PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Swap prosedüru?

ceratoniaorg
01-12-2011, 18:55
Baya önce forumda biri yazmıştı ama bir türlü bulamadım bu konu hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var. Mesela 1.6 bir araca 2.0 motor swaplayabiliyormuyuz yada 1.8 e 2.0 vs gibi bunun dışında yaş-kasa vs gibi kıstaslar varmı bu konuda yoksa direk sandık motor al faturasıyla işlet ruhsatını al oldu bittimi?

onursumer
01-12-2011, 19:00
zamanında minikslerin bi konuya yazdıkları sıralama vardı onu buldum

sırlama

orjinal motorunu hurdaya çıkart
yeni motoru üzerine koy
muayaneye git
ek1 belgeleri vs vs muayeneden gec (motor üzerine konmuştur yazısı için)
Tse ye git (motor bu kasada kullanılabilinir belgesi için)
emniyete git bu belge ile emniyet ankaraya yazı yazıcak cc artışı ile alakalı yasal mı degilmi diye onun cevabını bekle gelen cevab OK ise emniyet sana EGM ile başlayan 17 haneli motor numarasını vericek
gidiceksin sanayiye üzrindeki motor numarası mesela D16A9 altındaki ufak rakamları sildirceksin oraya 17 haneli numarayı çaktırcaksın
ordan çıkıcaksın emniyete gidiceksin emniyet yazıyı görücek ve o cakılan numaranın altına TC damgasını vurucak sonra seni muayeneye sevkedicek
muayeneye gidiceksin ordaki memur çakılan numarayı kontrol edicek TC mührünü görücek ve senin muayeni yapacak
ordan ruhsatlarını muameleciye vericeksin EK1 belgesi ile (bu EK1 en başından beri rdan orya dolancak en son muayenede onun üzrine motor degişikligi yazılcak) ruhsatındaki motor numaran degişicek CC ve beygir degişicek ve yasal olucaksın

kaç paran gidicek ?

senin gücüne baglı bunları yapmak istiyorsan kesenin agzını acıcaksın

ne kadar zamanın gidicek ?

çok zaman harcıcaksın sıkılıcaksın sabretmen lazım

NOT:ben motorumu 2009 da işlettim bu arada

birde motor hacmi ile ilgili yazılarını gordum

o da su sekılde oluyor kendımden ornek verıorum

tse bana dedıkı

k20 motor kodu senın ek kasanda mevcut deıl ısletemezsın. uygunlugu yok bu motor bu arabaya olmz dedı. bende aldım arabayı goturdum adamlar gordu. bak dedım motor uzerınde bak araba yuruyor. yanı bu motor bu araca uygun. tabı adamlar yasal olarak kıtapta gozukmedıgı ıcın genede vermek ıstemıolar. orada da bıraz para ve zaman gırıyor ısın ıcıne.
benım makınamı ısletmem yaklasık 7 ay surdu. gıden para cok fazla. ama TR de ılk defa hacım artısı yapılan ruhsatı 1.6 dan 2.0 a yukseltılıp beygırı 160 tan 220 yazılan vergısı 1.6lt olup sua 2.0lt odenen yasal swap benımkı.

bu arada bir not daha soylıyım TR de hıcbırsekılde 1.6lt yazan hacmı bellı bır mıktara kadar da olsa yukseltmek yasak. arac 1.6 ıse 1.6 nın uzerınde motor koyamazsın. bunun % sı de yok maalesef. aracın d16 ıse b16 koyabılırsın yasa boyle.

hersey sabrına kalmıs

HondatugraL
01-12-2011, 19:05
harbi da.ak lı işmiş beee wuhuuuu ...

16EC813
01-12-2011, 19:11
benim ögrendigim kadarıylada önce faturalı almış oldugun motoru ruhsata işletip trafigin verdigi bi belgeyle de kendi motorunu satıyosun faturalı olarak

erdem325
01-12-2011, 19:14
bu swap isi cok garip is..
her yerde farkli okuyorum bu isi..
biri diyo 5 yas siniri var, biri diyo hacim artiramazsin, biri diyo yok yok %30 artisa kadar yasal..
karman corman bilgiler var..
bende cok merak ediyorum bu isin prosedurunu..

milet patir patir koyuyor makineleri nasil yapiyolar anlamiyorum ya :)

onursumer
01-12-2011, 19:18
sanırım uğraşıp kovalanırsa
projesi vs ayarlanıp çizildikten sonra 1.4 ten 2.0 swap ta yapılabiliyor gibi gozukuyo okuduklarımdan anladığım kadarıyla :D

ceratoniaorg
01-12-2011, 19:53
ilk yazıya göre evet 1.4 e 2 bile yapılabilir gibi ama 2. ye göre de değil gibi:D görürlerse yazarlar zaten tam olarak

seWki26
01-12-2011, 20:07
valla su and bende swaplıyorum 1.6 yerine b18c koyuyoruz bakalım biz nasıl halletcez işimizi :D :D

Jerky
01-12-2011, 20:14
Eski konularda TSE'nin dökümanı eklenmişti. Orada herşey usulüne göre anlatışmış. Aratıcam bulursam buraya eklerim.

TSE linki patlamış.

Edit : http://www.techturkey.com/forum/genel/65129-swap-yapilmadaki-yasal-produru-bilen_.html

RSBurak
01-12-2011, 20:40
eski motorunu depoda tutup muayene giderken takmak daha kolay herhalde :D

joker
01-12-2011, 20:43

Yada d16 ya b16 blok alip onada stroker yapmak :)

ceratoniaorg
01-12-2011, 20:47

çok zahmetli bir iş değilmi bu her seferinde ona işçilik vereceğine bikerede yasal olarak hallet eski motoruda sat tamam işte:D

RSBurak
01-12-2011, 20:51
okudukça sıkıldım bende EJ20t düşünüyordum ama vazgeçtim galiba :D

erhanarici18
01-12-2011, 20:59
bence boşverin muayeneyi işletmeyi falan 1,4 ü 2,0 la swaplarsan ve ufak tefek oynarsan zaten seni kimse yakalayamaz

tunceR
01-12-2011, 21:03
si ya b16 kolay işleniyo en mantıklı swap :) toplamda 800 tl vermiştik. olumsuz bişey de olmadı hiç. 2 yılda vizeli oldu.

kRo_bOy
02-12-2011, 10:50
valla bende işlettim s13 e ca18 i söktüm sr20 yi taktık burdan ve netten okuduğumda korkmuştum ama işin içine girince hiç bir zorlukta karşılaşmadım bilmiyorum denizli küçük yer olduğu içinde ist da biraz daha mı zor acaba
ama sen bişey yapmıyosun evrakları veriyorsun makina mühendisi herşeyi hallediyor sonra sana mühendisler odasının onayladığı evrakları veriyor sen vizeye gidiyosun vize de kimse sana bu motor bu arabaya olmaz demiyor sadece motor nosuna dikkat edip yazıyor ek1 belgesine vizeden sonra trafikte de aynı orda da problem çıkmıyor direk ek1 de yazan motor noyu ruhsatına yazıp veriyorlar

0M42
02-12-2011, 11:01
İki hafta önce Rizede bu tür proje çizim işlerine bakan makina mühendisi bir arkadaşım ile konuştum bu konuyu.Ortalama maaliyeti 200 - 300 arası tutar dedi bana ayrıca önemli olan motor hacmi değil toplam motor gücü kw cinsinden.%30 olayı burada önemli oluyor.Kadett in motorunu işletme için bu gün yarın başlarım işlemlere neler olur biter detalı bir konu açar yazarım.

Ayrıca %30 presödürü uymadığı takdirde bunu projeyi çizen makina mühendisi kılıfına uydurabiliyormuş bilginize o yüzden tanıdığınız biri yoksa referanslı birine gitmek daha mantıklı olur.

ceratoniaorg
03-12-2011, 16:19
peki marka ve motor tipi önemlimi mesela a markasına b markasının motoru takılabilirmi. tip olarakta benzinliye dizel motor veya sıralı olana boxer,rotary vs takılabilirmi

onursumer
03-12-2011, 16:31
peki marka ve motor tipi önemlimi mesela a markasına b markasının motoru takılabilirmi. tip olarakta benzinliye dizel motor veya sıralı olana boxer,rotary vs takılabilirmi

sorulsa belki gerekli yerlere takılamaz derler ama bi yolu yordamı vardır proje vs olarak işletilebiliyor diye hatırlıyorum

Jerky
03-12-2011, 17:08
Marka model ayrımını bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla benzinliden dizeleye yada tam tersine geçiş münkün değil.

kadir jdm civic
03-12-2011, 17:16
yahı nedir bu nekadar uzun sey bu ruhsat olayı amerikada yok adamlar istedigi arabaya istedigi motoru koyup devam ediyorlar bizse onu takamazsın onu yapamazsın neden yapamayım diger ülkelerde yapılmış işte abi bi gelişemeyiz oldugumuz yerde sayarız.

0M42
03-12-2011, 17:27

Bunların hepsi projeyi yapacak olan makina mühendisinin elinde.Şu var tabi kurallar bellidir presödüre aykırı bir şey yapılacaksa kedi insiyatifine girecek yani kendisi işi kılıfına uyduracak elalemin adamıda bunu sana bana yapmaz hatrının geçtiği tanıdığın biri olursa evet mümkün.

ceratoniaorg
03-12-2011, 17:29
Bunların hepsi projeyi yapacak olan makina mühendisinin elinde.Şu var tabi kurallar bellidir presödüre aykırı bir şey yapılacaksa kedi insiyatifine girecek yani kendisi işi kılıfına uyduracak elalemin adamıda bunu sana bana yapmaz hatrının geçtiği tanıdığın biri olursa evet mümkün.

Herşey müh. in elindeyse ozaman hiç bir şekilde problem yok teşekkürler.

hasan çağri
03-12-2011, 17:31
Bu prosedurlerin sebebi 90larda yapilan motor numarasi degistirerek kacak arac getirme ve vergi kacirma cabalariyuzunden. Yoksa miniye k20 swap direk :-) tabi eski miniye