User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Ara sıra gelen Aks bilyası sesi?

SerkanKurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Ara sıra gelen Aks bilyası sesi?

Arkadaşlar araç 2010 model jetta. çok nadir de olsa 10-15 günde bir ortalama 500-600 km de bir de diyebiliriz bir anda aks bilyası sesi o meşhur helikopter sesi gibi gelmeye başlıyor ve akabinde vibrasyonda yapıyor fakat bir anda kendiğilinden geçiyor Doğal olarak tamirciye gittiğimde hangi aks bilyası olduğunu teşhis edemiyor. Bu konuyu nasıl çözeriz ? Aks bilyası bu araçta tek değişmiyor bunun için komple bilyalı porya almak gerekiyor sanırım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yokmu fikir sahibi kimse? nasıl çözücez bu sorunu arkadaşlar.

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teker bilyesi poryalı oluyor diye biliyorum, yada aynı şeydenmi bahsediyoruz?

Teker bilyesi dağıldıysa kolay rot balanscı 5 dk da çözer,
    Aks bozuksa motorcu bakar diye hatırlıyorum, ama her halükarda bu parçalar bir bozulup bir düzelmez, bi kere bozulduysa bozuktur kendi kendine düzelmez diye tahmin ediyorum.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim arabada da aynen böyle ara ara gelen ve kaybolan bi ses var, çözemedik ne olduğunu, rotçuya gittim, lastikleri çevirdiler ses falan gelmiyor.

Şimdi servise ustaya falan gideceğim, deneyeceğiz deneyeceğiz ses çıkmayacak, "ee bunda bişey yok ki?" olacak. O cümleye uyuz oluyorum. O yüzden sesin sabitlenmesini bekliyorum. Yani arabayı 10 defa kullanıyorsam hafta içinde, bunun 1-2 kullanımında birkaç saniyeliğine ses geliyor.

Şanzıman mı diyoruz, yok, lastik dönüşü ile artıp azalıyor, lastik mi dedik, taş gibi olmuş lastikleri değiştirdik, yine geliyor. Diferansiyel, şaft maft bişeyler mi dedik, e bunlarda da devamlı gelmesi gerekmez mi?

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çözüm önerim yok, derdini paylaşıyorum.

Her zaman olmamakla birlikte, dik yokuş çıkarken gazdan çekip frene basınca sağlam bir "küt" sesi alıyorum.
    Ne tamirci ne rotçu bir şey bulamadı.
    Bir seneyi geçti böyle biniyorum.
    Derdimi anlattığım bir tamirci arkadaş, sen 1000 1500lük olmaya çalışıyon gibime geliyo dedi.
    Komple arkayı söküp bakacakmış.

Kolay gelsin.
    Düz adam___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim araçta aks bilyası değilde komple poryo yu değiştiririz dediler, tamam sıkıntı yok değiştirelim fakat sol daki mi ses yapıyor sağdakimi bilmiyoruz ki onu

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorun bilyada olsa sürekli ses yapmaz mı ? Yapısı gereği ya sağlamdır yada bozuk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vallaha ben aksmı, teker bilyası mı bozuk anlayamadım.
    Porya dediğimiz şey teker bilyesiyle birlikte olur muhtemelen sizin araçta.bilye bozuksa sürekli uğultu yapar.

Aks desen salınımla alakalı belki arada yapmaya bilir.
    Ben sizin sorunu anlayamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı osmanaydo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çözüm önerim yok, derdini paylaşıyorum.

Her zaman olmamakla birlikte, dik yokuş çıkarken gazdan çekip frene basınca sağlam bir "küt" sesi alıyorum.
    Ne tamirci ne rotçu bir şey bulamadı.
    Bir seneyi geçti böyle biniyorum.
    Derdimi anlattığım bir tamirci arkadaş, sen 1000 1500lük olmaya çalışıyon gibime geliyo dedi.
    Komple arkayı söküp bakacakmış.

Kolay gelsin.
    Abi araç e36 ise şaft askı takozu diye bir parçaymış aklında olsun

bizim arabada tek lastik kasıntıya geldiğinde bazen geliyor, tamircide ses gelmiyor. Hafta sonu gazladık, yanladık ses yine gelmedi
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Talih.b16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vallaha ben aksmı, teker bilyası mı bozuk anlayamadım.
    Porya dediğimiz şey teker bilyesiyle birlikte olur muhtemelen sizin araçta.bilye bozuksa sürekli uğultu yapar.

Aks desen salınımla alakalı belki arada yapmaya bilir.
    Ben sizin sorunu anlayamadım.
    teker bilyası ile aks bilyasının açıkcası arasındaki farkı bilmiyorum. Dediğim gibi sorun normal seyir halinde iken birden bire helikopter tarzı bir ses başlıyor ve 5-10 saniye sonra bariz şekilde direksiyon ve araç titremeye başlıyor. Belli bir süre gittikten sonra örnek veriyorum 3-4 dakika ses normale dönüyor. Araç DSG şanzuman ile alakalı birşey olsa boşa attığım anda düzelmesi lazım fakat ses devam ediyor. Araç ile hızlanıyorum yavaşlıyorum ses aynı şekilde uğultulu bir şekilde geliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SerkanKurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teker bilyası ile aks bilyasının açıkcası arasındaki farkı bilmiyorum. Dediğim gibi sorun normal seyir halinde iken birden bire helikopter tarzı bir ses başlıyor ve 5-10 saniye sonra bariz şekilde direksiyon ve araç titremeye başlıyor. Belli bir süre gittikten sonra örnek veriyorum 3-4 dakika ses normale dönüyor. Araç DSG şanzuman ile alakalı birşey olsa boşa attığım anda düzelmesi lazım fakat ses devam ediyor. Araç ile hızlanıyorum yavaşlıyorum ses aynı şekilde uğultulu bir şekilde geliyor.
    Kardeşim senin aracında devamlı olarak hızla artan bir uğultu sesi varsa bu teker bilyesidir. bu parça bozuksa sürekli ses yapar, ama hissedilen bir titreme veya vibrasyon olmaz. oluyorsada şimdiye kadar 10 tane değiştim hiç biri senin aracındaki gibi bir arıza vermedi.
    teker bilyesi poryanın içindedir, bazı araçlarda tek bilye değişir, poryanın içine bilye takılır. bazı araçlarda bilye ve porya yekparedir. bu parça aracimda nerede dersen, jantın montaj yapıldığı parça, yani bijonlar buna bağlanıyor.

aks ise şanzumanın dönüşünü tekere ileten, bir şanzuman tarafında, birde tekere yani poryaya giren tarafında iki adet kafa olan uzun parça. bu kafaların içinde bilyeler vardır, akslar hareket edebilsin diye.
    dış aks kafası bozulunca tam sağ tam solda tak tak diye sürekli ses yapar. iç aks kafasındada muhtemelen senin arızan, vibrasyon, direksiyon titremesi falan oluşur.

şimdi sen diyosun ki bu arıza ara sıra oluyor. aks bozuksa özellikle ilk kalkışta ve rampa çıkarken gaz basınca hep titrer diye biliyorum.

benim bilgim bu kadar, bundan sonrasını daha bilgili arkadaşlar veya daha önce başına gelen arkadaşlar yazar.

biraz uzun oldu kusura bakma aklım yettiğince senin anlaman için uzun tuttum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Talih.b16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim senin aracında devamlı olarak hızla artan bir uğultu sesi varsa bu teker bilyesidir. bu parça bozuksa sürekli ses yapar, ama hissedilen bir titreme veya vibrasyon olmaz. oluyorsada şimdiye kadar 10 tane değiştim hiç biri senin aracındaki gibi bir arıza vermedi.
    teker bilyesi poryanın içindedir, bazı araçlarda tek bilye değişir, poryanın içine bilye takılır. bazı araçlarda bilye ve porya yekparedir. bu parça aracimda nerede dersen, jantın montaj yapıldığı parça, yani bijonlar buna bağlanıyor.

aks ise şanzumanın dönüşünü tekere ileten, bir şanzuman tarafında, birde tekere yani poryaya giren tarafında iki adet kafa olan uzun parça. bu kafaların içinde bilyeler vardır, akslar hareket edebilsin diye.
    dış aks kafası bozulunca tam sağ tam solda tak tak diye sürekli ses yapar. iç aks kafasındada muhtemelen senin arızan, vibrasyon, direksiyon titremesi falan oluşur.

şimdi sen diyosun ki bu arıza ara sıra oluyor. aks bozuksa özellikle ilk kalkışta ve rampa çıkarken gaz basınca hep titrer diye biliyorum.

benim bilgim bu kadar, bundan sonrasını daha bilgili arkadaşlar veya daha önce başına gelen arkadaşlar yazar.

biraz uzun oldu kusura bakma aklım yettiğince senin anlaman için uzun tuttum.

Eyvallah uzun ve detaylı anlatım için. Bilmiyorum derken zaten isim olarak sanayide teker bilyasına aks bilyası denen çok gördüm açıkcası isim olarak ne diyorlar ben anlamadım onu demek istedim Benim aracımda dediğim gibi tek parça olduğu için teker bilyası sadece değişmiyor bu yüzden porya da biraz daha masraflı bir parça. Tam arıza tespitini yapıp ona göre parça değiştirmek daha ekonomik olacak fakat kimse bulamadı arızayı maalesef.

Aks iç kafası dediğiniz parçaya bakmak lazım ozaman ilk etapda, vibrasyon bariz yapıyor çünkü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aks kafası çıt çıt ses yapar dönüşlerde, vibrasyon yaptığınıda biliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bugün teker ve aks bilyalarını kontrol ettirdim hiç bir sıkıntı gözükmüyor. Başka neden böyle birşey olabilir? kafayı yiycem bulamadık sorunu

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi davlumbaz falan esniyor olmasın? Çünkü mekanik parçalarda genelde sorun ya vardır ya yoktur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi davlumbaz falan esniyor olmasın? Çünkü mekanik parçalarda genelde sorun ya vardır ya yoktur.
    ses gelmeye başladığı zaman aracı hızlanadırdım, yavaşlattım, manavre yaptım sesin değişimlerine bakmak için ama yok yani standart bir ses geliyor aynı aks bilyası bozulunca ön taraftan gelen helikopter ses bildiğin ve vibrasyon vitesi boşa attım dedim acaba şanzuman mı ses yapıyor o da fayda etmedi geçen gün gittim işte komple teker, aks ne varsa baktırdım bir sorun yok dediler. Sesi de zaten çok nadir yapıyor dediğim gibi. Volan olabilir mi acaba? çok saçma belki ama bir an aklıma volan geldi?

Absinthé - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SerkanKurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ses gelmeye başladığı zaman aracı hızlanadırdım, yavaşlattım, manavre yaptım sesin değişimlerine bakmak için ama yok yani standart bir ses geliyor aynı aks bilyası bozulunca ön taraftan gelen helikopter ses bildiğin ve vibrasyon vitesi boşa attım dedim acaba şanzuman mı ses yapıyor o da fayda etmedi geçen gün gittim işte komple teker, aks ne varsa baktırdım bir sorun yok dediler. Sesi de zaten çok nadir yapıyor dediğim gibi. Volan olabilir mi acaba? çok saçma belki ama bir an aklıma volan geldi?
    Boşa attığında yavaşlaması gerekirdi o halde. Ya da boşta gaz verdiğinde artması gerekirdi kanka
    Belong to beyond of your horizon.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende de var fren pedalına hafif basınca susuyor , çözmek için yaptıklarım kaliper sikiyor diye kaliper ve yağı boşaltıp tamir takımı değişti disk değişti balata değiştir teker rulmanları değişti düzelmedi ,ne acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Absinthé Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boşa attığında yavaşlaması gerekirdi o halde. Ya da boşta gaz verdiğinde artması gerekirdi kanka
    Ozaman volan sağlam eledik onu direk

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler