User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Golf 7 arka frenlerden gelen durmaya yakın gelen ötme sesi

driver_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Golf 7 arka frenlerden gelen durmaya yakın gelen ötme sesi

Haziran ayında ön fren disklerimi 312 mm boyutunda büyütmek için önlere zimmermann delikli spor disk ve ate balata alırken arka balatalarımda azaldığından ötürü(Önler yarıdan fazla duruyorken arkalar 25 binde önlerin yarısından az durumda azdı neredeyse)auto hold sürekli kapalı araç kullanıyorum buna anlam veremedim zaten.Arkalara da 1 takım ate alıp taktık.Disklerin durumu iyi olduğundan daha önce de orjinal balatası ile herhangi bir ses problemi yaşamadığımdan ötürü balataları direk diske montaj yaptık.(babam emekli oto tamircisi) taktığımızın ertesi gününden itibaren durmaya yakın 10-15 km hızlarda ısındıktan sonra tiz bir ses çıkarmaya başladı.Aldığım firma ve Tr distribütör ile görüştüm ötmeden dolayı garanti geçerli değil dendi neye göre garantili onu anlayamadım zaten.Bir süre sonra geçer belki diyerek kullandım yaklaşık 2-3 bin km uzun yolda dahil fakat değişen durum olmadı.Arka balataları söktürdüm hafif kenarlarından eğelettim yön verilsin belki keser diye düzelmedi. bir parça azalır gibi oldu.Fakat bu seferde ısınınca frene basmadan cik cik ses gelmeye başladı.Tatilden İstanbul'a döndüm maslakta sadece fren işiyle uğraşan bir servise gittim.Arka diskleri hafif temizlik tornası yapalım tamamen kesilsin garanti olsun diyorsan ferado balata takalım öterse garantili geri alacağım dedi arkadaş.Taktık yola çıktım 3 km sonra hafif ötmeye başladı.Akşamına yine kullandım yine ötüyor atelerden daha yüksek db de ötüyor bunu da ara ara yapıyor yokuş aşağı inerken ve balata ısınınca.Arkadaş sökelim sıkıntı yok diyor.Ama neden öter ve yerine ne takmam gerekir artık mesele oldu benim açımdan cidden.Arkadaşımın aracına ön arka hella pagid taktırdım benden sonra onunkiler ötmüyormuş onu mu takmalı yoksa servisten orjinal balata alıp onu mu takayım.Bir arka frenler için ciddi masraf oluştu benim açımdan.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim arka frenlerde bazen yavaşlamaya yakın ötüyor balatalar yarıda,tamirci arkadaşa sordum sıcaktan sertleşiyor zamanla ondan da yapar dedi bitene kadar kullanayım diyorum ama zaten araç yatıyor binmiyorum
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    daha önceki golf araçlarımda da bu aracımda da yazı geçirdim ötme problemi yoktu.Ne zaman balataları değiştirip ate taktım o ötüyor diye de çarşamba günü ferado taktım ikisi de ötüyor şuan.Feradolar ate den daha yüksek db ötüyor hatta.Ferado takılmadan önce disklerde temizlik tornası yapıldı yani yüzeyde pürüssüz.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaliperleri kontrol ettiler mi ? Bir sıkışma felan var mı temizlediler mi ?
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En mantıklısı servisten orjinal balata almak balata geberse bile ses yapmıyor. Arkadaşta yakın zamanda değişti ses yok güzelde tutuyor sordum ferado taktırmış oda golf 7

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaliperleri kontrol ettiler mi ? Bir sıkışma felan var mı temizlediler mi ?
    aracım 25 binde zaten arka balatalar nasıl bitmeye yakın duruma geldi onu da anlamadım auto hold da kullanmıyorum sadece aracımda adaptif hız sabitleyici var o mu sürekli fren yaptığı için erken bitirdi aklıma o geliyor.Kaliper temizliğine gelecek olursak o kısımdan emin değilim açıkcası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En mantıklısı servisten orjinal balata almak balata geberse bile ses yapmıyor. Arkadaşta yakın zamanda değişti ses yok güzelde tutuyor sordum ferado taktırmış oda golf 7
    ate tavsiye edildi sürekli bende ona güvenerek aldım üstünden çıkan da ateydi fakat ses yaptı fren servisine gittim göstermeye ferado takalım kesinlikle ötmez garanti veriyorum dedi taktırdım yine ücretini ödeyip birde diskleri temizlik taşlaması yapıldı yüzey pürüssüz olsun diye bunlarda ötüyor.Şimdi geri alacak hella pagid takalım diye düşünüyoruz arkadaşım taktı memnun ötmüyor diyor.Servisten almak sorun değil alırım da dışarıda taktırıp yine öterse olan bizim 1000 lira balata parasına olur bagajda sıfır ayarında ateler duruyor daha ötüyor diye.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı driver_can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracım 25 binde zaten arka balatalar nasıl bitmeye yakın duruma geldi onu da anlamadım auto hold da kullanmıyorum sadece aracımda adaptif hız sabitleyici var o mu sürekli fren yaptığı için erken bitirdi aklıma o geliyor.Kaliper temizliğine gelecek olursak o kısımdan emin değilim açıkcası.
    İşte 25 bin de balatanın bitme sebebi de kaliper de sıkışma felan olabilir mi ? Ön bitse anlarım da 25 binde arka bitmemeli. Adaptif ile bile.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Disk tornalama ya da daha hafifi sayılan toz alma işlemi pek sağlıklı değil (balata basmadığı için aşınmayıp çıkıntı yapan fatura/set aldırma hariç).Kaliteli disk üretenler diskleri üzerinde 40/50 mikronluk yalpa bırakırlar; bu yalpa, fren sonrası balatalara dokunup bir miktar açar ki balata ve disk soğuyabilsin. Diskler tornalanınca bu yalpa kaybolur ve balata ile disk sürekli az da olsa temas ederek beraberce ısınır. Siz frene bastığınızda zaten pek soğuyamamış olan balata ötme yapar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Disk tornalama ya da daha hafifi sayılan toz alma işlemi pek sağlıklı değil (balata basmadığı için aşınmayıp çıkıntı yapan fatura/set aldırma hariç).Kaliteli disk üretenler diskleri üzerinde 40/50 mikronluk yalpa bırakırlar; bu yalpa, fren sonrası balatalara dokunup bir miktar açar ki balata ve disk soğuyabilsin. Diskler tornalanınca bu yalpa kaybolur ve balata ile disk sürekli az da olsa temas ederek beraberce ısınır. Siz frene bastığınızda zaten pek soğuyamamış olan balata ötme yapar.
    Detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim fakat disklere müdahale etmeden önce de ötüyordu taktığım ate balatalar.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence arka kaliperlerde hafif de olsa sıkışma var...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence arka kaliperlerde hafif de olsa sıkışma var...
    Abi bu sürede uzun yolda yaptım.Ara ara freni denemek için alıştıktan sonra 120 den geriye 3-4 kez frenleme de yaptım araçta frenleme de herhangi bir çekme yok.Hatta geçen hafta amasradan dönüyordum 180 km gibi bir hızdan 60-70 lere düşmem gerekti aniden yavaşlayan bir araç yüzüne yine çekmiyor araç.Kaliperin biri fazla sıksa illaki çekerdi diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çarşamba günü arka balataları hella pagid ile değiştirdim önceki haftada diskleri hafif tornalatmıştım ses yok çok şükür.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende ate disk seramik balata alma arifesindeyim f30 uma. Eğer ötme varsa bende almayım başka önerisi olan var mı ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler