User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
32 sonuçtan 20 ile 32 arası

Konu: 106 GTi amortisör tavsiye & amor. kestirme

drn106 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar, cevabım bayağı geç oldu fakat değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim,

fakat halen anlamadığım bir takım şeyler var,

evet yayım apex 3.5cm, fakat takınca araba en az 5 cm düştü, yanliş parça takmadık, montaji da yanlis yapmadik fakat sonuc boyle oldu, daha sonra forumlardan öğrendim ki apex 3.5 cm yaylar ne hikmetse 106 gti'ları 5cm düşürüyormuş.. benden başka birkaç gti sahibinin daha başına gelmiş..

bu nedenle orj amortisörler darbeleri absorbe edemiyor ve her cukurda zıplıyorum, (ziplamadan kastım yaylanmak degil, lastik cukura girer girmez hiç esnemeden sert bir şekilde yere vurup tekrar havalanmak)

ve bunun lastiklerimden tutun alt takıma, direksiyon tertibatına ve hatta şaseye bile zarar verecegini düşünüyorum.. ayrıca arabada konfor namına hiçbirşey kalmadı..

yine nette dolanırken okuduğum kadarıyla eibachlar apexlerden yumuşak deniyor..

1) Sefa_vts, elindeki bilstein amortisörler ne kadar yumusak ? ve ne icin tasarlanmis agirlikli olarak ? performans/konfor orani nedir ?

2) Eibach prokitler kaç paraya patlar ikinci eli bulunur mu

3) ikinci el amortisör alınır mı alınırken nelere dikkat edilmeli

4) Koni amortisörlerin en yumuşak ayarı, üzerinde 3.5 cm apex yay olup nedense neredeyse 5 cm alcalmiş bir aracı ne kadar değiştirir.. dünyası değişir mi

5) arka tekerleklerdeki viraj cubuğum kırık, tekerler su anda bağımsız, bunun süspansiyona ve amortisörlere etkisi nedir ,nasil tamir ettirebilirim ? milin ucu içinde kırılmış..

hepinize teşekkürler.

Pug - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragstar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alt takımdaki sorunları hallettiysen direk eibach 3.5 cmlik yay al tak mis gibi rahat rahat gez hiç amortisörle orasıyla burasyla oynama

Yanlis yonlendirme yapmayin lutfen.Sen Eibach kullandin dige en iyi yay o degildir , bir cok mudaili vardir , daha iyisi vardir. 28.000 KM Sari renkte Apex yay kullandim 3.5 cm'lik. Ne bir vurma ne baska birsey gormedim oldukca iyiydi .. Simdi ben niye gidip Eibach alma ihtiyaci hissetmedim .. Yaylarini degistirme . Tornaciya git amartisorun kafasinda 3 cmlik klavuz olucaktir kuleye vidalanmasi saglayan. O 3 cm'lik bolumu ve extaradan 2 cm daha kestir yani amartisorun ucundan 5 cm komple aldir ve 3cm lik yeni klavuz actir tornaciya . Amartisor kisalmis olucak yayi belkide sIkmiyor amartisor bilemiyorum ama kaybedicek birseyin amartisorunede birsey olmaz .. Inan senin kullandigin kadar vuruntu yapmayacak .. 6 cm'lik Apex yayin ustune amartisoru kesti bir arkadasim arabanin full yerdeydi ama inan bahsettigin sekilde hic vurmadi!
    Women are like Buddhist , They're worship ox.

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Pug Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlis yonlendirme yapmayin lutfen.Sen Eibach kullandin dige en iyi yay o degildir , bir cok mudaili vardir , daha iyisi vardir. 28.000 KM Sari renkte Apex yay kullandim 3.5 cm'lik. Ne bir vurma ne baska birsey gormedim oldukca iyiydi .. Simdi ben niye gidip Eibach alma ihtiyaci hissetmedim .. Yaylarini degistirme . Tornaciya git amartisorun kafasinda 3 cmlik klavuz olucaktir kuleye vidalanmasi saglayan. O 3 cm'lik bolumu ve extaradan 2 cm daha kestir yani amartisorun ucundan 5 cm komple aldir ve 3cm lik yeni klavuz actir tornaciya . Amartisor kisalmis olucak yayi belkide sIkmiyor amartisor bilemiyorum ama kaybedicek birseyin amartisorunede birsey olmaz .. Inan senin kullandigin kadar vuruntu yapmayacak .. 6 cm'lik Apex yayin ustune amartisoru kesti bir arkadasim arabanin full yerdeydi ama inan bahsettigin sekilde hic vurmadi!
    bilsteinın hangi serisi sefa merak ettim b8 se tadına bakmak lazım

ben koniden pek memnun kalmadım şişmeyi bizzat yaşadım ama 10kg/lik yayla bile rebounce yapmadıya helal

mil kısa gelme diye bşy söz konusu olamaz çünkü snn orjinal yayın 28 cmse 6lık omp yayh bile tkasan o yay 28 cm dir boştaki uzunluğu yani amortisöre preslemeden geçiremezsin boşluk bırakmaz ama 5 cm düşürür farklı yüksekliklerde farklı karakteristikler sergüler bu tür yaylara prograssive yay denir sen kesip sonra mil uzun geldi diye kısaltıp bide ben bişy hiissetmedim diyorsan sana lafım yok

drn106yada cevabım sen hiç uğraşma kasap işlerle o yaylarını sat eibach pro-kit al tak alt takımını tamir ettir rahat rahat kullan bu arada bence sen sert arabaya binmemişin ondan apeexlere sert diyorsun inan fazla sert değiller hatta yumuşaklar
    bi oku istersen

Alıntı drn106 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, cevabım bayağı geç oldu fakat değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim,

fakat halen anlamadığım bir takım şeyler var,

evet yayım apex 3.5cm, fakat takınca araba en az 5 cm düştü, yanliş parça takmadık, montaji da yanlis yapmadik fakat sonuc boyle oldu, daha sonra forumlardan öğrendim ki apex 3.5 cm yaylar ne hikmetse 106 gti'ları 5cm düşürüyormuş.. benden başka birkaç gti sahibinin daha başına gelmiş..

bu nedenle orj amortisörler darbeleri absorbe edemiyor ve her cukurda zıplıyorum, (ziplamadan kastım yaylanmak degil, lastik cukura girer girmez hiç esnemeden sert bir şekilde yere vurup tekrar havalanmak)

ve bunun lastiklerimden tutun alt takıma, direksiyon tertibatına ve hatta şaseye bile zarar verecegini düşünüyorum.. ayrıca arabada konfor namına hiçbirşey kalmadı..

yine nette dolanırken okuduğum kadarıyla eibachlar apexlerden yumuşak deniyor..

1) Sefa_vts, elindeki bilstein amortisörler ne kadar yumusak ? ve ne icin tasarlanmis agirlikli olarak ? performans/konfor orani nedir ?

2) Eibach prokitler kaç paraya patlar ikinci eli bulunur mu

3) ikinci el amortisör alınır mı alınırken nelere dikkat edilmeli

4) Koni amortisörlerin en yumuşak ayarı, üzerinde 3.5 cm apex yay olup nedense neredeyse 5 cm alcalmiş bir aracı ne kadar değiştirir.. dünyası değişir mi

5) arka tekerleklerdeki viraj cubuğum kırık, tekerler su anda bağımsız, bunun süspansiyona ve amortisörlere etkisi nedir ,nasil tamir ettirebilirim ? milin ucu içinde kırılmış..

hepinize teşekkürler.
    bunlar snn başına yay amortisörlerin patlak olduğu için geliyor yada yaylarında pres kesme ısıtmas gibi işlemler mevcut bu kdr sert olmaması lazım aracın şasesine zarar vermezde alt takımdaki burçların ve rotillerin ömrü çok az olur snn amacın arabayı yumuşaltmak değilmi yumuşak yayda eibach oluyor ister 3 ister 5 cmlik al tak gez rahatına bak prokitler bulunur 150 liraya sahibindene bak istersen

bilstein b8 ler bilstein ın yol için üretilen en üst kalite spor amortisörüdür normalde koniden yarı kat daha pahalıdır, sertlik ayarı yoktur gazlı amortisördür koni gibi şişmez sertliğine konin en sertinden biraz daha yumuşak diyorlar kullanmadım bilmiyorum

2. el amotisçr alırken patlak olmaması içi açılmış mil kesilme gibi işlemlerin olmamasına dikkat etmen lazım

koniler en yumuşak ayarda bence orjinal amortisörler aynı en sertte apex yaylarda arabandaki tarif ettiğin zıplama azalır ve rebounce tamamen kesilir sakın koniyi beton gibi sert bir amortisör zannetme orjinalden biraz sert hatta gel bin arabaya söylemezsem fark etmezsin bile sadece rebounce yok ne güzel dersin

viraj çubuğu dediğin torsiyon çubuğumu eğer onlarsa tamir olmaz, çıkmacılarda 200 liraya bulunuyor dikkat et 1.4 çubuğu vermesinler 17mm olmazsı lazım arabanın arkadan kayması lazım viraj performansının bayağı bozulmuş olması gerekir

bu arada ben apex yay kullanmadım gündelik 6 cm düşüren omp yay kullanıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    değerli yorumlar için tekrar teşekkürler,

yayımda ısıtma kesme gibi şeyler yok apex sarı 3.5 cm yay orj. sıfır aldım, ama amortisörlerde sorun olabilir dediğin gibi. Ben en iyisi benim apex yay'ı bir eibach'la takas yapayim tabi eger isteyen olursa ardından monroe reflex gazlı amortisörleri alayım aracıma

yalnız şundan emin olmak istiyorum, bir arkadaştan 2. el koni sarı amortisörlerini alacaktım, eğer koninin en yumuşağı, orj amortisörlerden daha sertse vazgeçicem.. bu konuda emin misiniz ? bu benim icin cok önemli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    değerli yorumlar için tekrar teşekkürler,

yayımda ısıtma kesme gibi şeyler yok apex sarı 3.5 cm yay orj. sıfır aldım, ama amortisörlerde sorun olabilir dediğin gibi. Ben en iyisi benim apex yay'ı bir eibach'la takas yapayim tabi eger isteyen olursa ardından monroe reflex gazlı amortisörleri alayım aracıma

yalnız şundan emin olmak istiyorum, bir arkadaştan 2. el koni sarı amortisörlerini alacaktım, eğer koninin en yumuşağı, orj amortisörlerden daha sertse vazgeçicem.. bu konuda emin misiniz ? bu benim icin cok önemli
    rica ederim amaç bilgilerimizi paylaşmak gereksiz hatalar masraflardan kaçınmak

koninn en yumuşağı orjinalde ya aynıdır yada çok az daha serttir bak ne diyorum en sertte bnm araba gel bin içeriden aldığın tepkiyle bunda koni var demezsin sadece rebounce yok dersin

koniyi en yumuşağa al elinle bastır
    bide orjinal amortisörü bastır dediğimi anlıycan bu arada konide rebound ayarı vardır sadece basmadaki sertliği ayarlayamazsan çıkmadaki sertliğini ayarlarsın veya hızını diyim ondan bas elinde çıkmasına bak elinle çek anlıycan ne demek istediğimi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sagol dragstar peki orj amortisörle koninin en yumusagi hemen hemen ayni demissin, mil boyları nasıl ? yani konininki daha kısa degil mi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Halen daha APEX yayi degistirmeyi dusunuyorsunuz ya benim aklim almiyor ..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sagol dragstar peki orj amortisörle koninin en yumusagi hemen hemen ayni demissin, mil boyları nasıl ? yani konininki daha kısa degil mi ?
    mil boyu 3 cm kdr daha kısa ama 5 cm değil

işin garibi koniyi taktıktan sonra araba yarım cm yükseldi önde lastikler çamurluk arasına parmak anca dik girerdi şimdi 1 parmak giriyor düz şekilde arka ztn 2 parmak bnm arkada değilme olmadı arkanın boyları da farklı biraz daha kısa arka tarafın mili

ztn kutudan çıkan kağıttada 30-80 mm arası yükselebilir yazıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Pug Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halen daha APEX yayi degistirmeyi dusunuyorsunuz ya benim aklim almiyor ..
    yok apex yayi degistirmekten vazgectim gibi görünüyor, önce koni takıp durumu degerlendiricem

mil boyu 3 cm kdr daha kısa ama 5 cm değil

işin garibi koniyi taktıktan sonra araba yarım cm yükseldi önde lastikler çamurluk arasına parmak anca dik girerdi şimdi 1 parmak giriyor düz şekilde arka ztn 2 parmak bnm arkada değilme olmadı arkanın boyları da farklı biraz daha kısa arka tarafın mili

ztn kutudan çıkan kağıttada 30-80 mm arası yükselebilir yazıyor
    peki sen konileri hangi yaylara taktın da aracın yükseldi ?

amortisör aracı nasil yükseltiyor anlamadim ya ? o zaman yaylarla şapka arasında boşluk olmuyor mu ? ben amortisör + yay olayını anlamiyorum galiba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Psikolojik olaylar bunlar ..

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sefa_vts Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Testlerini görmediniz sanırım?

5-6 viraj sonrası koni şişme yaparken ard arda girilen sert virajlarda bilstein çook daha fazlasını yapabilio..

Ayrıca zaten koni amortisörün en iyisidir dedikten sonra yazmamam lazımdı ama neyse
    106 artık 10 Senedir herşey denendi, tek doğru var sayılır.

Çok alçaltmayıp, limit zorlamayacaksan Bilstein B6- Eibach 3cm civarı olan yay.

Çok zorlayacaksan Bilstein B8- Eibach 5cm civarı olan.

Eğer belli bir bütçe ayırıp düzgün parçalar almak istiyorsa en düzgün işlem bu, başkalarının doğruları vardır yorum yapmıyorum. Milim farkları hissedenlere hayatta başarılar dilerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki sen konileri hangi yaylara taktın da aracın yükseldi ?

amortisör aracı nasil yükseltiyor anlamadim ya ? o zaman yaylarla şapka arasında boşluk olmuyor mu ? ben amortisör + yay olayını anlamiyorum galiba
    orjinal amortisörlerle piyasada satılan hiç bir yay arasında boşluk olmaz takıldığında kesme pres gibi işlemler yoksa

biraz

Alıntı G_TT_I Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    106 artık 10 Senedir herşey denendi, tek doğru var sayılır.

Çok alçaltmayıp, limit zorlamayacaksan Bilstein B6- Eibach 3cm civarı olan yay.

Çok zorlayacaksan Bilstein B8- Eibach 5cm civarı olan.

Eğer belli bir bütçe ayırıp düzgün parçalar almak istiyorsa en düzgün işlem bu, başkalarının doğruları vardır yorum yapmıyorum. Milim farkları hissedenlere hayatta başarılar dilerim.
    ben eibach 5 cm likleri sevmiyorum
    ama diğer yazdıklarında haklısın

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    orjinal amortisörlerle piyasada satılan hiç bir yay arasında boşluk olmaz takıldığında kesme pres gibi işlemler yoksa

biraz

ben eibach 5 cm likleri sevmiyorum
    ama diğer yazdıklarında haklısın
    5-6 CM OMP ve Sparco yanlış hatırlamıyorsam hapis cezası vermiş durumdayım depoya gömdüm , KM yapmaya devam et eibach'ları yaşlandıkça seveceksin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)