User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
25 sonuçtan 20 ile 25 arası

Konu: Brembo Fren Upgrade

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pist vs kovalamıyorsanız meganın oem frenleri zaten yeterince iyidir. o kadar masrafa ugrasa gerek yok. ben pist kovalıyorum pistonlu frenim yok, hani bizim dusunmemiz gerek bu sıkıntıları

dogru balata ve hava kanallı disklerle pistte de asla uzecegini dusunmuyorum.
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Simdi bu yazacagim tuhafiniza gidecek ama aracin kullanim amaci sokak ise ben acikcasi gorsellik icin plastik takilan brembo kapaklarini fren sisteminde yapilacak ve turlu baska soruna sebep olabilecek bu tarz ciddi degisikliklere tercih ederim.

Bahsettiginiz capta degisikliklerden sonra fren dagiliminizi kontrol edecek bir sisteminiz yoksa on arka oranini tutturmaniz gercekten cok ama cok zor. Ha sokakta bunu performans icin kullanmayacaksiniz dolayisi ile olusan problemleri gormeniz gunluk kullanimda belkide hic mumkun olmayacak, ama boyle degisikliklerden sonra panik aninda yapilan bir frenajda aracinizin tuhaf davranmasi cok muhtemel ki bu da sizin kaza tehlikesi aninda hayatta kalip kalmamanizi etkileyecek en onemli faktordur.

Bu otomobiller muhendislik isidir, siz bakmayin insanlarin kafasina gore yaptiklari degisikliklere, bizim sonradan yapacagimiz degisikliklerin nasil sonuclar meydana getirecegini net olarak ongorme sansimiz maalesef bulunmuyor, muhtemelen kas yapayim derken goz cikacagi icin yaziyorum bunlari.

Konu ile ilgili teknik detay yazmiyorum, ancak fren diskinizi buyutup, kaliperlerinizle ve fren balatanizla oynadiginiz zaman araciniz daha iyi duracak anlamina kesinlikle gelmiyor hatta daha uzun bir fren mesafesine sahip bile olabilir. Genelde bu tarz degisikliklerden sonra fren pedalindaki hissiyat yaniltici olur, aldanmayin. Aracinizi durduran lastiktir, fren sistemi sizin lastiginizi durdurmaya calisir ikisi her ne kadar ayni sanilsa da farkli seylerdir.
    Mühendislik ayrı bir durum üretim maliyet olayları ayrı bir durumdur. Çünkü aynı otomobilin fabrikasyon olarak farklı motorlarında birisinde önte tek piston klasik kaliper ile birisinde 4 piston brembo ile çıktığı durumlarda arka fren kaliperi balatası ve diski tamamiyle ayrı bırakabiliniyor. Çünkü 2000'li yılların başında arka aks üstüne koyulan fren bastıkça öne binen yük ile arkası hafifleyen aracı arka yüksekliğinin değişmesi ile beraber arka tekere giden fren basıncını dengeleyen ilkel sistemin yerini EBD (EBD - EBFD) sistemlerini almasıyla ABS beyinleri hallediyor. Hatta arabada ESP olmak zorunda bile değil. Şimdi insanlara bir katilmişim gibi gelicek ama 4 diskli bir otomobilde arka da fren diski olmadan 3 ay araba kullandım. Balata yada disk bitik demiyorum arkada hiç fren diski yoktu. Gayette gazlıyordum. İşin teknik kısımlarına benimde ne kadar vakıf olduğumu biliyorsun ama fren upgrade işinde amaç durmak değil. Yavaşlamak. Hatta büyük fren yüzünden 50km/h dan 0 a tam duruşta belki 1 metre daha kötü bile olabilir. Ama 200'lerden 50'lere inmekte çoook ciddi fark var aynı lastik ile.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ralli pilotu bir arkadaşım ' ne işimiz var frenle, frene bir kere basılır yavaşlanır!' derdi hep ama günlük de kullanılan araçlarda durmak da çok önemli trafikteyiz sonuçta, denyonun biri yan yoldan bir çıkıyor, kaçacak yer yok tek şansınız durma mesafesi... ben şahsen brake upgrade den sonra ciddi olarak öncesi-sonrası testi yapanı hiç görmedim inceleme olarak, keşke olsa da görebilsek gerçekten kısaltıyor mu duruş mesafesini...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ralli pilotu bir arkadaşım ' ne işimiz var frenle, frene bir kere basılır yavaşlanır!' derdi hep ama günlük de kullanılan araçlarda durmak da çok önemli trafikteyiz sonuçta, denyonun biri yan yoldan bir çıkıyor, kaçacak yer yok tek şansınız durma mesafesi... ben şahsen brake upgrade den sonra ciddi olarak öncesi-sonrası testi yapanı hiç görmedim inceleme olarak, keşke olsa da görebilsek gerçekten kısaltıyor mu duruş mesafesini...
    abi çok basit bir video buldum tam before/after;

40 mhp (65km) frene basıyor stok fren ile brembo arasında oynayan mesafe 5m 88cm

değermi ?
    hayat kurtarırmı ?
    tartışılır

médiocrité partout

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    video illa ki vardır benim görmek istediğim en azından dergiler, bilindik firmalar vs lerin yaptığı testler... illa ki çok kötü bir sistemde başarılıdır ama iyi bir sistemden daha iyi bir sisteme geçildiğinde neler oluyor?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fren modıfıyesı yada gelıstırmesı cokk uzun konu.
    Aynı fren sıstemıne celık fren hortumu takıyorsun,pedal hıssı artıyor hatta ısırma sursı kısalıyor.
    Sadece havalandırmayı(sogutma) artırıyorsun,200km den durma mesafesınde buyuk fark oluyor.
    Bakın daha kalıpere yada balataya gecmedım.
    Bu sızın ıhtıyacınız,arabanın eksıgı ıle alakalı.
    Aynı sırketın 2 farklı model balatasını kullanırsın aynıdısk ve kalıperde,durma mesafenız cok degısebılır.
    Kısaca ıhtıyac ve eksıklere gore belırlenmelı fren gelıstırmesı.(lastıklerın ıyı durumda oldugunu dusunuyoruz)
    Daha kalıper ve cap buyutmeye gecmedım bıle.... : )

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler