User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Sürekli Devreye Giren ESP

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sürekli Devreye Giren ESP

Merhabalar tekrar;

Problemler bitmiyor

Bu hafta aracımla yaklaşık 2000km uzun yol yaptım. Dün en son dönüşte bir şey fark ettim.
    Araçta 4 kişi artı tam dolu bagaj ile seyahat ettim, viraj içinde ESP devreye giriyor ancak ESP'nin devreye girmesini gerektiren bir durum yokken giriyor gibi geldi bana. Şöyleki; yokuş tırmanırken virajın içinde gazlayıp virajdan çıkmak istediğimde ESP devreye giriyor ve araç güç kesiyor. Hatta birinde öyle oldu ki ESP devreye girdi, güç kesti yavaşladı bende ayağımı gazdan çektim. Araç yavaşladı baya yani virajı rahat rahat döneceğim hıza düştü, gaz veriyorum hafiften ESP devreye girip güç kesiyor. Ta ki direksiyonu tam düz konuma getirene kadar bu şekilde yapıyor. İşin ilginci yokuş aşağı daha sert girdiğim virajlarda esp hiç bana mısın demiyor, araçta gayet güzel yol tutuyor. Bu olay sadece yokuş çıkarken virajlarda oluyor.

-Amortisörlerim kötü durumda olabilir, arkaları değiştirdim ama önleri değiştirmemiştim. Daha önce hç değişmemiş olabilir. Araç 2003 model.
    -Lastiklerim sıfır, daha 7000km oldu alalı. Orjinal ebatlar. 205-55-16

Bu araçlarda arka koltuğun altında yanal ivme sensörü var, yaw rate denilen sensör. Araç boş iken hiç böyle huyları yok. Genelde araçta 4-5 kişi varken yapıyor. Doğal olarak o sensörün üzerinde bir ağırlık oluyor. Ben o sensörden şüpheleniyorum.

Tecrübesi ve bilgisi olan varsa sevinirim.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendin çözmüşsün zaten. Arkaya oturan olunca o sensör kablosu temassızlık yapıyor. Soketleri bi temizleyip dene. Benimde başıma gelmişti. B5.5 ta kronik. Vw forumlarda var konusu. Hatta birisi baskıdan etkilenmesin diye üzerine sac kesmişti

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Esp frende yapar ama sadece gaz kesiyorsa asr olabilirmi devreye giren? Arkadada yuk varken yokus yukari arabanin burnu kalkar gazada cokunce viraj icinde kalan lastik patinaja duserse asr de devreye girip arac gucunu kesiyor olabilirmi?
    e60 535d & THE A45 AMG

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Esp frende yapar ama sadece gaz kesiyorsa asr olabilirmi devreye giren? Arkadada yuk varken yokus yukari arabanin burnu kalkar gazada cokunce viraj icinde kalan lastik patinaja duserse asr de devreye girip arac gucunu kesiyor olabilirmi?
    Patinaja düşecek kadar gazlamıyorum. Bir anormallik olduğu kesin. Dediğiniz gibi ASR devreye giriyor sanki.
    Ancak geçen gün sağ ön ABS okuyucusunu değiştirmiştim. Çin malı idi. Ondan kaynaklı olabilir mi acaba? Ama bu problem daha önceleri de başıma gelmişti ama önemsememiştim.

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendin çözmüşsün zaten. Arkaya oturan olunca o sensör kablosu temassızlık yapıyor. Soketleri bi temizleyip dene. Benimde başıma gelmişti. B5.5 ta kronik. Vw forumlarda var konusu. Hatta birisi baskıdan etkilenmesin diye üzerine sac kesmişti
    O sensörün üstüne daha önce sac yapmıştım, şu anda sac var zaten. Ama kablo vs problemi değil, o problemde ABS ve ESP lambası arıza kaydı düştüğü için sürekli yanıyordu. O durumu biliyorum. Sensör arızalı olabilir diye düşünüyorum.
    Konu marikan tarafından (07-08-2018 Saat 17:13 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrardan merhaba;

Uzun zamandır bu problem kendini göstermiyordu. Dün sol rot başı değişti. Sonrasında ise rot ayarı yaptırdım.
    Eve dönüşte yine bu olay olmaya başladı. Viraj çok sert olmamasına rağmen hızlıyken esp devreye girip güç kesiyor. Direksiyonu düzeltmeden de esp devreden çıkmıyor.
    Hal böyleyken aklıma direksiyon açı sensörü geldi. Bildiğim kadarıyla ESP olan her araçta direksiyon açı sensörü olmak zorunda. Ancak benim araç için direksiyon açı sensörünün kalibrasyonuna dair bilgi bulamadım.
    Bu konuda bilgisi olan var mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorunu çözdüm. Direksiyon açı sensörü kalibrasyonunu yaptım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teste çıkınca sorunun çözüldüğünü gördünüz mü?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teste çıkınca sorunun çözüldüğünü gördünüz mü?
    Şehir içinde kısıtlı imkanlarla denedim düzelmiş. Uzun yolda daha detaylı test edeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Malesef sorun çözülmemiş. Dün acilen Kayseri’ye gitmem gerekti. Yolda malesef yine aynı sorunun devam ettiğini gördüm.
    -Sadece sağa dönüşlerde oluyor.
    -Gaza basmadan girdiğim virajlarda sorun yok. Devreye girmiyor. Viraj içinde gaza bastığım an devreye giriyor.
    -Direksiyonu tam düz konuma getirmeden bu durumdan kurtulamıyorum.

Drive Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence abs sensörlerinin hepsini kontrol edin eğer daha önce aks kafaları değişti ise aksların üzerinde diş ler var abs sensörü oradan okuyor onları kontrol edin yan sanayi ise sorun çıkartabiliyor ben aks kafalarını değiştirirken orijinal sensörlerin dişlilerni taktırmıştım
    Drive Fast Live Young
    One Love E39
    Alıntı MK8800 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hacı baba yaşın 30 falan dinlemem izmirin ortasında soda şişesine oturturum seni

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Drive Fast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence abs sensörlerinin hepsini kontrol edin eğer daha önce aks kafaları değişti ise aksların üzerinde diş ler var abs sensörü oradan okuyor onları kontrol edin yan sanayi ise sorun çıkartabiliyor ben aks kafalarını değiştirirken orijinal sensörlerin dişlilerni taktırmıştım
    ABS sensörlerini kontrol edeceğim. Vag-com ile ABS sensörlerinin logunu alacam. Sanırım olay o zaman ortaya çıkacak.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lastikler yeni ok ama marka nedir?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lastikler yeni ok ama marka nedir?
    Lastiklerim Lassa Driveways 205/55/16.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastiklerim Lassa Driveways 205/55/16.
    lastik basınçları ve de son durumunu kontrol edin... lastikler yeni tarihli mi bakın, genelde bu tarz konular sonunda hep lastik çıkar...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yarım günüm sanayide geçti neredeyse, çözüm bulamadık. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor sanayide

İlk Nevşehir’de bir rot balanscıya gittim. Ölçtü biçti görünürde kayıklık yok dedi. Rot başını tek değişmeyi tavsiye etmiyorum. O yüzden sağ sol aynı marka ile tek seferde değiştirmen gerek dedi. Farklı üreticilerin rotları arasında milimetrik de olsa fark oluyor. Bu da bu tarz sorunlara neden oluyor dedi. Eyvallah deyip çıktım.

Nevşehirdeki parçacıma gittim. İki tane rot başı istedim. (Sağ sol aynı marka değişip sorunu halledeyim istedim.)
    O da ustanın dediğinden olamaz. Daha öncede böyle deyip yolladılar müşterileri. Başka rotçu onların olmaz dediğini yaptı dedi ve Kayseri’de bir rotçuya gönderdi. Kalkıp gittim Kayseriye. Adama anlattım durumu ilgilenmedi bile. Rot ayarı ile alakası yok elektronikçiye gidecen dedi.
    Sinirlenip çıktım.
    Kayseride rot başını değiştirdiğim ustaya gittim. Test sürüşü yaptı sorunu bizzat gördü ama o da rot başı ile alakalı değil dedi. ( Arka koltuk altındaki yanal ivme sensöründen olur deyip ona takıldı. Ama o sensörden olmadığını düşünüyorum.)

Ordan da çıkıp Kayseri’de rot ayarı yaptırdığım rotçuya gittim. Alt takımda boşluk vardır. O yüzden virajda bu tarz sorunlar yapabilir dedi. Ee tamam hadi bakalım alt takıma dedim. Bugün çalışmıyoruz elemanlar yok öylesine açtık dedi.
    Sorunu çözdürememişim, üstüne bir de ustalar nazlandıkça sinir katsayım arttı çıkıp eve geldim.

Aklımda iki şey var şu an;
    - Sağ rot başını da değiştirip ilk rotçunun dediği ihtimali ortadan kaldırmak.
    - Tekrar rot ayarı yaptırıp kontrol etmek. Hala düzelmezse direksiyonu söküp biraz sağa veya sola kaydırıp tekrar rot ayarı yaptırmak. Ancak ne tarafa kaydıracağımı tam kestiremedim. O konuda yardım edin
    @ghibli06 Abi lastikleri geçen yıl sıfır aldım. 2018 tarihli. Basınçları kontrol ettik. Olayın rot başı değişimi ve rot ayarı sonrası olduğunu tekrar hatırlatayım abi.
    Konu marikan tarafından (07-06-2019 Saat 18:41 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yarım günüm sanayide geçti neredeyse, çözüm bulamadık. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor sanayide

İlk Nevşehir’de bir rot balanscıya gittim. Ölçtü biçti görünürde kayıklık yok dedi. Rot başını tek değişmeyi tavsiye etmiyorum. O yüzden sağ sol aynı marka ile tek seferde değiştirmen gerek dedi. Farklı üreticilerin rotları arasında milimetrik de olsa fark oluyor. Bu da bu tarz sorunlara neden oluyor dedi. Eyvallah deyip çıktım.

Nevşehirdeki parçacıma gittim. İki tane rot başı istedim. (Sağ sol aynı marka değişip sorunu halledeyim istedim.)
    O da ustanın dediğinden olamaz. Daha öncede böyle deyip yolladılar müşterileri. Başka rotçu onların olmaz dediğini yaptı dedi ve Kayseri’de bir rotçuya gönderdi. Kalkıp gittim Kayseriye. Adama anlattım durumu ilgilenmedi bile. Rot ayarı ile alakası yok elektronikçiye gidecen dedi.
    Sinirlenip çıktım.
    Kayseride rot başını değiştirdiğim ustaya gittim. Test sürüşü yaptı sorunu bizzat gördü ama o da rot başı ile alakalı değil dedi. ( Arka koltuk altındaki yanal ivme sensöründen olur deyip ona takıldı. Ama o sensörden olmadığını düşünüyorum.)

Ordan da çıkıp Kayseri’de rot ayarı yaptırdığım rotçuya gittim. Alt takımda boşluk vardır. O yüzden virajda bu tarz sorunlar yapabilir dedi. Ee tamam hadi bakalım alt takıma dedim. Bugün çalışmıyoruz elemanlar yok öylesine açtık dedi.
    Sorunu çözdürememişim, üstüne bir de ustalar nazlandıkça sinir katsayım arttı çıkıp eve geldim.

Aklımda iki şey var şu an;
    - Sağ rot başını da değiştirip ilk rotçunun dediği ihtimali ortadan kaldırmak.
    - Tekrar rot ayarı yaptırıp kontrol etmek. Hala düzelmezse direksiyonu söküp biraz sağa veya sola kaydırıp tekrar rot ayarı yaptırmak. Ancak ne tarafa kaydıracağımı tam kestiremedim. O konuda yardım edin
    @ghibli06 Abi lastikleri geçen yıl sıfır aldım. 2018 tarihli. Basınçları kontrol ettik. Olayın rot başı değişimi ve rot ayarı sonrası olduğunu tekrar hatırlatayım abi.
    lastiklerde anormal bir aşınma gördün mü peki? ön takım boşluk vs bunlardan olabilmesi için aracın yolsa gezmesi lazım yol tutuşu kaybetmen gerekir... eğer bu sorun varsa lastiklerin anormal aşınmıştır viraj içinde de yol tutuşu kaybediyorsundur...

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence cekis kontrol sorunu, arac patinaj cektigini dusunuyor.Yani tekerlerden biri gereginden fazla hizli sonuyormus...vs gibi

Cekis kontrolu kapali sekilde suruncede devreye giriyor mu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lastiklerimde gözle görünür bir problem yok abi.

Vagcom ile log alıp sağ sol tekerler arasındaki hız farkını bir analiz edeyim dedim ama meğer o da 20km/h hızın üstünde ABS beynine olan bağlantıyı kesiyormuş. Onu da yapamadım.

Mehmet dediğin gibi ön lastiklerde normalin dışında bir devir farkı oluşuyor veya başka bir sebepten devir farkı varmış gibi algılayıp asr devreye giriyor.

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Asr kapali, espnin calismasi normal mi abi
    Asr kapali suruslerde sorun yok o zaman

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler