User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Sportage yüksek hızda titreme

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sportage yüksek hızda titreme

[Moderatör arkadaşlar konu başlığındaki karakter bozukluğunu düzeltebilirlerse memnun olurum]

Arkadaşlar merhaba. 2016 Sportage Gtline tgdi aracım var. Gül gibi arabama kapının önünde park halinde arka çaprazdan çarptılar. Tamponun köşesi ve arka sağ takım hasar gördü. Arka lastik patlamadı, jant yamulmadı vs. ama arka sağ teker 5 cm kadar öne gelmişti. Bağımsız süspansiyon arka sağ takım komple değişti.

Değişen parça listesi
    -Arka sağ aks
    -Arka yardımcı kolu
    -Alt salıncak süspansiyon
    -Viraj demiri
    -Arka sağ denge kolu
    -Taşıyıcı arka sağ
    -Süspansiyon üst burç

Sonrasında yol yaparken yüksek süratlerde titreme olduğunu farkettim. Önce tam anlayamadım ama yüksek süratlere çıktıkça iyice rahatsız etmeye başladı. Acaba sağ lastik tel mi attı vs dedim, sıfır kış lastiğine geçtim bir değişme olmadı. Balans tabi ki yaptırdım. Merak ettim arka şaft kolay sökülüyordu şaftı sökerek denedim yine bir şey değişmedi. Çok can sıkıcı bir durum. Atıyorum 4 aksı da ayrı ayrı test etme imkanı yok mu? Böyle durumlarda nasıl çözüm bulunuyor? Şanzıman takozundan motor takozundan hepsinden şüpheleniyorum ama ne balansçı bir şey diyor ne derdimi dinleyen bir mekanikçi var. İyice keyfim kaçtı, yardımcı olan olursa sevinirim.
    Savaş MotorSports

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Profilde bulunduğunuz bölge İstanbul diye söylüyorum,

Maslak Oto Sanayi

1. Birol
    2. Hunter

Bunlardan birine gidebilirsiniz. Rot-balansta belli ki sıkıntı var, düzgün yapıl(a)mamış olabilir.

Bu adamlar rot konusunda efsane. Bostancı Sanayi dibimde olmasına rağmen "çok iyi, şöyle manyak, böyle bilmemne" diyen adamların "başı" başlarında olmazsa savsaklayıp saçmalıyor. Bunlar öyle değil.
    Gacır gucur allah ne verdiyse bijon sıkmak yerine tork anahtarı ile falan sıkan adamlar.

En azından bunlara derdinizi anlatırsanız yürüyen aksamı da kontrol etme-bakma şansları olur. Bağlantılarda mı sıkıntı var, rotta mı sıkıntı var, bu görülmüş olur. Hoş, titreme rottan pek olmaz diyeceğim ama ayarlar yamuksa neden olmasın.

Geçmiş olsun bu arada...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir tanıdık vesilesiyle Maslak rot balansa gönderdim arabayı. Orada yarım günden fazla orayı sök buraya bak derken arka sol aks mili yamuk dediler ve düzeltildi. İlk gün bir şey yoktu, sonra baktım 80-90da yine titriyor(öncesinde de bu hızlarda titriyordu) 2-3 gün can sıkıntısıyla takıldıktan sonra ön sol lastiğime(kışlık)kocaman bir parça girdiğini gördüm. O parçayı sökünce titreme yine geçti. Fakat yasak süresinde 160-180 gibi hızlarda düz giderken değil de viraj dönerken bazen yine titriyor. Yani problemin bir kısmını çözdüm bir kısmı kaldı. Aramaya devam
    Savaş MotorSports

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lastiklerle ilgili bi sorun olabilir mi diyeceğim ama? Takım da değiştirmişsiniz... Garip.

Kazadan önce sıkıntı olmadığını var saysak, tüm olayın arka tarafta olduğunu düşünsek, bu sefer ön lastikten parça çıktı ve sonrasında geçti demeniz ve virajda yine titreme yapıyor olması garip.

Motor kulağı, şaft burçları, şanzıman kulağı, egzoz bağlantıları gibi yerlere de bakılabilir belki. Saçma sapan yerlerden çıkabiliyor bu tip şeyler.

Belli ki gözden kaçan bir şeyler var ama ne...

Bir başka forumda mı burada mı neydi birisi yazmıştı, Sıfır Kodiaq veya Karoq alınıyor, araç titriyor devamlı olarak, rot-balans her şeyi yapıyorlar. Bir türlü geçmiyor. "Yetkili" denen mal servislerden biri bunun "normal" olduğunu söylüyor. Tabi sahibi "sie lan öyle normal mi olur" diyor, sonra bir yerde lastiklerde hata olduğunu keşfediyorlar. Tam yuvarlak mı değilmiş ne öyle bir şey olmuş, lastikler değişmiş ve sorun ortadan kalkmış.

Ancak sizde böyle bir durum olsa hep olması gerekiyordu.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AlwaysFast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir tanıdık vesilesiyle Maslak rot balansa gönderdim arabayı. Orada yarım günden fazla orayı sök buraya bak derken arka sol aks mili yamuk dediler ve düzeltildi. İlk gün bir şey yoktu, sonra baktım 80-90da yine titriyor(öncesinde de bu hızlarda titriyordu) 2-3 gün can sıkıntısıyla takıldıktan sonra ön sol lastiğime(kışlık)kocaman bir parça girdiğini gördüm. O parçayı sökünce titreme yine geçti. Fakat yasak süresinde 160-180 gibi hızlarda düz giderken değil de viraj dönerken bazen yine titriyor. Yani problemin bir kısmını çözdüm bir kısmı kaldı. Aramaya devam
    Kışlık lastikle o süratlerde titreyebilir

Normal lastikle durum aynı mı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kışlık lastik 180'e uygun mu? Çoğu sıradan yaz lastiği için bile yüksek bir hız.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kışlık lastik 180'e uygun mu? Çoğu sıradan yaz lastiği için bile yüksek bir hız.
    Lastiğin hız limiti H. Yazlıkta titriyordu önceki halinde ama şimdi bir şey demem zor, yazlığı geri takmak da iş, bekleyeceğim mecbur.

Saçma gelecek ama buji, ateşleme bobini vs bir kontrol ettireceğim.
    Savaş MotorSports

-Ata- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzer bir titreme olayını kendi jipimde yaşadım falken marka 4 mevsim lastiklerim yeni olmasına rağmen defalarca balansa rağmen sonuç hiç değişmedi.Daha sonra deneme amaçlı farklı marka lastik denedim anında çözüldü olay taktığımız lastik aracın fabrikasyon çıkan lastik markasıydı.Çok can sıkıcı bir süreçti benim için de.
    TT CTR
    CUF STI
    LMS RC

Boost Up - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rot-balans için Maslakta Doğan Mermeri öneririm. Yaklaşık 10 yıldır başka yerde rot-balans ayarı yaptırmıyorum. Jantınızda eğrilik olabilir, jant göbeğinde genişlenme olup jant kendini merkezleyemiyor olabilir. Şaftı söküp-taktığınızı söylüyor olabilirsiniz ancak şaftın balansıda bozulmuş olabilir. Çeşitli sorun olabilir. Şanzuman türbininde de sorun olabilir.
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kemik sesleri eşliğinde gideri var beyler, olur olur bethoven ın 8. senfonisi bile çalınır bunla

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç arkadan hasar aldığı zaman vitestemiydi? Arkadan aldığı darbeyle aracı öne doğru ittirdiğinden araç vitesteyse ön aksları zorlar, kafalarda boşluk yapar. Ön aks kafasındaki boşluk da dediğiniz gibi özellikle dönüşlerde titremeye sebep olabilir. (dış kafalar özellikle)

Hasar anında viteste olmadığı halde ön lastik kaldırıma çarpma olduysa ondan bile aksta boşluk yapabilir.

gespenster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    jant bileziğini kontrol ettinizmi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç arkadan hasar aldığı zaman vitestemiydi? Arkadan aldığı darbeyle aracı öne doğru ittirdiğinden araç vitesteyse ön aksları zorlar, kafalarda boşluk yapar. Ön aks kafasındaki boşluk da dediğiniz gibi özellikle dönüşlerde titremeye sebep olabilir. (dış kafalar özellikle)

Hasar anında viteste olmadığı halde ön lastik kaldırıma çarpma olduysa ondan bile aksta boşluk yapabilir.
    Ben de tam olarak bundan şüpheleniyorum. Evet araba p konumundaydı. Ben aks değil de acaba o şiddetle motor kulağı veya şanzıman kulağı mı yüke bindi diye düşünmüştüm. Güya aksları söküp kontrol ettiler ama yine baktırayım. İlk mesajda bunu kastetmiştim esasında. Bu aksı vs usta insafına kalmadan test etmenin bir aleti makinası vs yok mu acaba?
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gespenster Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    jant bileziğini kontrol ettinizmi?
    Jantım direkt oturuyor ama? Bilezik deyince ben sadece arabaya farklı jant takınca kullanılan bileziği biliyorum.
    Savaş MotorSports

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AlwaysFast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de tam olarak bundan şüpheleniyorum. Evet araba p konumundaydı. Ben aks değil de acaba o şiddetle motor kulağı veya şanzıman kulağı mı yüke bindi diye düşünmüştüm. Güya aksları söküp kontrol ettiler ama yine baktırayım. İlk mesajda bunu kastetmiştim esasında. Bu aksı vs usta insafına kalmadan test etmenin bir aleti makinası vs yok mu acaba?
    Mekanik ustasına değil de sanayide aksçı olarak bilinen, işi aks ve shaft tamiri olan iyi bir esnafta kontrol ettirmen daha sağlıklı olabilir.

Bostancı sanayide Yamak Ticaret (Pug parçacı) yan sokağın sonunda solda Aksçı Süleyman usta iyidir. Aks kafalarını söktürüp mil eğrilik ve balans için de Tarkan Torna'yı öneririm.

Bu tarz işleri başka sanayide yaptırmadığımdan fikrim yok ama eminim her sanayie işinin ehli ustalar vardır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler