User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
68 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: EDC dizel otomatik vites hakkında görüşleriniz nedir ?

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

EDC dizel otomatik vites hakkında görüşleriniz nedir ?

Megane 3 alma arifesindeyim ancak yazılım yaptıracağım için EDC mi yoksa düz vitesmi karar veremiyorum.
    Google EDC hakkında acayip soğuttu beni ( gerçi internete herkes şikayetini yazar memnuniyetini yazmaz ) ancak sizlere de sormak istedim.
    EDC hakkında bildiklerinizi merak ediyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TolgaUs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Megane 3 alma arifesindeyim ancak yazılım yaptıracağım için EDC mi yoksa düz vitesmi karar veremiyorum.
    Google EDC hakkında acayip soğuttu beni ( gerçi internete herkes şikayetini yazar memnuniyetini yazmaz ) ancak sizlere de sormak istedim.
    EDC hakkında bildiklerinizi merak ediyorum.

kardeşim beni tanıyan tanır emin ol benim kadar pimpirikli ve detaylı bir tip daha göremezsin o sebeble çok araştırdım çünkü bende bir EDC sahibiyim clio 4 edc 1.5 dci var bende şirket aracı.

şanzımanın gerçek üreticisi Getragdır modelide 6DCT250 modelidir.

iyi yönleri:

1) Renault tarafından desteklenmesi, garantisi bile bitmiş birçok kişide komple şanzımanların,beynin yada ufak parçaların bile olsun değiştirdiğini gördüm özetle Renault gayet arkasında tabi araç servis geçmişliyse diye düşünüyorum.

2) gerçekten yumuşak geçişlere sahip ve konforlu

3) oldukça seri bana bir DSG'den yada şahsi aracım olan F30'daki şanzımandan farklı gelen yanını göremiyorum serilik anlamında (F30 daha iyi ama öyle uçuk bir fark yok demek istiyorum bu arada)

kötü yanları:

1) 1den 2ye zaman zaman silkeleyerek geçiyor, kararsızlıkta yaşıyor

2) 5-6ya geçişleri sert olabiliyor

3) piyasadaki çift debriyajlı şanzımanlar arasında en yüksek arıza oranına sahip şanzımandır, fordda,volvoda,peugeotda yıllarca birebir aynı şanzımanı kullandı ve hepsindede firma imajı bile lekelendi denilebilir.

4) en büyük arızası aşırı hararet yapması bununta temel sebebi yoğun trafiktir özetle sizin gibi İstanbulda yaşayan birine pek tavsiye etmem.

Enka pazarlama Hitachi'de yani benim rakibim firmada yakın arkadaşım çalışıyor altlarında genelinde C4 1.6 E-hdi var birebir aynı şanzıman ve arızasız 100bini çok az araç gördü

özetle istanbulda olduğunuzu birde üstüne yazılım düşündüğünüzü göz önünde bulundurursam uzak dur derim kardeşim..

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    1- F30 daki şanzıman çift kavrama değil, 8 ileri ZF tork konvertorlüdür o yüzden bütün çift kavramalardan yavaştır.

2- DSG ile EDC arasında Gazlama diye tabir edilen durumlarda net geçiş açısından fark var.

3- C4 veya diğer PSA grubu hiçbir araç ile EDC aynı değil yanlış bilginiz var. PSA da ya robotize otomatik şanzıman ya da yeni gelen EAT6 otomatik şanzıman var ki ikiside çift kavrama değil.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bar35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1- F30 daki şanzıman çift kavrama değil, 8 ileri ZF tork konvertorlüdür o yüzden bütün çift kavramalardan yavaştır.

2- DSG ile EDC arasında Gazlama diye tabir edilen durumlarda net geçiş açısından fark var.

3- C4 veya diğer PSA grubu hiçbir araç ile EDC aynı değil yanlış bilginiz var. PSA da ya robotize otomatik şanzıman ya da yeni gelen EAT6 otomatik şanzıman var ki ikiside çift kavrama değil.

EDC PSA hiçbir araçta kullanılmadı demek asıl yanlış olan kardeşim, yanlış anlama inatlaşıyorsun ama direk Volvo'da çalışıyorum emin ol ford ve volvoda hangi şanzımanlar kullanılıyor eminim

buyrun linki:

http://www.getrag.com/en/products/po...smissions.html

siteye girer, 6dct250yi tıklar hangi arabalarda kullanılmış kısmında sağ ilerlerseniz çoğu ford yani kullanılmaz dediğiniz psa grubu motorlu birçok araçta kullanıldığını görürsünüz.

buna Volvo'da 1.6d lerin tamamıda dahil hatta Volvo'dakiler kuru değil ıslak tip şanzımandır tek farkıda budur ve açık açık yazılarıda mevcut paylaşadabilirim.

Peugeot ve citroen konusunda emin değilim fordda volvoda emin olunca direk psa ailesinin tamamında kullanılıyor sandım onda haklı olabilirsiniz farklı olabilir ona bir şey diyemem.

320D deki şanzıman asla ama asla en azından kullanıcı tarafından hissedilen his olarak EDC'den yavaş değil yada bende EDC'de arıza yapacak ona bir şey diyemem

geriye kalanlar konusunda konu sahibi arkadaşın biraz Google amcayı kullanıp karar vermesi gerekecek, ben olsam almazdım o benim şahsi fikrim.

onurc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çoğu otomatik şanzumanın kendine göre sorunları var.Neden düz vites almıyorsunuz.dizinizde ayağınızda vs bir sorun yok ise düz vites alın. dert yok sıkıntı yok.
    yok geç algıladı yok silkeledi yok kavramadı.arabadan soğutur adamı.

mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Flunce 1.5 dci edc kullanıyoruz şirket araçları olarak, en düşük km de olan 155.000 i aştı, 5 adet fluance ın ikisinde edc de sorun yaşadık, oda araç vites kutusu aşırı sıcak diye arıza veriyor, bunu bazen motor ilk çalıştırmada yapıyor bazen 30 40 km sonra, ilk başta serviste basit bir işlem yaptılar bir süre arıza uyarısı almadık ama daha sonra arıza tekrarladı bu sefer edc beyni dedikleri bir parça var o değişti, alüminyum pres ile kaplanmış bir malzeme açılıp tamiri mümkün değil, 3000 tl parça fiyatı vardı yetkili serviste, bir kaç telefon görüşmesi sonrası iki araç toplamda 3000 tl ye beyin değişikliği yaşadı,sonrası sorunsuz, diğer 3 fluance araçta işe daha herhangi bir sıkıntı yaşamadık henüz.

gaz pedalı ne kadar kararlı ise vites kutusu o kadar istikrarlı hareket ediyor,pedal da ki bas çekler vites kutusunuda kararsız bırakıyor,bunun için vites değişiklikleri bazen sarsıntılı olabiliyor. Yoğun trafikte uzun beklemelerde 20 25 sn ve üstü vitesi boşa alın diyede servisten sürekli nasihat alıyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EDC PSA hiçbir araçta kullanılmadı demek asıl yanlış olan kardeşim, yanlış anlama inatlaşıyorsun ama direk Volvo'da çalışıyorum emin ol ford ve volvoda hangi şanzımanlar kullanılıyor eminim

buyrun linki:

Dual clutch transmissions | GETRAG

siteye girer, 6dct250yi tıklar hangi arabalarda kullanılmış kısmında sağ ilerlerseniz çoğu ford yani kullanılmaz dediğiniz psa grubu motorlu birçok araçta kullanıldığını görürsünüz.

buna Volvo'da 1.6d lerin tamamıda dahil hatta Volvo'dakiler kuru değil ıslak tip şanzımandır tek farkıda budur ve açık açık yazılarıda mevcut paylaşadabilirim.

Peugeot ve citroen konusunda emin değilim fordda volvoda emin olunca direk psa ailesinin tamamında kullanılıyor sandım onda haklı olabilirsiniz farklı olabilir ona bir şey diyemem.

320D deki şanzıman asla ama asla en azından kullanıcı tarafından hissedilen his olarak EDC'den yavaş değil yada bende EDC'de arıza yapacak ona bir şey diyemem

geriye kalanlar konusunda konu sahibi arkadaşın biraz Google amcayı kullanıp karar vermesi gerekecek, ben olsam almazdım o benim şahsi fikrim.
    Volvo PSA mı?

Ford ve Volvoda Powershift adı altında çift kavrama şanzıaman kullanıldı.

PSA= Pejo, Citroen, DS.

Hangi grup, hangi markaya sahip burdan öğrenebilirsiniz. Benim yazdığım mesaj tamamen doğrudur. PSA'da Yani Pejo-Citroen ve DS'de EDC ile aynı çift kavrama şanzıman kullanılmamıştır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada yazıldığı gibi Peugeot un hiç bir aracında çift kavrama yok, auto6r/mcp ve yeni nesil araçlarda tam otomatik şanzımanlar(ETG6) var, auto6r nin biraz geliştirilmesi ile araca otonom hareket kabiliyeti kazandırıldı ve vites geçişlerinde ki gaz pedalı bırakılmadığı için oluşan sarsıntı daha kabul edilebilir seviyeye çekildi. bu şanzımanın koduda EAT6 dır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Volvo ve Ford Dizel motor konusunda PSA ile ortaklık içinde diye biliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    102.000 km de fluence kullanıyoruz çok şükür bugüne hiçbir tane arıza yapmadı bana göre tek eksisi 1 ve 2. vites değişimindeki kararsızlık
    2012 Seat Leon 1.6 TDI DSG Style/2013 Acura ILX 2.0 Premium Pack /2022 VW Golf 1.0 TSI Impression

2023 Nissan Qashqai e-power / 2022 Honda PCX / 2013 Seadoo RXP 260 X

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volvo ve Ford Dizel motor konusunda PSA ile ortaklık içinde diye biliyorum.
    O ortaklık bitti sanırım. en son volvo almak için bayiye gittiğimizde artık 1.6 dizel gelmeyeceğini volvo araçlar 2.0 kendi dizeli ile satılacağı bilgisini vermişlerdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bar35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volvo PSA mı?

Ford ve Volvoda Powershift adı altında çift kavrama şanzıaman kullanıldı.

PSA= Pejo, Citroen, DS.

Hangi grup, hangi markaya sahip burdan öğrenebilirsiniz. Benim yazdığım mesaj tamamen doğrudur. PSA'da Yani Pejo-Citroen ve DS'de EDC ile aynı çift kavrama şanzıman kullanılmamıştır.

kardeşim sen neyin inadındasın?

evet Volvo motoru psa motorudur, ford motoruda öyle hayır bunun içinde inat ediyorsan artık bıraklım muhabeti tamam haklısın diyim geçim

kafanda psa grubu sadece Peugeot ve citroen ise senin söz ettiğim aracın tümü kardeşim psa motoru motor ve aktarma olarak birçok araçta kullanıldı iyi araştır derim.

ayrıca evet powershift adı ve powershift de 6DCT250 modeli getrag üretimidir onuda iyi araştır, kendi ağzınla dediğimi onaylamış oluyorsun.

renaultda şanzımanın adı DCT

ford ve volvoda powershift gönderdiğim linki de dediğim gibi inceleseydin anlardın ztn

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O ortaklık bitti sanırım. en son volvo almak için bayiye gittiğimizde artık 1.6 dizel gelmeyeceğini volvo araçlar 2.0 kendi dizeli ile satılacağı bilgisini vermişlerdi.

doğrudur henüz yeni oldu ztn yeni kullanılan 1.5 hacimlileri psa değil 1.6 olan tdci ve 1.6d Volvolar psa motorudur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki psa nın yeni 1.5L dizel motoru, renault un 130 luk dizeli önce nissana vermesi gibi kullanılmış olabilir mi. yeni 1.5 litrelik motor 75 den 130 hp ye kadar sanırım 3 yada 4 farklı seçenekten geliyor.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peder bey Fluence manyağıdır, 2009 yılı sonunda 2010 sıfır aldık ve neredeyse Fluence' in tüm donanımlarını kullandık. En son kullandığımız araç 2011 EDC şanzımanlı Privilege donanımlı olanıydı ve düzünden farkı yoktu.(Yaklaşık 20.000k kullandık) Sadece 1' den 2' ye alırken arada kararsız kalıyordu. En baba trafiğede girdim bende bir kere şanzıman arıza ışığı yakmadı. Fakat çok sert kullanımda yaktığı duyumunu aldım. Biz sattığımızda 150.000 kmdeydi ve sattıktan hemen sonra 150.000 binde dizel otomatik Toyota Corolla aldık, Corolla resmen pişmanlık tüm vites geçişlerini hissettiriyordu.

Fluence' in hızlanmaları olsun vites geçişleri olsun çok güzeldi.

Dayımda 508 var onun şanzımanıda oldukça başarısız ki dayım şanzıman için yazılım vs attırdı. Kalkışlarda silkeliyo vites geçişlerini hissettiriyo.. Fluencede bunların tekine rastlamadım diyebilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AliGizda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peder bey Fluence manyağıdır, 2009 yılı sonunda 2010 sıfır aldık ve neredeyse Fluence' in tüm donanımlarını kullandık. En son kullandığımız araç 2011 EDC şanzımanlı Privilege donanımlı olanıydı ve düzünden farkı yoktu.(Yaklaşık 20.000k kullandık) Sadece 1' den 2' ye alırken arada kararsız kalıyordu. En baba trafiğede girdim bende bir kere şanzıman arıza ışığı yakmadı. Fakat çok sert kullanımda yaktığı duyumunu aldım. Biz sattığımızda 150.000 kmdeydi ve sattıktan hemen sonra 150.000 binde dizel otomatik Toyota Corolla aldık, Corolla resmen pişmanlık tüm vites geçişlerini hissettiriyordu.

Fluence' in hızlanmaları olsun vites geçişleri olsun çok güzeldi.

Dayımda 508 var onun şanzımanıda oldukça başarısız ki dayım şanzıman için yazılım vs attırdı. Kalkışlarda silkeliyo vites geçişlerini hissettiriyo.. Fluencede bunların tekine rastlamadım diyebilirim.
    508 in tek kavramalısı başarısız değil aksine onun kadar ekonomik olanı yok,düz vites mantığı ile kullanmak gerekiyor,vites geçişlerinde ayağınızı gazdan hafif çekeceksiniz, auto6r için servislerdeki yazılım güncellemesinin dışında herhangibri yazılım yok bildiğim kadarıyla. bu işlerde maalesef ne satıcılar sattıkları ürünün ne olduğunu tam olarak biliyor nede biz alırken ne aldığımızı tam olarak biliyoruz, konfor isteniyorsa tam otomatik şanzımandan başkası yalan çift kavramlar daha sorunsuz bir hale gelemedi, mcp/mtm gibi tek kavramalı otomatikleştirilmiş sistemler ise ekonomi odaklı ve konfor sağlamak için ayrıyet dikkat edilmesi gereken hususlar var,psa grubu tam otomatik 6 ileriye geçti bütün modellerde bence mantıklı bir seçim oldu 2017 de ise aynı şanzımanın 8 ileri versiyonu geliyor yeni 1.5 dizel motorda oldukça verimli.psa nın kullandığı tam otomatiklerde japon bir firmaya ait ama adını hatırlayamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya hepsini geçtim kardeşim aha plakam 34 ZT 6286 araç clio 4 arayın ya Renault isotlar adanayı diyim Timur beyin arabasını alacam varmı arızası?

araç 6binde, 18binde,34binde şanzıman yazılımları tekrarlanıldı, baskı balata kavrama noktası tanıtıldı ve şu henüz 50bindeki 2014 araçta Renault kendisi değişelimmi diye bize soruyor herhalde işin çinden çıkamayacz diyor.

bugün girin ya bir şikayetimvar.coma sorgulayın abi kaçtane edc arızası var

girin renaultfan klüplerine yine sorgulayın.

yeni araç satışlarının VW grubunda hiç yoksa %40-50si dsgli yani binlerce araç var.

renaultda bu oran %5se çıkar eşeğim diye bağırırım türkiyede ona rağmen her yer şikayet. özetle görülen köy kılavuz istemez arkadaşlar.

en son renaultfanclub'de inatla bende bir şey olmadı abartıyorsunuz diyen 4 kişiden 3ü ile yakın arkadaş olduk hepside tükürdüğünü yaladı direk nicklerini verim bir bakın hikayelerine derim..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Tamam amca sen haklısın.

Ben Ford ya da Volvo PSA dan motor almadı, çift kavrama kullanmadı demedim. PSA Grupta çift kavrama kullanılmadı ve iddia ettiniz c4'teki şanzıman sizin sölediğiniz 6DCT250 şanzıman değil dedim ki doğrudur.

Ford ve Volvoyu ortaya sonradan siz çıkardınız ilk mesajınızda yer almıyor. Ayrıca Ford ta Volvoda PSA ya dahil değil. BMW'de PSA motor alıyor PSA mı oluyor?

Okumakla anlamak farklı şeyler.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arızasını bilmiyorum, kısa bir süre EDC Fluence kullandım. Gerçekten konforlu. Tipi ne olursa olsun otomatik şanzıman her zaman risk.

Hepsinin birbirine üstünlükleri var. Konfor ön planda ise Tam otomatik / dsg / edc / cvt (son tercih) alınır.

2013 Fiesta 1.6 Otomatik powershift vardı baya baya sarsıntı azdı.

Şuan mcp c4 kullanıyorum. 1. vites çok sarsıntılı. 2015 Cactus aldık 2 ay önce onda da yukarıda bahsedilen (eat6 ) yarı otomatik şanzıman var.

Mcp ye göre + sı araç freni bırakınca kendisi ivmeleniyor. Kullanım olarak konforlu ama az da olsa bir sarsıntı var.

Ayrıca bizim milletimiz yarı otomatik araç kullanma konusunda bilinçsiz olduğu için amt / mmt / mcp /eat6 / İ-shift gibi yarı otomatik araçları kötülüyorlar.

Bu iş beklentiyle alakalı. Masrafına bakmam mühim değil deniyorsa ilk seçenek DSG ve türevleri alınmalı.

Ne olursa olsun artık 4 -5 ileri devri kapanmalı bence.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)