User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Bmw ZF5HP19 Hata Kodu

tuncayakyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bmw ZF5HP19 Hata Kodu

Araç 2001 e39 530i --- Şanzıman ZF5HP19 --- Hata Kodu: (38 Symptom Glue)

Not: Bu hata kodunu doğru yorumlamanız için şanzımanın ilk arızasından şuan ki son durumuna kadar bilgi vermek istiyorum...

Aracı bir sene önce aldım.Aldığım arkadaş aracı almadan önce araç hakkında bilgi verirken "şanzımanda vuruntu problemi var" diye beni uyarmıştı ve hatta bu masrafı aracın fiyatından düşmüştü.(yaklaşık 4000 tl kadar ) tamam dedim ben ileriki aylarda yaptırırım artık diyerek aracı satın aldım..Sonra bir süre o şekilde kullanmak zorunda kaldım imkanım ve yaptıracak vaktim olmadığı için..Sonra bir gün araca diagsonic ile baktık şanzımanda "P0740" hatasını gördük. (Aşırı kayma-Konvertör Kilitleme hatası vb gibi bir hata verdi) Aradan iki ay geçti ben türbini söktürdüm tavsiye üzerine bostancıda bir türbinciye götürdüm..İçini açtılar baktılar ki içi kırılmış dağılmış v.s bu olmaz dediler ve çıkma komple türbin almanız lazım dediler 1600tl çıkma fiyatı verdiler ancak ben maddi durum o kadar el vermez diye oradan çıkıp başka bir türbinciye gittim ve oradan şansıma 1000 tl ye garantili çıkma türbin buldum ve onu alıp hemen geri döndüm..Sonra yeni türbini araca taktık birkaç gün dolaştık baktım araçta hiçbir fark göremedik tekrar arıza taraması yaptırdık yine aynı arıza kodunu verdiğini gördük.Sonra türbini aldığımız yeri arayıp verdiğiniz türbin yine aşırı kayma gösteriyor bunun sağlam ve iyi durumda olduğundan eminmisiniz dedik getirin bakarız dediler.Ancak çok ağır hastam olduğu için yakın zamanda gidemedim ve aradan 3 ay geçti ancak gitmeye fırsat buldum. 31.01.2019 tarihinde gittik türbini para vermeden garantiden yaptırdık.Ve ertesi gün ise şanzımanın tamamı sökmeye karar verdik söktük ve baktık ki, tüm balataların bittiğini hatta bazılarında dökülme olduğunu gördük gittik hemen komple tamir kiti aldık..Selenoid beyin hariç komple şanzımanı sıfırladık.Yeni revize edilen türbin ile birlikte tamamen topladık ve araca taktık.Akabinde test sürüşüne çıktık.Baktık aracın torku güçlenmiş çekişi artmış buna sevindik ancak baktık ki vuruntunun eskisine nazaran daha da şiddetlenmiş durumda devam ettiğini gördük.Bu vuruntunun neden şiddetlendiğini ustama sordum kendisi bana, balataların oringlerin contaların değiştiği için şanzıman içi güçlendi ve buna orantı ile vuruntunun da aynı orantıda şiddetlendiğini söyledi ancak bana yeni kötü müjde daha verdi )) "şanzıman beyni içinde sarı basınç selenoidi vardır bu sende arızalı gözüküyor ilk baştan bunun arızalı olabileceğini düşünmedim vuruntu şiddetlenince bunun arızalı olabileceği kanısına vardım malesef bunu da değiştirip kontrol etmemiz lazım vuruntuyu genelde bu yaptırır çünkü bu selenoid şanzıman yağ basıncını arttırmaya yada düşürmeye yarayan bir parçadır" diye izah etti. Sonra 02.02.2019 yani bu sabah erkenden kalkıp ustam ile birlikte bostancıya ustamın kendi şanzımancısına gittik durumu kendisine anlattık oda bize direk olarak sarı basınç selenoitinden kaynaklandığını söyledi hemen aracı lifte alıp kaldırdık karteri söktük yağı boşalttık filtreyi söktük ve beyni çıkardık...bu selenoidin yeni fiyatını sorduk çok pahalı bir rakam söylendi.. bende ustaya bu çok para nasıl karşılarız bunu ustam bize yardımcı olun lütfen başka bir çare sunun dedim..oda benim ustanın ustası olduğu için bize komple bir beyin verdi alın takın bunu dedi benim usta hemen beyni taktı karteri kapadı yağı koyduk.Aracı liften indirdik ve test için yola çıktık baktık ki herşey düzelmiş aracın torku artmış vites geçiş devir aralığı biraz daha düşmüş ve geçişler hıza ve devire göre daha düzgünleşmiş hızlanma çok iyileşmiş kısaca herşey normale dönmüş olarak izmite geri döndük..Sonra bakalım araç arıza kodu vermiş mi diye kontrol edelim dedik ve bu kısaca ilk başta yazdığım arıza kodunu bu şekilde görmüş olduk.Yazı çok uzun oldu çok özür dilerim ama sizlerden doğru yorum alabilmem için tüm olup biteni anlatmam gerekiyordu size hakkınızı helal edin..

Şimdi müsaadeniz ile sormak istiyorum size!!!

Bu hata kodu tam olarak nedir? Şuan herşey normal iken neden bu kodu verdi? Şimdiden çok teşekkür ederim..

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kodun ne ifade ettiğini bilmiyorum ama 1 ay olmadı daha aynı şanzımandan benim aracımda da var ve bende revizyon yaptırdım.
    İlk aklıma gelen tesisat içi kablo demeti ve şanzıman girişindeki büyük soket geliyor aklıma. Sökülüp takıldığı için aklıma geldi. Alakası olup olmadığı hakkında emin değilim.

Düzeltme: Nette baktımda basınç valfinden veya yağ eskiyince bu uyarıyı verebilirmiş. Siz yağı değiştirdiyseniz basınç valfi olabilir.
    Konu marikan tarafından (02-02-2019 Saat 21:40 ) değiştirilmiştir.

aithx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi konuyla alakalı bilgim yok ama internette kodu arattığım kadarıyla yabancı bir soru cevap sitesinde bu hata kodunun sıvının selenoidlere yapışarak problemlere yol açtığıyla alakalı olduğunu ve yanlış sıvı, kontamine sıvı veya arabanın aktarma organlarının problemleri sebebiyle olacağını yazmışlar bir iki defa. Yine de arabanın çalışması normal olduğundan bunlarla pek alakalı olmayabilir düye düşünüyorum. İşine yarayabilir umarım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sevgili Marikan!!! ilk düşündüğünüz benimde aklıma geldi acaba söküp yağı boşaltıp beyini çıkarıp tekrar taktığımız için mi bu kodu verdi? diye düşünüyorum..Bu şuna benzer araç çalışırken akış metrenin soketini çıkarıp stop etmeye yakın hemen tekrar taktığımız zaman araç normale dönüp çalışmasına devam etse bile hemen otomatik olarak akış metre ile ilgili arıza kaydını hemen oluşturuyor.İşte benimde düşüncem bu yönde oldu acaba sökme takma olayını bir arıza olarakmı algıladı diye düşünüyorum??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aithx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi konuyla alakalı bilgim yok ama internette kodu arattığım kadarıyla yabancı bir soru cevap sitesinde bu hata kodunun sıvının selenoidlere yapışarak problemlere yol açtığıyla alakalı olduğunu ve yanlış sıvı, kontamine sıvı veya arabanın aktarma organlarının problemleri sebebiyle olacağını yazmışlar bir iki defa. Yine de arabanın çalışması normal olduğundan bunlarla pek alakalı olmayabilir düye düşünüyorum. İşine yarayabilir umarım
    Çok teşekkür ederim araştırıp yardımcı olman yeterli...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kodun ne ifade ettiğini bilmiyorum ama 1 ay olmadı daha aynı şanzımandan benim aracımda da var ve bende revizyon yaptırdım.
    İlk aklıma gelen tesisat içi kablo demeti ve şanzıman girişindeki büyük soket geliyor aklıma. Sökülüp takıldığı için aklıma geldi. Alakası olup olmadığı hakkında emin değilim.

Düzeltme: Nette baktımda basınç valfinden veya yağ eskiyince bu uyarıyı verebilirmiş. Siz yağı değiştirdiyseniz basınç valfi olabilir.
    Basınç valfi bozuk olsa araçta şiddetli vuruntu olur dedi zaten usta şuanki yeni beyinde herşey düzgün vuruntu asla yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tuncayakyz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Basınç valfi bozuk olsa araçta şiddetli vuruntu olur dedi zaten usta şuanki yeni beyinde herşey düzgün vuruntu asla yok
    Aracta şöyle bir sorun tespit ettik bugün..Arac ile yaklasik onbes yirmi km yol yapiyoruz sonra varacagim yere geldikten sonra stop edip park ediyorum.Akabinde tekrar araci calistirip hareket etmek istedigimde arac D konumu olsun R konumu olsun sanki el freni cekiliymis gibi hareket etmekte bayagi zorlaniyor sanki birsey araci tutuyor ne ileri nede geri gitmekte cok zorlaniyo arac neyse stop ediyorum yaklasik 45dk bekliyorum tekrar calistiriyorum bu sefer her ne tutuyorsa arac çözülüyor ve hersey normale donuyor ama ne zaman yol yapip sonrasinda stop etsem arac hareket etmiyo dedigim gibi cozulmesini bekliyorum mecbur 45dk kadar sonra cozuluyor arac ustaya sordugumda sorunun şanzıman beyin planetinden yaptigini dusunuyorum dedi selenoidlerin boyle birsey yapacagina ihtimal vermiyorum dedi yani kisaca aracin cift viteste kaldigini soyluyor yarin beyin planetini degistirip bakacagiz dedi..boyle bir sey yasayan varmi aranizda?? Nasil yorumlarsiniz bu durumu ??

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk kez duyuyorum bu sorunu. Umarım çözülür kolayca.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler