PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mx-5

yavuz_ozaydin
18-12-2011, 15:59
Herkese merhabalar arkadaşlar Celicayı sattıktan sonra Askere gittim şimdilerde yine kuyruğumu kaldırmış durumdayım İstanbul da bir Miata var araçla ilgili bilgisi olan paylaşırsa sevinirim....
Benim yaptığım araştırmalara göre 1993 den sonra 1,8 L olarak motoru geliştirdi yanılıyor da olabilirim mesaj yolu ile bunu araç sahibine sordum yurt dışından bu şekilde geldiğini ruhsatta 1,6 L yazıyormuş fakat 1,8 L olduğunu iddia ediyor sanırım motoru değiştirilmiştir...
Saygılar ve Teşekkürler

Link;
Mazda MX MX-5 1.8 1991 Model 15.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Kırmızı renk - 67257152 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-hastasina-miata-67257152/detay)

omer_yildir
18-12-2011, 21:24
Motorun üstüne bakın. Otomobile karşıdan baktığınızda sağ ön tarafda motor nosu yazar. Ya da ruhsattan okuyun. B6 ile başlıyorsa 1.6 dır. BP ile başlıyorsa 1.8 dir.

yavuz_ozaydin
18-12-2011, 21:43
Production 1989-1998
Body style 2-door roadster
Platform
Mazda NA Engine
1.6 L (98 cu in) B6ZE(RS) I4
1.8 L (110 cu in) BP I4
Transmission
5-speed manual
4-speed automatic

Bu konuda sıkıntı yok lakin şunu merak ediyorum mazda 1994 ten sonra 1,8 motoru çıkardı araç 1991 model bunu aracı görünce açığa cıkacak benim tahminim motor değiştirildiği yönünde ;)

!KO
18-12-2011, 21:56
araba fotolardaki gibi değil 2 3 kere denk geldim :) bunu bilerek gelinde sonra hayal kırıklıgı olmasın :)

yavuz_ozaydin
18-12-2011, 22:05
İstanbul'a ziyarete geleceğim araç için gelmeyeceğim sadece fotolar harici negibi sorun olduğunundan bahsedersiniz sevinirim.

Saygılar...

yavuz_ozaydin
19-12-2011, 14:05
MX-5 Sorgulama güncel...

mmged_jan
19-12-2011, 14:11
fiyatlar biraz fazlamı banamı öyle geldi

darkmoon
19-12-2011, 14:16
pahalı fiyatı bu araçların bir piyasası yok her kez kafasına göre fiyat çekiyor bu temmuzda mavi miata aldık arkadaşımıza 98 yeni kasalardan 24 bin tl ye.. arkadaşım izin verirse fotolarını çeker koyarım..

yavuz_ozaydin
19-12-2011, 14:20
Güle güle kullansın.
Evet az olunca Tr de belirli bir piyasası olmuyor fakat çoğu ilanı veriyor 20-30 asası satılan ise az uygun rakam uygun alıcılara göre belirleniyor çoğu ilan yıllarca askıda kalıyor satıl mıyor.

yavuz_ozaydin
19-12-2011, 14:27
Fazla ne demek uçmuşlar dostum...

Yiğit G.
19-12-2011, 17:41

sayısı az orj bi araç oldugu için değişiyor fiyatları.

darkmoon
19-12-2011, 18:33
mx 5 in çok renkli bir hikayesi vardır miata konusunda yazmışdım okumanızı tavsiye ederim..

gambit49
19-12-2011, 20:43
benim bir arkadasimda vardi 92 1.8ama sagdan direksiyondu

trgy
19-12-2011, 21:25
Gayrettepede sirketin orda bi tane siyah duruyor,oglen yemegine ciktigimda camina satarmisin diye yazar sorarim.

Buraya yazarim.

yavuz_ozaydin
21-12-2011, 21:58
Gayrettepede sirketin orda bi tane siyah duruyor,oglen yemegine ciktigimda camina satarmisin diye yazar sorarim.

Buraya yazarim.

Aman arkadaş sahibi görüp te yanlış anlaşılmaya meyil vermeyesin ;)
Saygılar..

yavuz_ozaydin
21-12-2011, 21:59
Aslında Mx-5'ler koleksiyon aracı olduğu için fiyatlar gayet normal :) Facete mx5 türkiye sayfası var oradanda sorabilirsin araç ile ilgili bilgileri.

Hemen bakıyorum dostum.
Saygılar...

yavuz_ozaydin
21-12-2011, 22:02
mx 5 in çok renkli bir hikayesi vardır miata konusunda yazmışdım okumanızı tavsiye ederim..

Yazınızı okumak istrerim fakat link vermeniz gerek ;)

Saygılar...

Yiğit G.
21-12-2011, 22:09
Yazınızı okumak istrerim fakat link vermeniz gerek ;)

Saygılar...

Zaten 61 tane msg ı var , kişinin profilinden bakarsanız görürsünüz.

sanırım kimse miatanın hikayesini bilmiyor.

mazda miata mazdanın amerika için yapdığı roadstar aracıdır dünyada roadstar kültürünü ve roadstar segmentini oluşturmuş bir araçdır.. bu gün slk z3 z4 gibi araçlar varsa bunun nedeni miatadır..

öyküsüde biraz komik birazda ders alıcıdır.. mazda gizli gizli miatayı tasarlıyor ve testlerini yapıyor amerikadaki fabrikasında gm in ceo su da mazda bir şeyler yapıyor öğrenin bunu diyor buraya kadar her şey normal fabrikalar birbirlerinden geri kalmamak için devamlı ajanlarını yollarlar bu arada mercedes bmw gibi firmalarında ajanları miatanın fotoğraflarını çekmek için fabrikanın etrafında dört dönüyor.. miatayı mazda içerde test ediyor onlarda biliyor dışarı çıkarsa fotoğraflarının çekiliceğini bu arada mazdada yeni aracımızla çığır açıcaz falan diye devamlı basına bildiri veriyor falan.. gm in ceo su en sonunda içerden bir adam bulup miatanın henüz test araçlarının fotoğraflarını çekdiriyor.. sonra bir bakıyorlar bu günkü miata yani mx5 resimleri.. gm in ceo su dalga geçiyor birazda aşalıyarak bu japonlar yapa yapa bunumu yapmışlar bu sincap gibi araba üstelik 1.6 motorla kime satmayı planlıycaklar acaba amerikalıların kültürüne ters amerikalılar büyük ve yüksek hacimli araç severler
bu araba tam tersi ufak ve motoru küçük hacimli diyor dalga geçiyorlar bir sürü lakap takıyorlar o yüzdende üstelemiyorlar..
ama bmw ve mercedes almanlar tecrübeli ne olur ne olmaz diye mercedes emir veriyor roadstar tarzında araba yapın diyor slk nın temelleri böylece atılıyor bmw de emir veriyor zaten aslen conceptte olan z serilerinin yeniden temeli atılıyor vel hasıl mazda aracın tanıtımını amerikada yapıyor ve araba amerikada yok satıyor peynir ekmek gibi satıyor özellikle gençler arasında ve ev kadınları arasında araba bir kült oluyor japon amerikan kültü denir zaten.. araba öyle bir satıyorki mazda amerikadaki fabrikanın dışında japonyadaki fabrikadada miata üretmeye başlıyor kendileri bile hesaplamadıkları bir satış rakamı yakalıyorlar amerikalılar çok seviyor miatayı gm in ceo su şok oluyor nasıl olur falan diyor şaşırıyor tabi mazdayı hor gördüğü için daha doğrusu miatayı adam yerine koymadığı için en ufak bir girişimde bulunmamışdı ön hazırlıkda yapmamışdı emir veriyor ama çok geç kalıyor..

miatanın hemen ardından pastada dilimi gören pek çok firma ya mevcut bazı modellerini roadstara döndürüyor yada mercedes bmw gibi sıfırdan roadstar segmentinde slk z3 z4 gibi araç üretiyorlar.. bu arada amerikada araba editörleri ve araba üstünde söz sahibi ehil kişiler miatayı bir konsepte sokamıyorlar.. sedan desen değil sw hb liftback coupe değil.. sonra amerikadaki en çok satan araba dergisi miatayı roadstar yani yolların yıldızı adıyla dergide kapak yapınca halk arasındada insanlar road star demeye başlıyor arabanın sınıfını araba konusunda otoriteler roadstar diye isimlendiriyor ve o tipdeki tüm araçları roadstar kapsamına alıyorlar..

Kısaca bu gün miata olmasa road star denilen bir segment olmazdı.. yada miatanın satışları düşük olsa bmw mercedes yada diğer markalar roadstar sınıfında araç üretmezlerdi.. miata araba tarihinde bir ilke imza atmışdır ve pek çok rekoru vardır amerikanın en çok satan roadstar aracıdır misal..

roadstar nedir roadstar bencil arabadır sahibine özeldir.. tek sahibini düşünür hammallığı sevmez sahibine aşık araçdır hayatına ancak bir sahibini birde sahibinin en çok sevdiği kişiyi kabul eder.. roadstar süren insanda zaten özgürdür özgürlüğüne düşkündür tek kendisi ve aracı vardır arkada bir kendisine yeticek bagajı vardır.. roadstar kültürü bambaşkadır..ve bu tür araçları süren insanlarda çok özel insanlardır.

yavuz_ozaydin
21-12-2011, 22:17
Teşekkürler dostum.
Bir kısmını biliyordum fakat bu yazı daha detaylı iyi oldu okuduğum ;)
Saygılar...

darkmoon
21-12-2011, 22:23
discovery channelde dünyayı değiştiren 10 araç diye bir belgesel vardı orda çok güzel bir şekilde araba otoriteleri editör ve yazarları dünyaya yön vermiş değiştirmiş 10 aracı anlatıyorlar hikayelerini özelliklerini falan o araçlar içinde miata da var.. izlemenizi tavsiye ederim.

yavuz_ozaydin
23-12-2011, 18:14
Araç satılmış arkadaşlar umarım değerini bilen birine satılmıştır.
Saygılar...