User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Clio 3 1.5 Dci yarı otomatik şanzıman problemi

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Clio 3 1.5 Dci yarı otomatik şanzıman problemi

Herkese selamlar.

Şu sıralar sürekli kullandığım 2011 model 1.5 Dci robotize şanzımanlı bir Clio mevcut, araç daha önce şanzıman arızası verip boşa atıyordu, şanzıman hava basınç tüpü ve baskı balata seti değiştirilip kalibrasyonu yapıldı ve araç düzeldi.

Bu baskı balatanın değişmesinin üstünden tam şuan itibariyle 12.776 kilometre yaptı araç 5-6 ay olmuştur, deprem sonrası araçla uzun yol yaptım, 4 sefer Hatay'a gidip geldim 150-160 sabit hızda, son olarak 2 gün önce Ankara'dan dönüşte Nevşehir civarına gelene kadar sağanak yağış ve geceye doğru kar yağışı eşliğinde Adana'ya geldim, yalnız yolda bir kez mola verdikten sonra aracın viteslerde debriyaj balatasını sıyırmış gibi kaçırmaya başladığını fark ettim, Adana'ya girene kadar 90 sabit geldim.

Esas mevzu burada başlıyor, ben balataya bir şekilde toz, tuz veya pislik girmiş olabileceğini düşünüp düzelir herhalde dedim çünkü frenler de sünger gibiydi, aracı yıkayınca frenler düzeldi, tekrar Hatay'a çıkacağım için aracı alelacele bir tanıdığın yönlendirdiği Renault özel servisine götürdüm, kalibrasyon yaptı lokum gibi oldu dedi bindik arabaya 1-2. Viteslerde kaçırma ve hafif titreme mevzusu kesilmiş ancak 3-4-5 yine kaçırıyor abi baskı balatadandır yolda bırakmaz dedi tamam diyip çıktım.

Araç nişanlımın olduğu için aracın ilk bakımlarını babasının ustaları yaptı ancak usta demeye bin şahit ister kasaplar çoğu. Bugün baskıyı taktırdığı kendi ustasına aracı götürdüm, taktığın baskı iyi değil sanırım usta bir kontrol et dedim, araçla çıktı bunda bir şey yok dedi nasıl yok dedim otur yana ben sana gösterecem dedim, aracın kaçırdığını göstermek için kullanma tarzımdan başladı klasik sen Cvt sürdün mü, bu araç bunu yapar, spor araç değil bu vs vs. Oralardan çıktı, Adamla ahbaplıkları olduğu için ağzının payını da veremeden çıktık dükkandan. Adama soruyorum şanzımana yağ ne koydun bu robot Elf Speedmatic yağdan başkasıyla çalışmıyor orijinalini taktım diyor, yemin ederim 3 sefer aynı soruys yanıt olarak 3 sefer "orijinali" dedi, yani aklıma geldikçe sinirleniyorum ama arada başkası olunca ses edemedim.

Sonuç olarak şimdi benim idrak edemeyip yardım istediğim mesele şu;
    -Araçta baskı balatayı sıyırmış olma ihtimali var evet ancak başka bir sebepten bunu yapar mı? Debriyajı değişen sözde usta robot, beyin veya debriyaj aktüatörü diyor(aktarmada daha ne kaldıysa) ancak benim gösterdiğim özel servisteki adam bilgisayardan yağ basıncı vb değerleri normal baskıdan yapıyor demişti.
    -Araca muhtemelen Speedmatic koymadı yağı değişip deneyecem bununla ilgili olabilir mi bilmiyorum ancak 2 gün öncesine kadar normal çalışıyordu.
    -Vites geçişlerinde hiçbir problem yok sadece 4-5. Viteslerde tek kişiyken %50 gaz pedalı konumunda kaçırıyor, ara sıra da seri hızlanmak istediğinde tüm viteslere geçişte başta yarım debriyaj yapar gibi davranıyor.

Bu kadar derdin tasanın içerisinde böyle karaktersiz sözde ustalarla uğraşıyorum, bugün gerçekten kendimi çok zor tuttum. Sırf şanzımanı tekrar dağıtmamak için böyle yapmadıysa bir şey bilmiyorum, çünkü dün de ben Tofaş'a bile orijinal parça takarım, bozulursa garantiden değişir ama benim el emeğim nolacak o riski almam falan dedi orada, dükkanda da hayatımda adını duymadığım yağ markalarının bidonları falan vardı, bunun öncesinde nişanlımın babası aracı buna gönderdiğinde termostatı değiştirip alt takımı kontrol etsin dedim, SORUN YOK diyip onları ellememiş, termostat açık kalmıştı ben değiştirttim, sol z rot da neredeyse kırılmış bir körük tutuyormuş herif böyle bir şerefsiz işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

https://youtube.com/shorts/vgLp8T-ggK0?feature=share

Sinirden videoları unutmuşum durum bu şekilde.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Debriyaj hidrolik sistemin herhangi bir yerinde kaçaktan yapabilir.

Kaçırma sürekli ise alt merkezden
    Arada bir kafasına göre ise tüm sistem kontrol edilmeli
    Tabi kaçağın boyutuna göre bunu rezervuardan yakalaman zor olabilir. Biraz takip isteyebilir.

Kaçırmanın baskı balata değişimine rağmen olduğunu varsayıyorum.
    Günah almamak lazım ama sadece balata çakıldıysa çakılan balata da uygun değildir belki. Bla bla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3. Viteste titreme şeklinde 4-5. Viteslerde ise videolardaki gibi yüke bindiğinde (veya bagaj ve kişi sayısı fazla olduğunda) kaçırıyor.

Sürekli yoldayım Adana'da tekrar kontrol ettireyim...
    Söylediğine göre Luk marka takmış ama bizim ustalar servis malı tercih ediyoruz dedi Bvr-Bva şanzımanlarda, kafam karışık.

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu araclarin kronik problemi robotun icindeki oring setinin bozulup yag kacirmasi ve yag basincini dusurmesidir. Hem disari yag kacirir hem de yag basincini tutamadigi icin surekli n ye atar. Senin sikintin bu akan yagin balatayi yaglamis olabilme ihtimali bence. Tabiki gercekten balata degistirildiyse onceden…

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kalibrasyonla bir nebze düzeldi, ancak 3-4-5. Viteslerde kaçırma devam ediyordu acil işler için sürekli kullanıldığından idareten öyle bırakmıştık.

4-5 gün kadar önce araç stop etti, arabayı söndürecek kadar çok kullanıyor robot debriyajı kalkışlarda, özellikle soğukken trafiğe girmek mümkün değil kullanılamaz bir hale geldi 1. Vitesler hariç tüm vitesler de kaçırıyor, perşembe günü servise bırakacağım gelişmelerden haberdar edeceğim en azından aynı sorunu yaşayanlar için de bir fikir olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Flood olacak ama benzer problemi yaşayacaklar için bilgilendirme yapayım.

Şanzıman prizdirek bilyasının contası çürüyerek yağı baskı balataya vermiş, yağlanan debriyaj balatası neredeyse dümdüz olmuş 13 bin kilometre dayanabilmiş.

Debriyaj balatası tekrar değişti, şanzıman yağı ve robot yağı yenilendi kalibrasyonu yapıldı, şuan araç çıkmadı vites kulesi de sökülmüşken revize edilecek içerideki kolun ucu plastik olduğu için yıpranmış, tekrar sorun yaratmasın dedik.

Contalar, markanın tavsiye ettiği standarttan farklı şanzıman ve robot yağı kullanıldığında daha hızlı çürüyor dedi usta.

Herkese teşekkür ederim, @erh tahmininde haklı çıktın abi.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Video başlığına güldüm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kanser olmanın eşiğindeyim galiba araç bugün de başka bir arıza icat etti.

Vites geçişlerinde sanki debriyaja yarım basıp gaz verip tekrar debriyajı bırakıyor gibi davranıyor, ancak bunu sadece gaza az bastığınızda yapıyor,vites değişirken gaza hiç dokunmazsanız ya da gaza %40-50 basarsanız vites değişirken pürüzsüz değiştiriyor. Bununla ilgili fikri olan var mı

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4 senedir y.otm c1 kullanıyorum.çevremde bir çok kişiyede 107-c1 aldırdım.şanzıman sorunlarına yardımcı olmaya çalıştım.seninki kadar sorun yaşıyanı görmedim.

usta var usta var iyisine denk gelmekte şans.izmirde şanzıman sorunu olan bir 107den 67bin tl para istendi.kamyona yükleyip ist. 20k ya çözdürdük araba fişek oldu.

geçmiş olsun,inş kısa sürede çözersin sorunlarını.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eyvallah abi, Adana'da bu şanzımanı hakkıyla tamir edebilecek adam yok, iyi kötü anlayan 1-2 kişi var en tanınan bilinenine aracı götürüyorum ancak durum böyle oldu.

Bugün başka bir şanzımancıya götürüp bilgisayardan bakmasını söyledim hidrolik servo arızası görünüyor dedi resetledi kalibre etti çok ufak da olsa düzeldi ama tam düzelmesi için vites kulesi ve debriyaj aktüatörünün tamir takımının değişmesi gerektiğini söyledi.

Aktüatör bildiğimiz debriyaj merkezi ama hidrolikle çalışıyor sanırım sistemi dışarda hiç görmediğim için inceleyemedim.
    Bizim usta kuleyi revize etti, merkezle ilgili işlem yaptı mı bilmiyorum kontrol ettiğinde sıkıntı görünmediğini söylemişti, şuan bu ikisinden birinde veya ikisinde birden bir problem var, bugün ifadeye gitmem gerekti aracı servise yetiştiremedim.

Arabayı saat 16:50 gibi nişanlım eve götüremediğini söyledi, yanına gittiğimde o kutsal vites kutusunu kontrol ettirin yazısı geri gelmiş.
    Kalkıştan sonra 2'ye atıp yarım debiyaj yapıp 1-1,5 saniye sonra 3'e atıp otomatikten çıkarak arıza veriyor, bakalım konu ilerledikçe güncellerim.

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslinda ben yazdim sikintiyi net olarak ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi robottan bahsettim araçla ilgilenen ustaya ısrarla söyledim aynı durumu, ama aracın rölantideki hidrolik basıncı 49 birim görünüyor dedi bağladığı cihazda da normal değerlerde görünüyor diye robottan olduğunu sanmıyorum diyor.

Şimdi tüpü söküp elindeki tüple deneme yapacakmış yani ustaya ustalık yapılmaz ama kafamda soru işareti olmadan güvenemediğim için ısrarla söylememe rağmen ustalar da kendi bildiğini yapmaya çalışıyor.
    Bugün aradım araç arıza vermiyor elimdeki tüpü taktım deniyorum ama çok kontrol edemedim bayramdan sonra bakalım dedi tamam dedik, bayram sonrasında robotu dışarı alması için baskı yapacağım artık gerçekten çok sıkıldım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni bir güncel çekeyim.

Debriyaj merkezi (aktüatörü yani) kontrol edildi ancak sıkıntı yoktu.
    Osman usta direkt robotu değişmeyelim maliyetli olur, şanzımanın, çamurluğun alt kısmında sol ön tekerin hemen önünde bir beyni var onu değiştirelim dedi, tamam dedik ancak beyni bulmak uzun sürdü.

Dün bulunan beyni taktık, araç 1'den 2'ye geçerken devir düşene kadar 1 saniyeye yakın bekliyor seri ilerlerseniz direkt değiştiriyor, diğer viteslerin hepsi kaymak gibi sanırım orijinali de bu şekildeymiş, özetle sorun çözüldü. Aracı 10 gün kadar dene dedi yine de Osman usta, aynı problemi yaşayanlara bu parçayı da kontrol etmelerini tavsiye ediyorum, herkese teşekkürler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler