PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yay Ve Camber Ayari Sorunsali...

speed
04-12-2007, 09:54
selam arkadaşlar...uzun zamandır yapmayı düşündüğüm yay takma işini geçen hafta hallettik...3.5 cm lik eibach yaylarımızı nihayet taktık....önlerim 4 cm civarında arkalarımda 2.5 cm civarında düştü...görüntü süper.....ama ***** konforumuzdan biraz feragat ettik....
artık virajlarda daha iyi tutunuyor....direksiyon ve fren tepkilerine çok daha çabuk cevap veriyor.... ancak iki haftadır arabanın düz gidişi bariz hissizleşti....ayrıca direksiyonumda eskiye göre daha nazlanarak toparlıyor...daha hiç duymadığım aks başlarından gelen tıkırtıyı duymaya başladım...özellikle ani hızlanmalarda direksiyonum sağa sola çekme eğiliminde....yüksek süratlerde araç ciddi güvensiz gitmeye başladı....
şimdi sorum şu.....bütün bunların sebebi camber ayarımın bozulmuş olmasımıdır ? eğer buysa buna yapılabilecek bir şey yok çünki bizim arabaların camber ayarı yok...rot ve ön düzen ayarı yapılsa bu durum düzelirmi? önerilerinizi bekliyorum...teşekkürler...

Erol
04-12-2007, 10:01
z rotu olabilirmi özdin abi..bendede tıkırtı oluyordu z rotları ile şimdilik gitti gibi..

speed
04-12-2007, 10:10
tıkırtı aks başından geliyor...büyük ihtimalle değişen camber ayarı sebep oluyor....asıl sıkıntı arabanın eski halindeki yüksek hızda ve ani hızlanmalardaki dengesinin olumsuz yönde bozulması....

KSK-VTEC
04-12-2007, 10:31
Bence araçtaki dengesizlik aracın güçsüzlüğünden kaynaklanıyor daha güçlü makina olsaydı daha düz giderdi bence öyle yay filan uğraşma direk, anladın sen onu

speed
04-12-2007, 10:43
Bence araçtaki dengesizlik aracın güçsüzlüğünden kaynaklanıyor daha güçlü makina olsaydı daha düz giderdi bence öyle yay filan uğraşma direk, anladın sen onu

:)))))))))))))))

aliyo
04-12-2007, 22:40
özdin abi bence bi rot balansa gir.. ben her yay taktıımda amortisörü bile çıkarıp taksam rolta giriyorum.. bide camber ayarını düzeltme işini sanayi işide yaptırabilirsin yada camberkit alarakta halledebilirsin çünkü kesin olarak camber ayarı deişmiştir araba yere yakınlaştıı için.. titreme olayıda birazda yayın orjinalden daha sert olmasıyla alakalı olabiir.. titreme çokmu şiddetli buarada

gökan
04-12-2007, 22:47
belkıde hep yuksek kullandın sımdı düşünce psıkolojık olarakta olabılır genelde her yer yakın arabda bı tıkırtı sesı oluyor özdın abı.rotbalansa ırmenı tavsıye ederım rot başları akslarını kontrıl ettrıebılırsın araba düşünce bunlara baskı uyguladıgından belkı sorun cıkmıştır.

OmerRS
05-12-2007, 01:16
4 cm alçalınca camberin yanında diğer paramatreler de değişmiştir büyük ihtimal. rot ayarını yaptırınca düz gitmedeki belirsizlik azalacaktır diye düşünüyorum. ben olsam camber ayarını dokundurtmazdım.

speed
05-12-2007, 06:41
sağolun arkadaşlar dün bende boş durmadım biraz araştırdım....camber ayarının bozulmasınında sakıncaları var mutlaka....ama benim şijkayetlerimin çoğu rot ayarlarımın bozulmasından kaynaklanıyor büyük ihtimalle....aks başından gelen tıkırtı sesininde bozulan kamberle ilgili olduğunu okudum bir kaç forumda...hafta sonu ön düzen ayarına gireceğim...büyük ihtimalle asıl sorunum olan düz gidişte ve hızlanmadaki sorun ortadan kalkacak sanıyorum...şu sürünerek gezme işine alışabilirsem ilerde koni amortisör ve bir camber kit alıp sorunsuz devam edebilirim kanaatindeyim...

gökan
05-12-2007, 15:00
foto alabılrmıyız abı:)

coolvtec
05-12-2007, 18:13
Bence şu cantların içindeki zavazingoları da hallet. Araş sertleştiği için bu sorun daha da büyümüş ve belirginleşmiş olabülür.

speed
06-12-2007, 07:01
Bence şu cantların içindeki zavazingoları da hallet. Araş sertleştiği için bu sorun daha da büyümüş ve belirginleşmiş olabülür.

bilezikler halloldu üzerine takıldı bile :)))))))
dün akşam ölçtük tekrar....yaylar biraz oturunca özellikle ön taraf beklentilerimden çok fazla düşmüş 6cm civarında :)....benimde ; amortisörleriminde , çok hoşuna gitmeyen bir durum bu..... bu hafta sonu çok az yükselticez rot ayarları ve balans ayarlarıda yapıldımı galiba dadından yinmicek :)))))))))
gökancım fotoğraf işini en sona bırakıyoruz.....önce çalışıp işlerimizi bitirelim...sonra eğlenicez :)))))))

SOMEONESPECIAL
06-12-2007, 09:07
Senden aldığım yayları biliyorsun... Bunları taktım dibine kadar düşürdüm 17 jantlarla bi karşıya gideyim dedim. Araba da 5 kişi kıçı yerde yüksek süratte hani böyle asvalt sıcaklıktan erir dalga yapar ya TEMde bi kaptırdım arabayı... Arabanın kıçı başı nasıl oynuyor 4 tekerlekte birbirinden bağımsız acayip hareketler yapmaya başladı (((
Direksiyon hakimiyetini kaybedecektim neredeyse... Sonra nedenini bulduk... Amortisörler ve yaylar çok yumuşaktı. Hemen Maslak ta amortisörleri sertleştirdim hatta o kadar düşürmüşüm ki ön amortisörün biri patlamıştı... Sertleştirdikten sonra eve dönerken arabanın yol tutuşunun bariz iyileştiğini gördüm. Yalnız arka ve ön tekerlekler dışa doğru açtı... Arkalara ayarlı kamber olmadığı için müdahele edemedik ama rot balanscım önlerde kamber kollarını önceki hali ile milim milim ölçü sonra o oranda Presste bastırdı. Şimdi hem görsel olarak hemde tutunuş olarak mükemmel durumda... Sese gelince tüm ön takımı yenilettim jantlar balans rot aklına gelebilecek herşeyi amortisör lastiklerini bile.... Bi ses geliyo gcır gıcır uyut etti soğuk havada daha da artmaz mı bu ses eyvah eyvah... geçen hafta da bunu çözdük alçalan araba ee senelerin verdiği yorgunluk fişek lastiklerinin elastikiyetini kaybetmiş ve hatta arkalardakini kopartmış. Onları yeniledim ama değdi... Şu an lastikler çamurlukların içinde ama TIK yok... Akslardan geldiğini söylediğin ses fişeklerden gelebilir üst salıncak fişekleri !!!

Saygılar

SOMEONESPECIAL
06-12-2007, 09:10
Ama kesinlikle amortisörleri sertleştirmen şart...
Yoksa araba resmen asvaltta yüzmeye başlıyor!...

speed
06-12-2007, 11:04
Ama kesinlikle amortisörleri sertleştirmen şart...
Yoksa araba resmen asvaltta yüzmeye başlıyor!...

:))))))))))
sağolasın paylaşımların için....yazdıklarını dikkatlice okudum...teşekkürler :icon_tup:

ALPER-VNS
10-12-2007, 02:53
walla bende dün yay taktım tıkırtı geliyo arada bir.. ama fazla büyütmüyorum sonuçta ya konfor yada yay..

speed
10-12-2007, 06:59
evet arkadaşlar....bu hafta sonu biraz uğraşma fırsatımız oldu....arabanın özellikle önü 6cm kadar düşmüştü son ölçümlerde....amortisörler patlamasın diye ön tarafı yaklaşık 1.5 cm kaldırdık.....SONUÇ İNANILMAZ....biri bana 1.5 cm nin bir arabanın gidişinde duruşunda bu kadar önemli bir fark yaratacağını söyleseydi emin olun inanmazdım...eski komforum tamamen yerine geldi....eskiye göre çok hafif daha sert süspansiyonum...ama bu rahatsızlık vermekten öte arabanın tepkilerini hızlandırdı....hızlanırken ve düz gidişteki dengesizlik ve güvensizlik bozulan ön düzen ayarımla ilgiliymiş....güzel bir ayar yapıldı...denemek için müsait bir yerde limitlerimizi gözden geçirdik :)
yol tutuş , viraj kabiliyeti , yüksek süratlerde denge ve güven hissi....tek kelimeyle mükemmel.....integralar için yazabileceğim bir kaç sonuç var...öncelikle ek civicler için üretilmiş yaylar integralara uyuyor....sadece biraz kısalar....ama yaptırılacak bir kaç flanş sayesinde bu hiç bir sorun yaratmıyor...sertlikleride bence gayet uygun....ben eibach taktım konforumda bozulmadı gayet rahatım....ancak orjinal amortisörlerle 3.5 / 4 cm nin altına düşülmemeli....aksi halde bütün çukurlar ve tümsekler arabanın içinde dinamit patlamış hissi veriyor...konfor yok oluyor yol tutuş diye bir şey kalmıyor...yüksekliği abartmadığınız sürece kesinlikle sorun yok....integrası olan arkadaşlar sürünmek gibi bir beklentiniz yolsa leylek leylek dolaşmaktan kurtulabilirsiniz :)))))))