User Tag List

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
117 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Gelismis Suspansiyon Ayarlari Part 1 [Kamber,Yaylanma Oranlari vede Swaybar Sertligi]

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    istanbol city road koşulları ön arka koni setup ne olmalı yaylar 3lük

grkm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ön %75 arka %50 iyidir

noelbaba
    Misafir
    ya bunlar reklam kokan bilgiler mani herşey eşittir %50 %50 iidir . ayrımcılık olmaz

s13ozgur
    Misafir
    Geli$memi$ basit suspansiyon ayarlari uzerine bi takim aciklamalar...

Suspansiyon ayarlamanin tek bir sebebi vardir otomobilin yol tutu$unu kendi suru$unuze uygun hale getirmek veya suru$u kolayla$tirmak veya otomobili amacina uygun hale getirmek...

Otomobilinizin suspansiyonunda degi$tirebileceginiz;

Aci ve uzunluklar:
    Kamber
    Kaster
    Toe
    Iz geni$ligi[kabaca sag jant merkezi ile sol jant merkezi arasindaki mesafe]
    Yukseklik
    Travel[amortisorun cali$ma mesafesi]

Yaysi ekipmanlar:
    Helezon[yay]
    Anti-roll bar[Viraj demiri]

Herseyden once aklinizdan cikarmamaniz gereken $ey turkiyede asfalt ko$ullarinin cok ama cok degi$ken oldugu aracinizin ayarlarini degi$tirerek stabilitesinide bozabileceginizi unutmayin standart otomobillerin cogu duzluk ve viraj stabilitesi acisindan
    guvenliginize yonelik olarak optimize edilmistir aksini kimse soyleyemez.Yapacaklarinizin sizi kullanim alaniniz ve amacinizda daha iyiye gotureceginden emin olmadan yapmayin.Kuru asfalt zeminde elde ettiginiz degi$im gev$ek zeminde belli olmayan katsayidaki bi carpiminin sonucuyla size yansiyacagini unutmayin kalitesi guvenilirligi onaylanmi$ markalarin urunleriyle kendinize uygun ufak farklar yaratmanin di$ina cikmamanizda fayda var. Suspansiyondan cok lastiginize ve basincina dikkat edin.

Jant ve Lastik tercihi: Hafif ve saglam bir jant tercih edin orjinal jant ebadinin enine ve/veya boyuna 2inch'ten yukarisini tercih etmeyin frenlerinize ve/veya otomobilinizin viraj kabiliyetine olumsuz etki yaratir.
    Ornek olarak standart jant olculeri 15x6 35offset ise 15inch jantinizin capi, 6inch'se jantinizin taban geni$ligidir.Buna gore capinizi 17inch'den buyuk taban geni$liginizide 8inchden buyuk secmemelisiniz.Peki bu offset nedir diyen hic duymuyorum ve offset'i bilende yanli$ biliyor jantin ne kadar iceride yada di$arida yani otomobilinizin iz geni$ligini belirleyen opsiyonlardan teki. fakat genelde bilinen offseti cok olan jant daha di$arda durur boylece iz geni$ligi artar ve yol tutu$ artar bu tamamen yanli$.offset ne kadar az olur hatta ne kadar buyuk negatif deger alirsa o kadar sag ve sol jantlariniz arasindaki mesafe acilir yani iz geni$liginiz artar ve yol tutu$unuz artar[daha SIK porya bilyesi bakimi gerektirir.] ornekten devam edelim otomobilimizin orjinal jantinin offseti "35" satin aldigimiz yeni jantimizin offseti "-5" ise sadece tek taraftan 40mm geni$lemi$ oluyoruz yani iz geni$ligimiz 80mm yani 8cm artmi$ oluyo oldukca buyuk bir getiri, fakat her getiri gibi bir goturusu var otomobilinizi daha di$ardaki bir noktadan ta$ittiginiz icin artik porya bilyeleriniz orjinaline gore daha cabuk bozulacaktir.
    Lastik seciminde camurluk agizina gore lastik degil janta gore lalstik secin mesela 17x8 bi jant satin aldiniz hangi ebatta lastik almalisiniz yaklasik olarak beraber hesaplayalim jantinizin tabani 8inch yani 203mm bu durumda taban olcusu 245 olan bir lastik harika olacaktir.yanak kalinliginin 80-100mm arasinda kalmasi taraftari oldugumdan 245'i kacla carpip 100e bolersek 80mm-100mm arasi aracimiza uygun bir olcu buluruz mesela 35'le carpar 100'e bolersek sonuc 85mm cikiyo gayet iyi bi sonuc.
    17x8 ebadindaki jantimiza alacagimiz lastik belli artik 245/35/17...Yanak kalinligini neden 8-10cm arasi tuttuk derseniz fazlasi virajlarda jantin altina katlanmak istiyo daha az oluncada direksiyonu cevirdiginizde araciniz henuz donemeden kaymaya basliyo..Ayrica bazi spor otomobillerde on ve arka jant ve lastik olculeri farkli olabiliyor bu konuya ozellikle dikkat edin. Mesela Honda S2000'de;
    front wheels F 40.6 x 16.5 cm / 16.0 x 6.5 in
    rear wheels R 40.6 x 19.0 cm / 16.0 x 7.5 in
    front tire size 205/55VR-16
    rear tire size 225/50VR-16
    Bu degerleri goze alip S2000'inize 17x8 jant aldiginizi du$unursek ve 245/35/17 lastik taktiginizi du$unursek muhtesem kafadan kayan bi S2000'iniz olur.Orjinal on jantlarla arka jantlarin tabanlari arasindaki 1inchlik farki mutlaka korumalisiniz ve lastikleri yeni buldugunuz degerlere gore hesaplamalisiniz..

Yukseklik ve sertlik: Aracinizin yuksekligini satin aldiginiz yayla degil alacaginiz coilover urunlerle ayarlayin.Ulkemizde satilan 2lik 3luk 5lik 8lik diye tabir edilen yaylar ulkemiz yollarinda aracinizin gozunuze guzel gorunmesinden baska hic bir ise yaramaz suspansiyonunuzun calisma mesafesini daraltir bu mesafe bittiginde ya ziplarsiniz yada kayarsiniz yapacaginiz her degi$ikligin birbiri icinde uyumlu olmasi gerekir yay sertliginizi kar$ilayabilecek bir amortisorunuz yoksa bo$una ugra$mayin "kesik $ahin" denilen araclardan herhangi bir farkiniz kalmaz ziplaya ziplaya gidersiniz amortisorler yayin hareketini yavaslatmak stabil tutmak icin varlar genelde yapilan 5lik yada 8lik yay almak oldugu icin bircok arac zipliyo ulkemizde.. coiloverlarsa bu i$ icin varlar amortisor ve yay sertlikleri birbirlerine gore ayarli ayrica ust model urunler sertlik ve yukseklik ayari imkanida sunuyo... Yukseklik ve sertlikle ilgili bir degisiklik yapacaksaniz mutlaka coilover kullanin.

Kamber, Viraj demiri, Lastik basinci, Yukseklik ve Travel uyumu: Viraja hizli girdiginizde araciniz merkez kactan dolayi dondugu yonun tersine savrulmaya calisacak ve o yone dogru yatacaktir. Virajin di$inda kalan lastiklerinizin yanak bolgesi jantin altina katlanmaya calisacaktir. Kamber bu katlanmayi duz tutmaya calisacak zemindeki degi$kenlere gore kimi zaman az kimi zaman cok kimi zaman yeterli gelecektir. Bu noktada otomobilin amaci satin alinacak urunleri ve ayarlarini belirginle$tiriyor. $oyle; gundelik bindiginiz bir otomobilin viraj demiri kalinligiyla pistte yari$tiginiz bir otomobilin viraj demiri kalinligi ayni olamaz.
    Benim tavsiyem 0(sifir) kamber'e en yakin acidayken lastik basinclarinizi ayarlayarak en iyi frenaji elde ettikten sonra elinizdeki parcalarla bu basinca uygun kamber viraj demiri sertligi gibi ayarlarla ilgilenmeniz. Kamber'i cok fazla arttirmak size inanilmaz viraj dondurmeyecektir bunu unutmayin sadece frenajinizi uzatacak ve frenajdaki stabilitenizi bozacaktir.
    Kamber ve on arka viraj demiri kalinliklari otomobilin dengesini kolaylikla bozabilecek ve kurabilecek degerler arka lastiklerde yapacaginiz kamber degi$ikligi otomobilinizin kafadan kaymasina sebep olabilir.Denemeleriniz esnasinda arka lastik basinciniz ve kamberiniz denediginiz ortam icin mukemmel olmu$ olabilir ve ayni anda on geometrinin ayari cok kotu olmu$ olabilir ve size kaza ya$atabilir aynisi tam tersi icinde gecerli denemelerinizi ultra guvenli bir ortamda yapmanizda buyuk fayda var ve bu ortam otomobili surekli kullandiginiz ortama yakin tutunma sergileyen bir yuzey olursa dogru ayar yapmi$ olursunuz fakat buna ragmen sadece kuru hava ayari yapmayin mutlaka kendinize "bir anda islak zemine girersem naparim" payi birakin emin olun kuru zemine gore ayarladiginiz suratte islak zeminde viraj donmeye calismak istemezsiniz once kendiniz sonra etrafinizdakiler sonrada otomobiliniz emin olun viraj ici suratinizden cok daha onemli...

Viraj demiri secerken aracinizin ustundeki standart viraj demirini olcmeyi unutmayin. Viraj demirlerinizi kalinlastirdikca aracin rahatsizligi artacaktir ve daha iyi tutunan lastikler kullanmaniz gerekecektir veya cok hassas bir direksiyon hissiniz olmasi gerekir kaymakla kaymamak arasindaki cizgiyi daraltir otomobiliniz direksiyon tepkilerinizi daha cabuk uygular ve dolayisiyla daha cabuk tepkiler ister.On ve arka icin farkli marka viraj demirleri du$unuyorsaniz mutlaka yurt di$inda bir profesyonelden fikir alin...

Yukseklik: Ulkemiz ko$ullari icin konu$mak gerekirse otomobilinizi 3cm'den fazla alcaltmaniz icin bi sebep goremiyorum ben. 3cm alcaltmanin bir diger kar$iligini hatirlatayim size amortisorlerinizin calisabilecegi alan 3cm daha kisaldi! Gelelim bu kisalan mesafeye yani travel'a..

Travel: Otomobilinizin amortisor uzunlugu standarttir bircok otomobil icin aftermarket urun yani bir coilover satin aldiginizda da bu degi$mez.Dolayisiyle otomobilinizin sekmesinin ziplamasinin viraj icinde sabit bir lastik sesi degilde kesik kesik sesler cikarmasinin tum sebebi otomobilinizi fazla alcaltmi$ olmaniz. alcalttiginizda amortisorde kalan travelin icinde tutabilecek sert amortisor ve yay[veya coilover] ve viraj demiri ve tum bu sertlik kuruldugunda tutunabilecek bi lastik satin alinmadigi icin sayisini bilmedigim kazalar seyrettim.

Artik otomobillerin cok alcaltilmamasi ve cok sertle$tirilmemesi ulkemiz gerceklerine uygun tune edilmesini diliyorum..Bunlari bi halletsek hangi amortisorun boundunu sertle$tirip reboundunu yumu$atinca ne olacagini konu$mak cok sorun degil bound rebound fine tune i$i ulkemiz asfalti fine tune yapilamiyacak kadar degi$ken e5'i ankara asfaltina baglayan bir viraj boyunca 4 degi$ken asfalt varken boundumuz 10 reboundumuz 20de kalir.ingilizce klavye kullandiim icin ve tr klavyede yazamadigim icin uzgunum eksik kalan bi$eyler var sanirim devam ederim...

Saygilar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize saglik

bende bir soru surayim size;

mesala sertlik ve yukseklik ayarli coilover kullaniyoruz aracimizda. normal kullanim icin(pist veya drift degil) sertlik ayari nasil olmali. on ve arkanin sertligi ayni mi olmali yoksa orjinal halindeki gibi onler ile arkalarin sertliginde cok hafif bir farklilik olmali mi; eger olmali ise sizce nasil olmali?

s13ozgur
    Misafir

otomobilin agirlik dagilimi onemli %55/%45 gibi bir degerse tabiki arka amortisoru on amortisorden daha yumusak birakmak gerekir bu agirlik dagilimina oranla degi$ir.
    mid engine bi otomobilde ***** on amortisorlerin ayarlari daha a$$agida olucaktir genelde %43/%57 gibi bi agirlik dagilimina sahip oluyolar...

clioGT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sizlere sorum var

şimdi ben aracıma h&r nin coilover kitini aldım taktım. bu arada araç megane rs. sonuna kadar düşürdük aracı. şimdi mesela gaza basınca araba titirio.. çekince gazdan ayağımı titreme kesilio. servisteki tandığım güvendiğim kişi akslardan kaynaklandığını, aksların sıkıştığını söyledi. çözüm yolu olarakta:
    ya akslardan 1 er cm fln tornalanması lazım olduğunu
    ya da aracın biraz yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

kamber ayarının olduğunu sanıyorum bu coilover da. bununla ilgilisi olabilir mi?

en sağlıklı çözüm nedir

teşekkürler
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

s2k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı clioGT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sizlere sorum var

şimdi ben aracıma h&r nin coilover kitini aldım taktım. bu arada araç megane rs. sonuna kadar düşürdük aracı. şimdi mesela gaza basınca araba titirio.. çekince gazdan ayağımı titreme kesilio. servisteki tandığım güvendiğim kişi akslardan kaynaklandığını, aksların sıkıştığını söyledi. çözüm yolu olarakta:
    ya akslardan 1 er cm fln tornalanması lazım olduğunu
    ya da aracın biraz yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

kamber ayarının olduğunu sanıyorum bu coilover da. bununla ilgilisi olabilir mi?

en sağlıklı çözüm nedir

teşekkürler
    yazının basında acıklanmaya calısılan aracı cok alcatmaya baglı amortısor ergonomısının bozulması senın sorunun aracı geregınden fazla alcaltmıssın kolların yere paralel olması gerekır senın aksların buyuk ıhtımalle paralel degıl egık calısıyor o yuzden tıtreme yapıyor aracı yukselt akslarını degıstırme!
    Alıntı ef186 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halka kapılarımız sonuna kadar açık Ama bu demek değilki evimize misafir gelen adamın salona sıçmasına izin veiririz .
    Alıntı XoR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    +35 doktorunki kısmı parasaldır doktor tripod değil reklam olmasın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bana da sağlıklı gelen buydu aslında

yrn halledym şu işi ben...
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı s2k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazının basında acıklanmaya calısılan aracı cok alcatmaya baglı amortısor ergonomısının bozulması senın sorunun aracı geregınden fazla alcaltmıssın kolların yere paralel olması gerekır senın aksların buyuk ıhtımalle paralel degıl egık calısıyor o yuzden tıtreme yapıyor aracı yukselt akslarını degıstırme!
    bişey aklıma geldi
    şimdi bu hr nın coilover tüv belgeli di mi yani sonuçta çok kabaca bakarsak eğer ben ne kadar düşürürsem düşüriym sorunsuz şekilde kullanabilio olmam gerekmio mu?

bu kadar soru sormamın sebebi hani olay sadece aracı çok düşürmüş olmamdan mı kaynaklanıyor yoksa başka bir sebebi olabilir mi? ne biliym kamber ayarı veya yanlış eksik vs montaj veya herhangi başka birşey?
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

...... Sefa_vts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    coilover ı ne kadar düşürürsen düşür dediğin gibi sorunsuz kullanıcaksın ama tüv belgesi aynı zamanda arabayı ne kadar düşürürsen bişi olmaz garantisiyle verilmio..sadece aparat için..sorun ise coilinde değil aksine aracın aks eğikliği ya da diğer bi deyişle olması gereken max. alçaklıktan daha alçak olmasından.. amortisör ergonomisi bozuldu derken arkadaş aracın aks eğikiliği yüzünden bunun bozulduğunu söylemeye çalışmış

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tamam anladım o kadarını

yani sonuç olarak atıyorum 2-6 cm coilover aldık.. 6 cm düşürmemiz gerekiyor. öyle mı? yoksa acaba ustundeki ayar 6 cm den fazla da ondan mı böyle bi sorun çıktı?
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

Tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Manimillion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dirft te arkada neutral kamber daha iyi. Tabi arabayi indirdikten sonra, esneme sonucu lastigin arka body e carpmamasina dikkat etmek gerek, bu yuzden genel olarak normal fabrika speclerine gore arkadaki kamber ayarlanir.

Drift icin iyi bir baslangic noktasi

On tarafta -3 derece , arka da da -1.5 uygundur.

Peki Drift ayarı normal yol koşullarında yani şehir de yada şehirler arası yolda maximum hızda veya tarafikte ne gibi dezvantajı olur mani.
    Samsa

...... Sefa_vts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı clioGT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam anladım o kadarını

yani sonuç olarak atıyorum 2-6 cm coilover aldık.. 6 cm düşürmemiz gerekiyor. öyle mı? yoksa acaba ustundeki ayar 6 cm den fazla da ondan mı böyle bi sorun çıktı?
    (örneğine göre konuşuorum coilin 6 dan fazladır eminim )

Hmmm..Bu son dediğinin nasıl anlaşılıcağını tam bilmiyorum ama coil over'ın 2 cm inmesi ile 6 cm inmesi dahilindeki ve arasındaki tüm değerlere kadar değişebiliceğini gösterio bir yerde..ancak araç üzerinde sorun yaratıp yaratmadığı konusunda bir testleri var ise 6 cm de iken seninde dediğin gibi sorunsuz kullanabilio olman lazım..sonuçta firma araç değerlerine göre max. ne kadar iniceğine karar verio olamaz.. Aslında olay suraya gelio..araç atıorum max 6 cm kadar inebilir bu coil oever ile ancak 4 cm de kullanılması en uygun ve sorunsuz olanıdır gibi.. Yükseltmen şart sanırım..yüksekliği deneyerek aksların paralel olduğu ve max inik olduğu ayarı bulmaya çalışıcaksınız sanırım... kolay gelsin..

baseone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar bu konunun açılması benim içinde iyi oldu uzun zamandır kafamı kurcalıyodu çünki,ayrıca şu ana kadar bilgileriyle konuya yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler. Benim sorum ise şu: aracım 98 sedan vtec. H&R coılover var arabayı yere bastı basmasına ama arkadan bakınca jantlar parelel degilde egik duruyo. sizce bu yol tutuş konusunda bi eksimi ayrıca bunları tekrar parelel yapmam için hangi parçaları alıp takmam veya ne şekilde ayarlamam gerekiyo? şimdiden teşekkür ederim...

TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı baseone Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aarabayı yere bastı basmasına ama arkadan bakınca jantlar parelel degilde egik duruyo. sizce bu yol tutuş konusunda bi eksimi ayrıca bunları tekrar parelel yapmam için hangi parçaları alıp takmam veya ne şekilde ayarlamam gerekiyo? şimdiden teşekkür ederim...
    Sen kamber acısından bahsediyorsun sanırım ?
    Resim;

Negatif kamber ise , bi anormallik yok.
    " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

baseone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen kamber acısından bahsediyorsun sanırım ?
    Resim;

Negatif kamber ise , bi anormallik yok.
    evet kardeşim negatif. teşekkür ederim ama onun öyle durması beni rahatsız ediyo ve arabayıda kaldırmak istemiyorum. bunu tam paralel yapmak için bi aparat varmıdır yoksa kamber ayarıylada düzelirmi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya virajlarda bir de arabanın düz gitme eğilimi var bunun derdi rot balans ayarı fln mı acaba ya ben yrn artık gidiym rot balansa bi..
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

s13ozgur
    Misafir
    titreme dedigin shey lastiginin ziplamasi olabilir patinaj halindeyken torpidonu sallar aks'ini kirmaya calisir vs lastiklerini $i$irirsen azalir ama yol tutu$un icin orjinal basinc degeri daha iyi olucaktir aracini cok alcaltmanin sana cok faydasi olmiycak pistte gitmiyosun dolayisiyla aracini 3-4cm alcaltip amortisor sertliklerinide sag sol simetrik olacak shekilde ayarlaman bide viraja hizli giricem diye bugune kadar cok kafadan kaydiysan on lastiklerinin tutunan yuzeyleri bitmi$tir lastiklerinden dolayida direksiyonu cevirince duz gidiyo olabilirsin coiloverlarini yurdum asfaltinda hic bi zaman en sertte kullanma sonra standart amortisorlu megane rs seni gecer

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)