PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Headers hakkında

VeNoM_35
20-11-2007, 23:18
Selam arkadaşlar, bir konuyu merak ettim ve danışmak istedim size.. Konu sitede birçok kişinin arabasında bulunan headers.

Atmosferik beslemeli aracımızda headers'ımızı amyant bezle sarmanın artıları ve eksileri nelerdir? Artı olarak ısı yalıtımı, eksi olarak ise headers'ın çürüdüğünü okudum, başka artı ve eksileri varmı bildiğiniz? Sonuç olarak ne öneririrsiniz sarmalı mı sarmamalı mı?:) Öneri ve yorumlarınızı bekliyorum..

Teşekkürler:)

Erol
21-11-2007, 07:31
bence hava filtren açıksa ve kaput içindeyse sarılabilinir. ama cold air ise gereksiz bence

VeNoM_35
21-11-2007, 13:03
Kutuiçiyse gerek yok yani:D Saol Erol;) Yorumlarınızı bekliyorum..

Maxiboost
21-11-2007, 13:14
birde gazların çıkışını rahatlatmak için kullanıyorlar :)

OmerRS
21-11-2007, 13:18
Fabrika çıkışı bulunan manifold kaplamalarından kullanabilirsin aslında. bu hani direk temas etmeyen metal dış kaplamalı ısı yansıtıcılardan.

SONE-R
21-11-2007, 13:40
DC Sports'un web sayfasında sık sorulanlar kısmından alıntıdır:

Q: I race on the weekends. Can I use header wrap to keep underhood temps down?

A: The use of header wrap will void the manufacturer warranty on your DC Sports header because it does not allow the header to normalize and can soften the welds. Although header wrap is used with success on racing engines, most teams account for the deterioration it will cause to the header, and in most cases warranty is not a concern for racing teams. On street cars or vehicles that are street driven and see occasional track duty, we do not recommend its use.

Türkçesi:

Soru: Hafta sonları yarışırım. Kaput altındaki sıcaklığı düşürmek için header sargısı kullanabilir miyim?

Cevap: Header sargısı kullanmak; header'ın normalize olmasına izin vermeyeceği ve kaynakları yumuşatacağı için DC Header'ın üretici garantisini geçersiz kılacaktır. Header sargısı yarış motorlarında başarıyla kullanılsada, çoğu takımlar (yarış takımları) bunun header'de yaratacağı zararın farkındadır ve çoğu durumda garanti onlar için bir önem teşkil etmez. Cadde arabalarında ve ara sıra yarış gören arabalarda kullanımını BİZ tavsiye etmiyoruz.

http://www.dcsports.com/Faqs.aspx?FaqCategoryID=31#145

Erol
21-11-2007, 14:00
çok iyi..:icon_tup:

VeNoM_35
21-11-2007, 14:02
Teşekkürler Soner çok iyi oldu bu;) Ömer ona benzer bir plan var aklımda ama önce headersı almak lazım tabi:)

SONE-R
21-11-2007, 14:07
Rica ederim arkadaşlar yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

miniks
21-11-2007, 17:22
DC sport headers daha evvelden saran cok arakadaşım var ayrıca ben kendi B20 min 2.5 " lik headersını da sardırmıştım ama kaynaklarıdan yumuşama falan olmadıgını sölüyebilirlim ayrıca turbo olan laguna da vede nissan dada sargı mevcuttur problem yok

sargının esas amacı ısının headersın içinde ve cevresinde kalmasıdır bölelikle daha fazla ısının oluştugu headersın içinden gazların daha çok genleşerek gaz akışının daha hızlı olmasını saglamaktır

cok daha rahat gaz akışı da ust devirlerde olan hareketliligi daha da artırır bu yüzden yarış otomobillerinde tercih edilme sebebi de budur

DC sport bu sargı yerine seramik kaplamaktadır ...

Erol
21-11-2007, 18:41
gençlik karar verin saralım mı sarmayalım mı :)

VeNoM_35
21-11-2007, 21:50
Sardığımda headers'a birşey olmayacağını bilsem sarıcam bende... Hem şu bahsedilen hava akımını hızlandırma olayı, hemde kaputun altı zaten yanıyor bizde kömür sobası gibi:D daha fazla sıcaklığa gerek yok zararlı olabilir cevredekilere... Başka yorum yokmu arkadaşlar?????????

miniks
22-11-2007, 22:22
sar moruk merak etme bişy olmaz bu zamana kadar daha manifoldu çatlayan TR de corvette bile görmedim:):)