User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Fren Diski Kirilmis !! (Yetkili Servis Rezilligi ve Tuvturk Muayenesi Icerir)

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Fren Diski Kirilmis !! (Yetkili Servis Rezilligi ve Tuvturk Muayenesi Icerir)

Perşembe günü Duster'ı Dudullu'daki Tüvtürk'e muayeneye götürdüm. Randevuyu ben almadım, ofisteki arkadaşımız sağ olsun Dudullu'yu seçmiş. İstemeye istemeye gittim. Bu kadar üst üste bir muayene istasyonu görmedim, hem yer dar hem çok araç var ama neyse ki elleri hızlı. Dört çeker olan araçları kafalarına göre test ediyorlar desem yeridir. Önümde Range Rover Sport ve 2008 model Nissan Xtrail vardı. Range Rover'ı serbest rollerlar ile deteklediler ama Xtrail garibime hiç öyle davranmadılar. Baktım kafalarına göre davranıyorlar, bende Duster'ı 2wd moduna aldım.
    Bu arada, kapıları kapatmadıkları için kimin aracına nasıl davranıyorlar hepsini çok rahat gözlemledim. Koşturup aniden frene basmalar mı ararsınız, vitesi hiç boşluk almadan P'ye almalar mı, ne ararsanız var. Kurtköy'de hiç böyle davranışlara denk gelmedim ama Dudullu'da bir acele, bir telaş içindeler.
    Neyse, bende bir aksilik çıkmasın bitsin şu çile diye beklerken, kontrolu yapan teknisyen, ön takımda bir şeyleri ölçtü, dikkatle baktı, hah dedim bir şey oldu ve şapa oturduk.
    Pulu yapıştırmadığında bakalım nelerden bıraktı diye düşünmeye başladım ve kaldık galiba dedim, maalesef dedi. Bir baktım, fren disklerinde güvenlik payı kalmamış diye not düşmüş.
    Yahu, nasıl olur ki, bu araç kaç ay önce yetkili serviste kapsamlı bir bakımdan geçmişti. Böyle bir riski, bu adamlar nasıl görmedi ki diye düşünmeye başladım. Teknisyene kızacak halim yok, ben de bu sefer tanıdık vasıtasıyla Kadosan sanayinin yolunu tuttum. Disklerin hakikaten güvenlik payı kalmamış hadi bunu geçtim ama bir tanesi maalesef ucundan kırılmış. Hadi bunu geçtim, daha başka kontrol etmedikleri ve haliyle söylemedikleri şeylerde çıktı. Gerçi onlar çok da hayati değil ama geniş vakit lazım. Şu muayeneden kurtulayım onları da halleder ve yetkili servis ile bir daha da görüşmem. Yetkili servisteki bakımdan sonra taş çatlasa 6000 km yol yapmışımdır ve araç sürekli şehir içinde geziniyor. Disklerin inceldiği hatta kırılma riski bile olduğunu yetkili servisin söylemesi gerekirdi. Bende en azından orada veya dışarıda değiştirirdim. Bu kadar hayati bir parçanın kontrol edilmemiş olmasına çok sinirlendim.

Netice itibariyle, dün fren diskleri ve mecburen pay olmasına rağmen balatalar da değişti. Parçalar+işçilik+kdv 1500 TL ödedim. Renault'un orijinal diskleri 6000 TL olmuş, hey maşallah. Duster mı, RS6 mı kullanıyorum belli değil. Güya, parçası bol ve ekonomik araçtı değil mi? Hah al sana ekonomi.

Aha bu da kısa videosu. (Üşendim şimdi telefondan foto aktarmaya )

Muayeneden Kalmama Neden Olan Fren Diski - YouTube
    Konu imprezaWRC tarafından (25-06-2022 Saat 11:25 ) değiştirilmiştir.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rezalet puanım 10/10

Geçmiş olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rezalet puanım 10/10

Geçmiş olsun
    Teşekkür ederim, bu vesileyle de servis ile yolları ayırmış olduk.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun, gerçekten rezalet.

Babamın Fluence'in diski kaç kere değiştirildi, kaç kere tornalandi ben sayamadim. Orj taktık, ilk yağmurda yamuldu. Frene basınca içerisi zangir zangir titriyor. Yan sanayi taktık, hobi olarak 3 4 ayda bir torna yaptırıyoruz artık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, gerçekten rezalet.

Babamın Fluence'in diski kaç kere değiştirildi, kaç kere tornalandi ben sayamadim. Orj taktık, ilk yağmurda yamuldu. Frene basınca içerisi zangir zangir titriyor. Yan sanayi taktık, hobi olarak 3 4 ayda bir torna yaptırıyoruz artık.
    Duster 122.000km'ye geldi ve ilk defa diskler değişti. Ama, bu raddeye gelene kadar yetkili servisin bunu belirtmesi lazımdı. Adamlar resmen güvenimi sarstı. Bundan sonra artık sanayinin yolları bana taştan.
    Egzoz'un takozu değişmesi gerekiyor, fren hidroliğinin de değişmesi gerekiyor ve maalesef yetkili servis bunların hiçbirine bakmamış. Daha kim bilir nelere bakmadılar da görünenler bunlar. Yazık, o kadar da para veriyorsun ama karşılığı böyle olmamalıydı.
    Tüvtürk'ün teknisyeninin de diskleri ölçeceği tuttu. İyi ki de ölçmüş. Ama işte yeniden randevu ve muayene tekrarı da canımı sıkmadı değil.

Hyrenayt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzer şeyleri yetkili servislerde tecrübe etmiş birisi olarak orijinal parça kullanmaları dışında asla güvenmiyorum. Sanmayınki yüksek tecrübede insanlar bakım yapıyor. Sertifika verdikleri insanlara süslü bir ingilizce ünvan verilip, verilen ünvandan ileri gidemeyen elemanlar ile muhattap oluyorsunuz. Heleki sizleri bilgisiz otomobilden bir haber sananlar en sevdiklerim Mutlaka istisnalar var ama benim gözlemlediğim bu şekilde iyiki erken fark edilip müdahale etmişsiniz bayram öncesi büyük problem yoksa.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gecmıs olsun.halbu ki yetkili servisler bu fırsatları hiç kaçırmaz.silecek suyunu bile yapıştırırlar.garanti harici arabasını bilen kullanıcı için sanayide kafa uyuşan bir usta daha sorunsuz.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

onn_dear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir kaza, bela olmadan olay çözülmüş, gerisi önemli değil, cana gelmesin. Yetkili servisler asgari ücretin biraz üzerinde para ile personel çalıştırdığı sürece böyle şeyler çok normal. Biraz kendini geliştiren kendine özel servis açıyor, olay bu... Halbuki ver adamların hakkettiği rakamı, kalifiye eleman sana daha çok kazandırır...
    History;
    1.6 GLI corolla / 1.6 IES civic / 1.4 IS civic/ 1.6 TDCI focus2 / 1.6 TDCI focus3 / 1.2 TSI Golf7 / 1.4 TSI Leon FR / Arona 1.0 EcoTSI DSG FR / 1.6TDI DSG B8 Passat

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benzer check up kalitesini ben de yaşadım

bakıma götürdüm, özellikle balata ve diskleri kontrol etmelerini söyledim cevap : disk ve balatalarınız iyi
    aradan 5k km olmadan garantilik durum oldu yine kontrol istedim cevap : disk ve batalarınız iyi
    garanti sonrası max 500km yaptım, yine garantilik bir durum oldu servise gitti araba bu sefer ben hiç birşey sormadan : balatalarınızı değişmesi gerekiyor

dışarıda iş bilen tecrübeli bir usta/servis ile önleyici bakım/kontrol daha mantıklı, servis sadece işi yapıyor başka yere bakmıyor bence de

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yetkili servisler garantisi olan arabayı götürmek dışında işe yaramıyor. Garantı için gittikten sonra da mutlaka bi bakmak lazım. Yağ filitresi sıkılmış mı ? hava polen değişmiş mi ? Garanti yoksa kapısından bile geçilmemesi lazım. Sanayiden daha beterler. Sanayide en azından usta seçme hakkın var .

Kötü tecrübe yaşanmış,sevindirici yanı daha büyük bir sorun olmadan çözülmüş.
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Başkan çok geçmiş olsun.

Hangi yetkili servis adını yaz istersen de gidecek olan artık gitmesin.
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun Hakan abi
    Youtube kanalım: www.youtube.com/@ardaguven

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kırılması da ayrı ilginç de, servisin görmemiş-ilgilenmemiş olmasına hiç mi hiç şaşırmadım. Hatta watsapp'ta konuşmuştuk, garantisi biten aracı artık "yetkili" servise götürene acayip kızıyorum.

Kullanıcıların bir kısmı bu noktada seninle de konuştuğumuz gibi, "olsun, yine de yaptırdığım iş için fatura vs. alıyorum, servis kaydı, şu bu var, şikayetim belli, kurumsal yer" diye elinde bir "güvence" olduğunu düşünüyor. Ancak bence tam tersi. Bu adamlar galeriden çok galerici, bakkaldan çok bakkal, çakaldan çok çakal halde oluyorlar. Ve arabayı satarken aman efendim sepet efendim modundayken, iş sorun çözme, yardımcı olmaya gelince %99 oranında dolandırıcı esnaf modeline geçiyorlar.

Haliyle mahkemelik vesaire olduğun zaman yine uğraşıyorsun bu kurumsal bakkallarla.

Ha sanayide de örnekleri yok mu, illa ki var. Örneğin geçenlerde yazmıştım, Mercedes özel servis tavsiyesi konusunda da yaşananlar var. O yüzden garanti sonrası adam gibi bi usta bulup oradan devam etmek lazım.

Yarın öbür gün dava şu bu olacaksa, ustaya-tamirhaneye de dava açarsınız, tabi faturanızı vesairenizi alırsanız. Mahkeme süreçleri çok benzer olur neticede

Ülkede "yetkili" denen servislerin büyük çoğunluğu süper bilgisiz, saçma sapan yerler oldu resmen. Usta desen, adamların "usta"lığı yok. 2 dandini eğitimden geçiyor, eğitim dediği zaten sökme takma. Ne arabaya hakim, ne sorunu bilir, bilmemne... Bir de size ukalalık yaparlar. Servis müdürüne kadar böyle bu. Zamanında Opel'de malın birine çakmıştım lafı böyle. Ukalalığı kursağında kaldı. Arabayı aldık çıktık, ustamda yaptırdık

Yalnız ilginçtir, bu ara DH'de bir sanayi gömme modu var. Millet sanki çok anlıyormuş gibi, her konuda bi sanayi gömme olayı. Özellikle şu en ufak arızada "motor inecek" görselleri, capsler falan. İlginç bi çaba. Kesinlikle katılmıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok enteresan bi durum. Mazallah çok vahim durumlarla da karşılaşılabilirdi. Büyük geçmiş olsun
    21`BMW G80 M3 Comp. & 09`Renault Megane 2 RS Phase-2

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Disk üzerine oturmuş olabilir mi araç lstik söküldüğünde, bilmiyorum ilginç bi kırık

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler