User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Toyota Corolla 1.33 Şanzıman Rezaleti

myk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Toyota Corolla 1.4D-D4 MMT Şanzıman Rezaleti

Herkese hayırlı akşamlar,
    ***** yaz geldi. Ailecek tatil planımızı yapıp Muğla Akyaka’ya gitmeye karar verdik. 4 kişi olduğumuz için kendi aracım 106 GTI ile gitmemiz mümkün değil tabi. ***** bagaj küçük. 4 kişi iyi kötü sığarızda bavullar sığmaz, imkansız. Neyse mecbur araba kiraladık. Ben kiralama işini baya uzun zamandır Enterprise’dan yapıyorum. Çok şükür şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım. Bari düzgün bişey olsun o kadar yol gidicez üzmesin dedim opel astra 1.6 cdti (136 hp) otomatik kiraladım. Dedim şimdi uzun yol. Sol şeritten basar gideriz. Maalesef hayal ettiğim gibi olmadı. Ellerinde astra yokmuş corolla verdiler. İtiraz etsen hemen cevap hazır “abi sitede yazıyo astra veya benzeri araç diye yapılacak bişey yok” daha öncede başıma gelmişti. Neyse dedim en azından daha önce kullanmadığım bir araba. Ama gelin görün daha ilk vites değişiminde suratım asıldı. O nasıl bir şanzıman? Abi böyle bir vites geçişi yok. Hele 1 den 2 atarken inanılmaz çöp. İnanılmaz ağır kanlı bir şanzıman. Daha önce şu otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olayını tecrübe etmemiştim. Biraz hızlı kalkış yapmak istiyosunuz. Şanzıman “hoop birader nereye?” der gibi. Sarsıntılı vites geçişleri inanılmaz! Velhasıl ben önrümde böyle kötü bir şanzıman görmedim. Daha önce Ford’un PowerShift’ini kullandım, Volkswagen’in DSG sini kullandım, BMW’de ZF ‘ de kullandım. Böyle bir rezalete rastlamadım. Tamam diğerleri çift kavrama bu otomatikleştirilmiş manuel. Ama madem çift kavrama teknolojisi var diğerini neden tercih eder bu şirketler? Kim bu şanzımanıyla 150bin ₺ verir? Baktım araç touch paket. Aşağı yukarı o fiyat çıkıyo. Yazık günah o paralara ve diğer herhangi verilecek paralara.
    Konu myk tarafından (17-08-2018 Saat 18:47 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 106 GTI (S16) - Satıldı
    Citroen C4 (Sedan)

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Corollanın iki farklı otomatik şanzımanı bulunmaktaydı mmt tüm serilerde olduğu gibi rezaleti ile devam ediyor anlaşılan. Mmt kullanıp sevebilicek bir kitlesi yok karşılaştırdığınız şanzımanlarda oldukça vicdansızca olmuş corollanın birde tam otomatik şanzımanı vardı onlar istediğiniz gibi sorunsuz bir vites geçişine sahip. Allah sabır versin mmt ile geçirceğiniz günlere komşumda var inanılmaz derecede komik bir gitme hızlanma şekli var
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dizel OTM yerine benzinli otm mi verdiler?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayır corollada dizel. Başlığa yanlış yazmışım. 1.4 D-4D MMT touch paket.
    Citroen C4 (Sedan)

VETTE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    F1 vardi diye hatırlıyorum düşünmesine izin vermesen değiştir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam o zaten düşünmesini geçtim, geçişler berbat. Bi kulakçık müdahalesi yapıyosunuz sanki acemi biri vites değiştirir gibi önce debriyaja basıyor sonra vitesi geçiriyor ve sonra ağır ağır ayağını debriyajdan kaldırıyor. Hızlı giderken hele şöyle bi öne gidip geliyosunuz.
    Citroen C4 (Sedan)

levent_s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen üzülme kardeşim sadece kiralamışsın o paraları verip o arabayı satın alan var onlar ne yapsın

tylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.33 te otomatık yok dıyecektim 1.4 dizelmiş o mmt şanzıman lanet bişey. 1.6 Benzınlıler düz otomatik onlar güzel ama mmt yokmu. o yüzden 2009 dan beri hep 0 dizel manuel toyota corolla alıyoruz pp resmımdeki de 2015 dizel manueldi şuan 2017 dizel manuel var yıne . hoş şuan kı oto şanzıman mmt-s dıye geçiyor az buçuk düzellttiler bende bi ara 2008 eski sistem mmt li auris vardı o lanettı büyük şehir trafiğine gırdınmı yandın hemen ısınır şanzıman en az yarım saat dınlendırmek zorundasın. dik yokuşlarda manuele almazsan hayatta çıkamazsın. o yüzden hep manuelde kullanıyordum bence sende manuelde kullan
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konunun bir üst leveli kaç yaşında milli oldunuz olur ...

BarışSever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öyle bir başlık seçmişsiniz ki yolda bıraktı sandım

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece mmt değil ki çoğu yarı otomatik aynı üzüntüyü veriyor. 2006 corsa yada 2016 c1'de aynı değişik bir tarzı var Hatta peugeot ve citroen grubu da yarı otomatikten devam ediyor sanırsam.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    MMT kullanmış birisi olarak evet keyifsiz diyebilirim fakat rezalet diyemem.

Alıştıktan sonra sarsmadan ve boşluk bırakmadan geçişleri ayarlayabilirsin.

Tabi ben 1 defa mmt şanzımanlı araç aldım. Bir daha alırmıyım. Asla almam ama bu kötü olduğu için değil benim sürüş tarzıma uymadığı için almam.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

GuNeS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otomatik dizel c4 almak gibi bir hata yaptım 6-7 ay kullanıp sattım. Kulakçık olmasa 6-7 ay dayanamazdım herhalde.
    Okuma alışkanlığı
    olmayan toplumların
    ömrü lâklâkla geçer!

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Huyuna suyuna alıştıktan sonra bu da başımıza gelicekmiş demekki diyosun takmıyosun Ama alışana kadar Allah sabır versin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent_s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen üzülme kardeşim sadece kiralamışsın o paraları verip o arabayı satın alan var onlar ne yapsın
    Gerçekten otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olayı baya tırtmış. Bazı arkadaşlar alışmaktan bahsetmiş. Düz yolda giderken vites geçişlerine kendini adapte ediebiliyosun ama yokuş çıkarken, yada sollama yapacağın zaman kralıda olsa bu şanzımanla eziyet çekmeden olmaz. Sollamak için gaza yükleniyosunuz bir vites düşürmesi var aman Allah’ım. Boyun kırar alim Allah.
    Citroen C4 (Sedan)

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende hiç sevmesemde Colt ta alışmıştık az çok. Isınma falan sorunu yaşamadım. Getrag ti onun ki...

Konforsuz acayip bir şey... Benzinli olduğu için belki de biraz daha katlanılabilir di... Turbo boşluğu ivir zıvır yoktu sonuçta...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keyifsiz, arada saçmalıyor vs. ama o kadar da çöp olduğunu düşünmüyorum. aracın ağırlığı ve motorun zayıflığı durumu kötüleştiriyor, ama şanzımana ayak uydurunca sakin kullanıcılar için uygun bence. Sorunsuz olmasını da bir kenara koymak lazım bu arada.

Aynı motor-şanzıman kombinasyonu önceki nesil yariste daha iyiydi mesela, sonuçta motor araca göre güçlü kalıyordu, daha az saçmalıyordu, trafikte ısınmıyordu. Gerekli zamanlarda debriyaj adaptasyonunu da yaptınız mı geçişler gayet yumuşak oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ama araba çok geniş. O konuda çok başarılı. Kapı cepleride çok geniş. Bagaj büyük. Bu donanımda anahtarsız giriş ve çalıştırma varmış. O da çok güzel çalışıyo. Klimasıda baya güzel soğutuyo. Hani memnun kaldığımız yerleride var.
    Biraz otomobil incelemesi gibi oldu ama alacaklara tavsiye olsun diye. Manuel şanzımanlı olsa, 1.6 dizel motoru olsa bence tam bir aile arabası olur. 1.4 dizel motor kesinlikle yetmiyor.
    Citroen C4 (Sedan)

suk3b3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CemBerk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece mmt değil ki çoğu yarı otomatik aynı üzüntüyü veriyor. 2006 corsa yada 2016 c1'de aynı değişik bir tarzı var Hatta peugeot ve citroen grubu da yarı otomatikten devam ediyor sanırsam.
    Çift kavramaya geçtiler 2015 sonunda. 2016 çıkışlılarda şanzıman güzel.
    Zf yada dsg gibi şanzıman ile karşılaştırmak doğru olmaz ama. Otomatik olarak düşünmemek lazım bunları. Manuel aslında araç. İçerdeki robot senin yerine vites atıyor.
    Klasik bayan arabası. Bende de 2012 c4 dizel otomatik var. Ben kullanmıyorum ancak eşim cok memnun. Daha önce zf şanzıman 5 kasa bmw vardı. Tabiki onun yerini tutmadığını kendi de fark etti ancak bizim gibi aradaki farkı keskin çizgilerle çizmiyor çoğu kullanıcı.
    Yani ignorance is bliss.
    SWAT

serkanokan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Siz daha sorun yaşamamışsınız.

Benzer şanzımana sahip 208'im vardı. Dizel-yarı otomatik.

Şanzımanın her gün farklı bir karakteri vardı. Robot bey bir gün debriyajı kaçırarak vites atar acemi şoför gibi, bir diğer gün kendini dsg sanıp vites atar atmaz hızlıca debriyajdan çeker, her viteste sırtınızdan darbe yersiniz.

AVM otoparkından çıkarken 1. viteste gaza az basarsanız ve 2bin devirde vites yükseltmeye kalkar ve 2. viteste bayıldığı için geri 1'e almaya kalkar ve bu arada araba stop eder.

Yokuş aşağı inerken siz hiç bir pedala basmazken robot bey kendi kendine vites düşürüp arabayı yığdırır, arabadaki 4 kişi de secdeye yatar.

70 bin km'de arabamı satarken arabayı alacak kişi, robot debriyaja bastığında gelen gıcırtı sesini duydu. Konuştuğu tüm ustalar sesin kullanıma hiç bir etkisi olmayacağını, sadece ses olarak rahatsız edeceğini ve baskı balata değişirken sorun çıkaran parçanın zaten değiştiğini söylediler. Sorun çıkaran parça 110TL ama şanzıman indirilince hiç bir usta sıfır baskı balata takmadan şanzımanı geri takmayacağını söyledi. Eskimiş debriyaj kalibrasyon tutmuyormuş ve baskı kaçırıyormuş. 110TL'lik ses yapan parça değişimi baskı balata ve işçilikle 2500TL olunca masrafın yarısı ondan yarısı benden olmak üzere anlaştık ve sattım.

Daha vahimi, sizin kullandığınız şanzımana sahip corollası olan bir arkadaşım 208in şanzımanını daha başarılı buldu.

Sözün özü:
    Sevenine saygım sonsuz, hatta forumda puntosu bir arkadaş dualogic şanzımanı güncel dsg'li arabasından daha başarılı bulduğunu söylüyordu.
    Ama ben MMT, Auto5R, Auto6R, Dualogic ve benzerlerini almam, aldırmam.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler