User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
26 sonuçtan 20 ile 26 arası

Konu: 4 Pot - 6 Pot - 8 Pot Fren Sistemleri

Setre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu an piyasadaki en uygun ceika fren sistemleri kanımca açıkçası biraz param olduktan sonra ön arka takım almayı düşünüyorum. Sağlam bir sisteme benziyor düşünebilirsiniz. Ön takım 8 pot 1700 dolar civarı idi ve kargo bedava.
    Risksiz bir Sürüş düşünemiyorum, her pilot kendini geliştirmeli, her pilotun kendi limitleri var benim ki diğerlerinin biraz üstünde !
    A.Senna

http://instagram.com/emresetre

Aero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Setre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu an piyasadaki en uygun ceika fren sistemleri kanımca açıkçası biraz param olduktan sonra ön arka takım almayı düşünüyorum. Sağlam bir sisteme benziyor düşünebilirsiniz. Ön takım 8 pot 1700 dolar civarı idi ve kargo bedava.
    Teşekkürler, D2 6 pot fren setinde karar kıldık. Önümüzde ki günlerde siparişini geçeceğim.

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biz evo 9 aracimiz icin radikal hareketler yapip onlere two piece evo x girodisc ve cadillac cts-v 6 pot monoblock brembo kaliper, arkalara da ondeki orjinal 4 pot brembo kaliperleri ve yine evo x arka disklerini ciddi ugrasilar sonucu takmistik.

Bu bize maliyet olarak hazir bir sistem almaktan cok daha uyguna gelmisti, tabi bu tarz uygulamalarda yani kaliper degisimlerinde unutmamaniz gereken brake master cylinder. Gerek hacmi gerek pedal travel olarak yeni takacaginiz kalipere uygun degilse ciddi sikintilar yasayabilirsiniz. Brake bias ozelligi sayseinde pedal box yapilmasi bu sorunlarin onune gecmenizi saglar.

Nacizhane Team Underdogs Evo - Timeline | Facebook
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

Aero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz evo 9 aracimiz icin radikal hareketler yapip onlere two piece evo x girodisc ve cadillac cts-v 6 pot monoblock brembo kaliper, arkalara da ondeki orjinal 4 pot brembo kaliperleri ve yine evo x arka disklerini ciddi ugrasilar sonucu takmistik.

Bu bize maliyet olarak hazir bir sistem almaktan cok daha uyguna gelmisti, tabi bu tarz uygulamalarda yani kaliper degisimlerinde unutmamaniz gereken brake master cylinder. Gerek hacmi gerek pedal travel olarak yeni takacaginiz kalipere uygun degilse ciddi sikintilar yasayabilirsiniz. Brake bias ozelligi sayseinde pedal box yapilmasi bu sorunlarin onune gecmenizi saglar.

Nacizhane Team Underdogs Evo - Timeline | Facebook
    Bilgi için teşekkürler. Sahibindende bir tane 8 pot set var BMW için. Cookies and JavaScript support required
    Uysa direk alacağım, uydurmak için de uğraşmak istemedim açıkçası. Yurt dışında yapılmış uygulamalarda fren merkezi ile alakalı bir sıkıntı çıkmamış. Tak çalıştır şeklinde sorun görünmüyor.

barisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ...........
    Konu barisy tarafından (18-06-2018 Saat 15:42 ) değiştirilmiştir. Sebep: flood

barisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu eski ama bu aralar frenlerle ilgilendiğim için paylaşımda bulunayım. Yurtdışında özellikle fren upgrade konularında piston sayısı yanında piston ölçüleri göz önüne alınıyor. Daha fazla piston , daha büyük disk tabii ki daha iyi bir frenleme sağlamakla birlikte eğer ölçüler doğru seçilmez ise sürüş kalitesini inanılmaz düşürüyor. Fren merkezine uygun olmayan büyüklükte bir kaliper, fren pedalının yarısının boşa gitmesini , sonraki yarısında da camdan çıkacak kadar kuvvetli olmasına neden olabiliyor. Buna pedal travel diyorlar, frenin sünger gibi olması , pedal hissinin zayıflaması. Belki pist sürüşünde göz ardı edilebilecek bu durum , günlük sürüşte ızdırap halini alabilir. Örneğin porsche brembo 6 piston cayenne , Q7 , Toureg de kullanılan kaliper müthiş bir güce sahip fakat fren merkezi yetersiz vag grubu araçlarda geri söküp 4 pistona geçen çok var yurtdışında. Çözüm olarak rs3 fren merkezi takanlar da mevcut fakat o da çok pahalı bir parça ve toplama sistemin astarı yüzünden pahalıya çıkarıyor. Bu sebepten Big Brake Kit daha satın alınacak olsa üreticinin doğrudan kendi aracınız için ürettiği kitlere bakmak , hatta onu dahi araştırmak gerekiyor. Çünkü bazı kitler araca montaj yapılabilir görünse dahi sonucu hüsran olabilir.

Ben bu ara kendi 2009 TT aracım için araştırma yapıyorum , şöyle güzel bir data buldum , Golfmk5 forumundan alıntıdır. HYDE16 Reviews: StopTech ST-40 328mm Big Brake Kit - VW GTI Forum / VW Rabbit Forum / VW R32 Forum / VW Golf Forum - Golfmkv.com

piston size/area

1. stock front caliper:

Golf/GTI - Ate FN3 54 mm caliper: 2290 mm²

S3/R32/R - FNRG 57 mm: 2552 mm²

2. aftermarket - proper match:

AP Racing 6-pot CP7068-00 (355x32 ) > 2350 mm²

Boxster: 40 mm + 36 mm > 1257 mm² + 1018 mm² = 2275 mm²

Boxster S: 40 mm + 36 mm > 1257 mm² + 1018 mm² = 2275 mm²

993 Turbo: 36 + 44 mm > 1018 mm² + + 1520 mm² = 2538 mm² (on the edge)

Brembo GT 'A-caliper': 40 mm + 36 mm > 1257 mm² + 1018 mm² = 2275 mm²

Stoptech ST-40: 38 mm + 34 mm > 908 mm² + 1134 mm² = 2043 mm²

3. aftermarket - poor match:

Forge: 707 mm² + 1046 mm² + 1164 mm² = 2917 mm²

996 Turbo: 40 + 44 mm > 1257 mm² + 1520 mm² = 2777 mm²

Q7/Touareg/Cayenne (three variants):

34/36/38 mm : 907.920 + 1017.876 + 1134.115 = ~ 3060 mm²
    32/36/38 mm : 804.248 + 1017.876 + 1134.115 = ~ 2956 mm²
    30/34/38 mm : 706.858 + 907.920 + 1134.115 = ~ 2749 mm²

4. master cylinder diameter:

- 22,22 mm > 388 mm² (some Mk.V GTI, Mk.V + Mk.VI Golf)
    - 23,81 mm > 445 mm² (Mk.V R32, Mk.V GTI, Mk.VI GTI, Golf R)
    - 25,40 mm > 507 mm² (RS3 + TT-RS)

If you know the piston diameter: Pi * radius² = area

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet çok doğru noktaya parmak bastın. Genelde Stance araçlarında özellikle VAG grubu araçlarda en büyüğünden Porsche hatta Lambo, Ferrari frenleri, 8-10 piston aftermarket kitler mevcut. Pedal hissi berbat ama amaç zaten sadece görüntü. Bizim Peugeot grubunda ana fren merkezinin çeşidi bol, her çapta var, fiyatı ucuz, çıkması mevcut sorun olmuyor ama VAG grubunda alternatif sınırlı. Zaten aftermarket BigBrakeKit üreticileri içinde araca özel kaliper piston çap seçimi ile OEM'e yakın pedal hissi veren en iyi firma StopTech. Ama ben nedense pek sevmiyorum o markayı. Ap Racing daha bir pist odaklı. Ve elindeki hali hazırdaki ürün gamından uygun olanı özel bracket ile sağlıyor. O yüzden pedal hissi gene iyi ama bir StopTech kadar değil. Bence çok abartı fark olmadığı sürece sorun olmuyor çünkü 3-4 güne alışıyor ayak. Bende 4 piston Brembo var büyük ana fren merkezide aldım sıfır ama hiç takmadım çünkü 3-4 gün sonra alıştım rahatsız etmedi hiç. Hala kutusunda duruyor fren merkezi.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler