User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Fren Sistemi ve Bijon Değişimi Hk.

kimbubye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Fren Sistemi ve Bijon Değişimi Hk.

Merhaba,

89 model Audi 100 kullanıcısıyım. Aracımın ön frenleri kaliper, arka frenleri kampana şeklinde ve disklerim 4x108 bijon ölçüsünde.

Aracımın yurtdışındaki muadillerinde (hem iki çeker, hem avant, hem de quattro modellerinin hepsinde) fotoğraflarda görüyorum ön, arka hep kaliper ve 5x112 bijon ölçülü diskler mevcut. Konuştuğum herkes de ekstra uygulama yapmadıklarını, standart olduğunu iletti.

Soru 1) Aracımı 5x112 disk için sadece porya ve diskleri değiştirmem yeterli olur mu? Yoksa ekstra parça değişimi gerekli olur mu?

Soru 2) Fren sistemini de tamamen kaliperliye dönebilmem için yapılması gerekenler nelerdir? Yine sadece parça temini ve montaj yeterli olur mu?

Konuyla ilgili düşünce ve yorumlarınızı rica ediyorum.
    '89 Audi 100 2.0 Turbo Diesel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herhangi bir bilginiz yoksa bir usta önerisi de olur. Gerekirse gider birebir onlada görüşebilirim. Daha önce bu tarz işlem yaptıran yok mu? Bana o kadar da imkansız gelmedi.

suprolla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bahsi geçen parçalar senin aracındakilere benziyor mu?yani montaj yerleri tutuyorsa sök tak yaparak halledebilirsin.taşıyıcı,kaliper,el fren teli,disk,balata vs ne varsa alınıp montaj yapılabilir.
    benzer işlem ile başka bir toyota modelinin arkasını kendi aracıma geçirdim arkalar disk oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı suprolla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bahsi geçen parçalar senin aracındakilere benziyor mu?yani montaj yerleri tutuyorsa sök tak yaparak halledebilirsin.taşıyıcı,kaliper,el fren teli,disk,balata vs ne varsa alınıp montaj yapılabilir.
    benzer işlem ile başka bir toyota modelinin arkasını kendi aracıma geçirdim arkalar disk oldu
    Evet görünüş olarak benziyor. Ama emin olmak için yinede bilene sormak istemiştim

Peki tam listeyi yazabilir misiniz size zahmet olmazsa. Ona göre temin işine girişeyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ön taraf için kaliperlerin uyumlu olmadığını düşünürsek;kaliper,taşıyıcı komple,disk balata,fren hortumu(gerekliyse)
    arka taraf için;el fren teli,kaliper,taşıyıcı,disk,balata,fren hortumu
    aracın yürüyen mekaniğini bilmiyorum o yüzden nokta atışı parça söyleyemem ama yukarıdakiler net ihtiyacın olanlar
    aslında aracı al git bulgaristana quatro yap gel zaten bir çok parçasını değiştirceksin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O işler o kadar basit deil ı. Hadi poryaları degiğiştirerkten 5*112 ye gecersın işin bu kısmı kolay. Ama fren sistemı kolay deil.

Anca istediğinin aracanın hurda quatrasu felan varsa butun tamır takımlarını değiştirerek uygulanabılır. Ama bu konuyu buraya actıgınıza gore pek hakım deilsiniz pek anlasılan.

O dedğin aracların fren ana merkezı ve rekor giriş cıkıp capları bıle aynı olamayabılır. YAnı bu olayı sağlıklı yaptırabılecegın yer cok cok zor. En onemlısı parca tedariği.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bymurat___61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O işler o kadar basit deil ı. Hadi poryaları degiğiştirerkten 5*112 ye gecersın işin bu kısmı kolay. Ama fren sistemı kolay deil.

Anca istediğinin aracanın hurda quatrasu felan varsa butun tamır takımlarını değiştirerek uygulanabılır. Ama bu konuyu buraya actıgınıza gore pek hakım deilsiniz pek anlasılan.

O dedğin aracların fren ana merkezı ve rekor giriş cıkıp capları bıle aynı olamayabılır. YAnı bu olayı sağlıklı yaptırabılecegın yer cok cok zor. En onemlısı parca tedariği.
    Çok bilgili olmadığım doğrudur. Öğrenmeye çalışıyorum diyebilirim. Ne yapılabilir, ufuk bu noktada nerede onu öğrenmeye çalışıyorum diyebilirim.

Konuyu ise doğru yere açtığımı düşünüyorum. Sonuçta Yol Tutuş,Aktarma ve Frenler başlığına açtım.

Aracı quattro yapmak gibi bir düşüncem şimdilik yok. Lakin aracın yurtdışı muadillerinde (stationwagon ve sedanlarında) hep 5x112 ve ön arka kaliper olarak görüyorum. Yukarda da bahsettiğim gibi hepsinde standart gelen şeklinde mevcut. İşin masrafında ya da tedarik kısmında değilim, lütfen oraya takılmayın. En ufak sorun onlar. Onları uzun zaman sürse de halledeceğim.

Benim kafama takılanlar şunlar;

1- Fren sistemi değişikliği için gereken parçalar neler?
    2- Sağlıklı şekilde yaptırabileceğim, bir yer önerisi

Dediğim gibi konu hakkında bilgim az, öğrenmeye çalışıyorum. Sürekli yeni şeyler araştırıyorum, okuyorum. Ama bir de işin tecrübe kısmı var. İşte bu noktada tecrübeli, işi bilen üyelerden yardım talep ediyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bymurat___61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

örnek veriyorum önler tek piston arkalar kampanadan önler 4,arkalar 2 yada önler 6,arkalar 4 gibi uçuk bir değişim olmadığı sürece fren merkezi ve diğer elemanların sağlıklı çalışmasında sorun olmayacaktır.tahminimce ön kaliperler aynıdır değiştirmesine gerek kalmayabilir.arkaya takılacak kaliper ise fren merkezini zorlamaz.aynı aracın sadece arkası disk diye fren sisemini komple farklı yapcaklarını sanmam en azından toyota'da durum bu şekilde,almanlarda farklı iş yapmış olamazlar
    zaten arkadaşın performans beklentisinden çok bijon ölçüsü ile daha çok jant seçeneğine ve arkaları disk yapmaktaki amacıda daha iyi görüntüye sahip olmak galiba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı suprolla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    örnek veriyorum önler tek piston arkalar kampanadan önler 4,arkalar 2 yada önler 6,arkalar 4 gibi uçuk bir değişim olmadığı sürece fren merkezi ve diğer elemanların sağlıklı çalışmasında sorun olmayacaktır.tahminimce ön kaliperler aynıdır değiştirmesine gerek kalmayabilir.arkaya takılacak kaliper ise fren merkezini zorlamaz.aynı aracın sadece arkası disk diye fren sisemini komple farklı yapcaklarını sanmam en azından toyota'da durum bu şekilde,almanlarda farklı iş yapmış olamazlar
    zaten arkadaşın performans beklentisinden çok bijon ölçüsü ile daha çok jant seçeneğine ve arkaları disk yapmaktaki amacıda daha iyi görüntüye sahip olmak galiba
    İkiside eşit ölçüde diyebilirim. Performans tabi ki beklentim dahilinde, ama jant seçeneğinin artması ve görünüm de önemli. Aracı yapıp hiç satmayacağım ve birinci aracım olacağı için elimden geldiğince seçici ve hassas davranmaya çalışıyorum. Ve güzel bir jantın aracın tüm çehresini değiştirip, albenisini arttırdığı da *****

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kimbubye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İkiside eşit ölçüde diyebilirim. Performans tabi ki beklentim dahilinde, ama jant seçeneğinin artması ve görünüm de önemli. Aracı yapıp hiç satmayacağım ve birinci aracım olacağı için elimden geldiğince seçici ve hassas davranmaya çalışıyorum. Ve güzel bir jantın aracın tüm çehresini değiştirip, albenisini arttırdığı da *****
    demek istediğim arkayı disk yapıcam işte frenlerim efsane olcak tarzında bir beklentiden bahsetmiştim,
    diğer konularda hem fikiriz zaten

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Suprolla Ufuk değişmesi gerekli parçaları yazmış zaten.

C3 kasalarda 4 ve 5 bijon olarak motor seçeneklerine göre değişiyor gibi hatırlıyorum yürür aksamı.

5 bijon olanın disk kaliper taşıyıcı fren hortumu el freni teli gibi parçaları ile sök tak değişim yapılabilir, en kötü ihtimalle bir kasa sonrası yani C4 kasa 100 veya A6 nınkiler yine benzer şekilde bulunup değişim sağlanabilir bence.

Usta ise mekanik iş yapan heryer yapar, senin tanıdığın muhabbetin olan mekanik ustası varsa ona git derim. Şahsi önerebileceğim usta yok
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hepinize çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için dönüşümü gerçekleştirdikten sonra fotoğraflarla birlikte konu açacağım. Tekrardan çok sağolun

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)