User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: f30 dizel ilginç bir sorun

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

f30 dizel ilginç bir sorun

2017 318d aracımda ilginç bir durum yaşıyorum şöyle ki;
    ayağı gazdan çekip kendi halinde salınım yaparken ilk gaza bastığımda kesiklik/burulma gibi bir hareket yapıyor. daha çok 8. viteste 1500-2500 aralığı diyebilirim.
    Çok nadir yapıyor bunu işin ilginci, genel izlenimim ise rampa yukarı ve rüzgar karşıdan gelirken gazdan çekip salınım yaptırırsam bahsettiğim hareketi yapma ihtimali yüksek diyebilirim.
    Yetkili servis kontroller sonrası bir tespit yapamadı, arıza ışığı ve kaydı yok, vites geçişleri gayet normal.
    Diferansiyelden gelen ses nedeni ile diferansiyeli sıfırla değiştirdim kısa bir zaman önce fakat bu değişim öncesinde de bu hareketi yapıyordu zaten.
    85k kmde yetkili servis bakımlı.
    Tecrübe veya tavsiyesi olan var mı? Aktarmada takozlar falan olabilir diye düşünerek buraya açtım konuyu.

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yalnızca gasa basıldığında olduğu için yakıt pompası vs geldi benim aklıma. Yakıt filtresi vs değiştirildi mi yakın zamanda ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yalnızca gasa basıldığında olduğu için yakıt pompası vs geldi benim aklıma. Yakıt filtresi vs değiştirildi mi yakın zamanda ?
    yakıt filtresi bildiğim kadarı ile birer bakım atlayarak değişiyor, son bakımda değişmedi ama bir önceki bakımda değişmişti. tabi yakıt kalitesi durumu da belli, istasyonda seçici davranmaya çalışıyorum aslında ama tabi bir yanda kasap ellerde deneme tahtasına dönmeden sorunu çözmek istiyorum. sürekli olan bir sıkıntı olmaması tabi süreci zorlaştırıyor

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende bu sorun EGR’den oluyordu. Ayağınızı gazdan çekince EGR açılıyor. Gaza bastığınız an kapanması gerekiyor. Kapanmazsa bahsettiğiniz gecikme veya hafif vuruntu oluyor.
    Kesin budur diyemem ama ben de sorun böyleydi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bu sorun EGR’den oluyordu. Ayağınızı gazdan çekince EGR açılıyor. Gaza bastığınız an kapanması gerekiyor. Kapanmazsa bahsettiğiniz gecikme veya hafif vuruntu oluyor.
    Kesin budur diyemem ama ben de sorun böyleydi.
    benim de şüphelendiğim bir nokta, hatta sökmeden hazır bu ara uzun yol yapıyorken würth katkı fayda sağlar mı diye son 3 depoda 2.ye katkı attım dün, söktürüp temizletmeyi planlıyorum hsonu

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Katkılar egr temizliğine fayda sağlamaz pek.

Sorun ya egr, ya vnt kanatçıklarında oluşan kurum birikmesi. açılırken yada kapanırken anlık yapışma yapıyor, geçikmeye sebep o.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    haftasonu fırsat bulursam egryi söktürüp temizleteyim bakalım, temizlik sonrası fayda sağlarsam sanırım valf ayrıca satılıyor olmadı onu da yenilerim. eğer vnt ise turboyu elletmeye gerek olur mu yoksa kendiliğinden düzelme durumu olur mu?

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    haftasonu fırsat bulursam egryi söktürüp temizleteyim bakalım, temizlik sonrası fayda sağlarsam sanırım valf ayrıca satılıyor olmadı onu da yenilerim. eğer vnt ise turboyu elletmeye gerek olur mu yoksa kendiliğinden düzelme durumu olur mu?
    Egr temizletme isine girmişken swril flap larida temizletin emmeyle birlikte.
    e60 535d & THE A45 AMG

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence direk sökmeyin. Egr valfini değiştirdim. Arıza lambası sönmedi aracın. Kurum egzozu da doldurmuştur dediler. Biraz gazlı kullandım. Yakıtı da hep Shell'e çevirdim. Şu anda bir sorun yok. Bence yakıt katkısı + kaliteli yakıt + biraz üst devirlerde kullanın derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4. doz aşı yamultunca sanayiye gidecek güç bulamadım hsonu, bu depoda da würthle devam ediyorum, motor ısındıktan sonra manuele alıp 2500-3500 arası kullanıyorum ve ara ara 1500-2000 devir aralığında gaza bas çek yapıyorum. şimdilik sorun ortadan kalktı gibi ayrıca bugün dikkatimi çekecek kadar rolantideki motor sesi azaldı. bu aradaki kullanımda dpf doluluğu da düştü sanırım. Yine de egr temizliği (belki yazılımla iptal sonrasında) ve emme temizliği yaptırırım

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Egr temizletirken komple emme manifoldunu da temizlettim. Araç 1.3 doblo 90 hp. Ve 230 000 kilometrede ilk kez açıldı. Ne yakıt bulursak onu yaktık sabit bir istasyondan alınmadı. Baygın da kullanmadık. Buna rağmen soba bacası gibi tıkanmış.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    genel bilgi olması açısından konu ile ilgili güncelleme yapayım
    önce yetkili servise durumu anlatıp incelemeye bıraktım herhangi bir tespit yapılamadı, sonra yalovada 2 farklı yere gösterdim sanırım pek ellemek istemediler bu km de egrye birşey olmaz diyerek gönderdiler. herhangi bir arıza kaydı da olmayınca daha fazla uğraşmak istemedim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler