User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: H&R Spor Yay

EminOnR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

H&R Spor Yay

Selamun Aleyküm.. 2013 Kia Pro Rio Aracım var. Fabrikasyon Sert Amortisörler var üstünde ben biraz basıklık olması için ve yol tutuşunun kuvvetlenmesi için 5cm lik H&R Spor yaylarımı alıp taktım ve Yol tutuşum güzelleşti bir sorunum yok ama şöyle bi durum var araç çok sertleşti en ufak bi çukura girsem yavaşta olsa tak tuk ses geliyor ön takımımda hiçbir problem yok. Yayları takmadan öncede bu şekildemiydi hatırlamıyorum H&R Yay Kullanıpta Memnun kalmayan varmı aranızda ?

OnRBlcK

MagicPerformance

By CrAzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hr nin genel sorunu çok aşırı sert.2 ay kada kullandım 5lik tak tuk arabayı dağıtacaktı resmen

BurakYozgat. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski aracım clio4 te 3 sene boyunca sıkıntı yaşamadan kullandım.
    Orjinalden konforlu olmuştu. Yol tutuş ve istediğim görselliği yakalamam da cabası.
    Ben sert kullanımı seviyorum o yüzden benim gözüme batmamış olabilir.
    Real men use three pedals !
    Supercharged e36coupe

Emre Akçay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kia Pro Rio hangi araba?

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3cm ligini kullanıyorum.gayet memnunun.

buarada sertlik konusunda lastik profil yüksekligide önemli.birde üzerindeki lastikler fabrikasyon kumhomu halan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya açıklık getireyim.

Araçlarınıza hangi marka olursa olsun, Low Version adı verilen, limit üstü alçaltma sağlayan ölçülerde yay takarsanız konfor kaybı yaşarsınız.

H&R'da şöyle bir durum var, %99 ürün TÜV onaylı, Low Versiyonlar değil. Sebebi ise müşteri talebiyle üretilmiş olan yaylar olmasından dolayı. %99'da yer alan yaylar ise her araca ayrı ayrı özel olarak mühendislikle üretilir. Tercihiniz bu yaylardan yana olsun, 1 cm için konforunuzdan olmayın.

ByCrazy, H&R'ın genel sorunu değil bu arada bahsi geçen. %1'lik dilimdeki yaylardan alıp, %99'u genellemeyin lütfen

srkns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Focus aracımda 40mm lik H&R kullanıyorum, herhangi bir sertlik, sekme, vurma yaşamadım orj. yaylarla kıyasla.
    Geçenlerde arkaya oturduğumda kasislerde arka kısım çok sert vurduğunu gördüm lastik havalarına baktım 25 e düşmüş 33 yapınca o sertlik gitti.
    Lastikler 205 55 16 michelin
    Ne mutlu Türküm diyene

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5'lik yaylar bu işin %1 imi ? Hach bir araçta arkaya oturun fikrinizde değişim olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kia Pro Rio hangi araba?
    Türkiyede nadir Bulunan 2013 kasaların tek kapı full + full sport modeli oluyor en fazla 3 tane var
    OnRBlcK

MagicPerformance

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim Aracımın Orjinal Jantları Takılı üstünde 205/45/17 Lastikler var Fabrikasyon verileri bu hiç değişim yapmadım.
    OnRBlcK

MagicPerformance

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı By CrAzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5'lik yaylar bu işin %1 imi ? Hach bir araçta arkaya oturun fikrinizde değişim olacaktır.
    Evet H&R için Low Version yaylar, tüm ürün gamında %1'lik kısım.

4 aydır her gün H&R spor yay takılmış bir çok otomobile biniyorum, uzun-kısa yol yapıyorum. Fikrimde hiç değişiklik olmadı.

TT_BOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende sarı Koni Sport&Hr yay kullanıyorum , araç 2012 kia rio , ben memnunum fakat kardeşim sert olduğunu söylüyor.
    Aslında göreceli bir durum , temiz asfaltta hiç sorun yok fakat badallı çukurlu vs. yollarda ses bi miktar var..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TT_BOY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende sarı Koni Sport&Hr yay kullanıyorum , araç 2012 kia rio , ben memnunum fakat kardeşim sert olduğunu söylüyor.
    Aslında göreceli bir durum , temiz asfaltta hiç sorun yok fakat badallı çukurlu vs. yollarda ses bi miktar var..
    Zaten benimde şikayetim bu Temiz yolda 1 gram ses yok ama en ufak bozuk yol olsun ses çıkmaya başlıyor
    OnRBlcK

MagicPerformance

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı efe-E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet H&R için Low Version yaylar, tüm ürün gamında %1'lik kısım.

4 aydır her gün H&R spor yay takılmış bir çok otomobile biniyorum, uzun-kısa yol yapıyorum. Fikrimde hiç değişiklik olmadı.
    Gelin sizi ankara K.ören yollarında test imkanı sunduralım Düz yolda her araba güzel siz biraz duygusal yaklaşıyorsunuz sertlikte göreceli tabiki o ayrı

Emre Akçay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EminOnR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiyede nadir Bulunan 2013 kasaların tek kapı full + full sport modeli oluyor en fazla 3 tane var
    Sizin dediğiniz tek kapı 1.4 dizel Rio Sporty mi? Bende de 2014 de sıfır aldığımda kırmızı dört kapı dizel Sporty vardı. H&R siyah renk yay vardı. Ben konforundan memnundum.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    H&R çok iyi markadır.

Yalnız ben tercih etmiyorum. Sebebi, yayların sertlik oranlarını firma sırrı diye paylaşmıyor. Öyle matah bir bilgi değil, hemen hemen her firma bu bilgiyi paylaşır.

Arabayı düşürmek için yay bakıyorsanız problem yok, fakat yol tutuş maksatlı yay bakıyorsanız önermiyorum bu sebepten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    H&R çok iyi markadır.

Yalnız ben tercih etmiyorum. Sebebi, yayların sertlik oranlarını firma sırrı diye paylaşmıyor. Öyle matah bir bilgi değil, hemen hemen her firma bu bilgiyi paylaşır.

Arabayı düşürmek için yay bakıyorsanız problem yok, fakat yol tutuş maksatlı yay bakıyorsanız önermiyorum bu sebepten.

Yol tutuşundan yana hiçbir sıkıntısı yok gayet güzel tutuyor ama sertlik bakımından problemli düzgün yolda kaymak gibi gidiyor araç en ufak bi bozuk yolda sesler gelmeye başlıyor bence en büyük sıkıntısı bu sorduğum sorununda cevabını aldım herkes bu şekilde düşünüyor
    OnRBlcK

MagicPerformance

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin dediğiniz tek kapı 1.4 dizel Rio Sporty mi? Bende de 2014 de sıfır aldığımda kırmızı dört kapı dizel Sporty vardı. H&R siyah renk yay vardı. Ben konforundan memnundum.

Düzgün yolda konforundan ve yol tutuşundan yana bir sıkıntı yok az bişey bozuk bi yola girdiğin zaman sıkıntı çıkartıyor
    OnRBlcK

MagicPerformance

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EminOnR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yol tutuşundan yana hiçbir sıkıntısı yok gayet güzel tutuyor ama sertlik bakımından problemli düzgün yolda kaymak gibi gidiyor araç en ufak bi bozuk yolda sesler gelmeye başlıyor bence en büyük sıkıntısı bu sorduğum sorununda cevabını aldım herkes bu şekilde düşünüyor
    Araba yatmıyor diye iyi yol tutuyor anlamına gelmez. Yol tutuyormuş gibi hissettirir. Bir önceki mesajımda yazdığım şeyin hissiyat ile herhangi bir alakası yok. Neyse konu dağılmasın.

Orjinal amortisör ile 5 cm yay uyumlu değildir. Hatta orjinalleri geçtim, Koni gibi üreticiler bile genellikle 5 cm yayı önermez çünkü mil uzunluğu orijinalle aynıdır. Muhtemelen çoğu zaman bump stop ların üzerinde gidiyorsunuz. Amortisöre çalışma mesafesi kalmıyor. Sorununuzun çözümü daha kısa milli amortisör tercih etmek. "Ben böyle idare ederim bir şey olmaz" derseniz ne yazık ki bir süre sonra orjinaller patlayacak ve yenisini almak zorunda kalacaksınız.

Son olarak, aldığınız yayın montaj kılavuzuna bir bakın. Bazı spor yaylarda bump stopları (Türkçesini bilemedim şimdi kusura bakma) traşlanmasını öneriyor. Bunu yapman gerekebilir, tabi amortisörün dip noktasını bulup hesaplayıp dikkatli yapman lazım bu işlemi. İşlemi önerilen yönteme göre yaparsan hem amortisör dibe vurmaz, hemde çalışma mesafesini biraz arttırmış olursun. Haliyle konforun da artar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler