User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 20 ile 31 arası

Konu: Coilover Seçimi Kararsız kaldım

Dynatech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    K-Sport Coilover Circuit modelini 5 yıldır kullanıyorum. Ağırlıklı olarak pistte az miktar şehir içi diyelim. Pist için çok iyi ancak şehir içinde gerçekten ızdırap. En yumuşak ayarda bile gereksiz sert. Başka marka araçlarda çok memnun olanlar var konforundan ama ben pist dışı memnun değilim. Gerçi ben kalın viraj demirleri ve sert bushing kitleri ile beraber kullanıyorum belki o da etki ediyordur. Hatta sene başında sağ arka tarafın coilover yayı sert düştüğüm bir çukur yüzünden kırıldı. Şimdi yurtdışından yay bekliyorum. Bir de alırken Tr distribütöründe tamir kiti vs yedek parçası bulunabilen bir marka seçerseniz daha iyi olur. Gerçi zor bir ihtimal ama neyse.

-ER- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben kendim yaptım 206'ya. 2.5 derece kamber ile kullanıyorum. Ciddi fark ediyor. Ama coilover seçtikten sonra kafasının çapını söylemen lazım sipariş ederken adamlar ona göre bilyanın içine ceket yapıcak. Yada burada tornacıda yaptırıcan. Yanlız biraz sesli olabiliyor. Ekstra sertlik katıyor ve dana gözü (spherical bearing) bilyayı arada değişmek gerekebiliyor toz pislik yüzünden.
    Tamam tamam kauçuk takoz candır

cabriolet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı -ER- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam tamam kauçuk takoz candır
    senin için en iyisi b12 takıntılı delinin tekisin ayar mayar neyine

-ER- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cabriolet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senin için en iyisi b12 takıntılı delinin tekisin ayar mayar neyine
    Ya işte diyorum almışken şöyle güzeeel bişi alayım ama zaten ne en alçağa/yükseğe nede en sert/yumuşağa alırım.
    Kullanım kılavuzuna göre gitmeyi seviyorum ama şansım ki bozuluyorlar
    alacağım be H&R ile B12 arasındayım birde D2 racing çok çekiyor beni ya balık gibiyim rankli renkli şeyleri seviyorum parlıyor mor mor

cabriolet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya işte diyorum almışken şöyle güzeeel bişi alayım ama zaten ne en alçağa/yükseğe nede en sert/yumuşağa alırım.
    Kullanım kılavuzuna göre gitmeyi seviyorum ama şansım ki bozuluyorlar
    alacağım be H&R ile B12 arasındayım birde D2 racing çok çekiyor beni ya balık gibiyim rankli renkli şeyleri seviyorum parlıyor mor mor
    b12 devamke

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Erel, aynı araçta AP sonra KW Variant 1 en sonunda da H&R Monotube Coilover kullanmış biri olarak kesinlikle H&R derim
    @Schumi nin de dediği gibi H&R amortisörleri Bilstein tarafından üretiliyor 7 senedir kullanıyorum en ufak bir ses yok

Niye bu kadar Coilover değiştirdin dersen AP KW V1'in ucuz versiyonu neredeyse aynı ikisinde de ön Amortisörleri (sanırım keçelerden geliyordu) soğukken araç bir gece yatsın yeter lokurtu homurtu tarzı acaip gürültülü sesler çıkarıyorlardı

AP o şekilde sattım alıcıya söyledim sesli diye
    KW V1 ön amortisörler 2 kere garantiden değişti sonra da sattım

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pug değil Renault'ta Bilstein kullanmıştım zamanında. Tabi ki serisine göre karakteristikleri çılgın değişir ama genel geçer anlamda koniye nazaran tepkileri vs daha smooth gelmişti bana. Ben şahsen beğenmiştim.

akko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KONi amortisörlerini ve KW veya ST Coilover markasını daha önce kullandığım için listeye eklemedim
    eklemedim diye belirtmişsiniz tabi de yine de söylemeden geçemeyeceğim.
    ST V2 modelini güncelde kullanıyorum aşırı memnunum. Şehir içi en yumuşakta kullanıyorum, konfor kaybı 0 desem yeridir.
    en serte bile alınca aman aman konfor kaybı yaşanmıyor.
    H&R, VOGTLAND, gibi markaları da daha önce kullanmıştım arkadaşlarımda, onlara göre çok çok iyi.ben yeni araba alırsam yine KW/ST v2 alırım
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

https://www.instagram.com/akkosgarage/

KAAN INTERNATIONAL LOGISTICS

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KW v1'in içi zaten Koni. Koni amortisörün coilover'a çevirilmiş hali gibi. Bende Koni kullandım. Hem aldığım arabada geldi. Patladı. İkinci el aldım patladı. Sıfır aldım patlamadan sattım. Gerçi Koni'nin 206 modelinde tasarımsal zayıflık var taşıyıcıya girdiği topuk kısmından yamuluyor en sertte kullanıp biraz çukur felan görünce.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KW v1'in içi zaten Koni. Koni amortisörün coilover'a çevirilmiş hali gibi. Bende Koni kullandım. Hem aldığım arabada geldi. Patladı. İkinci el aldım patladı. Sıfır aldım patlamadan sattım. Gerçi Koni'nin 206 modelinde tasarımsal zayıflık var taşıyıcıya girdiği topuk kısmından yamuluyor en sertte kullanıp biraz çukur felan görünce.
    2013 yılında KW V1 amortisörleri AL-KO diye bir firmaya ürettiriyordu bizzat mail olarak sormuştum

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amörtisör ve yay konusu çok prof seviyelere çıkılmadıkça, ölçülebilirliği kolay olmadığından, genellikle subjektif yorumlar ancak yapılabiliyor.

306 özelinde bir şey diyemem ama ben de yakın tarihte arabama Koni str.t amörtisöleri taktım, yaylar ise Vogtland. stock amörtisörlere nispeten lastiklerin yer ile teması çok daha stabil gibi hissediyorum.

Üst seviyelere çıkıldıkça (KW V3 gibi), ayar için çok fazla varyasyon oluşuyor. Çoğu kullanıcı da bu amörtisöleri üzerindeki ayarları hiç ellemeden arabaya takıyor geçiyor. Kaldı ki, bu ayarları hakkı ile yapmak için çok ciddi bir sürüş deneyimi ve yarış takımlarının şase mühendisi kıvamında bilgi gerekir diye düşünüyorum.

Bu sebeple, çok üst seviye coilover'lara o yüksek rakamları verme taraftarı hiç olmadım. İlla isteniyorsa, sertlik ayarı ve yükseklik ayarı olan coilover'lardan daha üst seviye ürünleri tercih etmek bence mantılı değil.

Son olarak, Vogtland'ın kendi sitesinde amörtisör + yay seti olarak avantajlı denilebilecek fiyatlar var. Ama benim bildiğim Vogtland amörtisörden ziyade yay üretiminde uzman bir firma. Ben o sebeple, biraz da maliyetten ötürü (Bilstein alamadık yani) Koni amörtisör + Vogtland yay tercih ettim.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tuFAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2013 yılında KW V1 amortisörleri AL-KO diye bir firmaya ürettiriyordu bizzat mail olarak sormuştum
    2004-2007 arasında Koni kullandığına %100 eminim.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler