PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir arabada kaçtane dinamo vardır ?

AL Tdi
30-12-2011, 07:58
Merhaba arkadaşlar günlerdir kafama takılan bir soru var, birkaç motor ustasınada sordum hepsi ayrı cevaplar verdi. Bir arabada kaçtane dinamo vardır? Konu ile bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum

searock///
30-12-2011, 08:00
o bırkac motor ustası ne tur cevaplar verdı :) sadece sarj dınamosu varrdır :)

erdem325
30-12-2011, 08:08
dinamo derken?
sarj icin alternator var, bi de mars icin mars motoru var..
sizin neye dinamo dediginiz onemli bence :)

edit:
ciddi guclere sahip ses tesisati bulunan araclara yurtdisinda 2 tane alternator koyanlari da gormuslugum var :)

erhann
30-12-2011, 08:25
motor anlamında soruyorsanız marş, şarz, klıma,fan,klıma ic ünıte,sılecek, su fiskıye mortoru vs

AL Tdi
30-12-2011, 08:28
Sorduğum ustaların kimi birtane marş dinamosu vardır dedi, kimide 2 tane şarj ve marş dinamosu vardır dedi

Maxi
30-12-2011, 08:29
şaka bir yana her konuyu geyiğe sarmaya lüzüm yok

arabada 1 tane dinamo vardır, o da şarj dinamosu bitti..

elektrik üreten dalga metreye dinamo denir.

edit:
marş, elektrik motordur.
cümle içinde kullanalım: "Ben marş motoru gördüm"

kanashibari
30-12-2011, 08:30
Yukarıda bir arkadaş yazmış bazı ekstra durumlarda değişik apartlarla ikinci takılabiliyor ama öyle 3-5-10 değil.

HondatugraL
30-12-2011, 08:34
şaka bir yana her konuyu geyiğe sarmaya lüzüm yok

+5500 (10karkter):icon_tup:

1lker
30-12-2011, 08:34
Yukarýda bir arkadaþ yazmýþ bazý ekstra durumlarda deðiþik apartlarla ikinci takýlabiliyor ama öyle 3-5-10 deðil.

2. Turkiyede uplanan arabalardan birine hic takildimi merak ettim.benimde bildigim alternator - konjektor gibi oynamalarla ayni sarj dinemosu uzerinde denge saglandigi varsa cidden merak ettim + larini ve - lerini

devilboy
30-12-2011, 09:20
beyler olayı şöyle özetleyim size elektrik ustasına sorduk marş dinamosu ve şarj dinamosu vardır dedi marş motoru 2 parçadan oluşuyormuş marş motoruna takılan 2. parça taşşak diye adlandırılıyormuş( onların dilinde) o parçada dinamo görevi gördüğü için marş dinamosu deniyormuş buda demek oluyor 2 adet dinamo var

erdem325
30-12-2011, 09:29
beyler olayı şöyle özetleyim size elektrik ustasına sorduk marş dinamosu ve şarj dinamosu vardır dedi marş motoru 2 parçadan oluşuyormuş marş motoruna takılan 2. parça taşşak diye adlandırılıyormuş( onların dilinde) o parçada dinamo görevi gördüğü için marş dinamosu deniyormuş buda demek oluyor 2 adet dinamo var

Onlarin tassak dedigi sey role dir..
Eger mars motorunun cektigi yuksek amperi karsilayacak kadar kalin olan yaklasik parmak kalinliginda olan kabloyu kontaga cekip ordan mars motoruna iletecek zeka yoksunu bir araba ureticisi yoksa role zaten kullanilmalidir :)
Ah bu sanayinin ezberci ustalari ahhhh...
Sallama uzmani bircogu..
Demek mars tassagi dinamo gorevi goruyormus ha :D
Tassak gecmisler resmen :D

HaTToRi
30-12-2011, 09:36
Onlarin tassak dedigi sey role dir..
Eger mars motorunun cektigi yuksek amperi karsilayacak kadar kalin olan yaklasik parmak kalinliginda olan kabloyu kontaga cekip ordan mars motoruna iletecek zeka yoksunu bir araba ureticisi yoksa role zaten kullanilmalidir :)
Ah bu sanayinin ezberci ustalari ahhhh...
Sallama uzmani bircogu..
Demek mars tassagi dinamo gorevi goruyormus ha :D
Tassak gecmisler resmen :D

+1 katılıyorum arkadaşa...

Erdem K.
30-12-2011, 09:46
şarj dinamosu/alternatörü var sadece ... diğer bahsedilen klima silecek marş vs. bunlar dinamo değil motor...

0M42
30-12-2011, 10:06
Tas... dedikleri röle değil aslında bir çeşit selenoid dir.Voltaj geldiğinde içerisindeki mili geriye doğru çeker voltaj kesilince arkasındaki yay mili tekrar ileriye iter.Bunun görevi marş anında marş motorunun dişlisini ileriye doğru çıkarmak,kaydırmaktır.Rölelik bir durum yok yani.

Maxi
30-12-2011, 12:02
evet sanayide marş selenoidine taşşak derler
ve selenoide taşşak diyen adama inanılmaz :D

akıllı olun, arabada 1 tane şarj dinamosu vardır.
marş motoru
silecek motoru
su fıskıye motoru
diye gider....