PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DVD Burner Laser Pointer

Burak Mehmet
20-01-2012, 12:04
Arkadaşlar yanlış hatırlamıyorsam sitede yapan vardı.Hatta Yiğit G. yaptı diye hatırlıyorum.
Yapan veya nasıl yapıldığını bilen varsa ufaktan anlatabilirmi?

HondatugraL
20-01-2012, 18:41
bununla ilgili anlatımlar mevcut youtubede gorerek öğrenmen çok daha sağlıklı benımde aklıma gelmedı değilde hazırları var guclu lazerler onlar daha şekil :D

Yiğit G.
21-01-2012, 09:58
bununla ilgili anlatımlar mevcut youtubede gorerek öğrenmen çok daha sağlıklı benımde aklıma gelmedı değilde hazırları var guclu lazerler onlar daha şekil :D

önce sen suna bak bende konuya cevap yazim :D

https://fbcdn-video-a.akamaihd.net/cfs-ak-ash4/353040/685/10150370739616376_21990.mp4?oh=ef720da6dd5a9879295 6432af3df988f&oe=4F1AA700&__gda__=1327146752_246f96b3aaed3e19bcd7276ea883397 b

Yiğit G.
21-01-2012, 10:27
Arkadaşlar yanlış hatırlamıyorsam sitede yapan vardı.Hatta Yiğit G. yaptı diye hatırlıyorum.
Yapan veya nasıl yapıldığını bilen varsa ufaktan anlatabilirmi?

Şimdi ben 2-3 sene önce yaptım ama artık güçsüz kalıyor dvd nin diode'u.Şimdi bluray writer diode du kullanılıyor.(Ama çok pahalı :D) Önce sunu sölim simdi 200mw ve üstü gibi yakıcı bir lazeri 100-den alabiliyorsun.Eskiden öyle değildi güçlü lazerler çok pahalıydı.Ben 2 senedir falan ilgilenmiyorum geçen baktım adamlar evinde ! kumaş kesen lazer yapıyorlar. Suya tutuyor su kaynamaya baslıyor adam kesersin :D ama tasınabilir değil tabi kolum kadar lazer... Bu olaya giriceksen kendin dvd den yapmakla baslayabilirsin zira daha zevkli satın almaktan. dvd yazıcıların lazeri diyotları kısmen güçlüdür.200-250mw arasıdır.Yakmaya yeter (işi yakmak zaten.) Ama sen araştır önce çünkü 100 de veren var 400mw de verebilen var.Genelde dediğim gibi 200-250 arası.Yapması çok basit sadece dikkat etmek lazım.Dvd de 2 tane diot var.Biri IR diode biri ise bizim kullandıgımız yakıcı diode.Sen dvd için olanını çıkarıcaksın.Bazı dvd yazıcılarda 1 tane cıkıyor nette öle gördüm ama bende dediğim gibi 2 tane cıktı.Bitanesine pil bagladınmı yanmıyor zaten (işte yanıyorda ir oldugundan gözükmüyor) diğerine güç bagladınmı hemen yandıgını görüceksin.Onu al.3 çıkış var arkasında 1 tanesi boş olan.Diğerleri artı eksi.Deneyerek bulursun.2 tane kalem pil yetiyor.Ben 4 kalem pil ile denedim yine yandı bişey olmadı ama garanti edemem uzun ömürlü kullanmadım cunku.O diotu cıkardıktan sonra oturtucak bişey bulman lazım.Bahaouse a falan gidip ordan dandik fenerlerden alıp ona uygulayabilirsin.Didotuda yanında gotur girişine bakıp en uygun olanını seçersin.2 kalem pillik yada aynı gücü veren bi fener bulman lazım.Ondan sonrası senin işçiliğine kalıyor.Bende bu el motoru var dramel mi diyorlar kesici zımbaparalıyı delici falan bi çanta set , o acaip işime yarıyor koçtaşdan 40 tl ye almıştım.Öyle birşeyin varsa inanılmaz işine yarar.Ha bu arada ben direk pile bagladım ama araya direnç falan koyuyorlar şemayı vereyim sana böyle yapmak daha saglıklı herlade veya güçlendiriyormu bilemiyorum elektronik okuyan bir arkadaş varsa şemayı açıklayabilir

http://4.bp.blogspot.com/-ECvczauPXdE/TxXfIk1JVGI/AAAAAAAAAOo/rd5jBbCqQlY/s1600/Driver.jpg