User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
85 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Fren Diski Delmek...

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaciniz 330 mm disk kullaniyor? Kullanan anliyor zaten demek istedigimi...
    Bende varım hocam. Önde 330x28 arkada 325x8.

Alıntı tunerviper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    su jeti mantıklı olabilir. Hem ısı oluşmadığı için kılcal çatlak oluşturmaz diye düşünüyorum.
    Kılcal çatlaklar delinmenin yöntemi sebebiyle olmuyor. Hiç pistte zorlanmayan binek sayılabilecek bazı Mercedes modellerinde bile delikli disk kullanılmış ve bu OEM e yakın araçlar normal kullanımda bile disk çevresinde kılcak çatlaklar gözlemleniyor. Delikli diskde kılcak çatlak olurmu dan ziyade ne zaman olur daha doğru bir soru.

Genel olarak gördüğüm şey şu. TechTurkey bile olsak babalardan kalma alışkanlıkları kıramıyoruz. Otomobile teyp dahi taktırmayan tanıdığım arabanın elektrik tesisatına asla ellemem derdi. Herşeyi yaparım onu yapmam derdi ki birşey yaptığı da yoktu zaten. Üzülerek gördüğüm yürüyen aksam modifiyesinden öcü gibi korkan bir milletiz Türkler olarak. Yurt dışında insanlar orjinal döküm salıncaklarını frezede işleyip kaynak ile rotillerini spherical bearinglere çeviriyor. İnsanlar bunu banada yapar mısın diye müşteri oluyor sadece işçiliği beğendiği ve fikir mantıklı geldiği için. Daha test bile edilmemiş. Biz burda Wolverine'nin kemiklerinde dolaşan adamantium dan malzeme yapsak konuya hakim olmadan acımasızca eleştiren insanlara maruz kalıyoruz. Ben aracımı servise sokup kulerinin kesip kamber kiti yapıp, bagaj havuzunu kesip akü kutusu yapıp aşağı gömerek birde üstüne ön arka kendi yaptığım fren kitini koyup hepsini ayna anda yaptığımda herkes bir yeri kopacak edecek ölecek bu çocuk diye baktı ama her türlü işkenceden sorunsuz geçti.

Konu havada kalmasın da örnek koyayım bari bahsettiğim salıncaktan.

Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline sağlık ben beğendim. yanlız dökümde kaynak işi imkansız değil ama zordur.o prosesı basardıysanız çalışmaması için hicbir sebep yok.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eline sağlık ben beğendim. yanlız dökümde kaynak işi imkansız değil ama zordur.o prosesı basardıysanız çalışmaması için hicbir sebep yok.
    Bu alıntı İngiliz 205 forumundan.

Yurt dışında insanlar orjinal döküm salıncaklarını frezede işleyip kaynak ile rotillerini spherical bearinglere çeviriyor.
    Demiştim. Ben kendime kamber kiti ve fren kiti yapmıştım. Şimdide kendime billet salıncak yapıyorum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu alıntı İngiliz 205 forumundan.

Demiştim. Ben kendime kamber kiti ve fren kiti yapmıştım. Şimdide kendime billet salıncak yapıyorum.
    ya hocam koysana şu yaptıklarını okuyalım keyifle ben zaten 330 mm kimlerin var derken bendeki aman aman çok büyük, en büyük kimsede yok anlamında değil de, uğraşanlar anlar anlamında dedim, sen de gayet net anladın aslında

evet o çatlaklar delmekten ziyade sonrasında oluşuyor, waterjet ile delmekle cnc ile delmek arasında fark yok aslında...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vaay hocam benimm belirtmeden geçmek istemedim Ahmet Aran müthiş insandır sonra çok iyi bir öğretmendir

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadik baska ne deligi olabilir Allah askina
    Özlemediniz mi beni ? Vay be oem diskler böyle delikli oluyormuş. Bende fren alıcamda merak ettim ..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya hocam koysana şu yaptıklarını okuyalım keyifle ben zaten 330 mm kimlerin var derken bendeki aman aman çok büyük, en büyük kimsede yok anlamında değil de, uğraşanlar anlar anlamında dedim, sen de gayet net anladın aslında
    Tabiki anladım yahu. =) Konu açıp tuhaf eleştirilere maruz kalmaktansa böyle daha iyi. Belki yeni projeler için açarım.
    Schumi.Projects

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabiki anladım yahu. =) Konu açıp tuhaf eleştirilere maruz kalmaktansa böyle daha iyi. Belki yeni projeler için açarım.
    rotilleri spher.bearing e çevirmenin artıları neler? ben de bir süredir düşünüyorum ama daha çok ayarları daha hassas yapabileceğimiz için...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rotilleri spher.bearing e çevirmenin artıları neler? ben de bir süredir düşünüyorum ama daha çok ayarları daha hassas yapabileceğimiz için...
    Sabit dana gözü bilya bile kullansan yani ayar olmasa bile normal kauçuk burçtan poliüretan burca geçme arasındaki his farkı gibi hiç boşluksuz ve ve haliyle sert bir bağlantı oluşuyor. Ancak sesli ve kir tozdan daha çok etkilenip bozulacak bir sistem. Yol otomobili için kesinlikle ve kesinlikle önermiyorum. Sadece pist ve yarış odaklı için olabilir.
    Schumi.Projects

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hali hazırda sizin aracın bijon aralığında olan kendinden delikli diskleride uydurabilirsiniz.
    Ben mesela benim aracım4x108 orjinal diski küçük onun yerine rs170 lerin 300 mm diski var onu uyduracam ama kaliper karşılamıyor onada araya bi flanş yapıp kendi kaliperleriyle kullanacam sizde öyle yapabilirsiniz mesela bmw f10 kasalarda delikli disk var oem yanılmıyorsam onu uydurabilirsiniz en fazla bijon deliği delersiniz diske
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Canselmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    delikli diskler birsure sonra kilcal catlamalar yapiyor.Sert frenlemeler se kafanizda sonra soru isaretleri olucak. bence duz takin devam edin derim
    Elleme Sekelesin...

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O kılcal çatlakların bir sorun oluşturacağına ben inanmıyorum, kaç tane delikli oem diski delikleri yüzünden kırıp parçaladınız?
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hali hazırda sizin aracın bijon aralığında olan kendinden delikli diskleride uydurabilirsiniz.
    Ben mesela benim aracım4x108 orjinal diski küçük onun yerine rs170 lerin 300 mm diski var onu uyduracam ama kaliper karşılamıyor onada araya bi flanş yapıp kendi kaliperleriyle kullanacam sizde öyle yapabilirsiniz mesela bmw f10 kasalarda delikli disk var oem yanılmıyorsam onu uydurabilirsiniz en fazla bijon deliği delersiniz diske
    ST170 diskleri takmak çok kolay Sierraya, yalnız 16 inç jant gerekli. Onun yerine 278 mm disklere de geçiş yapılabilir. Hem 278mm hem de 300mm setup uyguladık 2 farklı Sierraya. Özel mesajla bana ulaşabilirsen yardımcı olmaya çalışırım.
    Azim Oto Özel Ford Servisi
    http://www.azimfordservisi.com/

screamforce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tel erezyon yöntemi cncye göre daha başarılı olur kılcal çatlaklar için.
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim istanbul parka topladığımız şahin kadar lambo toplamış adiler sonra ver iz di adalet

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OmerRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ST170 diskleri takmak çok kolay Sierraya, yalnız 16 inç jant gerekli. Onun yerine 278 mm disklere de geçiş yapılabilir. Hem 278mm hem de 300mm setup uyguladık 2 farklı Sierraya. Özel mesajla bana ulaşabilirsen yardımcı olmaya çalışırım.
    Eyvallah tabi tecrübe etmiş olmanız daha iyi zahmet olmazsa telefonunuzu verebilirseniz daha sağlıklı bilgi almış olurum.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Piste çıkılmayacaksa

Delmede oluşacak kılcal çatlakların bir sıkıntı çıkarmayacağını düşünüyorum

Cnc de delinirkem diskin balansı bozulursa asıl sıkıntı o zaman oluşmakta

Ben 8 yıl önce denedim bir tane disk ve balata almak zorunda kaldım

Hıyar bir cnc ci yüzünden disk çok az eğrildi milim şekilde ama frenajda çok büyük bir hata olduğunu anladım

Şimdi daha teknolojik araçlar var su jeti geçen jant yaparken izledim mükemmel

Eğer birebir çizimle kesilirse su jeti ile min micronlu kılcal çizikle atlatılabilir oda çok fazla sıkıntı yaratmaz

Ama araç piste çıkacaksa ben ellemezdim

Günlük kullanımda ise bir sıkıntı çıkmaz güzel bir işçilikle
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı screamforce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tel erezyon yöntemi cncye göre daha başarılı olur kılcal çatlaklar için.
    Allah aşkına tel erezyonun diğer alternatiflere göre artısı nedir bir açıklarmısın? Ne konuda başarıdan bahsediyorsun paylaşırsan sevinirim...
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kalıptan delikli çıkmıyor diskler. Bu konuda Hi-Spec ve Compbrake gibi İngiliz fren kiti üretici firmalar disklerini plain dedikleri dümdüz şekilde üretir. Ve çok popüler ürünler dışında stokları hep düz tutarlar. Sipariş üstüne delerler yada kanal açarlar. Bir kaç kere sipariş ettim oradan biliyorum. Ki ben fren sistemlerden oldukça anlarım. Kendi fren kitlerimi tasarlamış ve yurt dışına bile retrofit kiti satmışlığım var. Kendiniz güvenli bulmazsınız yaptırmazsınız birşey diyemem. Ama burada teknik olarak verilen işin olabilitesini ve dikkat edilmesi noktaları içeren tavsiyelere muhtemelen diye emin olmadığınız bilgiler ışığında aksi fikri "Ne var ki" gibi nükteli şekilde belirtmek doğru değil. Burası TechTurkey. 100 hp motorların 500 hp ye nasıl artırılabileceğinin konuşulduğu teknik bir platform. Ki bu yay kasmak yada yay press ile aynı kefeye koyulmamalı.

Diskler tavlanıyor. Özellikle Brembo HC serisi. High Carbon dediğimiz yüksek karbon alaşımlı diskler daha da farklı şekilde tavlanıyor.
    Eyvallah, en nefret ettiğim şeyi yapmışım aslında, komple yanlış anlamışım, özür dileyip çekiliyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eyvallah, en nefret ettiğim şeyi yapmışım aslında, komple yanlış anlamışım, özür dileyip çekiliyorum
    Rica ederim. Anlaşabildiğimize sevindim.
    Schumi.Projects

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler