası var. Yazarken yine dsg alasım geldi
    Savaş MotorSports

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla benim amcaoğlunda golf var ama manuel ondan sorun yazamıyorum

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0 km aldığım 1.2tsi dsg araçta servisle ilk olarak 10k kmde tanıştık dsg için daha sonrasında 2 kere mekatronik 1 kere kavrama değişince, bunların dışında 2 kerede yolda kaldık vites D konumuna geçmez vs. dedim senin gibi şanzımanın a...k uzatılmış garantide almıştım sattım aracı.
    işin komik kısmı aracımı alan kişinin(vag grubu hastasıymış) ilk sorduğu abi şanzımanda daha önce ne işlemler yapıldı sorusu oldu bir dahada dsg kapımdan sokmam içeri kimseyede tavsiye etmiyorum. Tam otomatik volvomla mutluyum

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şu dsg mevzusu psa grubunda olsaydı markanın anasını bellemişlerdi.

Sanki vag milli ürün de kimse *** sürdürmek istemiyor.

Biz de passat aldık 2. el, (alırken bakmamış birader, anlamaz da bu işlerden) getirdik servise soktuk mekatronik dediler 7K civarı bir rakam çıkardılar.

İade ettik (ben olsam iade almazdım mesela, adam geri aldı) sağda solda çok duyuyorum, ama ruhsatta adımız yazmadığı için sanırım herkes yalan söylüyor

Evet düzgün olanı güzel bir şanz. ama her dk ulan acaba bir şey olacak mı tedirginliği içinde yaşayamam ben.

Ben mal'a değil mal bana hizmet etmeli.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu dsg mevzusu psa grubunda olsaydı markanın anasını bellemişlerdi.

Sanki vag milli ürün de kimse *** sürdürmek istemiyor.

Biz de passat aldık 2. el, (alırken bakmamış birader, anlamaz da bu işlerden) getirdik servise soktuk mekatronik dediler 7K civarı bir rakam çıkardılar.

İade ettik (ben olsam iade almazdım mesela, adam geri aldı) sağda solda çok duyuyorum, ama ruhsatta adımız yazmadığı için sanırım herkes yalan söylüyor

Evet düzgün olanı güzel bir şanz. ama her dk ulan acaba bir şey olacak mı tedirginliği içinde yaşayamam ben.

Ben mal'a değil mal bana hizmet etmeli.
    Kesinlikle katılıyorum.

Arkadaşla aynı şeyi konuşuyorduk, önceki mesajlarda da yazdım ama kaynadı; sizin son cümleye geliyoruz.

Titreme, kavrama bitmesi mi diyorum, her zaman değil diyor. Sıkıntı zaten bu. 10 binde titreyen araç kavrama bittiği için titremiyor illa ki. Sistemde sıkıntı var, bu bariz. Arkadaşım da bunu söylüyor, ben niye kafamda soru işaretiyle kullanayım ki? Titreyecek mi, titriyor mu, titriyorsa balata bittiği için mi titriyor, yok efendim yokuşta öyle kaldırma böyle kaldır, mecbur muyum ben diyor, kafamı arabaya vermeden kullanamayacak mıyım diyor.

Başka bir arkadaşım Golf'ü için DSG kavrama değişimi yaparken biraz konuşmuşlar, 2-3 yıl önceydi, adamlar 10-11 farklı parça no ile kavrama üretmiş/güncellemiş. Ancak hala devam ediyor.

Bunun yanında VW grubunda her marka modelde şanzıman yazılımları farklı farklı. Aynı şanzıman bile olsa, karakteristikleri farklı. Biri başka bişey yapıyor, diğeri başka şey. Haliyle "bende sorun yok" demek kurtarmıyor, aklamıyor DSG'yi.

Ya her şeyi geçtik, yurtdışında neden 10 sene garanti veriliyor? Şanzıman süper sağlam olduğu için mi yoksa bu dandik sorunlar için mi? Yurtdışında Türkiye'de Doğuş gibi at koşturamıyorlar, mahkemeler çatır çatır saplıyor adamlara da o yüzden böyle kararlar alıyorlar, bilmem körü körüne savunanlar bunun da farkında mı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    DSG evet sıkıntılı ve bomba gibi her an herşey olabilir. Ama şunu unutuyorsunuz DSG gibi bir şanzımanı TSI gibi ufak hacimli güçlü motorla ve daha TDI gibi 1.6 dizel motorla Türkiye'de satan firmadır VW yani insanlar polo'dan tutun passata kadar bu teknolojiyi bu firma ile tanıdı. Evet hondanın 5 ileir otomatik şanzımanına bomba atsanız bir şey olmuyor ama bu eski teknolojiyi honda senelerce eski teknoloji atmosferik bir motorlar sattı? Karşısına VW 1.4 TSI 122-140-160-170 bg motorlar çıkardı dizel motoru söylemiyorum bile. Kullanımıda gayet zevkli olunca motor şanzıman uyumunun insanlar birazda bu sıkınıtıya katlanıyor bence. ZF8 evet çok başarılı ama arada ki farkıda herkes ödeyemiyor malesef. Bende şuan aracımı değiştirmek zorundayım ve DSG bakıyorum, ZF8 e param yetmiyor kalıyor elimde VW. Ve şunada katılıyorum bizim milletimiz otomatik şanzıman kullanmayı bilmediği gibi, özellile İstanbulun trafik şartıda ağır. Bugün istanbul şehiriçinde yol yapan bir araçla x bir anadolu şehrinde ki aracı kıyaslayın diskler balatalar debriyaj amortisörler çok farklı çıkacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İş seyahati için gittiğim yerde ucuz olsun diye Egea kiraladım. Manuel yok otomatik verelim dediler. 2 gün sürekli şehiriçinde kullandım aracı. Adamlar iş gören tek kavrama şanzıman yapmışlar, herhalde Doblo'daki şanzıman diye düşünüyordum. Araba da 90hp gibi hissettiriyordu vites oranları da anlamsız bir şekilde kısa. Sonra Fiat sitesine girince bir baktım ki çift kavrama imiş. Hem de güya 1.6 120hp. Bu çift kavrama ise benim dsg uzay mekiği kavraması dsg ile hız farkı 3 kattan aşağı değildir. Daha önce 1.6 atmosferik düz otomatik Egea kullanmıştım o bundan daha iyiydi. Evet dsg kuru kavramalar her an bozulabilecek yapıdalar ama dsg'nin 10 sene önce geldiği yere Fiat hala gelememiş. Almayı düşünen olursa çift kavrama ismine aldanmasın.
    Savaş MotorSports

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de dün EDC'li yeni Megane'a bindim.

Bu da DSG gibi 1'e kolay kolay düşürmüyor, önceki 2-1-2-1 diye bocalıyordu dur-kalk trafikte tam olarak durmayıp tekrar hızlanmak isteyince. Bu sefer bu şanzıman 2'de yarım debriyaj yapıyor resmen. Hem de ayağı böyle yavaş yavaş çeker gibi Çok komik ya.

Fakat durup kalktıktan sonra kesintisiz hızlanın, 1-2-3-4 çok güzel değiştirerek gidiyor, sarsıntısız falan böyle.

Ama önceki ve Hyundai vs. gibi örneklerindeki gibi, Barbaros bulvarı gibi yoğun trafikli yokuş yukarı çıkışlarda zıçış diyor şoför. Hemen yakıyor diyor "şanzıman ısındı, sağa çek, lan burada nerede sağa çekeyim manyak mısın" diyor

Bir de bi gariplik daha söyledi, araba daha 2 aylık, birkaç bin km'de, örneğin yolda gidiyorum E5'te 90-100 diyor, tekrar hızlanıcam mesela, hınnnn diye devir artıyor, ama gidiş yok, boşta resmen şanzıman diyor. İlk olduğunda "ulan elim mi çarptı N'ye mi attım" falan demiş ama yok, birkaç sefer daha olmuş. Ayağımı gazdan çekip tekrar basarsam düzeliyor diyor.

Komik gerçekten hala bu tip şeyleri çözememeleri, madem olmuyor, kasmayın arkadaş... Islak kavramaya geri dönün yav... Veya klasik otomatiğe... Ne gereği var.

Ha evet DSG'nin geldiği yere kimse gelemedi gerçekten

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu da DSG gibi 1'e kolay kolay düşürmüyor, önceki 2-1-2-1 diye bocalıyordu dur-kalk trafikte tam olarak durmayıp tekrar hızlanmak isteyince. Bu sefer bu şanzıman 2'de yarım debriyaj yapıyor resmen. Hem de ayağı böyle yavaş yavaş çeker gibi Çok komik ya.

Fakat durup kalktıktan sonra kesintisiz hızlanın, 1-2-3-4 çok güzel değiştirerek gidiyor, sarsıntısız falan böyle.

Ama önceki ve Hyundai vs. gibi örneklerindeki gibi, Barbaros bulvarı gibi yoğun trafikli yokuş yukarı çıkışlarda zıçış diyor şoför. Hemen yakıyor diyor "şanzıman ısındı, sağa çek, lan burada nerede sağa çekeyim manyak mısın" diyor

Bir de bi gariplik daha söyledi, araba daha 2 aylık, birkaç bin km'de, örneğin yolda gidiyorum E5'te 90-100 diyor, tekrar hızlanıcam mesela, hınnnn diye devir artıyor, ama gidiş yok, boşta resmen şanzıman diyor. İlk olduğunda "ulan elim mi çarptı N'ye mi attım" falan demiş ama yok, birkaç sefer daha olmuş. Ayağımı gazdan çekip tekrar basarsam düzeliyor diyor.

Komik gerçekten hala bu tip şeyleri çözememeleri, madem olmuyor, kasmayın arkadaş... Islak kavramaya geri dönün yav... Veya klasik otomatiğe... Ne gereği var.

Barbaros bulvarı çok ekstrem, yıl 2015 şirket manuel fiorinosu var altımda, tecrübesiz bir adam da değilim sürekli yar.deb. gitmiyorum yani.

Akşam 17.50 civarı girdim trafiğe, 18.35 gibi bas bırak bas bırak, yarım deb. derken arabanın bütün ışıkları yandı ve ilerlemiyor. Buldum bir boşluk durdum, biraz bekledim sonra devam.

bu tip ürün yapanlar gelip burada test etmeli buradan sorunsuz geçen her yerde yürür.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Otomobil bilgisi olmayan birisi dsg, yarı otomatik vs hiçbirini kullanmamalı bence. Dediğiniz gibi tork konvertörlü veya cvt vs alıp geçmeli. Babam hiç dikkat etmeden kullanıyor, bir sıkıntısı da yok ama şans açıkçası.

Ben sürekli mühendislik yaparak araba kullanıyorum dsg ile Fakat benim zevkime ZF8'den bile daha çok hitap ediyor. Manuel hissi veren gerçekten de manuel olan bir otomatik, hem de hızlı hem de az yaktırıyor daha ne yapsın

Birisi Toyota MMT ile Barbaros bulvarında sürekli yolda kalıyorum diye konu açmıştı forumda. Sonra mahkemeye verdi, 2 sene sonunda para iadesine hak kazandı. Bilirkişi raporuna bakmıştım, İTÜ kampüs içinde hocalar test etmiş, orada bile ısınıp kaçırmaya başlamış. Eski Toyota'cı olarak üzülmüştüm.
    Savaş MotorSports

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

clio'da öyle megane'da da aynı olabilir. eco mod kapalı gidince daha güzel vites değiştiriyor.

deeperblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2011 Golf dsg araçta çok garip bir sorun yaşıyorum. Gece hava 1 derece yada altı gibi olursa sabah vites P den çıkmıyor. Öğlene doğru kendiliğinden sorun çözülüyor. Daha önce başına gelen varmıdır ?

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı deeperblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2011 Golf dsg araçta çok garip bir sorun yaşıyorum. Gece hava 1 derece yada altı gibi olursa sabah vites P den çıkmıyor. Öğlene doğru kendiliğinden sorun çözülüyor. Daha önce başına gelen varmıdır ?
    Parkettiğiniz yer yokuş mu? Aracı parkederken N konumunda el frenini çekip ayak frenini bırakıp yükü arka tekerleklere verdikten sonra vitesi P konumuna alın böyle yapmaz gibi geliyor

deeperblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yokuş değil tamamen düz zemin normal zamanda zaten tarif ettiğiniz şekilde kullanıyorum

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dur kalk trafikte manuele alip 1de ilerlemek en iyisi

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otomatik şanzımanı kullanmayı bilmiyor insanımız demişsiniz bir kaç kere. Adı otomatik olan birşeye nasıl kullanmak gerekiyor. Bırakın işin teknik kısmını özellikle bayanlar otomatik istemiyor mu ? Gaza basarsın gider frene basarsın durur. Bende yeni bir otomatik araba aldım tam olarak bunu yapıyorum. Çok nadiren kulakçık kullanmaya başladım son 15 gündür oda sırf keyiften.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otomatik şanzımanı kullanmayı bilmiyor insanımız demişsiniz bir kaç kere. Adı otomatik olan birşeye nasıl kullanmak gerekiyor. Bırakın işin teknik kısmını özellikle bayanlar otomatik istemiyor mu ? Gaza basarsın gider frene basarsın durur. Bende yeni bir otomatik araba aldım tam olarak bunu yapıyorum. Çok nadiren kulakçık kullanmaya başladım son 15 gündür oda sırf keyiften.
    Aslında siz biliyorsunuz ama ben bilmeyen kullanıcılar için 1-2 kullanımı önem arz eden detay vermek isterim;

Özellikle çift kavramalı otomatiklerde kısa yada uzun süreli beklemelerde frene tam basalım lütfen. Yarım fren yapıldığında araç yarım debriyaj yapar gibi kavramanın ömründen yiyor.

S Modu yada Spor modu hızlı gidilebilen bir mod olarak düşünmeyin sadece.

Şehir içinde dur kalk hareketinin çok olduğu zamanlarda S modunda kullanın bence. Neden : Daha üst devirlerde vites atacağı için 1-2-3 arasında sürekli şanzımanın yorulmasını yada ısınmasını biraz engellersiniz. Sadece araç biraz yakıt bakımından fazla tüketecektir.

Yokuş - eğim olan zeminlerde aracı sadece P konumunda bırakmayın hatta özellikle P ye almadan önce el frenini çekiniz.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)