User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: eibach kataloğundaki numaraların anlamları

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

eibach kataloğundaki numaraların anlamları

2011-2017 rio,i20,accent blue,ix20,venga,veloster (PB)aynı platformu kullanıyorlar.
    ön düzen,yürüyen %95 ortak parça...

eibach kataloğuna baktığımda
    rio-i20-blue için(1200-1300kg)
    e10-46-023-01-22
    venga ve ix20 için
    e10-46-019-01-22(1350kg)

baştaki ve sondaki rakamlar aynı sadece ortadaki rio için 023 verilen rakam vengada 019 bu rakam neyin farkını yansıtıyor???

buarada tr. yok ama veloster ile venga aynı arka yayları kullanıyor ama önlerdeki yine onunda tek farkı 027
    (1300kg-210hp)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yohh mu bir bilgi sahibi

coyote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2011-2017 rio,i20,accent blue,ix20,venga,veloster (PB)aynı platformu kullanıyorlar.
    ön düzen,yürüyen %95 ortak parça...

eibach kataloğuna baktığımda
    rio-i20-blue için(1200-1300kg)
    e10-46-023-01-22
    venga ve ix20 için
    e10-46-019-01-22(1350kg)

baştaki ve sondaki rakamlar aynı sadece ortadaki rio için 023 verilen rakam vengada 019 bu rakam neyin farkını yansıtıyor???

buarada tr. yok ama veloster ile venga aynı arka yayları kullanıyor ama önlerdeki yine onunda tek farkı 027
    (1300kg-210hp)
    Ben bildiğim kadarını paylaşayım. Farklı model araçların, süspansiyon sistemleri aynı olduğunda amortisörleri de aynı oluyor. Ancak, aracın süspansiyonuna binen yük, yani aracın ağırlığı farklı olduğu zaman, bu tip yayların, vadettiği alçalmayı sağlayabilmesi için, yayın teknik özelliklerinin de farklı olması gerekiyor.

Kendi markamdan bir örnek vereyim, Alfa Romeo 147, 156 ve GT aynı süspansiyon sistemini kullanıyor, dolayısıyla amortisörleri aynı. Ancak motorun hacim ve yakıt türüne (benzin - dizel) göre, özellikle ön süspansiyona binen yük değiştiği için, yaylar farklı oluyor. Amortisörler aynı olduğu sürece, teoride yaylar birbirlerinin yerine takılabiliyor. Ancak, aynı yay, yüksek hacimli (ağır) aracı sallıyorum 30 mm düşürüyorsa, düşük hacimli (hafif) aracı 25 mm düşürüyor.

Yalnız sizin verdiğiniz Eibach kodlarını kontrol ettiğimde, durumun yukarıda anlattığımdan farklı olduğunu gördüm.

e10-46-023-01-22 kodu
    RIO III (UB) 09.11 -
    RIO III Stufenheck (UB) 09.10 -

e10-46-019-01-22 kodu
    VENGA (YN) 02.10 -

araçlara ait. Bu araçlara ait amortisörleri Bilstein'ın sitesinden aratınca, sadece yaylarının değil, amortisörlerinin de farklı olduğunu gördüm. Bu durumda, bu araçlarının süspansiyon sistemlerinin birbirine çok da benzer olmadığını söyleyebiliriz.

Bu arada, i20 değil de i30 deseydiniz, pro kit temini konusunda yardımcı olabilirdim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hali hazırda H&R kullanıyorum.arka amortisörler aynı olsada önler farklı.zaten ön zor bulunuyor.arka sürüsüne bereket.
    benim araç mpv olarak geçtiği için amortisörlerde stork olarak farklıdır diye düşünüyorum.hiç yakından inceleme fırsatım olmadı.
    amortisör ve yayı yan yana koyup inceleme fırsatım olaydı,mevzuyu daha rahat çözerdim.

biliyorsunuzdur 106-206-306 yaylarıda birbirine uyar.fakat araçların ağırlıkları farklı olduğu için pek mantıklı olmaz.burda rio ile venga arasındaki 100kg(1,5-2cm.düşer daha) farktan faydalanabilirim gibi gelmişti.
    zamanında 306gti a 106 yayı takmış adamım

coyote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediğiniz gibi, amortisörler aynı olduğu sürece (amortisör boyu aynı olsa bile, tabla geometrisi farklı olabilir), bence de, 50-100 kg ağırlık farkları çok önemli değil. Elbette orjinali tercih edilir ama, bulunamadığı durumlarda diğeri yerine kullanılabilir. Zaten araçtaki yolcu sayısı bile, modeller arasındaki ağırlık farkları civarında fark yaratıyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler