User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
28 sonuçtan 20 ile 28 arası

Konu: Sürekli Devreye Giren ESP

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mehmetmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Asr kapali, espnin calismasi normal mi abi
    Asr kapali suruslerde sorun yok o zaman
    ASR’yi ayrı kapatamıyoruz sanırım. Sadece ESP tuşu var. Ama ESP devre dışı iken hiç denemedim. Bi deneyeyim muhtemelen yapmayacaktır.

BRKBRDL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrardan merhaba;

Uzun zamandır bu problem kendini göstermiyordu. Dün sol rot başı değişti. Sonrasında ise rot ayarı yaptırdım.
    Eve dönüşte yine bu olay olmaya başladı. Viraj çok sert olmamasına rağmen hızlıyken esp devreye girip güç kesiyor. Direksiyonu düzeltmeden de esp devreden çıkmıyor.
    Hal böyleyken aklıma direksiyon açı sensörü geldi. Bildiğim kadarıyla ESP olan her araçta direksiyon açı sensörü olmak zorunda. Ancak benim araç için direksiyon açı sensörünün kalibrasyonuna dair bilgi bulamadım.
    Bu konuda bilgisi olan var mı?
    Abi bende Vectra C var. Benim el freni güya kendini ayarlayabiliyormuş fakat ben balataları değiştirmeme rağmen şöyle diyeyim atıyorum 5 yıl önceki gibi değil. İngiliz forumlarındada çoğu kişi ayarlanmıyor teli 150 pound civarı diye yazılmış. Aklıma senin araba geldi sen 29 mayısta el frenimi ayarlattım diye arabanın konusuna post açmışsın ertesi gün sorun tekrarlandı diyede buraya. Acaba senin el freninden kaynaklı bir sorunun olabilirmi ?

not: Bence sizin arabanızdada bu özellik vardır bazen plastği kırılıyormuş. Her markaya bakan değilde vw audi ustası olan biri daha detaylı inceleyip sorununuzu çözebilir
    Konu BRKBRDL tarafından (08-06-2019 Saat 19:57 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    El freni ile alakası yok sanırım. Ön tarafla alakalı olsa gerek.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Bence ABS sensörü yada yaw rate sensor (o esp sensörü) ile alakalı olduğunu düşünüyorum ben
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

alpeRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende 2 sene önce w220 kasa s 400 cdi varken'de aynı sorun vardı,kalabalık bindiğimde esp düz yolda bile devreye girerdi,airmatic pompası aracın yüksekliğini dengelemiş olsa bile yine yapardı,sorunun çözümüne varamadan aracı satmıştım,çok cins bir sorundu,allah size kolaylık versin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ön düzende mekanik olarak sorun yoksa (rot balanscı da teyit ettireceğim.) direksiyon açı sensörü (clock spring denilen parçanın içinde) ve yaw rate sensörünü değiştireceğim.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ön düzende mekanik olarak sorun yoksa (rot balanscı da teyit ettireceğim.) direksiyon açı sensörü (clock spring denilen parçanın içinde) ve yaw rate sensörünü değiştireceğim.
    Direksiyon açı sensörünü orjinal servis makinasında kalibre etmeyi deneyin.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cenazemiz nedeniyle pek ilgilenemedim arıza ile.
    Bugün ESP’yi kapatıp denedim sorun yaşanmadı. Esp açık iken sorun devam ediyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sağa viraj dönerken ASR/ESP'nin devreye girip güç kesmesi problemini çözdüm çok şükür.
    Bayram ve sonrasında cenaze filan olunca vakit olmadı uğraşmaya.*
    Dün bağ evinde sağ tekeri söküp ABS sensörünü kontrol edecektim ki bi baktım sağ rot başında bir gariplik var. (Sorun sol rot başı ve mili değiştikten sonra meydana gelmişti. Sağa işlem yapılmamıştı.) Mil ile kolun birleştiği yerden oynuyor.*
    Sabah erkenden parçayı alıp ustama gittim. Değiştirdik ardından rot balansa gittim. Durumdan bahsedip iyice incelemesini söyledim. Hiç bir sorun yok deyince ayar yapıp çıktık. Ve sorun düzelmiş.

Tabi sorunu çözene kadar 3 rot balanscı, 1 mekanikçi, 1 elektrikçi gezdim.
    -İlk rot balanscı "tek solu*değişirdiysen rot milinin boyu kısa veya uzundur ondan olur dedi." Kontrol etti rot başındaki hatayı göremedi.
    -İkinci rot balanscı "alt takımda boşluk vardır, sağ teker avare takılıyordur bakmamız lazım" dedi hadi bakalım deyince "bayram sonrası öylesine açtık elemanlar yok" dedi bakmadı. Kızıp çıkmıştım. Baksa muhtemelen sorunu bulacaktı. Esnaflığı iyi olsaymış keşke işten anlıyor
    -Üçüncü rot balanscı rot ayarı ile uğraştı. Ama sorun devam etti.
    -Mekanikçiye gittim. Arıza kodu olmayınca test edelim dedi .Testte sorunu gördü. "Arka koltuk altındaki yanal ivme sensöründendir" dedi. Geniş bir vakitte gel bakalım dedi. Akşam üzeri gitmiştim. Tekrar gitseydim muhtemelen her yeri sökecekti
    -Elektronikçi arıza kodu var mı diye baktı, kod olmayınca ondan olabilir bundan olabilir bir sürü şey saydı. Elletmeden çıktım. İyi yapmışım

Tabi bu arada araç iki tane arıza kodu verdi. Biri fren pedal müşürü, diğeri direksiyon açı sensörü. Bu arızaları ben kendim halledip kodlları da sildim. Bu kodlarla gitsem*direkt direksiyon açı sensörünü değiştirecekler. Meret çok pahalı çıkması bile 800 lira. Fren pedal müşürü ucuz ama olayında zaten onunla hiç alakası yoktu. Tamir ettim bir daha sorun çıkarmadı bile.

Velhasıl ustalara güvenmeyip uğraşa uğraşa kendim buldum sorunu ve minimum maliyet ile çözdüm.*
    -Rot başı 60TL
    -Rot mili 30TL
    -İşçilik 30TL
    -Rot ayarı 50TL
    Toplam: 170TL*

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler