User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
46 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Ankara ROT BALANS tavsiyesi ?

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Paradox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3. dükkan değil arkadaşım , bu bu arabamla gittiğim ilk dükkan .. yanlış anladınız daha önceki araçlarımda da rotu doğru düzgün yapan olmadı , ilk mesajımda onun için öyle yazdım
    Evet yanlış okumuşum. Umarım sorununuzu halledersiniz. İsterseniz bir de yetkili servise danışın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ön lastiklerinizin yerlerini arkadakiler ile değiştirmeyi denediniz mi?
    ayrıyetten dayıya +1 benden

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı golgeoyunu03 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ön lastiklerinizin yerlerini arkadakiler ile değiştirmeyi denediniz mi?
    ayrıyetten dayıya +1 benden

Yazlıklar takılırken değiştirildi , bunların hiçbiri ile alakası yok , tamamen hassas ayar ile ilgili ...

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankara da dayı rot balans kadar hasas ayar yapan bı yer daha var Conker rot balans ıvedık te ıstersenız oraya gosterın ama

dayı rot balansa sayısız araba ayarlattık
    hatta pıste cıkan FK8 2017 model aracın camber caster toe ayarlarını mustafa usta yapıyor

bence sız aracınızda sorun desenızde problem sızın aracınızda

ben sıfır bayıden cıkan aracın alt traversının kacık oldugunu gordum

sıfır alınan doblonun devamlı sola cektıgını gordum

bı problem olabılır sasecıye gıdıp tam olcumlerını yaptırın sıze en dogru sonucu o verır bosuna rotcu rotcu gezmeyın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu cumartesi son bir defa daha uğrayacağım dayıya , çooook hafif sağa doğru ayarlamasını isteyeceğim , şuanda düz iken sola doğru çekiyor , ortasını bulacağız inşallah , yoksa arkadaş ilgileniyor

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    127 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en az 10 yıldır Conker'e giderim ben de, memnun eder bizi Murat usta ama arkadaşımız Dayı'dan memnun kalmadı Conker'e gitsin de diyemem, Mertcanın dediği gibi araçta ufak bir kaçıklık olabilir... şaseci denildiğinde insanın aklına hemen kazalı aracın şahkülünün düzeltildiği geliyor ama bu büyük bir hata, travers yol şartlarından bile kaçabilir ya da üretimden gelen 2 mm size yolda hafif çekme olarak dönebilir...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar en son Dayı rot balansın yaptığı ayar ile biniyorum ama yine çok hafif sola çekme var , Dayı rot balans aracı stop ettirdikten sonra rotu ayarlıyor halbuki elektrikli direksiyona sahip araçlarda motor stop ettirilmeden çalışır vaziyette sabitleme çubuğu tam düz noktada iken ayar yapılıp , ondan sonra Direksiyon açı sensörünün sıfırlanması gerekiyormuş Bizim Kia Ceed araçlarda ve diğer elektrikli direksiyona sahip araçlarda .. Dayı rot balansa ayar tutmadığı için belki 10 kere gitmişimdir sağolsun Mustafa usta her gittiğimde ilgilendi ancak bu detayı atladı , Bir de dayı'da Sensörü sıfırlamaya yarayan alette yok , kısaca Yapılması gerekenler şöyle olmalı ;

Ceedclub Forumdan Ergin bey'in mesajından alıntıdır ;

Bizim Cee'd'lerin Rot ayarının nasıl yapılması gerektiğini ayrıntılı olarak aşağıya yazıyorum; 2 nokta kritik.

Elektrikli direksiyonlu ve tam bağımsız süspansiyonlu araçların (Cee'd gibi) rot ayarlama süreci:

1- Araç lazerli rot aletine bağlanır.
    2- Otomatik vitesli araçlar için N, düz vitesli araçlar için ise "boş" konuma alınır ve motor stop edilir.
    3- Rot aletinin ekranında belirtilen ileri-geri ve direksiyondan sağ-sol hamleleri yapılır.
    4- Kritik maddelerden birincisi: Direksiyon sıfır konuma ayarlanıp sabitlenir ancak elektrikli direksiyonlarda MUTLAKA motorun çalıştırılarak, elektrikli destek ile sıfır olarak ayarlanması gerekir. Ve ardından direksiyon kilidi takılır. Çoğu usta normal hidrolikler gibi motoru çalıştırmadan direksiyonu ayarlayıp sabitlemektedir.
    5- Rot kontrol ve düzeltme mutlaka şu sıralama ile yapılmalıdır: Önce arka tekerleklere gerekli ayar, sonra ön tekerleklere ayar.
    6- Kritik maddelerden ikincisi: Mekanik olarak rot ayarı işlemleri bittiğinde, direksiyon kilidi SÖKÜLMEDEN, halen direksiyon sıfır konumdayken direksiyon açı sensörlerinin GDS aletine bağlanarak sıfırlanması (Resetlenmesi) gerekir. 1 derecelik rot düzeltmesi sonrasında bile mutlaka açı sensörlerini sıfırlatın.
    7- Tüm işlemler bittikten sonra direksiyon kilidi sökülerek test sürüşüne çıkabilirsiniz.

Elektrikli direksiyonlarda direksiyonun motor çalışırken sıfır konumuna ayarlanması gerektiğini ve her rot işlemi sonrası araca elektronik olarak "0" noktasının yazılımsal olarak öğretilmesi gerektiğini bilmeyen ustanız var ise mutlaka yukarıdaki sıralamayı uygulatın.

Sonuç olarak yukardaki hususları harfiyen yerine getirebilecek biryer arıyorum Ankara'da

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar en son Dayı rot balansın yaptığı ayar ile biniyorum ama yine çok hafif sola çekme var , Dayı rot balans aracı stop ettirdikten sonra rotu ayarlıyor halbuki elektrikli direksiyona sahip araçlarda motor stop ettirilmeden çalışır vaziyette sabitleme çubuğu tam düz noktada iken ayar yapılıp , ondan sonra Direksiyon açı sensörünün sıfırlanması gerekiyormuş Bizim Kia Ceed araçlarda ve diğer elektrikli direksiyona sahip araçlarda .. Dayı rot balansa ayar tutmadığı için belki 10 kere gitmişimdir sağolsun Mustafa usta her gittiğimde ilgilendi ancak bu detayı atladı , Bir de dayı'da Sensörü sıfırlamaya yarayan alette yok , kısaca Yapılması gerekenler şöyle olmalı ;

Ceedclub Forumdan Ergin bey'in mesajından alıntıdır ;

Bizim Cee'd'lerin Rot ayarının nasıl yapılması gerektiğini ayrıntılı olarak aşağıya yazıyorum; 2 nokta kritik.

Elektrikli direksiyonlu ve tam bağımsız süspansiyonlu araçların (Cee'd gibi) rot ayarlama süreci:

1- Araç lazerli rot aletine bağlanır.
    2- Otomatik vitesli araçlar için N, düz vitesli araçlar için ise "boş" konuma alınır ve motor stop edilir.
    3- Rot aletinin ekranında belirtilen ileri-geri ve direksiyondan sağ-sol hamleleri yapılır.
    4- Kritik maddelerden birincisi: Direksiyon sıfır konuma ayarlanıp sabitlenir ancak elektrikli direksiyonlarda MUTLAKA motorun çalıştırılarak, elektrikli destek ile sıfır olarak ayarlanması gerekir. Ve ardından direksiyon kilidi takılır. Çoğu usta normal hidrolikler gibi motoru çalıştırmadan direksiyonu ayarlayıp sabitlemektedir.
    5- Rot kontrol ve düzeltme mutlaka şu sıralama ile yapılmalıdır: Önce arka tekerleklere gerekli ayar, sonra ön tekerleklere ayar.
    6- Kritik maddelerden ikincisi: Mekanik olarak rot ayarı işlemleri bittiğinde, direksiyon kilidi SÖKÜLMEDEN, halen direksiyon sıfır konumdayken direksiyon açı sensörlerinin GDS aletine bağlanarak sıfırlanması (Resetlenmesi) gerekir. 1 derecelik rot düzeltmesi sonrasında bile mutlaka açı sensörlerini sıfırlatın.
    7- Tüm işlemler bittikten sonra direksiyon kilidi sökülerek test sürüşüne çıkabilirsiniz.

Elektrikli direksiyonlarda direksiyonun motor çalışırken sıfır konumuna ayarlanması gerektiğini ve her rot işlemi sonrası araca elektronik olarak "0" noktasının yazılımsal olarak öğretilmesi gerektiğini bilmeyen ustanız var ise mutlaka yukarıdaki sıralamayı uygulatın.

Sonuç olarak yukardaki hususları harfiyen yerine getirebilecek biryer arıyorum Ankara'da
    Merhaba,

Mustafa abi iyidir(dayı) ama herkesi memnun edecek diye kural yok tabi. İşçiliklerini beğenmesem de otopratikte cihazlar çok iyi, sözünüzü geçirebilirseniz dediğiniz şekilde yaparlar ayarları. Ellerinde hunter marka rot cihazı var. Dayıya sayısız arkadaşımı gönderdim, kendim gittim, rot ve jant düzeltme için sorun yaşamadım ama balans ayarı zayıf, finish illa geçmesi gerekiyor. Lastik değişim-balans-depolama için Alacaatlı Serans’a gidiyorum, rot yok ellerinde, rot için dediğim gibi cihazlarından dolayı Otopratik tavsiye ederim, adamlarla konuşun, memnun kalırsam ödeme yaparım diyin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Mustafa abi iyidir(dayı) ama herkesi memnun edecek diye kural yok tabi. İşçiliklerini beğenmesem de otopratikte cihazlar çok iyi, sözünüzü geçirebilirseniz dediğiniz şekilde yaparlar ayarları. Ellerinde hunter marka rot cihazı var. Dayıya sayısız arkadaşımı gönderdim, kendim gittim, rot ve jant düzeltme için sorun yaşamadım ama balans ayarı zayıf, finish illa geçmesi gerekiyor. Lastik değişim-balans-depolama için Alacaatlı Serans’a gidiyorum, rot yok ellerinde, rot için dediğim gibi cihazlarından dolayı Otopratik tavsiye ederim, adamlarla konuşun, memnun kalırsam ödeme yaparım diyin.
    Otopratiği biliyorum hocam daha önce oraya pederin aracını götürmüştük memnunda kalmıştık , ama sonradan el değiştirdi sanırım , ama uğramakta yarar var makinelerini bende tutmuştum

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son mesajlarınızı okuyunca durumu biraz araştırmak istedim.Yeni araçlarda böyle bir şey varmış,onu da öğrenmiş oldum.Yalnız bu durumu işi yapan bilmezse, anlamazsa kullanıcı için gerçekten sinir bozucu olur.

Daha iyi anlatılabilirdi ama konuya yabancı olan varsa aşağıdaki video durumu açıklıyor. Konu sahibinin talebi de bu gibi bir işlem.

Yeni arabalarda bu gibi durumları görünce hiç huzur bulamayacakmış gibi hissediyorum.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otopratiği biliyorum hocam daha önce oraya pederin aracını götürmüştük memnunda kalmıştık , ama sonradan el değiştirdi sanırım , ama uğramakta yarar var makinelerini bende tutmuştum
    Otopratik Sabancı’nın diye biliyorum. El değiştiğini o yüzden sanmıyorum. Sadece fiyatları anlamsız pahalı, artık gitmiyorum. Son gittiğim zaman da rot ayarımı yapamadılar, rot kolu sıkışmış, değişelim dediler, usta yaklaştı, abi sen bunu ısıttır gel ayarlayayım dedi. Yani yapamadıkları rota da para aldılar. Sizin arabanız yeni olduğu için sıkıntı yaşamazsınız. Son gittiğimde 400 tl bayıdlım, hala şokunu üstümden atamadım(lastik falan satın almadım)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son mesajlarınızı okuyunca durumu biraz araştırmak istedim.Yeni araçlarda böyle bir şey varmış,onu da öğrenmiş oldum.Yalnız bu durumu işi yapan bilmezse, anlamazsa kullanıcı için gerçekten sinir bozucu olur.

Daha iyi anlatılabilirdi ama konuya yabancı olan varsa aşağıdaki video durumu açıklıyor. Konu sahibinin talebi de bu gibi bir işlem.

Yeni arabalarda bu gibi durumları görünce hiç huzur bulamayacakmış gibi hissediyorum.
    Ben bu durumu hiç araştırmadan böyle olması gerektiğini zaten tahmin ediyordum hocam , elektrikli direksiyonlar çok hassas hidrolikler gibi değil , mesela şunu deneyin aracı tam stop ettirirken direksiyonu çok hafif sağa ya da sola çevirin o anda bir sarsılma oluyor direksiyonda , o yüzden stop ettirirken bile müdahale etmemek gerek , ki bunun önüne geçmek için araç çalışır vaziyette iken yapmak en doğrusu , hatta şu linkteki aparatı alıp direksiyon sıfır konumdayken direksiyon kilidini takıp öyle ayara başlanması gerekiyor ;

BGS Tools Steering Wheel Level 9977 | eBay

Bu video'da Direksiyon açı sensörünü sıfırlıyor işte , bizim Ceed'lerde servise gitmeden nasıl hallederim diye düşünüyorum
    Konu Paradox tarafından (18-11-2018 Saat 20:52 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hunter'ın sitesinde Codelink cihazı ile açı sensörü sıfırlama işlemini anlatıyor ;

4rd4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim aracımda bir türlü düzen tutmadı. Hep dayı rot balansa giderim, tanırımda. Ama bir türlü tamam oldu diyemedim. Ya sağa çeker ya sola. Lastikten yapıyor diyorlar yer değiştiriyoruz gene aynı. Yazlık lastik jantı takarız gene çekme var. Yani düzen tutmadı. Bende ankarada başka bir tavsiye istiyorum hunter makinası olan. Takıntı haline geldi ve sinir bozmaya başladı. 50 tl 50 tl vere vere bi hal oldum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yav dayıdan çok memnundum, beni de memnun edemiyor artık. Lastiğe suç atıyor ama emin değilim. Ayar yapıyor, ya sağa ya da sola çekiyor araba, az buzda çekmiyor, 3 saniye içinde direksiyona dokunmadan şerit değiştirme yeteneğine sahip artık 2 arabamda Diğer arabamda ok gibiydi, kaşındım, ayar yaptı, sol süspansiyonun yamuk dedi, sağa-sola çekmeye başladı. Bende bu ara rotçu aramaya başladım. Balanscım başka yerde o iyi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yav dayıdan çok memnundum, beni de memnun edemiyor artık. Lastiğe suç atıyor ama emin değilim. Ayar yapıyor, ya sağa ya da sola çekiyor araba, az buzda çekmiyor, 3 saniye içinde direksiyona dokunmadan şerit değiştirme yeteneğine sahip artık 2 arabamda Diğer arabamda ok gibiydi, kaşındım, ayar yaptı, sol süspansiyonun yamuk dedi, sağa-sola çekmeye başladı. Bende bu ara rotçu aramaya başladım. Balanscım başka yerde o iyi.
    Aynen lastikten dedi benim içinde. Sonra sol porya eğri ama şimdi yaptırmayalım bozarlar falan dedi. Araç geziyor resmen bi sağa bi sola.. Araçta coil var belki ondan dicem ama daha önce sorun yoktu.. Otopratik nasıldır biraz pahalıcaymış sanırım..

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rot ayarı yapılırken siz mi bir değer verip bunu yap diyorsunuz yoksa cihazdaki değerlere göre mi yapıyorsunuz.7
    cihaza en son ne zaman kalibrasyon yapılmış ?
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şahsen ben bir değer söylemiyorum kendisi yapıyor. Kalibrasyon ne zaman yapılmış yada yapılmamış mı orasını bilemicem.. Başka bir yerde daha yaptırıp ordaki durum ile karşılaştırmak gerek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 4rd4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen lastikten dedi benim içinde. Sonra sol porya eğri ama şimdi yaptırmayalım bozarlar falan dedi. Araç geziyor resmen bi sağa bi sola.. Araçta coil var belki ondan dicem ama daha önce sorun yoktu.. Otopratik nasıldır biraz pahalıcaymış sanırım..
    Otopratik in cihazlar iyi de ustalar zayıf... Dayının da ustalığı iyi cihazları çok zayıf.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler