PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Muayenesi Hakkında

RSBurak
29-12-2011, 20:16
Aracı 27 Aralık tarihinde trafikten çektim 28 Aralıktada üstüme aldım.Aracın son muayene geçerlilik tarihi 2010 ekimdi.şimdi aracı trafikten çektiğim için muayene gecikme bedeli ödeyecekmiyim eğer ödeyeceksem ekim 2010 tarihinden itibaren işleyen cezayımı ödeyeceğim yoksa son kanun değişikliğinden beri işlenen cezayımı ödeyeceğim ?

bg_cano
29-12-2011, 20:20
ekim 2010 ondan olan cezayı ödersin fakat bu tarihi ispatlaman lazım istasyona çekme belgesinin üstünde yazıyormuydu?yazıyorsa eğer onun fotokopisini , noterin satısın arkasına cekmesi lazımdı..

alfonso4474
29-12-2011, 22:30
daha dün sordum 6.5 tlmiş her ay için bnm tam 30 aydır yatıyo araçım 195tl faiz haşırtt:)

RSBurak
30-12-2011, 08:28
ekim 2010 ondan olan cezayı ödersin fakat bu tarihi ispatlaman lazım istasyona çekme belgesinin üstünde yazıyormuydu?yazıyorsa eğer onun fotokopisini , noterin satısın arkasına cekmesi lazımdı..

evet yeni ruhsat çıkardım çekme belgeli diye üstünde mühür vardı onun fotokopiside yok yalnız şöyle bir şey var araç hiç tüvtürkde muayene olmadı en son muayeneyide izmitteki devlet muayene istasyonunda oldu tüv nerden bilecek bunu ?

bg_cano
30-12-2011, 09:00
evet yeni ruhsat çıkardım çekme belgeli diye üstünde mühür vardı onun fotokopiside yok yalnız şöyle bir şey var araç hiç tüvtürkde muayene olmadı en son muayeneyide izmitteki devlet muayene istasyonunda oldu tüv nerden bilecek bunu ?

Çekme belgesinin üstünde s.m.t (son muayane tarihi) diye bi tarih yazması gerekiyor .Eğer yazmıyorsa vergi dairesinden en son yatan muayene harcını gösterir belge var kodu vardı yanlış hatırlamıyosam 9065 miydi neydi, o evrağı alıp gitmen gerek istasyona tarihi görmeleri için elini çabuk tut bu arada yeni yılda faizli ödersin yoksa geçikmeyi muayeneyi fln..:icon_tup:

RSBurak
30-12-2011, 09:25
Çekme belgesinin üstünde s.m.t (son muayane tarihi) diye bi tarih yazması gerekiyor .Eğer yazmıyorsa vergi dairesinden en son yatan muayene harcını gösterir belge var kodu vardı yanlış hatırlamıyosam 9065 miydi neydi, o evrağı alıp gitmen gerek istasyona tarihi görmeleri için elini çabuk tut bu arada yeni yılda faizli ödersin yoksa geçikmeyi muayeneyi fln..:icon_tup:

teşekkürler o belgelerin hiç biri yok çünkü muayeneyi takipçi yapmıştı adamıda arayıp bulmak zor şu an.. sanırım en mantıklısı noteri arayıp eski ruhsatın fotokopisini istemek olacak onun üstünde yazıyordu çünkü.

sülüman
30-12-2011, 09:35
ruhsatın muayne yazan tarafını kaybettim diyin ek-1 yazdır öyle git geçmişdeki cezlarını almıyorlar 20 ay muaynesi yoktu bir kuruş faiz vermedim :)

bg_cano
30-12-2011, 12:29
teşekkürler o belgelerin hiç biri yok çünkü muayeneyi takipçi yapmıştı adamıda arayıp bulmak zor şu an.. sanırım en mantıklısı noteri arayıp eski ruhsatın fotokopisini istemek olacak onun üstünde yazıyordu çünkü.

O olur fakat istasyona evrağın fotokopisiyle gitmeyin aslı gibidir diye kaşe vurması lazım noterin yani evrak ıslak kaşeli imzalı olması lazım, gidip almanız gerekir faks fotokopi kabul etmezler yorulmayın boşuna git gel.

Melih-Ö
30-12-2011, 12:32
Çarşamba günü annenin arabayı götürdüm muayeneye. Camlar filmli full orjinal Citroen C3 :) Ağustos yada ekim 2010dan beri muayenesi yoktu 245 tl yatırdım harca :D 110 tl faiz ödedik 5 hafif kusurla geçtik :D

RSBurak
30-12-2011, 16:54
ruhsatın muayne yazan tarafını kaybettim diyin ek-1 yazdır öyle git geçmişdeki cezlarını almıyorlar 20 ay muaynesi yoktu bir kuruş faiz vermedim :)

çok teşekkür ettim noteri aradım birde fırça yedim yılın son günü sizin belgenizimi arayacağız dedi.bide muayeneye gitmeden ufak tüyolar alabilirsem en çok neye takıyorlar ne yapmam gerekiyor gibi :)

O olur fakat istasyona evrağın fotokopisiyle gitmeyin aslı gibidir diye kaşe vurması lazım noterin yani evrak ıslak kaşeli imzalı olması lazım, gidip almanız gerekir faks fotokopi kabul etmezler yorulmayın boşuna git gel.

oraya gitmem şu an için çok zor farklı illerdeyim mecbur faks yaptırcaktım yada pttye versin diyecektim ama ek1 doldurunca kabul ediyorlarsa gerek yok

zıpzıp
30-12-2011, 17:10
aracında neler var amerikan sinyal havalı korna arac basık mı egsoz varmı vsvsvsvs spor direksiyon vs

RSBurak
30-12-2011, 17:16
yok lpg,cam filmi sisfarı bide spoiler var.yalnız farların tırnakları kırılmış titriyordu bende sıkı sıkı bantladım şu an titremiyor birde lastiklerin dişleri güzel ama tarihleri eski,

zıpzıp
30-12-2011, 17:46
Hicbsey olmaz :) gecer

RSBurak
30-12-2011, 18:57
İnşallah geçer :) şöyle bir bilgi buldum "aracın son muayene tarihi hakkındaki bilgiyi trafik tescil büro amirliğinden alabilirsiniz" pazartesi gitsem trafiğe plakayı versem muayene kaydı çıkarmı eğer bir şekilde ispatlayamazsam 600 küsür lira cezalı muayene harcı ödemek zorunda kalacağım :(

Frid
30-12-2011, 20:13
tüvde hiç muayene olmamışsa ispatlanan bir tarihte yok ise 2005 yılıydı sanırım emin degilim baz alınıp geçikme bedeli ödeniyor

bu arada trafıkte olmayan bir araç için neden ceza ödensin o kısmı çözemedim insanlar neden trafıkten çekiyor geçikme ödeyecek ise yıllarca

hertürlü doğru bilgi http://www.tuvturk.com.tr/ adresinde mevcut incelemeye vakit yok ise sabah 8 akşam 20 arası 0 850 222 8888 çağrı merkezi

RSBurak
30-12-2011, 20:19
abi trafikten 27 aralık 2011 de çektik satışını yapabilmek için şimdide tekrar sokmak istiyoruz ama noterin işgüzarlığı yüzünden 600 lira cezamı vereceğim pazartesi göndersinler eski ruhsatı onda yazıyordu ekim 2010 diye.benim merak ettiğim herhangi bir tescil büro amirliğinde gözükürmü bu daha önce izmitte devletin muayene istasyonunda yapılmıştı muayenesi.şu an herşeyi tam bi frenlerine baktırmam lazım onun dışında sızdırmazlık ek1 lpg projesi filan herşeyi tam

Frid
30-12-2011, 20:23
tüve tespit işlemine geldiginde aracı zaten sisteme kayıt ettiklerinde o zaman senin degigin son muayne tarihi girilmiştir tüvde gerekli araç ve sahiplik bilgileri mevcut demektir .

RSBurak
30-12-2011, 20:25
tüve tespit işlemine geldiginde aracı zaten sisteme kayıt ettiklerinde o zaman senin degigin son muayne tarihi girilmiştir tüvde gerekli araç ve sahiplik bilgileri mevcut demektir .

ama tüvde hiç muayene olmadı en son 2009da izmitte olmuştu oda devletin fenni muayene istasyonuydu takipçiye vermiştik o yapmıştı

Frid
30-12-2011, 20:49
ama tüvde hiç muayene olmadı en son 2009da izmitte olmuştu oda devletin fenni muayene istasyonuydu takipçiye vermiştik o yapmıştı

trafıkten çekmek için 2011 yılında tüve gelmedin mi tespitte bir muayene çeşidi sonuç itibari ile bütün bilgiler aynı şekilde sisteme işleniyor

RSBurak
30-12-2011, 20:59
yok aracın işleri çok karışık sahibi rahmetliydi ruhsat önce varislere çıkacaktı sonra onlar bana satacaktı ama muayene olmadan ruhsat varislere çıkmadı böyle oluncada trafikten çekip satışını öyle aldım lpg sistemini değiştirip ıvırını zıvırını alıp muayeneye sokup tekrar trafiğe çıkarmak istiyorum ama 2005ten bu yana ceza yazarlarsa bu iş biraz zor olacak :(

Frid
30-12-2011, 21:12
dedigim numaradan ara öğren detayları kesin net bilgi olur elinde bu arada ücretsiz hat

RSBurak
30-12-2011, 21:15
dedigim numaradan ara öğren detayları kesin net bilgi olur elinde bu arada ücretsiz hat

tamam abi sağolun.en son muayene tarihini ispatlarsam sorun kalmıyor bu sitedede öyle yazıyor olmazsa birde telefon ederim.

bluestain
30-12-2011, 21:42
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünün 5 Nisan 2009 ve 12/2009 sayılı genelgesine uygun olarak çekme belgeli araçlardan gecikme cezaları tahsil edilmektedir. İlgili Genelgeyi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü internet sitesinin ( T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (http://www.kugm.gov.tr) ) Mevzuat başlığı altında bulabilirsiniz.

Aracın son muayene geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerle ispat etmeniz gerekmektedir; ispat edilememesi durumunda 01.01.2005 tarihi dikkate alınarak gecikme ücreti tahsil edilecektir.

Trafik Tescil Şubesinden, muayene geçerlilik tarihini belirten resmi bir yazı
Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz, muayene geçerlilik tarihinin görülebildiği onaylı ruhsat fotokopisi
Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz ve en son muayene tarihini belirten Ek-1 belgesinin onaylı kopyası
Vergi Dairesi'nden temin edilen son muayene harç makbuzu (aslı tarafınızda mevcut ise tekrar işlem yapmanız gerekmemektedir)
Eğer son muayeninizi TÜVTURK istasyonlarında yaptırdıysanız, kayıtlarımızda bu tarihi görebileceğimizden yukarıdaki belgeleri getirmenize gerek bulunmamaktadır.

Çekme belgeli araçların yeni plaka ile trafiğe çıkmaları durumunda, son muayene geçerlilik tarihi ispatı eski plaka üzerinden yapılmalıdır.

RSBurak
30-12-2011, 22:20
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünün 5 Nisan 2009 ve 12/2009 sayılı genelgesine uygun olarak çekme belgeli araçlardan gecikme cezaları tahsil edilmektedir. İlgili Genelgeyi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü internet sitesinin ( T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (http://www.kugm.gov.tr) ) Mevzuat başlığı altında bulabilirsiniz.

Aracın son muayene geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerle ispat etmeniz gerekmektedir; ispat edilememesi durumunda 01.01.2005 tarihi dikkate alınarak gecikme ücreti tahsil edilecektir.

Trafik Tescil Şubesinden, muayene geçerlilik tarihini belirten resmi bir yazı
Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz, muayene geçerlilik tarihinin görülebildiği onaylı ruhsat fotokopisi
Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz ve en son muayene tarihini belirten Ek-1 belgesinin onaylı kopyası
Vergi Dairesi'nden temin edilen son muayene harç makbuzu (aslı tarafınızda mevcut ise tekrar işlem yapmanız gerekmemektedir)
Eğer son muayeninizi TÜVTURK istasyonlarında yaptırdıysanız, kayıtlarımızda bu tarihi görebileceğimizden yukarıdaki belgeleri getirmenize gerek bulunmamaktadır.

Çekme belgeli araçların yeni plaka ile trafiğe çıkmaları durumunda, son muayene geçerlilik tarihi ispatı eski plaka üzerinden yapılmalıdır.

herhangi bir tescil büro amirliğinden muayeneyi sorgulatabilirmiyim ?

bluestain
30-12-2011, 23:46
bu konuda bilgim yok fakat sorgulatabilirsin diye düşünüyorum en azından tanıdık bir polis vasıtası ile :)

RSBurak
31-12-2011, 00:02
bu konuda bilgim yok fakat sorgulatabilirsin diye düşünüyorum en azından tanıdık bir polis vasıtası ile :)

deneyeceğim şansımı tanıdık trafik polisi var sağolun :)

RSBurak
02-01-2012, 09:49
bu sabah tescil büro amirliğinden aracın muayenesinin 25-10-2010'da bittiğini gösteren bir kağıt aldım ve muayeneye gittim tüvtürk görevlisine gösterdim.görevli bunun noterden mühürlü ruhsat fotokopisini istedi.noteri aradım biz muayene tarafının fotokopisini zaten çektik satıcıda olabilr.satıcıyı aradım şu an hastaymış daha sonra bakacakmış.şimdi içişleri bakanlığının verdiği belgeyi ulaştırma bakanlığı kabul etmiyor.tüvtürk'ün bana ceza kesme hakkı nasıl olur özel sektör kendisinin takip etmesi gerekiyor.ben bu 750 lira yerine lastik vs alsam arabanın eksiklerin tamamlasam daha hoş olmazmı bu devletin işlerini anlayabilen varsa saygı duyuyorum böyle sisteminde ta anasını avradını.. plakasız dolaşıyorum eds'li ışıklarda durmadım bu saatten sonra her gün ordan geçip o ışıklardan kırmızıda geçicem.

Yiğit Ş.
12-06-2012, 21:34
yeni konu açmamak için burdan yazıyorum.

sabit koltuk sorun oluyor mu ? bel ve kızak ayarı yok.

Frid
12-06-2012, 21:48
koltuk ayarlama olanakları yeterli değil hafif kusur, ama spor bir koltuk sa zaten başlı başına bir sorun o bahsettiğim kusur orj araç koltukları için

Yiğit Ş.
12-06-2012, 22:13
sadece şöför için geçerli dmi ?

Frid
12-06-2012, 22:29
bütün koltuklar standart e onaylı kullanılabilir durumda olmalı ve orj araç koltuklarından olmalı, şansa bala geçer misin geçersin