User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
58 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Custom coilde hangi markayi tercih etmeliyiz....

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SpeedlinE™ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @ghibli06 abi peki spor yay ile amortisör uyumu nasıl olmalı? orijinal amortisörle spor yaydan verim alınır mı? (3.54cm lik yay) spor amortisör üreten şuan sadece tatechnix firması var onda da işte hem kullanan çok görmedim hemde herhangi bir bozulma durumunda bu amortisörlerin tamiri olmayacağını düşünüyorum olsa bile orijinal gibi olur mu? gibi gibi düşünceler insanı düşündürüyor. 1 kere alıp takmakla bitmiyor çünkü devamlılığını da bir şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.
    yukarıda yazdım, aracın yerden yüksekliğini yay belirler, makaslılarda makas belirler, amortisörler yükseklik belirlemez sadece aracın min-max yüksekliği arasındaki suspansüyonu sağlar... şimdi normal yay+ amortisör var aracında, amortisörün stroku yayın min-max değerleriyle uyumlu (yani piston uzunluğu)... sen bu araca sadece yay takınca ne oldu? pistonun en yüksek noktası değişti, 3-4 cm aşağı indi yani compression-sıkıştırma kısmında oldu, amortisörün konfor verdiği kısımdan sanki engelden geçermiş gibi sıkıştığı yerde kaldı normal hali... bu durumda amortisör sertleşir, konfor azalır, engellerde sekmeler olabilir...

hemen derler ki ' abi pistonu keselim 5 cm!', 'abi tabladan alta alalım bi ''TIK''', bunlara cevap bile vermiyorum...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yukarıda yazdım, aracın yerden yüksekliğini yay belirler, makaslılarda makas belirler, amortisörler yükseklik belirlemez sadece aracın min-max yüksekliği arasındaki suspansüyonu sağlar... şimdi normal yay+ amortisör var aracında, amortisörün stroku yayın min-max değerleriyle uyumlu (yani piston uzunluğu)... sen bu araca sadece yay takınca ne oldu? pistonun en yüksek noktası değişti, 3-4 cm aşağı indi yani compression-sıkıştırma kısmında oldu, amortisörün konfor verdiği kısımdan sanki engelden geçermiş gibi sıkıştığı yerde kaldı normal hali... bu durumda amortisör sertleşir, konfor azalır, engellerde sekmeler olabilir...

hemen derler ki ' abi pistonu keselim 5 cm!', 'abi tabladan alta alalım bi ''TIK''', bunlara cevap bile vermiyorum...

evet abi yukarıda ki yazınızı okudum, yükseklikten ziyade bahsettiğiniz gibi esas derdim amortisörün yayla beraber verdiği tepkilerdi.(sertleşir,konfor vs gibi değindiğiniz kısım). Bahsettiğiniz gibi evet orijinal amortisör üzerinde oynama yapalım diyen çok hakikaten ama insan nolursa olsun güvenemiyor...... Olmadı yayı takıp tepkisi test edilir olmadı amortisör ile devam edilebilir. Ta technix firmasında tekrar yay amortisör set halinde alınca uyguna geliyor çünkü sadece 4 amortisör toplayınca benzer paralara denk geliyor yaylı setle olan... Sizlere de ilginize teşekkür ediyorum abi
    HotHatch Lovers!

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hiçbirini
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neden? Suspansiyonun alcaldigi miktarda amortisorun boyunu kisaltmanin zarari ne olacak?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden? Suspansiyonun alcaldigi miktarda amortisorun boyunu kisaltmanin zarari ne olacak?
    amortisörün stroku ile rezervuar hacmi arasındaki ilişkiden dolayı... proflex in harici rezervuarı gibi olması lazım ki genetiği dar strokta çalışmaya alışmamış amortisör, suspansiyon görevini yapabilsin... kesik yaylardaki sarmal sayısı ile frekans ilişkisi gibi...
    Konu ghibli06 tarafından (02-06-2020 Saat 06:36 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amortisörün stroku ile rezervuar hacmi arasındaki ilişkiden dolayı... proflex in harici rezervuarı gibi olması lazım ki genetiği dar strokta çalışmaya alışmamış amortisör, suspansiyon görevini yapabilsin... kesik yaylardaki sarmal sayısı ile frekans ilişkisi gibi...
    Yalniz yay taktiktan sonra bahsettiginiz strokta azaliyor. Ayriyetten bu bahsettigimiz olayi billstein b6 ve b8 modellerinde tam da soyledigim gibi yapiyor. Spor yayla yayla sert amortisor kullanmak isterseniz b6 nin kisaltilmis versiyonu olan b8 modelini kullanmanizi soyluyor. Orjinal yaylarla da b6 kullanin diyor. Billstein da yanlis biliyor demekki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yalniz yay taktiktan sonra bahsettiginiz strokta azaliyor. Ayriyetten bu bahsettigimiz olayi billstein b6 ve b8 modellerinde tam da soyledigim gibi yapiyor. Spor yayla yayla sert amortisor kullanmak isterseniz b6 nin kisaltilmis versiyonu olan b8 modelini kullanmanizi soyluyor. Orjinal yaylarla da b6 kullanin diyor. Billstein da yanlis biliyor demekki
    bahsettiğimiz amortisör bilstein değil yanlız, XXXariştaynın coilover diye kullandığı palio amortisörü... arkadaşlar bilsteina para harcamamak için custom coil istiyor, strok azalıyor diyorum ben de zaten ama sıradan amortisörle kıssa strokta verimli çalışmazlar, belli bir yerden sonra ada compresyonda takılı kalırlar, eğer amortisör kolunu keserseniz bu sefer de kol kısalacağı için yaylanma esnasında en alt noktaya ulaşamayacağı için yeterince sertleşmeyecek... bilsteinın iç rezervuar yapısını biliyor musun palio ile aynı mı? bunu engellemek için çoklu rezervuar olmasın onda?
    Konu ghibli06 tarafından (02-06-2020 Saat 10:25 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Simdi araci gozardi edersek, araci helezon degistirerek, keserek, soguk pres yaparak, isitarak, coil over yaparsk farketmez.. bi sekilde alcalttigimizda amortisorun optimum calismasi icin uretici tarafindan ayarlanmis yerini degistirmis oluyoruz burda hemfikiriz zaten. Fakat amortisoru de kisalttigimizda amortisoru tekrar calismasi gereken yerde calistirdigimizda nasil bir kotu tepki alicaz hala orayi anlamadim. Adi ustunde calismasi icin gereken yere getiriyoruz.. yaylandigini varsayarsak aracin, yere daha yakinlastigini dusunuyorum ilk etspta yaylanirken, amortisor mili kisaltildigi icin amortisorun alt noktasina vurmasini engellemis oluyoruz. Varsayiyorum ki arac zipladi ve amortisorun en uzun oldugu noktaya geldik.. burda kisalttigimiz amortisor mili aracin orjinalinde ne kadar uzayabiliyorsa yine ayni mesafede uzamis olacak.. yani yine bi abzurt etki yaratamadik...

Bu arada billsteinda b6 ve b8 arasindaki tek fark mil uzunlugu.. rezervuar oldugunu veya olmadigini varsaysak bile biz zaten amortisoru de kisaltarsk fabrikanin ongordugu course kadar imkan taniyoruz

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Simdi araci gozardi edersek, araci helezon degistirerek, keserek, soguk pres yaparak, isitarak, coil over yaparsk farketmez.. bi sekilde alcalttigimizda amortisorun optimum calismasi icin uretici tarafindan ayarlanmis yerini degistirmis oluyoruz burda hemfikiriz zaten. Fakat amortisoru de kisalttigimizda amortisoru tekrar calismasi gereken yerde calistirdigimizda nasil bir kotu tepki alicaz hala orayi anlamadim. Adi ustunde calismasi icin gereken yere getiriyoruz.. yaylandigini varsayarsak aracin, yere daha yakinlastigini dusunuyorum ilk etspta yaylanirken, amortisor mili kisaltildigi icin amortisorun alt noktasina vurmasini engellemis oluyoruz. Varsayiyorum ki arac zipladi ve amortisorun en uzun oldugu noktaya geldik.. burda kisalttigimiz amortisor mili aracin orjinalinde ne kadar uzayabiliyorsa yine ayni mesafede uzamis olacak.. yani yine bi abzurt etki yaratamadik...

Bu arada billsteinda b6 ve b8 arasindaki tek fark mil uzunlugu.. rezervuar oldugunu veya olmadigini varsaysak bile biz zaten amortisoru de kisaltarsk fabrikanin ongordugu course kadar imkan taniyoruz
    Katılıyorum ben de, amortisör boyunu da kılastmak gerekiyor yayları kısalttıktan sonra.
    Azim Oto Özel Ford Servisi
    http://www.azimfordservisi.com/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki daha detaylı yazayım, stock bir amortisörü kestiğimizde o kısa strokta ve daha kısa yaylarla gerekli performansı verebilir diyorsunuz o zaman doğru mu? peki neden bilstein spor yayla stock yaya farklı amortisörler veriyor? çift rezervuarla kısa strokta çalışabilsin diye... gerçekten de yerli coil overcıların bu teknolojiyi kullandığını mı dşünüyoruz? çoklu rezervuarlıı bilstein ayarında bir amortisörü kullanacak ve bana coilover yapacak? başından beri eleştirdiğim kısım palio clio 80 liralık amortisörlerle coil yapanlar, olay bilstein b6-b8 farkına kadar geldi... be bmw de eibach ve B8 kullanıyordum, şu an bu kombinasyon 1500 euro civarında, yeni kurlarla çok para, ama bu demek değildir ki kısaltılmış amortisör ve preslenmiş yayla yapılan coillerin bunlarla bir alakası var... sadece şekli benziyor diye aynı kefeye koymayalım, burda takanların asıl amacı aracı düşürmek, eyvallah diyorum takın düşürün ama sonrasında yol tutuşmuş, konformuş viraj kasmaymış beklemeyin... bunun nesine itiraz var ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Simdi burda gerekli performans veya hangisi daha yuksek bir yol tutus saglar degil anlatmak istedigim. Sanayide yapilan coille billstein i bir tutmuyorum tabiki. Yillardan beri sracimda arasinda billstein kit in de bulundugu bircok suspansiyon setup ini denedim ve hepsini pist kosullarinda test ettim. Benim tek soylemek istedigim markanin veya modelin ne oldugu onemli degil. Eger bir araci bir sekilde helezonundan alcaltiyorsaniz, amortisorun calismasi gereken yeri degistirdiginiz icin amortisorun performansini bozdugunuzdan, spor amortisor takamiyorsaniz en azindan amortisorun milinin arabanin alcaldigi miktar kadar kisaltilmasi gerektigidir. Ha bu islemi yaptigim araclar da oldu, once ve sonraki fark gercekten kaydadegerdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

o zaman 80 usd ye bir coil converter alsak, stock amortisörümüzün kafasını da kessek, coil somunu geçirsek, çok sağlıklı bir coil overımız olur doğru mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yoo oyle bisey demedim.. hayatim boyunca da boyle bir uygulama kullanmadim yapmadim da.. ayriyetten benim alinti yaptigim mesaj da ortada.. orada coilin saglikli olmasi vs yazmiyor. Orda alcaltilan arabanin amortisorunun de kisaltilmasina cevap bile vermediginiz yaziyo. Bende sebebini ogrenmek istedim.
    Ha bu arada net olarak mesajiniza da cevap veriyim, eger bu sekilde bir coil yapmissaniz orjinal amortisore, bunu takip birakmakla bunu takip amortisoru de kisaltmayi karsilastirirsak (net olarak sadece bu iki secenegi kiyasliyorum) evet amortisoru de kisaltmak daha dogru bir is olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki son kez tekrar yazayım, normal stock yayların frekansı ortalama 5-6 cm ken spor yayların frekansı bunun yarısı kadardır, amortisörün pistonunu kısalttığınızda stock amortisör o 2-3 cm lik salınımla (çünkü yay daha ötesine izin vermeyecek) düzgün çalışmaz çünkü yapısı ortalama 4-7 cm arasında çalışmaktır, pistonu keserek sadece şekilsel iş yapılıyor, o nedenle bana keselim diyenden uzak dururum evet... örneği verilen bilstein bu kısa strokla düzgün çalışmayı, sabit tek rezervuardan vazgeçerek sağladı... ilk mesajımda yazdım, görüntüsel olarak 10 numara bir coiloverı kendim üretirim, araç da yere sıfır olur, ama o sistemin gerçek coilver la uzaktan yakından alakası olmaz...
    Konu ghibli06 tarafından (02-06-2020 Saat 21:47 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende son kez yaziyim madem.. billstein kendi sitesinde de yazmis, bende kendim sokulmus halde icinin acilmis seklini gorme sansim oldu ikisini de, bahsedilen gibi rezevuar vs farki yok. Tek fark boy farki. Buyrun...

What's the difference between Bilstein B6 and Bilstein B8? - Bilstein-Shocks.co.uk

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    B6-B8 arasında rezervuar farkı yok ki zaten? bilstein B serisini strok kısaltarak kullanabiliyorsun ama neden bilstein a takıldın? dünyada bu teknolojiyi kullanan zaten 1 elin parmağını geçmez, ordan örnek verice benim verdiğim palio amortisörü ile yapılan coilover örneğini çürütmüş mü oluyorsun? bilstein örneği doğru değil çünkü teknolojisi farklı parası da zaten ona göre diyorum hala aynı yerdeyiz...

overblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki son kez tekrar yazayım, normal stock yayların frekansı ortalama 5-6 cm ken spor yayların frekansı bunun yarısı kadardır, amortisörün pistonunu kısalttığınızda stock amortisör o 2-3 cm lik salınımla (çünkü yay daha ötesine izin vermeyecek) düzgün çalışmaz çünkü yapısı ortalama 4-7 cm arasında çalışmaktır, pistonu keserek sadece şekilsel iş yapılıyor, o nedenle bana keselim diyenden uzak dururum evet... örneği verilen bilstein bu kısa strokla düzgün çalışmayı, sabit tek rezervuardan vazgeçerek sağladı... ilk mesajımda yazdım, görüntüsel olarak 10 numara bir coiloverı kendim üretirim, araç da yere sıfır olur, ama o sistemin gerçek coilver la uzaktan yakından alakası olmaz...
    Yahu neden anlatıyorsun ki? bilstein zaten sadece marka'dan dolayı sattığı amortisörlere deli paralar istiyor. yoksa bildiğin monroe veya maher'den hiç bir farkı yok.yarış arabalarına filan malı bedava veriyor zaten sadece o yüzden tercih ediyorlar. yoksa kes mili tablayı alçalt geçir kısa yayı şakır şakır çalışsın amortisörler.

İşte bunların hepsi; gerek fizik,gerek metalurji,gerekse diğer bilim dallarının sanayideki ustalarımızın bilgisine erişemediği için oluyor.
    komançero garage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    B6-B8 arasında rezervuar farkı yok ki zaten? bilstein B serisini strok kısaltarak kullanabiliyorsun ama neden bilstein a takıldın? dünyada bu teknolojiyi kullanan zaten 1 elin parmağını geçmez, ordan örnek verice benim verdiğim palio amortisörü ile yapılan coilover örneğini çürütmüş mü oluyorsun? bilstein örneği doğru değil çünkü teknolojisi farklı parası da zaten ona göre diyorum hala aynı yerdeyiz...
    Neden billstein a takildim?
    Cunku temel prensip butun amortisorlerde ayni oldugu gibi bunda da ayni ve billstein firmasi da bunu tam anlamiyla aciklayip bu sekilde soylemis. Hani muhendis olmamin disinda bilgim de olmadigi icin, en azindan billstein firmasinin guvenirliligini tartismayiz diye orneklendiriyorum..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı overblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu neden anlatıyorsun ki? bilstein zaten sadece marka'dan dolayı sattığı amortisörlere deli paralar istiyor. yoksa bildiğin monroe veya maher'den hiç bir farkı yok.yarış arabalarına filan malı bedava veriyor zaten sadece o yüzden tercih ediyorlar. yoksa kes mili tablayı alçalt geçir kısa yayı şakır şakır çalışsın amortisörler.

İşte bunların hepsi; gerek fizik,gerek metalurji,gerekse diğer bilim dallarının sanayideki ustalarımızın bilgisine erişemediği için oluyor.
    Sayin komancero garaj.. sizi anliyorum.. saygilar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler