User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bir lastik konusu ''Ebat seçimi'' Bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bir lastik konusu ''Ebat seçimi'' Bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum

Araç peugeot 301, üzerinde takılı olan 185 / 65 / 15 ebatlarında ve artık dik yokuşları çıkamaz daha kötüsü duramaz oldum. Frenlemeleri bir tık iyileştirmek adına 195 / 65 / 15 ebatlarında adac testlerinden iyi puan almış bir premium lastik markası tercih edeceğim. 2 lastik arasında değişim yüzdesi 2 civarı bir şey..

- Ebat değiştirerek zaten riskli olan bir arabayı daha riskli hale getirir miyim ?

- Boş verip orjinal ebatlardan mı devam edeyim ?

- Konfor, ses vs beklentim yok. Olmayan bir şeyin beklentisi olamaz zaten Amacım frenin tutması ve nispeten biraz daha iyi yol tutuş.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Virajlarda vs yanağın kalınlığı ile beraber daha elastik ve yatmaya müsait hissi oluşturabilir.

301 davlumbazlar müsait. Jantlar da müsaitse 205-60-15 düşünülebilir.

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    185 taban lastik takılmış orjinal bir janta 195 veya 205 tabanlı lastik takarsanız aracın virajda kaza yapma olasılığını arttırmış olursunuz. O araçlar için en ideal ebat 195/55R16 ancak bunun için de jant değiştirmeniz gerekiyor.

Bir lastiğin ömrü kullanımla alakalı olarak ortalama 40-45bin km de bitiyor, yazın yaz kışın kış lastiği kullanmak gerekiyor vs vs siz lastiklerinizi kullanırken bunlara uydunuz mu?
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ebat değişimine gerek yok orjinal ebatında kaliteli bir lastikte çok fark edicektir. Şuan üstünde hangi lastik var kaç bin de mesela

Boost Up - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 131mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    185 taban lastik takılmış orjinal bir janta 195 veya 205 tabanlı lastik takarsanız aracın virajda kaza yapma olasılığını arttırmış olursunuz. O araçlar için en ideal ebat 195/55R16 ancak bunun için de jant değiştirmeniz gerekiyor.

Bir lastiğin ömrü kullanımla alakalı olarak ortalama 40-45bin km de bitiyor, yazın yaz kışın kış lastiği kullanmak gerekiyor vs vs siz lastiklerinizi kullanırken bunlara uydunuz mu?
    neden artıyor acaba?
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kemik sesleri eşliğinde gideri var beyler, olur olur bethoven ın 8. senfonisi bile çalınır bunla

Wromm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

kullandığım aracımda aynı değişikliği yapmıştım 15ten 16ya geçip dış çapı aynı tutmuştum. taban genişliği ile kaza riski konusunu bende tam anlamadım. taban genişleyip jant aynı kaldığı için yanak kalınlaşacağı için mi bu şekilde düşünüyorsunuz ?
    'barmene fal baktırdım / üç votka kadar / her şey güzel olacak dedi!'

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    F1 pilotu degilsen iki lastik arasındaki 10 mm lik taban farkını hissedemezsin. Yanak genisliginde 7 mm artar ama onuda spor yay falan yoksa hissedemezsin. Ancak jantınıda büyütürsen o zaman biraz hissedilir bu farklar.

İkincisi lastik taban genisliginin artması sürtünmeyi arttıracagından kuru zeminde yol tutusunu arttırır. Ama ıslak zeminde azaltır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Lastik yaklaşık 30 bin km kullanıldı. Yaşında ve yapılan km de sıkıntı yok lastiğin hamuru kötü.. Elbette kışın farklı lastik kullanıyorum 16 jant takmakta geçti aklımdan ama bu sefer fazla masraf etmiş olacağım. En güzeli orj. ebatlarla devam gibi görünüyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ebat değişimine gerek yok orjinal ebatında kaliteli bir lastikte çok fark edicektir. Şuan üstünde hangi lastik var kaç bin de mesela
    Good Year GT bilmemne bir lastik var. Fabrikanın takmış olduğu lastik 30.000 km civarında.. Lastik demeye bin şahit olsa yine inanmam çok kalitesiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Boost Up Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    neden artıyor acaba?

Alıntı Wromm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kullandığım aracımda aynı değişikliği yapmıştım 15ten 16ya geçip dış çapı aynı tutmuştum. taban genişliği ile kaza riski konusunu bende tam anlamadım. taban genişleyip jant aynı kaldığı için yanak kalınlaşacağı için mi bu şekilde düşünüyorsunuz ?

@Boost Up @Wromm aslında cevabı vermiş. Dar jant ile geniş lastik kullanılırsa virajda lastiği içe katlama oranı artıyor ondan dolayı aracın kontrolden çıkması daha kolay oluyor. Geyik testinde başarısız olan araçların çoğunun lastiği yüksek yanaklıdır mesela bunuda bir kıstas alabiliriz.
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı ebatı 208 aracımda kullanıyorum, kışlık lastik için para harcamak istemedim ve geçen kış önceki aracımdan kalan 195 50 15i aracıma taktım

+ları

*araba çok daha iyi yol tutar hale geldi, sert virajda lastiğin yatma hissi kayboldu
    *yakıt tüketimi düştü, neredeyse 1 litre farketti (gerçi jantları da değiştirmiştim,belki ondan da olabilir)

-leri

*km göstergesi acaip saptı, gps ile normal hız arasında abuk subuk bir fark oluştu. Sanırım yüzde 7lik bir fark, yüzde 3 üstünü önermiyorlar zaten ama ben taktım
    *davlumbazlar geniş olduğu için araba leylek ötesi oldu, kötü görüntü

Şuan alacak olsam muhtemelen 195 60 15 alırdım. Değişim sadece %1, onu da kimse farketmez zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bomonti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Good Year GT bilmemne bir lastik var. Fabrikanın takmış olduğu lastik 30.000 km civarında.. Lastik demeye bin şahit olsa yine inanmam çok kalitesiz
    Kendim bridgestone t005 kullanıyorum önlerde frenleme konfor kontrol çok memnunum tavsiye ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendim bridgestone t005 kullanıyorum önlerde frenleme konfor kontrol çok memnunum tavsiye ederim
    İnceledim 2019 senesinde bahsettiğim ebatlarda adac testlerinde açık ara lider olmuş bir model t005. Aldım gitti

Boost Up - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Boost Up @Wromm aslında cevabı vermiş. Dar jant ile geniş lastik kullanılırsa virajda lastiği içe katlama oranı artıyor ondan dolayı aracın kontrolden çıkması daha kolay oluyor. Geyik testinde başarısız olan araçların çoğunun lastiği yüksek yanaklıdır mesela bunuda bir kıstas alabiliriz.
    dar jant+geniş lastikte tamamız. ben geniş jant+lastiktede yol tutuş kaybı olacak dediniz sandım. o yüzden sordum
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kemik sesleri eşliğinde gideri var beyler, olur olur bethoven ın 8. senfonisi bile çalınır bunla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bomonti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnceledim 2019 senesinde bahsettiğim ebatlarda adac testlerinde açık ara lider olmuş bir model t005. Aldım gitti
    Umit Erdim ile 45 Derece Sıcaklıkta Lastik Testi | Likya Yolunu Gectik! - YouTube

Bence 71 dB çok yüksek bir ses seviyesi. Bunu geçiştirmişler.
    Piyasada 68-69 dB lastikler var.
    Bilmeyenler için dB hesabında 3 dB fark, yarı yarıya gürültü demek. Yani 68 dB lastik 71 dB lastikten %50 daha sessizdir.
    Konu DOHC tarafından (08-08-2020 Saat 09:14 ) değiştirilmiştir.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Umit Erdim ile 45 Derece Sıcaklıkta Lastik Testi | Likya Yolunu Gectik! - YouTube

Bence 71 dB çok yüksek bir ses seviyesi. Bunu geçiştirmişler.
    Piyasada 68-69 dB lastikler var.
    Bilmeyenler için dB hesabında 3 dB fark, yarı yarıya gürültü demek. Yani 68 dB lastik 71 dB lastikten %50 daha sessizdir.
    Hocam ses seviyesi birazda ebatla ve diğer özelliklerle alakalı benim kullandığım ebatta 70db mesela he başka lastiklerde 68 69 yok demiyorum tabi.
    Diğer lastik konusunda yazmıştım 0 alıp 1850 km dayanabildiğim falken lerin ses seviyesi 67 ydi yersen şuan daha sessiz gerçi ben yol tuttuktan sonra sesi pek önemsemiyorum

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aşşağıdaki fotodan kaç janta max kaç lastik olurun tablosunu bırakıyorum.

cerceve icindeki senin için.
    yani 6J janta 205 kadar lastik takabilirsin..
    hatta 185/65/15 ---> 205/60/15'e geçiş daha uygun bir ölçü. bu ölçüde yuvarlanma capı +%0.8 oynuyor çünkü

médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aşşağıdaki fotodan kaç janta max kaç lastik olurun tablosunu bırakıyorum.

cerceve icindeki senin için.
    yani 6J janta 205 kadar lastik takabilirsin..
    hatta 185/65/15 ---> 205/60/15'e geçiş daha uygun bir ölçü. bu ölçüde yuvarlanma capı +%0.8 oynuyor çünkü
    Janta lastik takmak değil ki mesele en sağlıklı olanı takmalı. Yoksa jant 5'' olsun lastik 225 olsun tak gitsin...

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Janta lastik takmak değil ki mesele en sağlıklı olanı takmalı. Yoksa jant 5'' olsun lastik 225 olsun tak gitsin...
    tablo sağlık çervesinde max verileri içeriyor.
    araba öyle viraj kasıcak yatıcak kalkıcak bir araba değil zaten.

amaç yerle maximum teması sağlamak ise 6j janta halihazırda 185/65/15 olan lastiğin en mantıklı opsiyonu ; 205/60/15

bende 6.5 janta 225 lastik kullanıyorum , tabloya göre 1 tık fazla ama 215 lastiğe göre 200 lira daha ucuzdu..
    ***** bazı ölçüler az kullanıldığı için pahalı oluyor.
    arabada zaten ucup kaçmıyor , şimdilik sıkıntı yok gibi..
    médiocrité partout

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler