User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: FD6 Fren problemi

Alpii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question FD6 Fren problemi

Selamın aleyküm herkese hayırlı akşamlar.

3 ay önce 2008 Civic (FD6) aldık. Frenlemesinden şikayetçiyiz. Gereksiz yere düşük hızlarda ABS devreye giriyor. arada yokuş aşağı inerken felan da oluyor. Frenleme mesafesi de bi uzun sanki. Araçla yavaşlarken diğer kullandığım araçlara göre daha fazla frene basmam gerekiyor durmam için.
    Aracı aldığımızdan 2-3 hafta sonra fren hidrolik yağını felan değiştik bi işe yarar diye. Balatalar da değişti ama bi sonuç alamadık.

Biraz internetten bakınayım dedim sayfalarca FD6 için bu şikayetlerden var. Aramızda bu problemi çözebilen ya da biraz da olsa yok edebilen var mı ? Güven vermiyor frenler çünkü :/

Balata, disk ve Lastik bakınacağım ama pek anlamadığımdan size danışmak istedim. Gözlemlediğim kadarı ile genelde balata&disk için TRW önerilmiş.
    Alsak bi fayda sağlar mı TRW nasıldır?

-Lastik konusunu ya da markasını hiç araştırmadım. Sadece bir kaç yorumda gördüm, Lastiklerini değiştirdikten sonra ABS nin gereksiz yerlerde devreye girmesi ortadan kalktı felan diye de.

Önerilerinizi bekliyorum.
    İyi forumlar
    https://www.instagram.com/gnn.308/

34 GNN 111 #308 21'
    34FDC785#308 16’ - RIP - 34BAG097 #308 18'

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lastikleriniz kaç yıllık? Sertleşen lastikler nedeniyle aynı sorunu yaşamıştım, 4-5 yilliksa onceliginiz lastik değiştirmek olsun derim

Maxiboost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abs in devreye girmesi icin lastiklerden herhangi birinin kitlenmesi gerekir. On-arka ve lastikler arasi fren gucunde dengesizlik ve sensorsel problem yoksa tek suclu lastiklerdir.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %99 sorunun lastikten.

FD6 disk veya balata kaynaklı yüksek hız frenlemesinde titreşim yapabiliyor ama abs kaynaklı sorun yaratmıyor.

TRW orta şekerdir, günlük kullanımda sorun yaratmaz. Ama sizin probleminiz lastikten, balata veya disk sonraki durağınız olsun.

HG6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    FD6 zaten fren adına bir şey olamayan bir araç.
    Bütün etkenlerin iyi olduğu durumlarda bile muadillerine göre fren mesafesi uzundur, gereksiz ve yerli yersiz ABS devreye girer.
    Kısacası zaten frenaj olarak çok bişey beklememek lazım.
    Üstüne birde arkadaşların bahsettiği gibi muhtemelen lastikleriniz kötü durumda. Sonuç sizin söylediklerinizden anladığım kadarıyla evlere şenlik olmuş.
    Fren sisteminden önce lastiklerinizi kontrol ettirmenizde fayda var bence de.

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Japon ve kore araçlarında ne kadar lastik ve frene para harcasanız da o fren mesafesi çözülmüyor. En iyisi araca alışmak ve ona uygun sürmek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Trw Disk alalı 5- 6 ay oldu fd6 aracima. hitec Balatalar aldım. Ancak en ufak frenlemede abs devreye giriyor.Biraz bozuk yolda frenleme yaptığında otmeye başlıyor. Malesef fd6 da konfor , yalıtım, fren namına hicbirsey yok. 2 senedir kullanıyorum genel. İtibariyle memnunum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı G.U.Z. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastikleriniz kaç yıllık? Sertleşen lastikler nedeniyle aynı sorunu yaşamıştım, 4-5 yilliksa onceliginiz lastik değiştirmek olsun derim
    Tam olarak bilmiyorum gün içerisinde yazıp bilgilendiririm. Öneriniz için teşekkürler.

Alıntı Maxiboost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abs in devreye girmesi icin lastiklerden herhangi birinin kitlenmesi gerekir. On-arka ve lastikler arasi fren gucunde dengesizlik ve sensorsel problem yoksa tek suclu lastiklerdir.
    Öneriniz için teşekkürler. Lastik arayışına girdim. FALKEN ZE310 çok tavsiye edildi acaba nasıldır

Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    %99 sorunun lastikten.

FD6 disk veya balata kaynaklı yüksek hız frenlemesinde titreşim yapabiliyor ama abs kaynaklı sorun yaratmıyor.

TRW orta şekerdir, günlük kullanımda sorun yaratmaz. Ama sizin probleminiz lastikten, balata veya disk sonraki durağınız olsun.
    teşekkürler öneriniz için

Alıntı HG6161 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    FD6 zaten fren adına bir şey olamayan bir araç.
    Bütün etkenlerin iyi olduğu durumlarda bile muadillerine göre fren mesafesi uzundur, gereksiz ve yerli yersiz ABS devreye girer.
    Kısacası zaten frenaj olarak çok bişey beklememek lazım.
    Üstüne birde arkadaşların bahsettiği gibi muhtemelen lastikleriniz kötü durumda. Sonuç sizin söylediklerinizden anladığım kadarıyla evlere şenlik olmuş.
    Fren sisteminden önce lastiklerinizi kontrol ettirmenizde fayda var bence de.
    -Yorumunuz icin teşekkürler. Dediğiniz doğru, bunu aldıktan sonra farkettik Bakalım inşallah iyileştirir yeni alınca lastikler

Alıntı CemBerk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Japon ve kore araçlarında ne kadar lastik ve frene para harcasanız da o fren mesafesi çözülmüyor. En iyisi araca alışmak ve ona uygun sürmek.
    aynen şu an öyle sürüyoruz kimseye çok yaklaşmadan, ani frenlerden kaçınarak Zaten alışıyorsun ama güven vermiyor sonuçta...

Alıntı Arda_7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trw Disk alalı 5- 6 ay oldu fd6 aracima. hitec Balatalar aldım. Ancak en ufak frenlemede abs devreye giriyor.Biraz bozuk yolda frenleme yaptığında otmeye başlıyor. Malesef fd6 da konfor , yalıtım, fren namına hicbirsey yok. 2 senedir kullanıyorum genel. İtibariyle memnunum.
    Tesekkürler öneriniz için. Lastik alımından sonra bi değişim olmazsa TRW alıcağız gibi bakalım

34 GNN 111 #308 21'

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Arda_7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Malesef fd6 da konfor , yalıtım, fren namına hicbirsey yok. 2 senedir kullanıyorum genel. İtibariyle memnunum.
    Kusura bakmayın ama memnun olduğunuz nokta nedir peki ? Yakıtı mı çok düşük ?
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Her kore blue yada yumurta accent değil. Tam tersine cogu aracı bozar
    1881 - 193

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her kore blue yada yumurta accent değil. Tam tersine cogu aracı bozar
    2015 rio ve i20, ae101 kasa corolla, accent era kullandım ve hali hazırda kia k2500 kamyonet kullanıyoruz alayının frenleri kötüydü lafta değil. Yüzüne bakmadığımız symbol bu arabaların hepsinden daha iyi frene sahip.

DR059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2015 rio ve i20, ae101 kasa corolla, accent era kullandım ve hali hazırda kia k2500 kamyonet kullanıyoruz alayının frenleri kötüydü lafta değil. Yüzüne bakmadığımız symbol bu arabaların hepsinden daha iyi frene sahip.
    2015 i20 şu an güncel kasa olan mı, evet frenleri sınıfında referans olmayabilir ama çok zayıf olduğunu da düşünmüyorum.

Güncel tüm Hyundai(i10, i20, i30, Elantra, Kona, Tucson, Santa Fe) modellerini aktif olarak kullanıyorum, özellikle i30'un Michelin lastikli performansı gayet iyi. (Fabrika çıkışı üzerinde Primacy 4 geliyor dolu paketlerde). Eski kasa Santa Fe ürkütüyordu ama yeniler de kilosuna göre tatmin edici.

Kendi aracım Leon bu arada.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DR059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2015 i20 şu an güncel kasa olan mı, evet frenleri sınıfında referans olmayabilir ama çok zayıf olduğunu da düşünmüyorum.

Güncel tüm Hyundai(i10, i20, i30, Elantra, Kona, Tucson, Santa Fe) modellerini aktif olarak kullanıyorum, özellikle i30'un Michelin lastikli performansı gayet iyi. (Fabrika çıkışı üzerinde Primacy 4 geliyor dolu paketlerde). Eski kasa Santa Fe ürkütüyordu ama yeniler de kilosuna göre tatmin edici.

Kullandığım 2012 i20 nin freni 2012 puntoya göre kötüydü balatalar yeni degistirsekte kötüydü. Erayı bende kayle almıyorum kötü. Blue ise oda sertleşmiş fren gibiydi bana göre oda kötü. Vag sınıfına asla yaklaşmaz bana göre. Rio nun frenleri güzeldi. Astra h kullanıyorum frenleri güzel vag grubu gibi. Umarım i30 ve ceed araçlarında frenler iyidir insanlar okadar para veriyor ve bende ceedi beğeniyorum. Freni kötü olursa üzülürüm

BRKBRDL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DR059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

2018 i20 yi ben bir hafta kullanma fırsatım oldu. 1.4 Crdi paketi tam bilmiyorum ama cam tavanlı birde 4 frende diskti. Frenler baya güçlüydü bence bi deneyeyim yüksek hızlarda nasıl diye 180 den düşerkende ani frenlemelerdede abs sız gayet sağlam bir şekilde duruyordu. Gerçi teslim ederken bakımdan geldi dedilerdi içinden filtrelerin dolu olduğu bir poşet aldılar. Belki balatalrada yeniydi.

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullandığım 2012 i20 nin freni 2012 puntoya göre kötüydü balatalar yeni degistirsekte kötüydü. Erayı bende kayle almıyorum kötü. Blue ise oda sertleşmiş fren gibiydi bana göre oda kötü. Vag sınıfına asla yaklaşmaz bana göre. Rio nun frenleri güzeldi. Astra h kullanıyorum frenleri güzel vag grubu gibi. Umarım i30 ve ceed araçlarında frenler iyidir insanlar okadar para veriyor ve bende ceedi beğeniyorum. Freni kötü olursa üzülürüm
    Üzülmeye gerek yok incelemek istersen bakabilirsin istedigin müsait zamanda
    1881 - 193

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üzülmeye gerek yok incelemek istersen bakabilirsin istedigin müsait zamanda
    eyvallah sağolasın teklif etmen bile yeterli ceed tip olarak özellik olarak gerçekten güzel araç zamanında bir çok videosunu inceledim ama maddiyat yetmeyince astra h aldım. daha ilerleyen zamanlarda inşallah gönlümde olan bir araç

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    6 yıl FD6 kullandım.

%99 Lastik ya bayatlamış ya miadını doldurmuş.. Yere tutunamıyor. Yumuşak hamurlu lastik almanı öneririm, ABS devreye girmeyecektir.

Ayrıca "kötü" tanımlaması subjektif bir tanımlama.. Neye göre kötü.. Referans aldığın araç ne?
    Honda nın frenleri zaten vasattır.. Ne beklediğinle alakalı konu.. Vag grubu dahil hiç bir alman menşeyli marka ile kıyaslaman çok büyük hata olur.

TRW marka olarak iyidir. hava kanallı ya da delikli disklerden alırsan, bir nebze daha iyileştirirsin fren konusunu..
    TRW balatalar da aracın üzerinde gelen balatalardan çok daha iyidir. Ama yumuşak balatadır, çok toz yapar.

Aracın üzerinde orj diskler varsa, 150km üzerinde panik frenleme yaparsan disklerinden ses gelme ihtimali olacak.. Ayrıca araç sıcakken aracı yıkatır da disklere su gelirse geçmiş olsun, bu az önce bahsettiğim frenlemede gelecek olan ses 80-90km lerde normal frenleme yaptığında da olacak, ve aracın durma mesafesi hemen hemen %50 oranında artacak..

2007-2010 yılları arasında tepesi atıp yurtdışından brembo set getirtip arabasına takanlar vardı
    Tabi o zamanlar döviz böyle Mars a çıkmamıştı..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6 yıl FD6 kullandım.

%99 Lastik ya bayatlamış ya miadını doldurmuş.. Yere tutunamıyor. Yumuşak hamurlu lastik almanı öneririm, ABS devreye girmeyecektir.

Ayrıca "kötü" tanımlaması subjektif bir tanımlama.. Neye göre kötü.. Referans aldığın araç ne?
    Honda nın frenleri zaten vasattır.. Ne beklediğinle alakalı konu.. Vag grubu dahil hiç bir alman menşeyli marka ile kıyaslaman çok büyük hata olur.

TRW marka olarak iyidir. hava kanallı ya da delikli disklerden alırsan, bir nebze daha iyileştirirsin fren konusunu..
    TRW balatalar da aracın üzerinde gelen balatalardan çok daha iyidir. Ama yumuşak balatadır, çok toz yapar.

Aracın üzerinde orj diskler varsa, 150km üzerinde panik frenleme yaparsan disklerinden ses gelme ihtimali olacak.. Ayrıca araç sıcakken aracı yıkatır da disklere su gelirse geçmiş olsun, bu az önce bahsettiğim frenlemede gelecek olan ses 80-90km lerde normal frenleme yaptığında da olacak, ve aracın durma mesafesi hemen hemen %50 oranında artacak..

2007-2010 yılları arasında tepesi atıp yurtdışından brembo set getirtip arabasına takanlar vardı
    Tabi o zamanlar döviz böyle Mars a çıkmamıştı..
    Evvelsi gün sanayiden geçerken tanıdık bir lastikçiye uğradık yorumlar üzerine. Arka lastikler dediğiniz gibi 4 senelikmiş ve aşınmalar başlamış ama sıkıntı olusturmaz bu kadarı dedi. Fakat ön lastikler 08/2017 üretimli ve araç az kullanıldığı için dişleri olduğu gibi duruyor dedi lastikçi. Boşuna değişme dedi... önleri arkaya atsak önlere yeni alsak mı sorusu oluştu kafamda

Kötüden kastım abi; yeni kasa polo, 13 yada 14' kasa i20, fluence benzeri araçlar sürdüm -sürücü kursu ve tanıdıkların araçları idi- hiç biri bizim araç gibi değildi sanki. Serviste sıkıntı yok dedi. balatalar sıfırlandı, fren hidrolik yağı da değişti ilk aldığımızda aracı. Ama hala frene basınca biraz yavaşlaması gerekirken pek tınlamıyor. Biraz daha fazla basıyorum kullandıgım diğer araçlara göre... Gereksiz ABS'lerde cabası. Umarım anlatabilmişimdir.

Olmadı biraz daha böyle idare önlere yeni lastik ve disk takımı alıcağız gibi duruyor
    Konu Alpii tarafından (21-06-2019 Saat 14:06 ) değiştirilmiştir. Sebep: Edit

34 GNN 111 #308 21'

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Alpii Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evvelsi gün sanayiden geçerken tanıdık bir lastikçiye uğradık yorumlar üzerine. Arka lastikler dediğiniz gibi 4 senelikmiş ve aşınmalar başlamış ama sıkıntı olusturmaz bu kadarı dedi. Fakat ön lastikler 08/2017 üretimli ve araç az kullanıldığı için dişleri olduğu gibi duruyor dedi lastikçi. Boşuna değişme dedi... önleri arkaya atsak önlere yeni alsak mı sorusu oluştu kafamda

Kötüden kastım abi; yeni kasa polo, 13 yada 14' kasa i20, fluence benzeri araçlar sürdüm -sürücü kursu ve tanıdıkların araçları idi- hiç biri bizim araç gibi değildi sanki. Serviste sıkıntı yok dedi. balatalar sıfırlandı, fren hidrolik yağı da değişti ilk aldığımızda aracı. Ama hala frene basınca biraz yavaşlaması gerekirken pek tınlamıyor. Biraz daha fazla basıyorum kullandıgım diğer araçlara göre... Gereksiz ABS'lerde cabası. Umarım anlatabilmişimdir.

Olmadı biraz daha böyle idare önlere yeni lastik ve disk takımı alıcağız gibi duruyor
    Stabilize yolda benim araba da çok abs ye sokardı kendini anlamsız telaş yapardı.
    Çok iyi arabaydı sayın kendisi, ama sadece frenlerde pek tatmin etmezdi beni..

Neden bilmiyorumi ya orjinal jantların modelinden, ya diski tasarlayan japonun tasarım esnasında içtiği saki nin sertliğinden.. herneyse sebebi, o arabanın diskleri soğumuyor, frenler tutmuyordu..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler