User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
29 sonuçtan 20 ile 29 arası

Konu: Arka mil eğriliği tamir olurmu?

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilmiyorum haklısın

canım ben 3 yıl bu sorun ile ugraştım .
    ön tekerinden +1 ve +1,5 kamber olduğu ve ayarla düzeltilemediği için en son traverse değişti

çünkü reno diyorki biz fabrikadan 0 derece ile çıkarttık.
    kabul edilebilir hali +0,25 ile -0,25 arasında.üstü sorun teşkil eder.

ediyorduda. 3 yıl araba yengeç gibi yan gitti.
    bende 8 sene fazlasıyla basık ve kurcalanmış clio kullandım ve emin olabilirsin bu işlere haddinden 8 10 kat fazla zaman harcadım tamamen istediğim ayara gelmesi için en az 3 kere ayar yapıyordu ustam sağolsun hakkı ödenmez ki burda renodan bahsetmiyoruz genel konuşuyoruz

Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hiç bir araba 4 teker 0 açılı çıkamaz fabrikadan, keşke öyle bir dünya olsa...
    dimi abi hatta hiç bozulmasa süper olurdu valla

Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok öyle birşey her aracın referans değerleri farklıdır. Belli açılara kadar yeşil olabilir o kısım.

Mesela Audim fabrikasyon -1 civarı idi, belli bir değere kadar da yeşil devam ediyordu. BMW tamamen farklı, arkada ciddi kambere müsade ediyor.

Orjinal süspansiyonlu bazı araçlarda önde kamber ayarı yapabilirsin, bazı araçlarda arkada. Ne kadar ayara izin veriyorsa referansı da o kadar farklı olabiliyor.

jRMix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevaplar için çok teşekkürler ancak okuyabildim. Akşamüstü servis düzeltme yapmış + rot yapmış yarın sabah bende kendi rotcumda ölçüm yaptıracağım.

Ölçüm cihazda araç modeli girilerek yapıldı hatta rotcum önde de hafif bozukluk var ama arka değişse daha iyi olur dedi. Servis ise düzeltelim dedi bugün düzeltti. Peki muadil travers varmı? Yani arka dingil değişsin desem daha büyük bir işlem mi? Servis altından kalkabilir mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eğiklik rot kolundaysa değişmesi daha doğru olur, tabladaysa ise bakmak lazım...
    Detayını bilmiyorum sadece arka mil dendi ama arkada tek parça heralde bizim araçta

Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 tekerden 3ü referans aralıklarının dışında ?

arabada nedir ? 4 çeker birşeymi ?
    Yok önden çeker. Astra H Sedan 1.3 CDTI Makineye modeli girilerek bağlandı bilmiyorum pek detayını ama rotcum önde de hafif bozukluk var ama o ayardan ayarlanır dedi.

önler eğrilik yoksa ayarla düzelir ama arkada düzeltme işine girmeyin...
    Bugün akşamüstü düzeltme yapıldı ama bana pek olmamış gibi geldi. yarın sabah tekrar rotcuya girip değerleri atarım. Bende değiştirmekten yanayım ama sigorta orjinali karşılarmı bilmiyorum.

Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de puntoda arka çamurluktan çarpmışlardı, dingil eğilmişti.

Düzeltildi vs hiçbir zaman adam olmadı, eski halini aldı resmen zamanla. Komple değişim yaptırın tüm parçaları.
    En korktuğum kısımda bu zaten. Tekrar bozulma ihtimali. Sonuçta çekme/eğme mukavemeti bozuldu. Daha kolay yamulması için hiçbir sebep yok.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka dingilde değişse illaki kayıklık çıkar mili eğecek kadar darbe aldıysa. Herkes orjinali gibi düzeltemez. Dingil değişmeli ve araç selete bağlanmalı yani şase düzeltme ölçme makinesine dingilin takıldığı yerde ölçülmeli kayma varmı diye
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arka dingilde değişse illaki kayıklık çıkar mili eğecek kadar darbe aldıysa. Herkes orjinali gibi düzeltemez. Dingil değişmeli ve araç selete bağlanmalı yani şase düzeltme ölçme makinesine dingilin takıldığı yerde ölçülmeli kayma varmı diye
    Sabah açıklardır büyük ihtimalle. Yani çarpan araç çokta hızlı çarpmamıştı anlayamadım valla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4 tekerin de yeşil çıkması rotun kusursuz olduğu anlamına gelmez, her teker abuk subuk ayarda ama tolerans değerleri arasında olsa bile yolda bir sağa bir sola gidebilir. ayrıca 0 araçlar hangi koşullarda getiriliyor bilginiz var mı? gemilerde, çekicilerde o halatlarla kastıra kastıra bağlıyorlar, tüm ayarlar kaçıyor. Bu sebeple sıfır aracın direk rot ayarına girmesinde fayda var.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı golgeoyunu03 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 tekerin de yeşil çıkması rotun kusursuz olduğu anlamına gelmez, her teker abuk subuk ayarda ama tolerans değerleri arasında olsa bile yolda bir sağa bir sola gidebilir. ayrıca 0 araçlar hangi koşullarda getiriliyor bilginiz var mı? gemilerde, çekicilerde o halatlarla kastıra kastıra bağlıyorlar, tüm ayarlar kaçıyor. Bu sebeple sıfır aracın direk rot ayarına girmesinde fayda var.
    o zaman hızlı gittikten yada viraj kastıktan ne biliyim arabayı her zorladıktan sonrada rot ayarı yaptırmak lazım Hem artık arabalar lastikten sağa sola bağlanarak taşınmıyor önlü arkalı takozları oluyor taşıyıcının üstündeki deliklere geçirerek lastiğin önüne ve arkasına konuyor gemi nasıl bilmiyorum ama o kadar aracı iple sağa sola bağladıklarını sanmıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dingil hasar aldıysa değişme ile düzelir. Selet, şase gerek yok. Ayrıca, İstanbul'da şasecilerin çoğu bu tarz hasarlar için rotçuya bastırma (pompa ile düzeltme) işlemi yaptırıyor. Arkadaşın büyük ihtimal arka denge kolu, taşıyıcı vb. parça eğildi. O eğilme sonrası parça değişimi veya bastırma işlemi ile sorunu hallolur gibi duruyor.
    Selet için şasenin kayması gerekiyor parça eğildiği zaman selet'e bağlanmaz. Ha şaseciye gitseniz para almak için yapmam demez.

Eğik parçanın resmi gelse daha net yorum yaparız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün tekrar düzeltme yapıldı. Bu sefer servis kendi ölçülerine göre düzeltti öncesi rotcunun dediğine göre düzeltmişti. Bugün değer olarak 1 oldu ama rotcu zaten sıfırlanmaz dedi. Şuan bi sıkıntı gözükmüyor. Çekme yok gibi. Yasak kalkınca Ankara da ağır bakımları yapılacak. (Yağ\ baskı-balata \ sensörlerin temizliği \ EGR iptali.) o zaman tekrar kontrol ettiririm.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dingil hasar aldıysa değişme ile düzelir. Selet, şase gerek yok. Ayrıca, İstanbul'da şasecilerin çoğu bu tarz hasarlar için rotçuya bastırma (pompa ile düzeltme) işlemi yaptırıyor. Arkadaşın büyük ihtimal arka denge kolu, taşıyıcı vb. parça eğildi. O eğilme sonrası parça değişimi veya bastırma işlemi ile sorunu hallolur gibi duruyor.
    Selet için şasenin kayması gerekiyor parça eğildiği zaman selet'e bağlanmaz. Ha şaseciye gitseniz para almak için yapmam demez.

Eğik parçanın resmi gelse daha net yorum yaparız.
    Resimdeki araç sedan astraya benziyor çarpan aracında pozisyonuna göre süratli vurduğu belli. Ayrıca astralarda arka dingil bağımsız değil yani darbeyi emecek bi salıncak sistemi yok eyilen milin kalınlığı ortalama 25-35 mm civarında içi dolu dövme demir bu parça eğilirken illaki dingilin bağlandığı noktalara baskı uygulamıştır ondan selete bağlanması gerekir dedim. İstersen bağlatma öylede binersin çekmede yapmaz ama araç sahibi rahat edecekmi o daha önemli...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler