User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Sağ ön tekerin geride olması hakkında

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sağ ön tekerin geride olması hakkında

Selamlar,
    96 model bir e34 520i araç aldık, biraz sağa çekme problemi vardı rot ayarından diye düşündük, bugün rot-balans ayarıyla uğraşan usta sağ ön tekerin 1,5cm geride olduğunu söyledi.

Ayarı yapıldı ama haliyle sağa çekme devam ediyor, kaldırıma veya çukura sert girdiğinde olmuştur dediler bize.

İstanbul'da bu tekerin pozisyonunu hakkıyla düzeltecek kimi buluruz acaba, maliyeti ne olur?
    Kimisi düzen tutmaz diyor sorun yaratır mı tekrardan?
    Düzgün bir şaseci düzelttiğinde tekrar eski haline gelmez sanırım, sizlere de danışmak istedim...

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.5 cm öndüzenin tutmaması için bir neden değildir bence siz başka bi rotbalanscıya götürün çukura düşmeyle teker geri gelmez ya kaldırıma çıkmıştır yada bi kaza atlatmıştır araç bide alt salıncak eyri olabilir dediğim gibi başka bi ustaya gösterin
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.5 cm öndüzenin tutmaması için bir neden değildir bence siz başka bi rotbalanscıya götürün çukura düşmeyle teker geri gelmez ya kaldırıma çıkmıştır yada bi kaza atlatmıştır araç bide alt salıncak eyri olabilir dediğim gibi başka bi ustaya gösterin
    Araçta değişen yok muhtemelen kaldırıma sert çıktılar, alt takım yeni salıncakta problem olsa rotların ayarını yapan arkadaş fark etmez miydi acaba?

Bize söylediği şaseciye götürmemiz gerektiği.İstanbul'da işinin ehli başka neresi var bilemiyorum götürdüğümüz yer de bilindik bir yerdi.

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şasiciye gidin hiç rotcuyla vakit kaybetmeden
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

evolution_9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı sorun bendede oldu geçmişte gitmediğim yer kalmadı en son bi rot balansçı buldu. Sağ tablam 6mm geri kaymış gidip çektirdim sonra tekrar rot balansçıda kontrol ettirdim hallettik. Seninkide kesin aynı sorun. Yanlız balansçı makinayla falan anlayaması önüne bi ip gerdi 2 teker arasına bişeyleri ölçtü çokta hatırlamıyrm 10 yıl oldu belki,manual olarak bulmuştu sorunu eski usül.
    evox

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşımın e36sında alt takım yaptırdıktan sonra bir tarafta böyle bir sıkıntı oldu bizimde.bi anlam verememiştik

sagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şase diyince aklıma şaseci Ahmet geliyor valla
    ona götürün bence çözecektir
    35 KU 606- Outlander MT Turbo
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oğuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşımın e36sında alt takım yaptırdıktan sonra bir tarafta böyle bir sıkıntı oldu bizimde.bi anlam verememiştik
    Bizim aracın da alt takım yenilendikten sonra bu sorun başlamış, acaba parçaların montajında bir sıkıntı mı var diye düşünmüyor değilim, pek düzgün bir usta değilmiş...

Yarın açık yer bulabilir miyim bilemiyorum, şaseyi çektirmek en son çare benim için her yeri kontrol ettirmek niyetindeyim pek sağlıklı bir işlem gibi gelmiyor bana.Tam sağ-sol yaparken tak diye ses geliyordu mesela, onu bugün çözdük bir yerin vidasını çok sıkmış bugün düzelince direksiyon yumuşadı, sağdan soldan yarım tur daha dönüyor direksiyon neredeyse.
    @sagi
    Abi bahsettiğin yer neresi acaba? Yarın açık mıdır?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer sol ön jantta kaynak vb işlem varsa da araba çekme yapar. Eski jantta kaynak vardı, araç yolda ilerlerken bariz sola çekiyordu. Lastikleri değiştirdim düzeldi
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer sol ön jantta kaynak vb işlem varsa da araba çekme yapar. Eski jantta kaynak vardı, araç yolda ilerlerken bariz sola çekiyordu. Lastikleri değiştirdim düzeldi
    Jantları hiç kontrol etmedik abi onlara da bakayım ama parmakla ölçtüğümde de sağ ön teker biraz geride duruyor belli yani...

Nomrukan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1,5 santim geride olması az bir mesafe değildir. Araç daha önce kaldırıma yaslanmış olsa geri kayması için yeter. Öyle aklınıza kıyamet senaryoları getirmenize gerek yok. İlk önce tekerleğin geride olduğunu tespit eden rotçudan çıktı isteyin. O çıktı ile bir şaseciye gidin, şaseci 100-150 lira gibi bir rakama tekerleği geri yerine alır. Ondan sonra tekrar rot ayarına girersiniz.
    Yalnız eğrilik salıncakta da olabilir. Ona bakın ondan sonra çektirin şaseyi.
    2.0 16v

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Nomrukan
    Anladım abi.
    Peki şaseyi bu şekilde çektirmek ne kadar sağlıklı? Hem sorun tekrar eder mi bu işlemden sonra?

Ayrıca Kartal Sanayi'de bilindik iyi bir şaseci için tavsiyelerinizi bekliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam bende sorun tekrar etmedi. Bir zararını da görmedim. Sadece çok kez tekrar edilirse artık malzeme yorulacağı için düzen tutmamaya başlar ama arabayı ayda bir kaldırıma vurmadığınız sürece de böyle bir durum olmayacaktır. Aracın kaza güvenliği ya da şase orijinalliğini de etkilemiyor.
    Ben Pendik sanayide Petlas bayinin köşeden girince 2. dükkanda yaptırmıştım. Petlas bayinin hemen yanı frenci, onun da bir yanındaki dükkanda.
    2.0 16v

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Nomrukan
    Anladım abi teşekkür ederim.Bugün açık değildir muhtemelen, bayramdan sonra bir gideyim...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu anda zaten aracın kullanımı herhangi bir tehlike arz etmiyor. Sadece sizi yorar. O yüzden acelesi yok bence. Ben 1 yıldan fazla bu şekilde kullandım. Yine de sanayi uzak değilse gidip bir bakabilirsiniz.
    2.0 16v

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Nomrukan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu anda zaten aracın kullanımı herhangi bir tehlike arz etmiyor. Sadece sizi yorar. O yüzden acelesi yok bence. Ben 1 yıldan fazla bu şekilde kullandım. Yine de sanayi uzak değilse gidip bir bakabilirsiniz.
    Rot ayarını yapan yerde de sorun olmaz dediler abi ama kafama takılıyor açıkçası.Ben şaseden bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum sorun tam olarak nereden çıkacak kafamda çok soru işaretleri var, bir an önce baktırmak niyetindeyim o yüzden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seyfettin777 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rot ayarını yapan yerde de sorun olmaz dediler abi ama kafama takılıyor açıkçası.Ben şaseden bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum sorun tam olarak nereden çıkacak kafamda çok soru işaretleri var, bir an önce baktırmak niyetindeyim o yüzden.
    Ben ara sokakta tam tur direksiyon manevrası ile dönecek hızdayken (Tahmini 5-10 km/sa) kaldırıma yaslandım. Lastik patladı, teker geriye gitti. Yani şaseden tekerin geriye gitmesi ve ileri alınması bu kadar basit bir olay. Sonra tabii lastik değişimi yaptım, araba sola çeke çeke uzunca bir süre kullandım. Kaç farklı yerde rot ayarına girdim hep "Oldu, yok sana öyle geliyor, yok lastiktendir, yok direksiyon kutusundandır". Bir de bir kaç farklı sola çekmeye sebep problem vardı (Her şey arabanın sola gitmesi için ayarlanmış gibiydi) o yüzden güzel maskelendi. En son bir rotçu "Senin sol ön teker falanca kadar geride" diye elime bi çıktı verdi. Gittim şaseciye. Arabayı bıraktım 1-2 saat sonra aradı gittim. "Sol ön tekeri yerine aldım, sağ ön tekerde de kamber vardı onu da düzelttim" dedi. Ondan sonra arabada bariz bir iyileşme vardı (En azından direksiyonu düz tutunca araba da düz gidiyordu).

Dediğim gibi muhtemelen çok basit bir şeyden çıkacak. Diğer olasılıklar amortisör eğriliği ve salıncak eğriliği. Rotta, rotilde bir bozukluk olsa zaten ayarı yapan kişi fark ederdi. Gerçi hoş benim arabada kaç farklı rotçu ön takımda sorun yok dediyse de arabada müthiş bir yolda gezme vardı. Sorun rotilin bozuk olmasıymış. Değiştirdim düzeldi ama kaç farklı usta ve rotçu anlamadı bunu.
    2.0 16v

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Nomrukan
    Rot-rotiller vs yeni abi araçta, ama aracı Datça'dan aldım, yolları mayın tarlası gibiydi bizim gittiğimiz zamanki hali tadilat görmüş haliymiş üstelik.

Ya derin bir çukurda, ya da dediğin gibi kaldırıma çıkarken aracın şasesine, veya ön tarafta bir yerlere bir şey oldu.Bu kadar kolay olması can sıkıcı, şaseyi güçlendiremez miyiz acaba bu tarz şeylere önlem almak için...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seyfettin777 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Nomrukan
    Rot-rotiller vs yeni abi araçta, ama aracı Datça'dan aldım, yolları mayın tarlası gibiydi bizim gittiğimiz zamanki hali tadilat görmüş haliymiş üstelik.

Ya derin bir çukurda, ya da dediğin gibi kaldırıma çıkarken aracın şasesine, veya ön tarafta bir yerlere bir şey oldu.Bu kadar kolay olması can sıkıcı, şaseyi güçlendiremez miyiz acaba bu tarz şeylere önlem almak için...
    Bu dediğim olay Volvo'da bile bu kadar kolay oluyor. Ve tekerin geri kayması aracın kaza güvenliği ile alakalı değil. Sadece aracın yükü tamamen frensiz olarak bindiği için malzeme biraz fazla esneyip geri yerine gelemiyor.
    Yani maruz kaldığı kuvvet ciddi bir kuvvet. Canınızı sıkmaya gerek yok. Kaldırıma yaslayarak arabayı durdurmadığınız sürece kolay kolay çukurla falan yamulmaz. Çukurla ben denge kolu dağıttım, şaseye bir şey olmadı. Şase böyle anlık darbelerle değil de, sağlam yüklenmelerle bozuluyor. Anlık darbeler genelde yürüyen aksam parçalarında kalıyor.
    2.0 16v

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler