User Tag List

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
123 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Yay basma hakkında

supra
    Misafir
    tabiki tayfun-e30 senin dediğinde bir çözümdür ama sonra saxonun istanbulda o masum civic e vurduğu an gibi videolarını görme ihtimali daha bi artacaktır.bunca insan yapıyor diye körü körüne bu doğrudur demek aslında en büyük yanlıştır.

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en pahalı coilde olsa öyle basarsan sıkarsan arabayı çektinmi kopar yani... masum :d heueh civicte harbi bahtsız bedevi...

Tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şu konuyu tartışmaktan kimse sıkımadımı yahu.

ölmek istiyorsanız yaptırın arkadaşlar.
    Samsa

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı CRUEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herzaman seri üretim en iyisidir mantığıyla hareket eden sömürülmeye mahkum kişiler oldukca bu tür uygulamaları yapan kişilerde vardır
    Ayrıca X marka bi yay montajı sonrası aracın bi tarafı aşşada bi tarafı yukarda durumunada şahit olmuştum..
    Tabiki Eibach yaylarla koni amortisörleri takıp sürünmek en güzelidir lakin aşırı bir fark olmadıkdan sonra bu parçalara 3 katı para vermek saçma olucaktır diye düşünüyorum..
    Ben aracımda can taşıyorum. Bu canı da sanayideki ali-velinin kasap bıçağına emanet edemem. Birşey yapacak isem yapacağım şeyde belirli testlerin, belirli AR-GE araştırmalarının yapılmış olmasını isterim.

Benim canım veya sevdiklerimin canı extradan vereceğim 200 TL'den daha kıymetli. Bedeli 200 liradan düşük olan varsa buyursun yaptırsın..

Bahsettiğin soruna gelince, fabrikasyon olarak hatalı üretim mal veya hatalı üretim kutuluma dünyanın her yerinde her malzemede mevcuttur. Böyle bir durum olduğunda kusurlu mal yenisi ile değiştirilir. Elbette bu işlemler yapılırken kusursuz işçilik ve araçta sorun olmaması gerekmektedir. On binlerce kişi bu bilinmiş, arkasında belli testler ve AR-GE çalışmaları olan X marka yayı takıp sorun yaşamazken 1 kişinin aracında böyle bir problem olması ve senin buna şahit olman asla ve asla ne markayı bağlar ne de teknolojiyi.

Alıntı Tayfun-E30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kestirmen daha mantıklı... yanlız 450 milyon çok millet coil yapıyo o paraya bizim ustalar yapınca katil bilinçsiz oluyolar o coili yabancılar yapınca diy coil vauvv ouvv oluyo bu kısımlarıda çok enteresan bu işin...
    Yabancılar sanayide deneme-yanılma yöntemiyle iş yapmıyorlar. Ürettikleri her parçanın uyacağı araçlarda sayısız test ve AR-GE çalışmalarından sonra ürünü piyasaya sürüyorlar. Amortisörü kestim, yağını boşalttım, daha kalın yay koydum oldu sana amortisör sertleştirme mantığı bir Konide, Eibachta mevcut değil. Lâkin sanayideki Ali-Veli'nin üretimi bu şekilde. Yabancıların yaptığı DIY'lere karşı görüşüm ise Ali-Veliye karşı olan görüşümle eştir.

Kestirme için ise,

http://www.caralem.com/forum/showthread.php?t=128

Alıntı EvrenOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yay kesme işleminin yanlışlığından bahsetmek için öncelikle yayın yapısını göz önüne getirmemiz gerekir.

Yay altı düz ( yani zemine konduğu zaman dik durabilen ), yukarı doğru sarmal olarak yükselen bir malzemedir.

Yayın altından veyaz üstünden kestiğimizde düz bölüm haliyle ortadan kaybolacak, en alt nokta yukarıya doğru sarmal olarak çıkan kısım olacaktır. Bu işlem sonunda da yay yere dik olarak konduğunda sadece 2-3 mm lik bir alan yere değecek ve yerde dik olarak duramayacaktır.

Bu yayı amortisör üzerine koyduğumuzda gerek amortisörün baskısı, gerek araç ağırlığı ile alt kısım yerine oturmuş olarak görülecektir.,

Bir viraja girildiğinde ne olur hepimizin maulumu, sağ viraja girildiğinde sol taraf yatarken sağ taraf havaya kalkar. Sağ amortisörün üzerindeki yük boşalır. Bu aşamada kesik olmayan bir yayın alt yüzeyi amortisöre tam temas ederken kesik olan bir yayın sadece üst paragrafta açıkladığım 2-3 mm lik bölümü amortisör üzerine temas eder.

Tehlikenin farkında olmamak işten değil..2-3 mm üzerinde şansa gitmek.. O 2-3 mm nin 3 cm kayması (üzerine yük bindiğinde atması vs ) yayın alt kısmının yerinden cıkması veya kayması demek..Sonucu ise herkesin malumu..

Bu tehlike bir yana,

Yaylar belirli salınımlar gerçekleştirsin, ön takıma ve şaseye bu salınımlar ile min zarar versin, max konfor getirsin amacı ile belirli bakla sayı ve aralığında üretilmiştir. Bu baklaları azaltmak öncelikle salınım sayısını azaltır ve sertleştirir. Bunun sonucunda ise ani ve sert yük ön takımın üzerine 1 kerede yüklenir. Sık ve sert darbeler alan ön takıma uzun vadede ne olacağı *****.

Amortisör sertleştirmeye gelince, % kavramını oldum olası anlayamamışımdır. % 0 neye tekabül eder, % 100 neye tekabül eder. Sanırım % 0 orjinal amortisörün sertliğine, % 100 de hiç salınım yapmayan düz bir metal gibi duran bir amortisöre tekabül ediyor. Amortisör nasıl sertleştiriliyor, bildiğim kadarıyla içerisine konan yağ ile. Bahsettiğim 2 % kavramını baştan sonra kapsayan ( yani % 0 için orjinal yağ, %100 için üretilmiş katı madde kıvamında bir yağ ) bir yağ türü olmadığından % kavramıda sadece amortisörcünün dilinde varoluyor, teknik olarak bir geçerliliği olmuyor.Ayrıca şunuda belirtmek isterim ki üzerinde gittiğimiz lastiklerden sonra en önemli ekipman olan amortisör yay sistemine asla sanayideki ali-velinin bıçağını, çekicini değdirtmem.. Allah korusun amortisörü sertleştirmek için deldikleri yere koydukları tıpa/kapak vs çıkarsa neler olur.. Çıkmayacağının %100 garantisi varmı... Maalesef yok..

Yay ısıtma uygulamasındansa hiç bahsetmiyorum, suyunu aldıktan sonra tekrar ısıtılan metallerın kırılganlığının arttığı bilinen bir fizik kanunu.
    Ayrıca yıllar önce eski aracımda kesik yay uygulamasını 5-6 gün kadar kullandım. Bir daha düşman başına.... Viraja hızlı girildiğinde yolun yapısında olan engebelerin, yükseltilerin ve diğer yol kusurlarının aracı kontrolsüz olarak zıplatıp istenmeyen yol tutuş tepkilerine sebep olduğuna kendim şahit oldum.

Dookan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar yay ısıtma konusu kesme konusunda ben yazmadan duramıcam yine her zamanki gibi kesenede ısıtanada atılıp tuutlmuş ...

tamam kesinlikle iyi bişey deil zıplamada var ses de var tak tuk yapmada var herşey var ama bende şu an 2 tane araba var şahsıma ait biri hyundai accent 6.5 cm basık 17 jantlı amortisorlu falan yaklaşık 3 yıldır ustunde bunlar var yayını bulamadıgım için ısıttırdım hatta bı kısmınıkestırdım bı dunya işlemden geçti...ama arkadaşlar yok kırılır yok şu olur bu olur bunlar olmuyo hatta ses bıle gelmıyo hatta yalan yanlıs esnemeler bile yok yani kimse çoks aglıksız bu iş diyemez.....bnm 106 ım da 7cm pısıktı vede bir bakla kesilmiş gerisi ısıtılarak basılmıştı ama koni vardı ne yanlış zıplama ne kırılma ne ses hiç bieşy yine yoktu yani anlıcanız yıllardır ben bu 2 arabayda bınıyorum ve biri hala duruyo hiç bir şikayetim yok...canımı yolda bulmadım bilmemne bunlar boş kelimeler kimseye yay ısıtmadan bişey olmaz....paran yoksa once yayını ısıtıp basacksın ama gordugun herkese ısıttırmıcaksın bunu yoksa 5 lıralk iş adamlar bunu meslek haline getirmiş şu an 70 lıraya 4 yay basılıyo 1 saat içinde bunu yapan adama yaptırcaksın...ben geçen e92 bmw ısıttım yere bastırdım aha ankarada oturanlar varsa gelsın gorsun varmı bi yanlış bişi...5.40 bmw bastırdım gelsın o da duruyo varsa yanlışlık baksın...smdı yenı aldıgım 307 yıde bastırcam sonra gelin gorun varmı yanlışlık....yani bu kadar sallamaya gerek yok 50 tane araba yere bastım hele ki bunu ısıtan adam gunde 5 tane basıyo yere hiç birinde bi şikayet yok...ama tekrar dıyorum kesınlıkle amatör bişey ama goruntu için harika vede maddiyat...bnm 106 ım için çok orantılı basılmış harika diyenler bile oldu bnde 6cm yay var dıodum halbuki 7cm ayanlar amortisör oksijen kaynagı vardı
    Thanks to
    TURBO ZONE
    REMAPS

fatiii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ısıttırdıgım araclar listesini yazıyorum agırlıklarına gore sorun olabilecegini dusunebilirsiniz..

e39 540
    e46 320
    e46 320 ci
    e36 320
    e92 320d
    mercedes e200 komp.
    106 gti
    saxo vts

hicbirinden bi sorun yasamadım.isin ehline yaptırırsanız ısıttırma isini kesinlikle ama kesinlikle hic bir problem yasmassınız size garanti verebilirim..konunun hepsini okumadım fakat gordugum kadarıyla dandik ustalara gidip yaptıranlar memnun kalmamıslar buda gayet dogal..

artı olarak yayları ısıttırıyosanız sokerek degil ustunde ısıttırın,zaten usta iyiyse ustunde ısıtır..ankarada islem yapmak isteyen varsada yardımcı olurum.memnun kalmassa ben kendım sıfır yay alıcam bu kadar eminim yani.

istem dısı sapıtmalar falan yazılmıs ama ole bisey soz konusu bile degil aracın viraj denge egilimi dahada iyilesiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı supra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tabiki tayfun-e30 senin dediğinde bir çözümdür ama sonra saxonun istanbulda o masum civic e vurduğu an gibi videolarını görme ihtimali daha bi artacaktır.bunca insan yapıyor diye körü körüne bu doğrudur demek aslında en büyük yanlıştır.
    komik bi yazı

saxonun arkada yaymı var ısıtılsın yada kesilsinde araba sapıtsın??bunu bile bilmeden yorum yapıosunuz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Sene 2009, halen yay pıstırma..

Devam edin arkadaşlar, Teknik ve Mühendislik çok size.

supra
    Misafir
    Alıntı fatiii Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    komik bi yazı

saxonun arkada yaymı var ısıtılsın yada kesilsinde araba sapıtsın??bunu bile bilmeden yorum yapıosunuz.
    makas mı var saxoda?kamyonet mi bu araç?

arkadaşlar bakın yanlış düşünüyorsunuz.yapmakta özgürsünüz elbette ama bunu doğruymuş gibi savunamazsınız.

nasıl ki deprem olduğunda suçu demirlere çimentoya atıyorsanız aynı türev maddeleri kullanan araçlarda da işleme gidip ucuza mal etme yoluna gidiyorsunuz.bunlar sağlıklı yöntemler değil bunca zaman kaza yapmamanız şansınızadır.o sarmallardaki etkileşimi dizilimi esnekliği ve mukavemeti değiştiriyorsunuz.slalom testlerini izleyin maximum süratle girmeye çalışırlar kopmadan işte mühendislik buradadır 2 satır denklem 2 bakla yay kesmekle olmaz bunlar.o 4 yayın üzerinde minimum 1 ton var siz arabanın moment parametrelerini değiştiriyorsunuz virajlarda.her zaman yay başına 250 kilo düşerse bir nebze normal karşılanabilir eşit sarmallarda kesmek eşit ısıtma süreleri ama viraj esnasında işler değişir.düşünün o kadar denge önemlidir ki sağ direksiyonlu araçlarda sıvı haznelerinin bile yerleri yine hesaplanarak konur.yolları belirli standartların altındaki ülkelere de hesaplanarak yerden daha yüksek olacak şekilde yay yerleştirilir.bırakın virajı düz yoldaki kasiste dahi karteri delme ihtimali bile yüksektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    makas mı var saxoda?kamyonet mi bu araç?

arkadaşlar bakın yanlış düşünüyorsunuz.yapmakta özgürsünüz elbette ama bunu doğruymuş gibi savunamazsınız.

nasıl ki deprem olduğunda suçu demirlere çimentoya atıyorsanız aynı türev maddeleri kullanan araçlarda da işleme gidip ucuza mal etme yoluna gidiyorsunuz.bunlar sağlıklı yöntemler değil bunca zaman kaza yapmamanız şansınızadır.o sarmallardaki etkileşimi dizilimi esnekliği ve mukavemeti değiştiriyorsunuz.slalom testlerini izleyin maximum süratle girmeye çalışırlar kopmadan işte mühendislik buradadır 2 satır denklem 2 bakla yay kesmekle olmaz bunlar.o 4 yayın üzerinde minimum 1 ton var siz arabanın moment parametrelerini değiştiriyorsunuz virajlarda.her zaman yay başına 250 kilo düşerse bir nebze normal karşılanabilir eşit sarmallarda kesmek eşit ısıtma süreleri ama viraj esnasında işler değişir.düşünün o kadar denge önemlidir ki sağ direksiyonlu araçlarda sıvı haznelerinin bile yerleri yine hesaplanarak konur.yolları belirli standartların altındaki ülkelere de hesaplanarak yerden daha yüksek olacak şekilde yay yerleştirilir.bırakın virajı düz yoldaki kasiste dahi karteri delme ihtimali bile yüksektir.

bilmiyosun hala konusuyosun

makas yok torsiyon var,önce bunları ögren sonra yorum yap arkadasım makasmı var yaymı var torsiyonmu var..

torsiyonda ısıtılmaz yada kesilmez orda orjinal torsiyon uzerınde vida yerleri vardır ordan ayarlanır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sene 2009, halen yay pıstırma..

Devam edin arkadaşlar, Teknik ve Mühendislik çok size.
    denedinmi?yada daha once bi arabanda bu sistem uygulandımı?

bence denemedin ve ole bi arac kullanmadında sadece dısardan 2 tane dandık ustaya gıtmıs arkadaslarının yaptıgı yorum uzerıne yazıyosun eger benim gibi guzel bi sekilde deneyip tecrübe etmis olsaydın yazmazdın..

paranız varsa tabiki gidin yay alın arkadaslar hic kuşkusuz o sekilde daha iyi olucaktır ama ısıtıncada olmuyomus,sorun oluyomus falan demeyin hicbisekilde sorun yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı fatiii Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    denedinmi?yada daha once bi arabanda bu sistem uygulandımı?

bence denemedin ve ole bi arac kullanmadında sadece dısardan 2 tane dandık ustaya gıtmıs arkadaslarının yaptıgı yorum uzerıne yazıyosun eger benim gibi guzel bi sekilde deneyip tecrübe etmis olsaydın yazmazdın..

paranız varsa tabiki gidin yay alın arkadaslar hic kuşkusuz o sekilde daha iyi olucaktır ama ısıtıncada olmuyomus,sorun oluyomus falan demeyin hicbisekilde sorun yok

Yay kesme işlemini denedim, önceki mesajımda mevcut. Allah için bana gelip burada yay kesme biçme kasaplığını savunma. Dünyanın her yerinde bu işi pro olarak yapanlar yanlış yapıyor da bir senin ustan mı doğruyu biliyor? Göz var, nizam var, matematik var, mühendislik var.

Suyunu almış bi metal tekrar ısıtıldığında kırılganlığı artar. Bu bilinen bir fizik kanunu, sende kırılmaması demek fizik kanununu yalanmaz. Bugüne kadar kırılmaması yarın kırılmayacağı anlamına gelmez. Örnek olarak suyu aldıktan sonra ısıtılmayan bir yay 2x basınca dayanıyor ise senin yayın bu 2x ten daha düşük bir basınca dayanır, dayanamadığı yerde kırılır. Birşey olmaz dediğine göre bu kuralı bilmiyorsun demektir. Madem bilmiyorsun git okulunu oku, öğren fizikle ilgili bu kuralı.

On3R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amac arabayı park edıp ızleyıp foto cekmekse olumune ısıtın kesın dograyın
    R-Turbo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yay kesme işlemini denedim, önceki mesajımda mevcut. Allah için bana gelip burada yay kesme biçme kasaplığını savunma. Dünyanın her yerinde bu işi pro olarak yapanlar yanlış yapıyor da bir senin ustan mı doğruyu biliyor? Göz var, nizam var, matematik var, mühendislik var.

Suyunu almış bi metal tekrar ısıtıldığında kırılganlığı artar. Bu bilinen bir fizik kanunu, sende kırılmaması demek fizik kanununu yalanmaz. Bugüne kadar kırılmaması yarın kırılmayacağı anlamına gelmez. Örnek olarak suyu aldıktan sonra ısıtılmayan bir yay 2x basınca dayanıyor ise senin yayın bu 2x ten daha düşük bir basınca dayanır, dayanamadığı yerde kırılır. Birşey olmaz dediğine göre bu kuralı bilmiyorsun demektir. Madem bilmiyorsun git okulunu oku, öğren fizikle ilgili bu kuralı.
    ben kitaplara göre hareket etmem uygulama yoluyla dogruyu yanlısı gorurum...senin göz nizam anlayısınıda bilmem uyguladım kullandım ve 1 2 aracta degil bi cok aracta uyguladım en ufak bi problemde yasamadım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı On3R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amac arabayı park edıp ızleyıp foto cekmekse olumune ısıtın kesın dograyın
    onur sanki yabancıymıssın gibi yorum yazmışsında bizim aracların hangisinin park halinde sadece resminin cekildigini gordun?

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    madem bu kadar biliyordunuz, neden metallerin ısıtıldığında kırılganlığının nasıl azalacağını bilmiyorsunuz ?? (menevişleme, gerilme giderme v.b. ) menevişleme işleminde hem tokluk artar hemde yüzey sertliği artar, yani kırılganlık azalır.. kırılganlık toklukla eşdeğerdir..
    eğer sertlik isteniyor ise tabii ki kırılganlık artabilir ancak ısıtıldığında kırılganlık artar demek yanlış olur.. ustaların ne tür bir uygulama yaptıklarını bilmiyorm, ama bu konuda çok fazla işi bilen usta olduğunu da sanmıyorm

supra
    Misafir
    arkadaşım torsiyon dediğin şeyin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsun galiba.ben inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim(bundan farklı bir mana çıkarmayın lütfen).bunların hesaplamalarını yaptık yani.üzgünüm tam olarak türkçe karşılığını anlatamam sana ama ductility malleability brittle gibi terimleri bi incele.koca kalın inşaat demirlerinin erimesi kopması su tabir edilen şeylerin laboratuvarlarda testlerini yaptık.(ps: türkiyede okumuyorum güvenilir lab ortamları var yani) bunların üzerine o dandik saxonun ağırlığının yapacağı basıncın kaç katlarını gördüm.hala kesmekten ısıtmaktan mikrodalga fırına koymaktan kuzey kutbunda soğutmaktan bahsediyorsunuz.bunlar optimum değerlerde üretilen metallerdir öyle eline piknik tüpü alıp kulak memesi kıvamına gelene kadar ısıtılmakla yemek yapar gibi olmaz bu işler(ps2 : yeterince sanayilerde nasıl yapıldığını da gördüm ehli ustanın elinde de atıp tutan ustaların yanında da)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşım torsiyon dediğin şeyin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsun galiba.ben inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim(bundan farklı bir mana çıkarmayın lütfen).bunların hesaplamalarını yaptık yani.üzgünüm tam olarak türkçe karşılığını anlatamam sana ama ductility malleability brittle gibi terimleri bi incele.koca kalın inşaat demirlerinin erimesi kopması su tabir edilen şeylerin laboratuvarlarda testlerini yaptık.(ps: türkiyede okumuyorum güvenilir lab ortamları var yani) bunların üzerine o dandik saxonun ağırlığının yapacağı basıncın kaç katlarını gördüm.hala kesmekten ısıtmaktan mikrodalga fırına koymaktan kuzey kutbunda soğutmaktan bahsediyorsunuz.bunlar optimum değerlerde üretilen metallerdir öyle eline piknik tüpü alıp kulak memesi kıvamına gelene kadar ısıtılmakla yemek yapar gibi olmaz bu işler(ps2 : yeterince sanayilerde nasıl yapıldığını da gördüm ehli ustanın elinde de atıp tutan ustaların yanında da)
    cok iyi bildiginden saxonun sapıtmasınıda ona baglamıstın pardon

bana burda demogoji yapma okul falan soyleyipte ne okursan oku ama saxonun arkasının daha torsiyon oldugunu bilmeden ısıtılmısta kesilmiste o yuzden sapıtmıs deme o zaman..ben bi ton araca yaptım memnunum siz daha once uygulama yapmamıssınız ama benden cok yorum yapıosunuz anlamadım gitti..

kısaca örnek vermis olursak siz dyno verisiyle araba yarıstırıyosunuz ben o arabaları yan yana getirip gazlıyarak yarıstırıyorum..sence hangisi kimin gecip kimin gecilecegi hakkında daha saglıklı bi bilgi verir?

neyse daha fazla uzatmıycam siz kitap okumussunuz o kadar,daha iyi bilirsiniz

CRUEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

hala yay kesme diyosun üstüne basarak belirttim yay kesme işleminden bahsetmiyoruz?? yay kesme işleminin doğruluğunu savunan yok? konu bastırma?

Ayrıca madde ne kadar sert olursa kırılganlığı artar.Orjinal bir vts yayı ile o araç için üretilmiş spor yayın kırılganlığı eşitmidir? spor yay daha çabuk kırılıcaktır.Fizik kuralı diyip duruyorsun bunu düşünemiyormusun yahu? Tabiki kırılganlığı artırcak kırılgan olmasa zaten sert olmaz?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)