User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: fren güçlendirme, disk değişimi hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

fren güçlendirme, disk değişimi hakkında

selam arkadaşlar. aracımın fren disklerinin değişmesi gerekiyor. değiştirmişken daha performanslı, kendini çabuk bırakmayacak, pist vs kullanımlarına uygun bir fren sistemi düşünüyorum. bu fren sistemleri nasıl oluyor pek bilgim yok. aftermarket performans fren sistemleri aracın modeline göre mi üretiliyor yoksa ölçüsü uygun, janta sığan herhangi bir performans diski araca uygulanabilir mi? bijon ölçüsü 5x114.3. araç amerikan aracı, amerika'dan çok parça sipariş edip aldım ama son kurlarla kendim getirmem çok mantıklı olmayacak. illa kendi aracıma özel parçalara bakmam gerekmiyor diye düşünüyorum. fren sistemleri konusunda hiç bilgim yok, nelere dikkat etmeliyim, fren hortumları vs değiştirmeli miyim vs? genel olarak öneri ve tavsilerinizi almak istedim.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yesil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaşlar. aracımın fren disklerinin değişmesi gerekiyor. değiştirmişken daha performanslı, kendini çabuk bırakmayacak, pist vs kullanımlarına uygun bir fren sistemi düşünüyorum. bu fren sistemleri nasıl oluyor pek bilgim yok. aftermarket performans fren sistemleri aracın modeline göre mi üretiliyor yoksa ölçüsü uygun, janta sığan herhangi bir performans diski araca uygulanabilir mi? bijon ölçüsü 5x114.3. araç amerikan aracı, amerika'dan çok parça sipariş edip aldım ama son kurlarla kendim getirmem çok mantıklı olmayacak. illa kendi aracıma özel parçalara bakmam gerekmiyor diye düşünüyorum. fren sistemleri konusunda hiç bilgim yok, nelere dikkat etmeliyim, fren hortumları vs değiştirmeli miyim vs? genel olarak öneri ve tavsilerinizi almak istedim.
    aracınıza uygun diski değil de başka takmak istiyorsanız öncelikle diskin çap+disk kalınlığı+offsetinin bire bir uyumlu olması gerekir yoksa bijon ölçüsü aynı bile olsa takamazsınız, araç nedir?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Schumi bu işin uzmanı, farklı disk takıp fren kuvvetlendirmek için bir çok parça yapılması gerekiyor custom olarak...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınıza uygun diski değil de başka takmak istiyorsanız öncelikle diskin çap+disk kalınlığı+offsetinin bire bir uyumlu olması gerekir yoksa bijon ölçüsü aynı bile olsa takamazsınız, araç nedir?
    araç 99 mustang gt. amacım aracıma uygun olmayan diski takmak değilde komple fren sistemini her türlü şartta düzgün çalışacak şekilde yenilemek. son bakımda diskleri tornalattım geçici çözüm olarak, ön balataları değiştirdim ama yeterli değil. fren gücü gayet güzel ama 3 4 sert frenlemeden sonra bırakıyor kendini.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç 99 mustang gt. amacım aracıma uygun olmayan diski takmak değilde komple fren sistemini her türlü şartta düzgün çalışacak şekilde yenilemek. son bakımda diskleri tornalattım geçici çözüm olarak, ön balataları değiştirdim ama yeterli değil. fren gücü gayet güzel ama 3 4 sert frenlemeden sonra bırakıyor kendini.
    bunun diskten kaynaklandığını sanmıyorum, hortumların şişiyor ya da fren merkezinde sıkıntı olabilir... eğer komple bir fren modifiyesi istiyorsanız disk+kaliper+merkez+hortumlar değişmeli ve bu parçalar da sizin çamurluk ve jantlarınızla uyumlu olmalı...

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba, araç nedir tam olarak? Yanlış hatırlamıyorsam 4.6 New Edge GT vardı. Aracın üzerinde çift piston kaliperler bulunuyor standart olarak. Piyasada seçenek çok bol olduğundan önce nasıl bir sistem olacak ve jant opsiyonları ne olacak diye karar vermek lazım. Birkaç seçenek var genelde uygulanan:

-Standart kaliperleri daha büyük disklerle kullanmak.
    -SN95 Cobra çift piston kaliperleri.
    -Cobra R Brembo 4 piston
    -GT500 4 piston Brembo(kaliper braketi lazım,18 inç jant)
    -S550 4 piston kaliperler(kaliper braketi lazım, 18 inç jant)
    -GT500 6 piston
    -Wilwood kitleri
    Azim Oto Özel Ford Servisi
    http://www.azimfordservisi.com/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OmerRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, araç nedir tam olarak? Yanlış hatırlamıyorsam 4.6 New Edge GT vardı. Aracın üzerinde çift piston kaliperler bulunuyor standart olarak. Piyasada seçenek çok bol olduğundan önce nasıl bir sistem olacak ve jant opsiyonları ne olacak diye karar vermek lazım. Birkaç seçenek var genelde uygulanan:

-Standart kaliperleri daha büyük disklerle kullanmak.
    -SN95 Cobra çift piston kaliperleri.
    -Cobra R Brembo 4 piston
    -GT500 4 piston Brembo(kaliper braketi lazım,18 inç jant)
    -S550 4 piston kaliperler(kaliper braketi lazım, 18 inç jant)
    -GT500 6 piston
    -Wilwood kitleri
    evet doğru hatırladınız yani çok ekstrem şeyler istemiyorum. değişmişken standarttan daha performanslı bir şey olsun istiyorum. kaliper değişimi tavsiye edermisiniz siz? daha büyük kanallı diskler, güçlü balatalar, gerekiyorsa fren hortumları filan yenilenir diye düşünüyorum. sizin öneriniz ne olur?

Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunun diskten kaynaklandığını sanmıyorum, hortumların şişiyor ya da fren merkezinde sıkıntı olabilir... eğer komple bir fren modifiyesi istiyorsanız disk+kaliper+merkez+hortumlar değişmeli ve bu parçalar da sizin çamurluk ve jantlarınızla uyumlu olmalı...
    bunu nasıl tespit edebilirim, gereksiz yere parça sipariş etmeyelim. gerçi 20 yaşında araç her türlü yenilenmesi iyi olur ama vakit ve nakit sıkıntılı izmir'de iyi bir ustam var ama ben izmir'de yaşamıyorum ve çalıştığı sürece sıkıntı yok diyeceğinden eminim.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fren performansından memnun değilsen ilk iş daha iyi compound kullanan balataya geçmek. EBC hariç düzgün bir markadan spor balata ciddi fark yaratır. Ama aracın kilosunuda göz önüne alıp pist kullanımı devreye girerse eğer diskinin termal taşıma kapasitesini aştığın anda ayna dedikleri durum olur ve balata gene diski tutamaz. Disk büyütmesen bile Brembo OEM serisinde aracına göre varsa HC (High Carbon) yani yüksek karbon alaşımlı serisine bakabilirsin. Ama tam tavsiyem nedir diye sorarsan kaliper, balata, disk değişimi. Kullandığın janta göre seçenek çok fazla. Hatta o kadar fazla seçenek var ki kafa karışıklığı sebebi oluyor. Bütçe doğrultusunda seçenekleri daraltmak lazım.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet doğru hatırladınız yani çok ekstrem şeyler istemiyorum. değişmişken standarttan daha performanslı bir şey olsun istiyorum. kaliper değişimi tavsiye edermisiniz siz? daha büyük kanallı diskler, güçlü balatalar, gerekiyorsa fren hortumları filan yenilenir diye düşünüyorum. sizin öneriniz ne olur?
    Dediğim gibi araç Mustang olunca seçenekler çok bol ve ucu açık ancak genel olarak bir değerlendirme yapalım önce. New Edge GT'ler standart olarak 276 mm çift piston fren sistemiyle geliyor, bu kaliperler aslında gayet hafif ve güçlü ancak küçük çaplı disk yüzünden performans olarak çok üst seviye diyemeyiz. Aynı kasada Cobra modelleri de 330 mm çift piston PBR kaliperlerle geliyor, bunlar performans kaliperi olarak geçiyor ve çoğu durumda sizin işinizi görür. Piyasada her şey dahil kitleri 500-600 dolar civarında gördüğüm kadarıyla ancak kaliper ve diskleri ayrı ayrı alırsanız daha uyguna gelebilir. Kaliperlerin tanesini 70-80 dolar civarına bulabilirsiniz. Bu setup yol için standart sistemden çok daha iyi olur ama pist konusunda belki biraz zayıf kalabilir. Sanırım 17 jant ile bu frenler kullanılabiliyor spacer da gerektirmiyor.

SVE Mustang 13" Cobra Style Front Brake Kit w/ Slotted Rotors Red (94-04)

330x28 mm aynı diski kullanan bir de Cobra R modelleri var onlar yalnız 4 piston Bremboları kullanıyor, bu setup sanki çok populer değil kit fiyatları da 1200-1300 dolar civarı. Ben olsam bu opsiyonu düşünmezdim çünkü daha uygun fiyata daha büyük sistemler var.

Ford Performance Mustang 2000 Cobra R Front Big Brake Kit - Slotted Rotors M-2300-X (94-04 All) - Free Shipping

Sonrasında yine çok kullanılan GT500 disk ve kaliperleri var, bunların disk çapı 355mm ve kalınlığı 32 ya da 34 mm olması lazım yani baya büyükler orijinal frenlere göre. Kaliper genişliği de daha kalın olduğundan yarış tipi jantlar ya da spacerlar gerekebilir, sanırım 18 jantlarla kullananlar var bu setup'ı. Yalnız sonraki kasanın kaliperleri direk uymadığından araya bir braket koyulması gerekiyor ve bu kitler de 1000 dolara yakın bir fiyat tutuyor. Bu kaliperler için de performans tipi balata bulmak gayet kolay. Kaliperleri revizyonlu olarak 90-100 dolar civarına bulunabiliyor diye hatırlıyorum.

SN95 GT500 Brembo Brake Kit

Yine aynı bütçe civarında son kasa Mustang'lerde kullanılan Sumitomo 4 piston kaliperler var, bu kaliperler Brembolardan biraz daha büyük ve 130-140 dolar civarı tanesi. Bu kaliperler için daha da kalın spacer gerekebilir maalesef, diğer geri kalan her şey GT500 frenleri ile aynı.

S550 14″ Brakes on SN95 2001 Mustang GT | Fully Torqued Racing Blog

Tabi bundan sonrası daha da ucu açık, tabi maliyet de haliyle artıyor ve disk çapları çok büyük. Dediğim gibi ne tarz bir kullanım olacak ona göre seçenekleri biraz elemek lazım, umarım biraz yardımcı olmuştur fikir verme açısından.
    Konu OmerRS tarafından (26-05-2018 Saat 00:24 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fren performansından memnun değilsen ilk iş daha iyi compound kullanan balataya geçmek. EBC hariç düzgün bir markadan spor balata ciddi fark yaratır. Ama aracın kilosunuda göz önüne alıp pist kullanımı devreye girerse eğer diskinin termal taşıma kapasitesini aştığın anda ayna dedikleri durum olur ve balata gene diski tutamaz. Disk büyütmesen bile Brembo OEM serisinde aracına göre varsa HC (High Carbon) yani yüksek karbon alaşımlı serisine bakabilirsin. Ama tam tavsiyem nedir diye sorarsan kaliper, balata, disk değişimi. Kullandığın janta göre seçenek çok fazla. Hatta o kadar fazla seçenek var ki kafa karışıklığı sebebi oluyor. Bütçe doğrultusunda seçenekleri daraltmak lazım.
    brembo'nun kataloğuna doğru baktıysam aracıma uygun sadece balata var. başka bir seçeneğim var mı? Amerika'dan direk aracıma uygun parça getirmemin sıkıntısı mevcut fren sistemini geri veremediğim için atıyorum 400 dolarlık disk, kaliper, balata seti 500 550 dolara geliyor. buna 400 dolar civarıda kargo ücreti çıkartıyor. bir de yüzde 20 gümrük vergisi olay saçma sapan bir hale geliyor. daha önce 4 adet amortisör için 50 dolar kargo ödemiştim. çok dengesiz kargo ücretleri var anlamadım gitti. benim belirli bir bütçem yok, vereceğim parayı hak etsin yeter ki. sizin dediğiniz gibi kaliper, balata, disk değişimi için nasıl bir yol izleyebiliriz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @OmerRS detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. lmr'den daha önce alışverişim oldu. kendilerinin yurt dışına kargosu yok. aracı kargo firması ile getirecektim bir kaç küçük parça. kredi kartı yurt dışı kaynaklı diye siparişimi iptal ettiler. İlk linkteki benim işimi görür gibi. 5 10 bin dolar gibi çok büyük bir bütçem ve bu harcamaya değecek bir aracım yok ne yazık ki. Amerika'ya yolum düşse bavuluma atıp getiririm ama kişisel olarak sipariş etmem sıkıntılı. getirmeme yardımcı olacak düzgün bir firma'da çok aramama rağmen bulamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @OmerRS linkteki fiyatları yanlış görmüşüm. 600 1300 dolar arasında fiyatlar gayet normal yanlış anlaşılma olmasın. Hepside uygulanabilir güzel sistemler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=322" target="_blank">OmerRS</a> detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. lmr'den daha önce alışverişim oldu. kendilerinin yurt dışına kargosu yok. aracı kargo firması ile getirecektim bir kaç küçük parça. kredi kartı yurt dışı kaynaklı diye siparişimi iptal ettiler. İlk linkteki benim işimi görür gibi. 5 10 bin dolar gibi çok büyük bir bütçem ve bu harcamaya değecek bir aracım yok ne yazık ki. Amerika'ya yolum düşse bavuluma atıp getiririm ama kişisel olarak sipariş etmem sıkıntılı. getirmeme yardımcı olacak düzgün bir firma'da çok aramama rağmen bulamadım.
    Şimdi Cobra fren sistemi için parçaların toplamına baktım, 2 kaliper, 2 disk ve balatalar 214 dolar tutuyor kargosu da 170 dolar civarı(rockauto). Rockauto'dan önceden kaliper almıştım sorunsuz şekilde elime ulaştılar, tavsiye ederim. Ya da kaliperleri set şeklinde şu siteden alıp disk ve balataları başka yerden temin edebilirsiniz:

Power Stop Mustang Performance Front Brake Calipers - Red S4766C (99-01 Cobra; 2001 Bullitt) - Free Shipping

Bu arada eklemeyi unuttum, fren hortumlarını değiştirmek şart değil üstündekiler uyumlu bu kaliperlerle.
    Konu OmerRS tarafından (26-05-2018 Saat 01:21 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi Cobra fren sistemi için parçaların toplamına baktım, 2 kaliper, 2 disk ve balatalar 214 dolar tutuyor kargosu da 170 dolar civarı(rockauto). Rockauto'dan önceden kaliper almıştım sorunsuz şekilde elime ulaştılar, tavsiye ederim. Ya da kaliperleri set şeklinde şu siteden alıp disk ve balataları başka yerden temin edebilirsiniz:

Power Stop Mustang Performance Front Brake Calipers - Red S4766C (99-01 Cobra; 2001 Bullitt) - Free Shipping

Bu arada eklemeyi unuttum, fren hortumlarını değiştirmek şart değil üstündekiler uyumlu bu kaliperlerle.
    daha önce rockauto'dan bilstein amortisör seti, americanmuscle'dan eibach yay takımı sipariş etmiştim. ikiside sorunsuz elime ulaştı. fren sistemlerinin mantığını çok iyi bilmediğim için ölçüsü uyan her disk her araca uyar mı illa Amerika'dan araca özel mi sipariş etmek gerekir diye merak etmiştim esasen. beklediğimden çok daha detaylı bilgiler verdiniz çok teşekkür ederim. rockauto'dan çözmeye çalışıcağım sanırım bu işi. amercanmuscle'da uçuk kargo fiyatlarıyla aracı kargo şirketlerine muhtaç bırakıyor.

4 kaliper 4 disk 4 balata'nın ağırlığı 30 kiloyu geçmez değil mi? çok daha hafif olmalı hatta. 30 kiloyu geçmesin diye amortisör ve yayı takım olarak almak yerine ayrı ayrı almıştım. 30 kilo üstüne çok farklı prosedürler uygulanıyor gümrükte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 kaliper 2 ön disk ve balatalar 30 kg'a yakın gelir diye tahmin ediyorum ama rockauto zaten farklı depolardan yolluyor bu parçaları. Balataları standart yerine Hawk gibi firmaların yüksek performans tipi balatalarından da seçebilirsiniz bu arada.

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu bölüyorum ama benim arac hakkında bilgisi olan varmı polo 1.6tdi disk büyütmek istiyorum audi 1.8t nın kaliperlerini aldım bunlara ne uyguyabılırım uygun yollu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 kaliper 2 ön disk ve balatalar 30 kg'a yakın gelir diye tahmin ediyorum ama rockauto zaten farklı depolardan yolluyor bu parçaları. Balataları standart yerine Hawk gibi firmaların yüksek performans tipi balatalarından da seçebilirsiniz bu arada.
    o zaman ayrı ayrı sipariş edeyim. balata standart almam zaten iyi bir şey alayım onuda.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    30 kiloyu aşan paketleri şahsi ithalat ile alamazsınız. Şahsi ithalat şartı 1500 euro ve 30 kilo limitinin altında altı kalan paketleri içindir. Ben olsam madem OEM disk alıcam diskleri buradan alırım ki en ağır parça onlar. Kaliper ve balatayı yurt dışından alırım. @OmerRS sağolsun bana İngiltere'de okurken 4 tane disk yollamıştı. Gümrükçü ne var bunun içinde ceset mi demişti. Bu arada o diskler hala bitmedi.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    30 kiloyu aşan paketleri şahsi ithalat ile alamazsınız. Şahsi ithalat şartı 1500 euro ve 30 kilo limitinin altında altı kalan paketleri içindir. Ben olsam madem OEM disk alıcam diskleri buradan alırım ki en ağır parça onlar. Kaliper ve balatayı yurt dışından alırım. @OmerRS sağolsun bana İngiltere'de okurken 4 tane disk yollamıştı. Gümrükçü ne var bunun içinde ceset mi demişti. Bu arada o diskler hala bitmedi.
    30 kilo sınırına dikkat ediyorum bende o yüzden. Türkiye'den de disk için fiyat sordum sizin mesajınız üzerine. Pazartesi haber gelecek. Benim işimi görecek disk olduğunu sanmıyorum. oem alırsam cobra diski alırım. Türkiye'de nereden bulacağım oem cobra diskini? Standart parçalar bile uzun süre ellerinde bekleyebiliyor. Ucuz(Amerika fiyatıyla ucuz. Burada en pahalı fiyata satılır yine), kalitesiz bir ürün almaktansa parça parça sipariş ederim. Veya kilolarını sorarım almadan önce.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler