User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arasý

Konu: Kia Cerato 1.6 crdi yazýlým-DCT þanzýman sorunsalý

Þehir
    Tekirdað
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kia Cerato 1.6 crdi yazýlým-DCT þanzýman sorunsalý

2018 Kia Cerato 1.6 crdi 136 hp 7 ileri dct þanzýmanlý bir aracýmýz var ve yazýlým düþünüyoruz. X firmasýndan 165 hp 350 tork olacaðý konusunda bilgi aldýk fakat çift kavrama þanzýman konusunda aklýmda bazý tereddütler var. Bu deðerler þanzýmaný kýsa vadede arýzaya sürükler mi ?

said_ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    31
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Þöyle bir döküman buldum:

https://www.atz-magazine.com/downloa...%20Hyundai.pdf

Bir paragraf var direk sizin sorunuza yönelik:

iki farklý DCT modeli varmýþ. küçük olan D7GF1 220nm tork kapasitesi varmýþ büyük olan D7UF1 ise 340nm tork kapasitesi varmýþ.

bildiðim kadarý ile sizin araçda standart 300nm. ve bu yazýdan anladýðým kadarý ile max. 340nm tork deðeri taþýyabiliyor(saðlýklý olarak). Kuru çift kavramalý bir þanzýman aþýrýya kaçmak ýsýnmaya sebep olabilecektir ve gündeliðe kullanýlan bir araçta sýnýrlarý aþmamak gerek diye düþünürüm ben.

NOT: bunlarý 10dk da buldum, daha çok okumak gerek. yanlýþ bir uygulama veya yazýlým ile büyük hasarlar açmayýn baþýnýza zira, bu þanzýmanlar komplike ve pahalý.

Two DCT models with different torque
    capacity have been developed in parallel
    for gasoline and diesel applications: a
    smaller one (D7GF1) with 220 Nm and a
    bigger one (D7UF1) with 340 Nm. According to the modularity these two transmissions have the same structure and share
    the gear actuator as well as the clutch
    actuator. Differences can be found in the
    size of the gear wheels, the shaft centre
    distance and in the dual clutches themselves. This gives a weight benefit of 7 kg
    to the smaller transmission

The new dry-type dual clutch system,
    FIGURE 4, has also been developed to
    meet the very high torque capacity of
    340 Nm for D7UF1:

Þehir
    Tekirdað
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý said_ Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Şöyle bir döküman buldum:

iki farklı DCT modeli varmış. küçük olan D7GF1 220nm tork kapasitesi varmış büyük olan D7UF1 ise 340nm tork kapasitesi varmış.

bildiğim kadarı ile sizin araçda standart 300nm. ve bu yazıdan anladığım kadarı ile max. 340nm tork değeri taşıyabiliyor(sağlıklı olarak). Kuru çift kavramalı bir şanzıman aşırıya kaçmak ısınmaya sebep olabilecektir ve gündeliğe kullanılan bir araçta sınırları aşmamak gerek diye düşünürüm ben.

NOT: bunları 10dk da buldum, daha çok okumak gerek. yanlış bir uygulama veya yazılım ile büyük hasarlar açmayın başınıza zira, bu şanzımanlar komplike ve pahalı.

bigger one (D7UF1) with 340 Nm. According to the modularity these two transmissions have the same structure and share
    distance and in the dual clutches themselves. This gives a weight benefit of 7 kg

340 Nm for D7UF1:
    sürekli sert kullanılmayan, günlük rutin kullanılan araçta 1-1.5 sene içerisinde bi sorun yaratıcağını pek düşünmüyorum aslında ama dediklerinizde haklısınız dağıtmasa da yıpratacak. dsg gibi yaygın da değil ki şıp diye her türlü tecrübeyi dinleyebilelim

Þehir
    Tekirdað
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý said_ Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Þöyle bir döküman buldum:

iki farklý DCT modeli varmýþ. küçük olan D7GF1 220nm tork kapasitesi varmýþ büyük olan D7UF1 ise 340nm tork kapasitesi varmýþ.

bildiðim kadarý ile sizin araçda standart 300nm. ve bu yazýdan anladýðým kadarý ile max. 340nm tork deðeri taþýyabiliyor(saðlýklý olarak). Kuru çift kavramalý bir þanzýman aþýrýya kaçmak ýsýnmaya sebep olabilecektir ve gündeliðe kullanýlan bir araçta sýnýrlarý aþmamak gerek diye düþünürüm ben.

NOT: bunlarý 10dk da buldum, daha çok okumak gerek. yanlýþ bir uygulama veya yazýlým ile büyük hasarlar açmayýn baþýnýza zira, bu þanzýmanlar komplike ve pahalý.

340 Nm for D7UF1:
    sürekli sert kullanýlmayan, günlük rutin kullanýlan araçta 1-1.5 sene içerisinde bi sorun yaratýcaðýný pek düþünmüyorum aslýnda ama dediklerinizde haklýsýnýz daðýtmasa da yýpratacak. dsg gibi yaygýn da deðil ki þýp diye her türlü tecrübeyi dinleyebilelim

mikelazi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    48
    Þehir
    kadýköy
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dct þimdilik riske girmeye deðmez bence.

zaten yazýlýmýda soft takýlýn derim.

said_ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    31
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý ///Mpower Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    sürekli sert kullanýlmayan, günlük rutin kullanýlan araçta 1-1.5 sene içerisinde bi sorun yaratýcaðýný pek düþünmüyorum aslýnda ama dediklerinizde haklýsýnýz daðýtmasa da yýpratacak. dsg gibi yaygýn da deðil ki þýp diye her türlü tecrübeyi dinleyebilelim
    DSG de olsa, sýnýrlarý zorlamak, size baþ aðrýsý olarak geri dönecektir. evet max. gücü almak isteriz, standart bir arabada olsa, ama yolda kalma pahasýna 10-20nm tork fazlasý deðmez bence. Dual clutch þanzýmanlar hakkýnda fazla bir bilgim yok, ama çok problem duyuyoruz, marka model baðýmsýz. ben iyi bir tork konvertörlü otomatik her zaman tercih ederim.

Torku yükseltmeden biraz daha güç alabilirseniz, bence daha mantýklý olacaktýr. Dizel araç sürerken benim yaþadýðým, tork iyi fakat güç yetersiz kalýyor. yani torkdan ziyade benim ihiyaç duyduðum yüksek devirde güç.

rebeloghy - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    31
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    i30 da ayný motor þanzýman ile yaþanan bir durumu paylaþayým, 0 km alýnan araç 30 bin kmlerde iken farkettiðim durumdur.

Trafikte sýkýþýk bir yerden seri bir kalkýþ yapmak isteyip gaza yükleniyorsunuz, baský kaçýrýyor gibi devir yükselip araç yürümüyor; sonrasýnda kavrayýp yürümeye baþlýyor gibi bir durum. Stock haliyle bu gibi durumlar yaþayabilirken +30/40 nm daha tork ile kullanýmda çok dikkatli olmak lazým derim ben.
    -Fýrat

Yaþ
    33
    Þehir
    ---
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaklaþýk 50k kilometredir, soft yazýlým ile ayný þanzýmana sahip araba kullanýyoruz(155hp,340nm). Herhangi bir problem olmadý. DCT'lerin bazýlarýnda volan problemi mevcut þangýrtý þeklinde ses geliyor ilk çalýþtýrmada rolantide buna dikkat edin, ses varsa deðiþim sonrasý uygulama yaptýrýn. Optimum yapýlmýþ bir tune ile problem yaþayacaðýnýzý sanmýyorum.

Þehir
    Tekirdað
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý mikelazi Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    dct þimdilik riske girmeye deðmez bence.

zaten yazýlýmýda soft takýlýn derim.
    olursa soft olacak zaten abi buna bile þüpheyle yaklaþtýðýmdan fikir alma ihtiyacý duydum

Þehir
    Tekirdað
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý emp:) Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yaklaþýk 50k kilometredir, soft yazýlým ile ayný þanzýmana sahip araba kullanýyoruz(155hp,340nm). Herhangi bir problem olmadý. DCT'lerin bazýlarýnda volan problemi mevcut þangýrtý þeklinde ses geliyor ilk çalýþtýrmada rolantide buna dikkat edin, ses varsa deðiþim sonrasý uygulama yaptýrýn. Optimum yapýlmýþ bir tune ile problem yaþayacaðýnýzý sanmýyorum.
    peki deðdi mi sizce memnun musunuz yazýlýmdan ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler