User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
36 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Otomatik Vites ve Akü arasındaki ilişki

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Otomatik Vites ve Akü arasındaki ilişki

Merhaba;

2003 Passat TDI Tiptronik aracım var. 234.000km'de şu an. 2 gün önce farı açık bırakmam nedeniyle akü bitti. Sabah takviye ile çalıştırdım. O gün akşam yine akü bitti. Zaten önceki gece boşaldğı için pek şarj olmamıştı. Tekrar takviye ile çalıştırdım.
    Bu sabah akü yine çok iyi değildi, ama araç çalıştı.
    Gün içinde Kayseriye gittim geldim. Hiç bir problem yoktu. Yaklaşık 150km yol yaptım. Akü şarj olmuş sanırım ilk marşta problem yok şu an.
    Neyse Kayseri'den geldim. Tam evin önüne park edeceğim geri geri gelirken araç vuruntu yapmaya başladı. Tekrar binip doğru sanayiye gittim. Mekanik ustası arkadaşım baktı. Geri vitese takınca bazen ilk kalkışta vuruntu yapıyor. Şehir içi trafiğinde bazen araç 2. viteste kalıyor büyütmek istemiyor. Ancak geri viteste vuruntu her defasında yapmıyor. Bazen yapıyor bazen yapmıyordu denemelerimizde.

Otomatik şanzıman ustasını aradım. Her zaman yaparsa geri vites tasında çatlak vardır, bazen yapıyorsa hidrolik beyinden olur dedi. Bakmak lazım getir test edelim dedi ancak 2 gün sonraya gün verdi.

Velhasıl nette araştırırken bazı sorun yaşayan kişiler akü bittikten sonra bu tarz problemler yaşadıklarını yazmışlar.
    Bende iki kez üst üste akü bitirince kafamda şüphe kaldı. Ancak çok mantıklı gelmiyor yinede.

Bu konuda bilgisi olan veya tecrübesi olan var mı? Şimdiden teşekkürler.

Not: Aracın şanzıman yağı ve filtresi 213.000km ve yine 220.000km'de ikinci kez yağı değişti.

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü bitince şanzuman beyni resetlenmiş olabilir, mekanik parçalara birşey olacağını sanmıyorum.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şanzımanınız tork konvertörlüyse akü voltajı çok düşünce alternatörde de sorun varsa şanzımandaki selenoid vanalara elektrik yetiştiremiyor olabilir.

Yarı otomatik denen robotize şanzımanlıysa robot motoru düşük voltajlı aküyle sorun çıkarır.

Akü akımı sıfıra düşünce şanzıman beyni sıfırlanıyor derler.Tabii yazılım olarak değil, sizin kullanım karakterinizi unutma anlamında.80-100 km.de normale döner öyleyse.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü ile ilgili sıkıntınız zaten sinyal vermiş bi başka araçtan alıp deneyin düzelir.
    Şanzıman zaten elektrikle çalışıyor zayıf gelirse saçmalar doğal olarak
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Babamın aracının aküsü ile değiştirdik şu an kaç defa denememe rağmen sorun tekrarlamadı. Ama dün 150km yol yaptıktan sonra ortaya çıkmıştı yani şanzıman sıcaktı. O kadar uzun süre sürecek fırsatım olmadı henüz. Bir kaç gün farklı akü ile deneyeceğim.

Ancak kafama takılan bir şey var. Araç çalışırken akü zaten devre dışı sayılır. Araç alternatörden besleniyor. Bu durumda akü zayıf ile olsa motor çalışırken alternatör gerekli beslemeyi sağlaması lazım değil mi?

Araç çalışmıyorken akü gerilim 12.5V, araç çalışırken 13.9V ölçüyorum şu an. Alternatöre bakım yapayım mı? Kaç zamandır da aklımda aslında bir elden geçirmek istiyordum alternatörü.

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba;

2003 Passat TDI Tiptronik aracım var. 234.000km'de şu an. 2 gün önce farı açık bırakmam nedeniyle akü bitti. Sabah takviye ile çalıştırdım. O gün akşam yine akü bitti. Zaten önceki gece boşaldğı için pek şarj olmamıştı. Tekrar takviye ile çalıştırdım.
    Gün içinde Kayseriye gittim geldim. Hiç bir problem yoktu. Yaklaşık 150km yol yaptım. Akü şarj olmuş sanırım ilk marşta problem yok şu an.
    Neyse Kayseri'den geldim. Tam evin önüne park edeceğim geri geri gelirken araç vuruntu yapmaya başladı. Tekrar binip doğru sanayiye gittim. Mekanik ustası arkadaşım baktı. Geri vitese takınca bazen ilk kalkışta vuruntu yapıyor. Şehir içi trafiğinde bazen araç 2. viteste kalıyor büyütmek istemiyor. Ancak geri viteste vuruntu her defasında yapmıyor. Bazen yapıyor bazen yapmıyordu denemelerimizde.

Otomatik şanzıman ustasını aradım. Her zaman yaparsa geri vites tasında çatlak vardır, bazen yapıyorsa hidrolik beyinden olur dedi. Bakmak lazım getir test edelim dedi ancak 2 gün sonraya gün verdi.

Velhasıl nette araştırırken bazı sorun yaşayan kişiler akü bittikten sonra bu tarz problemler yaşadıklarını yazmışlar.
    Bende iki kez üst üste akü bitirince kafamda şüphe kaldı. Ancak çok mantıklı gelmiyor yinede.

Not: Aracın şanzıman yağı ve filtresi 213.000km ve yine 220.000km'de ikinci kez yağı değişti.
    Geri vites kısmından yola çıkarak yazıyorum;

Aynı şanzuman'a sahip (ZF) Skoda Superb'de geri viteste aralıklı olarak aynı sıkıntıyı yaşadım. Şehir içi sürüşte 2. viteste aynı sıkıntıları yaşadım. Hidrolik beyin değiştirdim. Oldukça tatsız bir fiyatı vardı bundan 3 sene önce. Umarım aynı sıkıntı çıkmaz sende.

Ben burada yaptırdım ve hiç bir problem yaşamadım devamında.

ATTS – Can Otomotiv

Ergün bey ile görüşebilirsen fikir verecektir. 0533 502 68 29 cep numarası ama arada Ingiltere'de olabiliyor whatsapp'dan ulaşabilirsin.

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ben ilk başta revizyon yaptırdım ama maalesef kurtarmadı. İkinci operasyonda üniteyi 0 aldık ama sağ olsunlar verim alamadığımız için revizyon miktarını üniteden düştüler. Ünite 2014 yılında 5000 liraydı. (3 sene yazmışım ilk mesajda ama 4 sene olmuş)

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @XoR Hiç duymak istediğim şeyler değil
    Peki bu geri vitesteki sıkıntı bir anda mı oldu sizde? Öncesinde az da olsa bir belirti göstermedi mi? Bende her şey normalken bir anda olmaya başladı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    @XoR Hiç duymak istediğim şeyler değil
    Peki bu geri vitesteki sıkıntı bir anda mı oldu sizde? Öncesinde az da olsa bir belirti göstermedi mi? Bende her şey normalken bir anda olmaya başladı.
    Maalesef biranda başladı ilk vuruntuyu geri vitese geçişte yaptı sonra bahsettiğiniz şekilde 2. vites problemiyle devam etti.

Şanzuman yağı değişimi ile kurtarmayı ümit ettik denedik ama fayda etmedi.

İlk fotoğraftaki km'ye dikkat ederseniz neredeyse aynı. ZF'nin kronik bir durumu gibi duruyor.

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba;

benzer problemi jettada yaşamıştık 2010da 5bin tl civarında hidrolik ünite komple değişmişti.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim jettada benzer olmuştu. Akü bitmişti, takviye ile çalıştırdık ama ekranda şanzımanı kontrol edin diyordu ve P'den çıkmıyordu. Sonra akü değişti herşey düzeldi.
    Akü ile DSG ilişkili bir şekilde sanırım.
    Aküyü değiştirin ve gözlemleyin derim.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hidrolik beyini değiştirsem bi defa 2 gün sonra revizyon isteyecek. Şimdi hepsini yaptırsam baya maliyetli olacak
    Kötü zamana denk geldi.
    Bir de yapılan işin sonunda her şey sorunsuz mu olacak? Orası da muallak.
    Kararsız kaldım. 2 gündür bir daha yapmadı o problemi. Akü değiştirdikten sonra.
    1-2 geçişte hafif vuruntu var, o da zaten eskiden beri vardı.

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir hindü atasözü der ki ; çalışıyorsa elleme.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aküyü geçici olarak değiştirmiştim. Kendi akümü de şarj ettim geri taktım. Şu an herşey normal görünüyor. İnşallah aküdendir ve düzelmiştir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu güncelliyorum;

Aracı otomatik şanzımancıya gösterdim. Şanzımanda hiç bir problem yok, gayet sağlıklı dedi.
    Ön düzenciye baktırmamı söyledi. Ön düzencide araç aynı sorunu yapmadı orada. Uatada sorunu bizzat görmem lazım dedi. Yine de kontrol etti ama görünürde bir sorun yok dedi.

Başka bir şanzımancıya gösterdim. Ordada problemi yapmadı. Ustada görmeden bir şey diyemem dedi. Ama onun tarif ettiği şekilde değil problemim. Onun dediğine göre göre R’ye alıp ayak frende beklerken de vuruntu yaparmış. Onun anlattığı gibi değil benim problemim.

Neyse alt takıma odaklandık bizde.
    Sorun tam olarak şöyle; sadece geri geri giderken direksiyonu sağa veya sola çevirsem ön takımdan bir şey acayip kasıyor ve araç vuruntu yapıyor. Ve bu sorunu her zaman yapmıyor, bazen yapıyor. İleri giderken direksiyonu çevirsem de bir problem yok. Sorun sadece geri giderken.
    Travers burcu, salıncak burcu bunlardan olabilir dendi. Birisi direlsiyon kutusundan olabilir dedi.
    Bilgisi ve tecrübesi olan var mı?

beratyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aküyle alakalı olarak; EDC var bende de benim şanzımanda da bir dünya problem yaşadım ustaların ilk baktıkları yerlerden biri aküydü voltaj yetersiz olunca şanzıman beyni çift kavramalı yarı otomatiklerde bu tip sorunlar çıkarabiliyormuş. Tabi bende sorunlu kısım akü çıkmadı.

İkinci olarak güncelleme yapıp söylediğiniz durumu 2008 model Polo'mda yaşamıştım bir önceki aracımda. Bu tip sorunlar yapıyordu direksiyonu sağa sola çevirirken kasıyordu. Özellikle tam sağa ya da tam sola çevirmek istediğimde oluyordu. Sonrasında bir avmnin park yerinde arabanın hidroliği tamamen iptal oldu. Bildiğiniz hidrolik direksiyonsuz şahine döndü yani. Servise götürdüğümde hidrolik ünitede problem çıkmıştı. Yalnız geri vitese taktığımda kasma oluyor muydu onu tam hatırlamıyorum ama sonradan otomatik şanzımanda da problem yaşamıştım ve öylece sattım artık masraf etmeyip.

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim Mercedes'te benzer bir durum başıma geldi Mercedes ML 320...b Hatta bununla alakalı konuda açtım araştırırsanız bulursunuz forumda. Cepten bağlandığım için bakmadım açıkçası yazdığım konuya. Bendeki durum şuydu akü zayıf olduğu için araba bazen ilk çalıştırdığınızda kendini koruma moduna alıyor ve 2. Viteste takılı kalıyordu. Akülü değiştirdiğimde bu sorunu ortadan kalktı.
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Aküyü sıfırlanmadan araçda kaçak köçek varmı o kontrol edilmeli

Sigorta kutusu dahil

Bende kaçak çıkmıştı akü hep boşalıyordu bundan sebep
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü değişti denendi, zaten sorunun şanzımadan olmadığını söyledi usta.
    Sorumu ön düzende arıyoruz veya direksiyon.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler