PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kıbrıstan araba almak?

eser
06-01-2012, 21:21
kıbrısta Türk tarafından bır vatandasımızın kullandıgı bır aracın ılanı var ***** sıtede, bu aracı dırek alıp buraya sokabılıyormuyuz yada bunun bır proseduru varmı?

levent
06-01-2012, 21:28
yurtdışından araba getirmekle aynı prosedür, oranın vatandaşı olan bi arkadaşın alıp getirebilir ama 6 aydan fazla tr de kalamaz tek seferde diye biliyorum değişmediyse yasalar

LAST_ZZ
06-01-2012, 21:32
6 ayda bır gırıs cıkıs yapman gerekıyor bıldıgım kadarıyla...bu sureyı 1 yıla cıkarıcaklardı ama ne oldu tam bılmıyorum...gumrugunu oderım dersende astarı yuzunu gecer...

Emre İlbi
06-01-2012, 21:33
araç nedir ?
geçenlerde bi arkadaşta GTR R33tü sanırım, Onun için konu açmıştı,
sohbette ararsanız bulursunuz, bayağı bilgi paylaşıldı O konuda :)

Emre İlbi
06-01-2012, 21:34
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/106284-skyline-gt-r-r33-d.html

konuyu buldum :)

eser
06-01-2012, 21:35
arac cabrıo bır bmw

blow07
06-01-2012, 21:36
Bildiğim kadarıyla bir aracı satın alıp TR plaka yapabilmek için 3 yaş ve altı (2012-2011-2010) model yada 25 yaş ve üstü (1987 model ve altı) olması gerekiyor. Diğer şartlarda aracı üstüne alabilmek için muhaceret yapılması gerekiyor ve 6 ayda bir KKTC'ye giriş çıkış yapılması gerekiyor . Ben böyle biliyorum.

vodkan
07-01-2012, 11:48
kıbrıstan araba alamazsınız hiçbir şartta. arkadaşın link verdigi konuya yazmıştım

eskiden zz olayı vardıda orda okuyan kişiler tr. şartlarında cok komik rakamlara araba soktular.
(ben sl500. türkiyenin yarı fiyatına alıp getirmiştim)

rebelh
07-01-2012, 12:06
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/106284-skyline-gt-r-r33-d.html

konuyu buldum :)

o benim hayallerim yıkıldı :)

kıbrıs vatandaşı bi arkadaşınızın adına alıp 6 ay trde kullanabiliosunuz kıbrıs plakasıyla ama orada vergi sistemi falan biraz değişik açıkçası biraz maliyetli olabiliyor ve yorulduğunuza değicek bir araba olması lazım:icon_tup:

darkmoon
07-01-2012, 12:22
arkadaşım kıbrıs vatandaşı burda bahçeşehir ünv de okudu kendi kıbrısdaki aracını getirmişdi bir ara touareg..

şimdi eksileri sayıyım

1) 6 ayda bir yurtdışı gir çık yapıcaksın
2) Kıbrısdaki araçların çoğu sağdan direksyon türkiyede çok yorucu oluyor..
3)Yasal Mevzuat Prosedür gereği aracı araç sahibinden yada birincil yakın akrabalarından başkası kullanamaz
4)Plakadan Ötürü resmen istanbul trafiğinde her açıdan ikinci sınıf insan muamelesi görüyorsun
5) Orda Araçların çok ucuz olduğunu burdakiler bildiğinden aslında bir havanda olmuyor adam diyorki senin bu araca kıbrısda verdiğin parayla burda ancak megan alırsın sıkıysa burda bu aracı türk plakasıyla al.. onlarda haklı..

kısaca bu işin bir artısı varmı bilmiyorum benim arkadaşda 3 ay sonra memlekete geri götürdü arabasını burdaykende araba almadı hiç..

alpeRS
07-01-2012, 19:05
kıbrısta okuyup sadece yazları getirmek için olabilir ama normal şartlarda arkadaşlarında dediği gibi 6 ayda 1 giriş çıkış yapman lazım,uzun sureli kullanmalarda sağ direksiyon cok sıkıntı olur,tr ye giriş yapıldığında tr sigortası yapılması lazım oda normal tr plakalı araçlara göre pahalı diye duydum..