User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Brembo Fren Upgrade

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Brembo Fren Upgrade

Hem güncel bi konu olsun, hem de bi ton bilgi kirliliği arasında istikameti kaybetmeyelim diye yeni konu açmak istedim..
    Bilgisi/deneyimi/önerisi olanların teşifleri arz olunur..

Megane 2 RS aracımın ön ve arka fren sistemini "külliyen" upgrade etmek istiyorum.
    2 ana mesele var.
    1. Önleri daha da büyütmek. 6 pot. (Jantlar zaten 18" olduğu için belli bi ölçüye kadar zaten müsaade ediyor. Hazır kitler de varmış; gördüm)
    2. Arka frenleri de öndeki fabrikasyon sistem gibi 4 pot büyük kaliperli bişey yapmak istiyorum (Esas Ana mesele bu diyebiliriz )

Amaç hem frenaja sınıf atlatmak, hem de görsel şölen yaşamak.

Fikirlerinizi alabilirim. Yıllarımı pistlerde, vb. vb. geçirmedim. O yüzden illa Brembo olsun, şu marka olmasın gibi kriterlerim yok. Ama örnek veriyorum; önler x marka arkalar y marka olsun istemiyorum.

Bi de bunun için profesyonel seviyede, TR sınırları içerisinde (bi sorun, bakım, vb. hususlarında muhatap bulabilmek adına) nereye gitmeli?

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    El freni mekanık oldugu için ön kaliperi sanırım arkaya takarsanız extra birde el freni icin kaliper takmak gerekiyor

ama ön frenler için 6 pod fazlası ıle ıyı olacaktır hazır kıtlerı almanızı onerırım daha masrafsız
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bremboooo

Arkaya 15 potta taksanız bir işinize yaramayacak çünkü fren gücünün %70den fazlası öndedir.
    İleri giden arabada bu zaten bi fizik kanunudur
    arka tekerlekti fren gücü ileri giden bir aracın freni yapması esnasında öne yığılacak ağırlık merkezine pekte dur diyemez

Big brake kit diyince zaten 4 teker için kit bulmak hem zor hemde aşırı pahalıdır.
    Araştırmalarıma göre 360mm diske kadar 18 janta sığıyor meganda.
    üstü için jant lastik işine girmek lazım.

Asıl fren modifiyesinde disk'i büyütmek modifiyedir, m4lum amaç padlerin bastığı alanı arttırmak olduğu için.
    Bu disk büyüdü pad büyüdü otomatik padlere baskı yapacak piston sayılarıda artacaktır

Disk materyalide bir modifiyedir örneğin ; seramik disk
    neden seramik , çünkü seramik çok cabuk soğur..

tabi bu kadarına gerek varmı bilmiyorum.
    marka olarak D2 standart üstü bir markadır , sanıyorum ortalama 20 bine mal olur bu iş...
    Konu CloudGrey tarafından (24-01-2020 Saat 15:24 ) değiştirilmiştir.
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üzerindeki kaliperler brembo ise satarsanız talibim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bremboooo

Arkaya 15 potta taksanız bir işinize yaramayacak çünkü fren gücünün %70den fazlası öndedir.
    İleri giden arabada bu zaten bi fizik kanunudur
    arka tekerlekti fren gücü ileri giden bir aracın freni yapması esnasında öne yığılacak ağırlık merkezine pekte dur diyemez

Big brake kit diyince zaten 4 teker için kit bulmak hem zor hemde aşırı pahalıdır.
    Araştırmalarıma göre 360mm diske kadar 18 janta sığıyor meganda.
    üstü için jant lastik işine girmek lazım.

Asıl fren modifiyesinde disk'i büyütmek modifiyedir, ***** amaç padlerin bastığı alanı arttırmak olduğu için.
    Bu disk büyüdü pad büyüdü otomatik padlere baskı yapacak piston sayılarıda artacaktır

Disk materyalide bir modifiyedir örneğin ; seramik disk
    neden seramik , çünkü seramik çok cabuk soğur..

tabi bu kadarına gerek varmı bilmiyorum.
    marka olarak D2 standart üstü bir markadır , sanıyorum ortalama 20 bine mal olur bu iş...
    Arka diskler kendine has olarak çok küçük olmasa da halihazırda zaten öndekilere kıyasla ufak duruyo. Bi de bunun üzerine ön tarafı büyütünce (işlevselliğini, en doğrusunun o olacağı, vb. konulara hiç girmiyorum; haklısın) arka taraf daha da cücük gibi duracak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kalipson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arka diskler kendine has olarak çok küçük olmasa da halihazırda zaten öndekilere kıyasla ufak duruyo. Bi de bunun üzerine ön tarafı büyütünce (işlevselliğini, en doğrusunun o olacağı, vb. konulara hiç girmiyorum; haklısın) arka taraf daha da cücük gibi duracak
    Hatırladıgım kadarı ile arka diskler porya ile geliyor. Müdahale biraz daha zor olacaktır

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet haklısın abi görüntü kötü baya kötü olur

teoride ön diskler arkaya takılır.ama uygulaması nasıl olur bir fikrim yok
    ön disk daha büyük olduğundan sanıyorum yeni kaliper ayağı takılması gerekir.
    yada komple ön podyası arkaya alınıp takılabilir...(tamamiyle atıyorum şuan)
    ama kaliper el freninden dolayı uymayabilir.

kısaca emek zaman ve para gerekir

amerikaya yeniden keşfetmeye gerek varmı bilmiyorum
    al abi öne <360 mm diskini 6 yada 8 pot kaliperini devam

Front Big Brake Kit 356x32mm, Sport Caliper, Fixing discs - #RE02-F35621 - Renault MEGANE SPORT RS225 2.0T | D2racingsport.eu
    médiocrité partout

NakkaSss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Boşver gayet yeterli Güzel bir disk balata ile zıpkın gibi olur şu an ki frenler.
    Tufan has no limits.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ön diskleri kaliper değiştirmeden büyütebilirsin. Arka tarafı büyütmek Renault grubunda zor çünkü arka teker bilyası fren diski ile beraber. Ayrıca arka fren diski katı halde ve ince. Bunu hava soğutmalı kalın bir disk ile değiştirdiğin zaman el freni kaliperini artık kullanamazsın. El freni kaliperi de Lambo benzeri bir arabadan çıkma oem yada Willwood veya genelde amerikan araçlara kit yapan bir firmadan ek olarak küçük el freni kaliperi alman gerekir. Ama arkaya 4 pot koymadan sadece arka diski büyüteyim dersen aynı kalınlıkta daha büyük disk ile yapılır. Kaliper bracket ile ileri alınır.

Daha önce yaptım defalarca ordan biliyorum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ön diskleri kaliper değiştirmeden büyütebilirsin. Arka tarafı büyütmek Renault grubunda zor çünkü arka teker bilyası fren diski ile beraber. Ayrıca arka fren diski katı halde ve ince. Bunu hava soğutmalı kalın bir disk ile değiştirdiğin zaman el freni kaliperini artık kullanamazsın. El freni kaliperi de Lambo benzeri bir arabadan çıkma oem yada Willwood veya genelde amerikan araçlara kit yapan bir firmadan ek olarak küçük el freni kaliperi alman gerekir. Ama arkaya 4 pot koymadan sadece arka diski büyüteyim dersen aynı kalınlıkta daha büyük disk ile yapılır. Kaliper bracket ile ileri alınır.

Teşekkür ederim. Çok net bilgilendirme oldu

Sanırım önlere daha büyük bi kit (6 piston), arkalara da eski orijinal sistemin aynısı fakat daha büyük bi disk takmak en makul çözüm olacak.

TR.de D2 Racing kim getiriyor? Distribütörü kim?

NakkaSss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Teşekkür ederim. Çok net bilgilendirme oldu

Sanırım önlere daha büyük bi kit (6 piston), arkalara da eski orijinal sistemin aynısı fakat daha büyük bi disk takmak en makul çözüm olacak.

TR.de D2 Racing kim getiriyor? Distribütörü kim?
    @erh Booster Erhan
    Tufan has no limits.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı NakkaSss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @erh Booster Erhan
    Astracı mıydı bu arkadaş?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İstanbul'da bu konuda bana yardımcı olabilecek neresi var?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İstanbul'da bu konuda bana yardımcı olabilecek neresi var?
    Sıfır kit mi istiyorsun yoksa Porsche veya AMG freni gibi 6 piston Brembo kaliperin adaptasyonu mu ?
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Westinghouse nereye kadar yeterli geliyor?
    Hadi freni büyüttük westinghouse'a müdahale gerekmiyor mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıfır kit mi istiyorsun yoksa Porsche veya AMG freni gibi 6 piston Brembo kaliperin adaptasyonu mu ?
    Sıfır kit olsa daha içime siner açıkçası. Arka diskleri de en azından büyütmek isterim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Westinghouse nereye kadar yeterli geliyor?
    Hadi freni büyüttük westinghouse'a müdahale gerekmiyor mu?
    Westinghouse motordan aldığı vakum sayesinde fren pedalına daha az kuvvet ile basmanızı sağlayan düzenek. Ama westinghouse ucuna bağlı olan ama fren merkezi ise (Master Cylinder) pedaldan gelen mekanik hareketi yağ basıncına çeviren kısımdır. Kullanılacak fren kitindeki kaliperin üstündeki toplam piston sayısından çok pistonların toplam yüzeyinin değişimi daha önemlidir. Bazı durumlarda büyütme gerekebiliyor. Ama bu fren gücünü arttırmak için değil pedal hissi için yapılıyor.

Sıfır kit olsa daha içime siner açıkçası. Arka diskleri de en azından büyütmek isterim
    Porsche yada AMG kaliperi sıfır da alınabiliyor. Ancak D2 size daha uygun olacaktır. Fiyatı yaklaşık 2000 euro gibi kargo gümrük felan hariç. Ancak fren diski bittiğinde tekrar disk almak oldukça maliyetli ve zor olucaktır. OEM çözümlerin avantajları burada.
    Schumi.Projects

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Simdi bu yazacagim tuhafiniza gidecek ama aracin kullanim amaci sokak ise ben acikcasi gorsellik icin plastik takilan brembo kapaklarini fren sisteminde yapilacak ve turlu baska soruna sebep olabilecek bu tarz ciddi degisikliklere tercih ederim.

Bahsettiginiz capta degisikliklerden sonra fren dagiliminizi kontrol edecek bir sisteminiz yoksa on arka oranini tutturmaniz gercekten cok ama cok zor. Ha sokakta bunu performans icin kullanmayacaksiniz dolayisi ile olusan problemleri gormeniz gunluk kullanimda belkide hic mumkun olmayacak, ama boyle degisikliklerden sonra panik aninda yapilan bir frenajda aracinizin tuhaf davranmasi cok muhtemel ki bu da sizin kaza tehlikesi aninda hayatta kalip kalmamanizi etkileyecek en onemli faktordur.

Bu otomobiller muhendislik isidir, siz bakmayin insanlarin kafasina gore yaptiklari degisikliklere, bizim sonradan yapacagimiz degisikliklerin nasil sonuclar meydana getirecegini net olarak ongorme sansimiz maalesef bulunmuyor, muhtemelen kas yapayim derken goz cikacagi icin yaziyorum bunlari.

Konu ile ilgili teknik detay yazmiyorum, ancak fren diskinizi buyutup, kaliperlerinizle ve fren balatanizla oynadiginiz zaman araciniz daha iyi duracak anlamina kesinlikle gelmiyor hatta daha uzun bir fren mesafesine sahip bile olabilir. Genelde bu tarz degisikliklerden sonra fren pedalindaki hissiyat yaniltici olur, aldanmayin. Aracinizi durduran lastiktir, fren sistemi sizin lastiginizi durdurmaya calisir ikisi her ne kadar ayni sanilsa da farkli seylerdir.
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu video birazda olsa fikir verir ufak süprizler çıkabilir.bende kendi focus aracımda ön diskleri 320-330mm olanla değiştirmek istiyorum.Onun için araştırma içerisindeyim ...

YouTube

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler