PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bi-xenon montaji, kafam karistida :)

erdem325
27-12-2011, 14:52
89 golf mk2 aracim su an toplaniyor..
kaportada henuz, 2 3 haftaya bitecek ins..
tam keyfe keder bi makine yapiyoruz kardesimle..
ben dis aksamda illa orjinalci olsamda kardesim biraz bu konuda sapik ruhlu..
illa xenon isterim diye tutturdu..
ikimizin arasindaki muhabbet ise o mal sahibi, yani araba onun, bende oun tamircisi, bakimcisi ot b.k pusuruk islerinin yapimcisiyim..
o ister, butce ayarlar, arastirmasi yapmasi hep bana kalir..
neyse hikaye kismi geceyim..

forumu inceledim epey,
birseyler de ogrendim acikcasi..
simdi ben ogrendiklerime gore bir yol haritasi cikardim kendime, sizden ricam bu haritadaki hatalar, yanlislar, siralama duzensizligi yada eksik var ise rica etsem uyarabilirmisiniz?

1. bi-xenon tercih etmeliyim ki onumu gorebileyim
2. 4300k yada 6000k dan sasmamaliyim ki yine onumu gorebileyim
3. oncelikle farlarin icini ve arkasindaki boslugu olcup, farlara sigabilecek buyuklukte ve kaliteli bir mercek tercih etmeliyim, aklimda mercedes mercegi var
4.fari sokmeliyim, oncelikle fari arac disinda bir yere sabitleyip calistirmali ve aydinlatma cizgilerini isaretlemeliyim, yani ornegin isyerinde tezgaha sabitleyip karsidaki duvari aydinlatip, o duvarda farin aydinlatma cizgisini isaretlemeliyim ki bi-xenonlari takinca far ayarinin irzina gecmeyeyim
5. farlari firina atip isitip cami tastan ayirmaliyim
6. far tasinin arkasini mercegin gececegi sekilde kesmeliyim
7.far tasini ayni tezgaha tekrar sabitleyip bi-xenonu yakarak aydinlatma cizgisine uygun yerlestirip sabitlemeliyim
8. sabitledigim mercegin far tasi ile olan temasini guclendirip iyice saglamlastirmali ve su vb icin sizdirmazlik saglamaliyim
9.soktugum far camini kaliteli bir siyah silikonla yerine sizdirmazlik saglayarak takmaliyim
10. farlari araca takip balast ve kablolama isini yapmaliyim..

islem bu kadar degil mi?

bana lazim olan malzemeler ise sanirim
1. bi cift bi-xenon mercegi
2. bi cift ampul
3. balast midir nedir o
4. kablolar vs..

bu islemler sonucunda karsimdan gelenlerin bana sovmeyecegi ve dogru duzgun onumu gorebilecegim bi fara sahip olur muyum??

uzun kisalar bi-xenon olsun istiyoruz,
sislere xenon yapmayacagiz, sislere beyaz led sis ampulleri var 25 smd led barindiriyor bunyesinde onlari kullanacagiz..
sis icin xenonla ugrasmak istemiyorum, hemde sis icin mercek falan zulum olur, ufaklar cunki..
boylelikle on aydinlatmamiz komple beyaz tonlarinda olucak..

ErenErdem
27-12-2011, 14:56
150 lira orta kalite xenon ampul balans olsun
mercek çifti 40 liraya da var 150 lirayada
kablolarda çok tutmaz derim.
en önemli kısım işçilik. far açma kapama ve mercek montajı dikkatli yapılmalı.

dark
27-12-2011, 14:56
Olayı bitirmişsin kolay gelsin diyelim. Mercek kapağı, bi xenon mercek tetikleme kabloları, dyson silikon (camcıların kullandığı) , ince zımpara ve içini boyamayı düşünüyorsanız parlak siyah boya listede eksik :) 4300 kullan kesinlikle yağmurda dağlar kadar fark var ;)

erdem325
27-12-2011, 15:01
Olayı bitirmişsin kolay gelsin diyelim. Mercek kapağı, bi xenon mercek tetikleme kabloları, dyson silikon (camcıların kullandığı) , ince zımpara ve içini boyamayı düşünüyorsanız parlak siyah boya listede eksik :) 4300 kullan kesinlikle yağmurda dağlar kadar fark var ;)

mercek kapagi ne isime yarayacak rica etsem soyleyebilirmisiniz?
bilmedigim icin soruyorum yanlis anlasilmasin..
bi-xenon mercek tetikleme kablolari nedir mesela onuda bilmiyorum :)
kablo olarak o balast yada beyin denen zimbirtiye benim orjinal far soketimden uzun ve kisa icin enerji verip cikisinida ampullere vermiyormuyum?
silikon, zimpara kolay vardir zaten :)
farlar smoked zaten yurtdisindan getirtmistim, boyamamak daha cekici olabilir :)
belki mercegin dis kismini siyaha boyayabilirim ama..

4300k icin evet muhtesem yorumlar var ama fiyati biraz tuzlu gibi :)
sanirim biraz gec yapip 4300k yapsam iyi olucak anlasilan :D

dark
27-12-2011, 15:09
Farlarınız bildiğim kadarı ile orjinalinde merceksiz ?
Eğer öyle ise far tası kesilip mercek sabitlenicek bu kötü görüntüyü kapatabilmek adına merceklerin orjinal araçlarda çıkan kapakları var onlardan mercek ile birlikte almanız mantıklı olur montaj kolaylığı açısından şık diye üstüne geçer yapıştı eridi derdi olmaz ;) Tetikleme kablosu derken bi xenon mercekler bildiğiniz gibi motor yardımı ile perde açıp hareket ediyor bu motorları çalıştırabilmek için olan kablolardan bahsettim. montaja gelince aynen bahsettiğiniz gibi

dark
27-12-2011, 15:13
Başka yardım edlicek bi konu olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. Zahmetli ama kullanmasıda bir o kadar zevkli :)

multispace
27-12-2011, 15:14
Far cami desenli ise olmaz.. Şeffaf cam yapmalısniz. Deseni bozar

erdem325
27-12-2011, 15:20
Farlarınız bildiğim kadarı ile orjinalinde merceksiz ?
Eğer öyle ise far tası kesilip mercek sabitlenicek bu kötü görüntüyü kapatabilmek adına merceklerin orjinal araçlarda çıkan kapakları var onlardan mercek ile birlikte almanız mantıklı olur montaj kolaylığı açısından şık diye üstüne geçer yapıştı eridi derdi olmaz ;) Tetikleme kablosu derken bi xenon mercekler bildiğiniz gibi motor yardımı ile perde açıp hareket ediyor bu motorları çalıştırabilmek için olan kablolardan bahsettim. montaja gelince aynen bahsettiğiniz gibi

himmmm simdi anladim mercek kapagini tamam..
mercek govdesinin etrafini kapatiyo dimi ok..
evet o olmali yoksa igrenc durur haklisiniz..
onuda ekliyorum listeye o zaman..

erdem325
27-12-2011, 15:21
Far cami desenli ise olmaz.. Şeffaf cam yapmalısniz. Deseni bozar

farlarim bunlarin aynisi, orjinali gibi desenli degil, sanirim sorun olmaz?
http://img254.imageshack.us/img254/8493/picture1ym.png (http://imageshack.us/photo/my-images/254/picture1ym.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

dark
27-12-2011, 15:28
Hiçbir sıkıntı olmaz ;) Merceğe gelince bildiğiniz birinden alın yada kendiniz sökün hurdalıktan ;)

erdem325
27-12-2011, 15:32
Hiçbir sıkıntı olmaz ;) Merceğe gelince bildiğiniz birinden alın yada kendiniz sökün hurdalıktan ;)

tesekkur ediyorum ilgi alaka icin gercekten..
bikac gun icinde baslamayacagim, sadece olay kafamda netlessin, ne alacagimi ne yapacagimi bileyim istedim..
bu kadar cabuk netlesecegini dusunmemistim ama :D

once arabayi bi bitirelim, sonra girisicem bu ise..
siz de ankara dasiniz sanirim, neresindesiniz?
acil destek falan lazim olursa kapinizi calabilirim belki diye soruyorum :D

ygtrn
27-12-2011, 15:33
o model bir aracın ruhuna tamamen aykırı, ferrari gibi bir araca lpg takmak ile aynı kefeye koyarım ben o araca zenon takma olayını.....

HondatugraL
27-12-2011, 15:35
konu sahibinin izniyle bi soruda ben sorayım. En iyi marka nedir bu zenonda ?

erdem325
27-12-2011, 15:37
o model bir aracın ruhuna tamamen aykırı, ferrari gibi bir araca lpg takmak ile aynı kefeye koyarım ben o araca zenon takma olayını.....

farkindayim, ben sahsen xenon u birakin beyaz ampul dahi takmam bu araca, nihayetinde oldskool ;)
ama kardesim dinlemiyorki..
yani benimde yapabilecegim birsey yok gibi..
hevesini kirmak istemiyorum acikcasi..

ygtrn
27-12-2011, 15:37
aslında sarı renk orjinal almpul tonunda renk veren bi zenon olsa dakka durmam takarım aracıma...

ygtrn
27-12-2011, 15:38
farkindayim, ben sahsen xenon u birakin beyaz ampul dahi takmam bu araca, nihayetinde oldskool ;)
ama kardesim dinlemiyorki..
yani benimde yapabilecegim birsey yok gibi..
hevesini kirmak istemiyorum acikcasi..

sende haklısın tabi :) zamanla oda anlar nasıl bi hata yaptığını meak etme :)

erdem325
27-12-2011, 15:41
sende haklısın tabi :) zamanla oda anlar nasıl bi hata yaptığını meak etme :)

geri donusu olan birsey nasilsa :)
2 far alir takarim basit yani :D
hatta orj farlari duruyor direkt takarim..

ygtrn
27-12-2011, 15:43
yanlız hakkaten kousu açılmışken sorayım bari, bu zenonlaın sarı renklisi varmıdır? yada renkli şapka vs ile rengini sarıya çevirmek mümkünmüdür? :D

dark
27-12-2011, 15:54
konu sahibinin izniyle bi soruda ben sorayım. En iyi marka nedir bu zenonda ?

balans ta hella ampulde osram philips daha ötesi yok :)

_Burak_
29-12-2011, 11:25
aslında sarı renk orjinal almpul tonunda renk veren bi zenon olsa dakka durmam takarım aracıma...

3000K xenon var yiğit ondan tak :)