PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Garanti bankası elma hesabı?

Slmcnsl
20-01-2012, 14:01
dün atıl durumda olan para kartımı aktif ettirdim.. gerek fatura ödemeleri olsun , gerek maaş transferi olsun , gerek döviz ve altin alim satimi olsun(ki en çok ilgilendigim kısım altin alip satmak) bundan sonra bu hesabi kullanacağım..
asıl sormak istedigim şu , dün itibari ile hesabima 1300 tl para attim , bnm hesabima bi talebim olmadigi halde elma hesabi tanimlanmiş..
sabah internet bankaciligina girdim , o1300tl'nin içinden kafasina estigi kadarini (yaklaşik 964 tl flndi sanirim) fon almiş kafasina göre..
şimdi garanti bankası ile ilk defa çalişan biri olarak bu elma hesabinin bana artisi , eksisi , şahsima bir madiği olabilir mi? kullanim açisindan vadesiz hesaptan bir farki varmı? mesela bnden habersiz fon alir , kullanilabilir bakiye yetmez , alişveriş sirasinda ortada kalirim falan gibi bir durum?
özelllikle elma hesabini kullanan arkadaşlar yardim edip tavsiyede bulunurlarsa sevinirim..
saygılar
salim cinisli

Serencebey
20-01-2012, 14:11
hıc bısey olmaz :)

sen 1300 cekıcem de hemen verır sadece senın kullanmadıgın zamanda paranı otomatık ısletıyor :)

Jem89
20-01-2012, 14:12
Aynı şey bende de var.. Bugün bi yerden havale geldi.. Paranın %80'ını elma bakiyesi olarak alıyor.. Ama gidip birazdan tamamını çekeceğim hemen veriyor :)

Bi sıkıntı yok yani..Paran hesaptayken işliyorlar paranı sadece.. Sen ihtiyacın olduğu an istediğin kadarını yada tamamını çekebiliyorsun.

flexamin
20-01-2012, 14:17
para işliyor diyorsunuzda anlamadığım vadelide ki gibi mi faiz falan oluyor mu?

Osman Bahadır
20-01-2012, 14:18
Kullanılabilir bakiyeni esas al:icon_tup:

O bir kısmını, ki bu olabilecek maksimum adet b tipi likit fondur, alır ve işletir. İhtiyaç halinde anında bozar. Adı üstünde "likit" fon alıyor zaten. Vadeli birşey yok.

DoguErdogan
20-01-2012, 14:22
Herhangi bir problem olmaz Hesabında olan paradan az gözüktüğü için ilk bakışta ürkütür bu para nereye gitti diye çünkü alabildiği kadar fon alıyor o parayla gerektiğinde de fonu bozup paranı geri alabiliyorsun

Slmcnsl
20-01-2012, 14:29
peki fon alimindan sonra kalan bakiye diyelim 100 tl , 150 tl lik telefon faturasi ödemesi yapilacak hesaptan , geri kalan 50 liralik kısmını fon bozup ödemeyi gerçekleştiriyor degil mi?

Slmcnsl
20-01-2012, 14:31
ancak kafayi bozup hesap hareketleri hergun takip edilip bir koseye not tutuldugunda para kazandirip kazandirmadigi anlasilabilecek hesap. soyle izah edeyim: hesabinizdaki durgun paranin buyuk bir kismi otomatik olarak fon aliminda kullaniliyor. kalan para bakiye olarak gozukurken, fonla beraber toplami kullanilabilir bakiye olarak gozukuyor. hesap hareketlerine bakiyorsunuz, sadece ne kadar fon alip sattigi gozukuyor. fon islemlerinden sonra her seferinde ne kadarinin fonda kaldigini goremiyorsunuz; dedigim gibi sadece gozlemlediginiz andaki parayi gorebiliyorsunuz. bunun yaninda, kullanilabilir bakiye limiti dahilinde olmak uzere bakiyenizden fazla para cektiginizde yada cekildiginde bakiyeyi pozitif hale getirmek icin fon satiyor, her fon satisinin ardindan da satilan fon tutarina orantili bir stopaj kesiyor. bir de her yariyil sonunda hatri sayilir bir hesap isletim ucreti kesiliyor.

ekşisözlükten alıntıdır..

Slmcnsl
20-01-2012, 14:36
para işliyor diyorsunuzda anlamadığım vadelide ki gibi mi faiz falan oluyor mu?
vadeli de sanirim çektigin kadarini geri yatiriyorsun.
bunda böyle bişi yok. anladigim kadari ile para boş boş hesapta dururken garanti bankası diyor ki , bu para böle atıl bi şekilde durmasin , ben senin parani alayim , senin adina b tipi likit fon alayim , ama sen paraya ihtiyaç duyarsan ayni dakikada bozayim gibi bi mantigi var..

edit: peki elma hesabimiz olmasi ve olmamasi durumunda aylık ve yıllık kart kullanim bedelinde ne gibi deişiklikler oluyor?
sanrim elma hasbi varken 6 aylik 32 lira gibi bir bedel kesiyormus..
elma hesabi olmasa da kullanım bedeli yokmu ztn bu kartin? vadesiz olsa da?

can2k
20-01-2012, 14:37
altın işi için garantiyi boşverin urfa bey yardımcı olur kendisi besiktasta kuyumcu acıktan her turlu oynar :D

Slmcnsl
20-01-2012, 14:41
altın işi için garantiyi boşverin urfa bey yardımcı olur kendisi besiktasta kuyumcu acıktan her turlu oynar :D
tavsiye için teşekkürler=) aklimda bulunsun=)

emresener
20-01-2012, 14:44
peki fon alimindan sonra kalan bakiye diyelim 100 tl , 150 tl lik telefon faturasi ödemesi yapilacak hesaptan , geri kalan 50 liralik kısmını fon bozup ödemeyi gerçekleştiriyor degil mi?

Gerektiği kadar bozdurur ve ödemeyi gerçekleştirir elma fon.

bende hiç alışamadım. her harekette 0.02 tl gibi bi kesintisi var ama getiriyi hiç göremedim ne oranda kazandırıyor falan bi bilgi yok.

Jerky
20-01-2012, 14:46
Elma hesabın varsa her ay adresine hesap ektresi gönderiyorlar ve 3,75 ücret alıyorlar.

müşteri hizmetleri elma hesabını kapatmadan ekstreyi iptal etmediklerini söyledi bana.

onursumer
20-01-2012, 14:49
o her bankada var sanırım kendi kendine alıp duruyor

ama çekmek istediğin anda kullanılabilir bakiyen geçerli zaten bir sorun çıkardığı olmadı yıllardır bana

can2k
20-01-2012, 14:55
tavsiye için teşekkürler=) aklimda bulunsun=)

rica ederim :)

powERS
20-01-2012, 15:18
bende dun aktif ettim kartımı. ama hic sormadım bile unuttum genelde bole bişeyde sorarım.

maaş kartında aylık kart gideri varmı arkadaslar ?

birde bu elma fonunda sizin adınızamı işliyo banka parayı ? yanı kafasına gore alıyo satıyo ama kâr kime kalıyo ?

Cimmeria
20-01-2012, 15:22
o elma hesabı denilen b.k otomatik açılıyor ama anca şubeye giderseniz kapatıyorlar. tiksiniyorum garantiden...

Slmcnsl
20-01-2012, 15:27
o elma hesabı denilen b.k otomatik açılıyor ama anca şubeye giderseniz kapatıyorlar. tiksiniyorum garantiden...

bu aralar çok sık duyuyorum garantiden tiksiniyorum lafını...

Slmcnsl
20-01-2012, 15:29
bende dun aktif ettim kartımı. ama hic sormadım bile unuttum genelde bole bişeyde sorarım.

maaş kartında aylık kart gideri varmı arkadaslar ?

birde bu elma fonunda sizin adınızamı işliyo banka parayı ? yanı kafasına gore alıyo satıyo ama kâr kime kalıyo ?

aliyo satiyo , karı sana fakat garanti de yaptigi işlem için2-3 kruş fln düşüyo.

cagri-35
20-01-2012, 19:14
Benimde var, uzun bir süre iplemedim sizler gibi düşünerek sonra sadece bankamataik kredi kartı değil birşey değil 78 tl hesap işletim kestiklerinde hesap özeti almak istediğimi söyledim bankadan. Normalde internette onlar gözükmüyordu herşey çıktı neler neler var. Bir ay sigorta yapmışlar 2 gün sonra iptal etmişler bisürü farklı farklı şey hedef tutturma davası herhalde. Ve bu fon alıyor sonra bozuyor ya , para mesela 1000 lira var 850 sini fon yaptı gidip pat diye bankamatikten 1000 çekiyordum ben. Hep oralardan kesintiler olmuş 0.12 yok 0.045 vs. ufak ufak giydiriyorlar gene ama tabi bir yandan kazandırıyorda. Yani bu işin mantıgı şayet vadesizde para öyle duruyorsa işlediğinden güzel ama ben mesela yaptıgım iş gereği her gün farklı hesaplardan havale ve eft alıyordum süreklide buldugum bankamatıkten para cekıyordum. O yüzden hesaba girdi çıktıdanmıdır nedir hep kesintiler olmuş. Öyle büyük kesintiler değil ama sonuçta alıyorlar herkesten böyle alsalar kar kardır. Sonra 2011 de bilmem kaç milyar dolar kar yaptık...................................... Çok doluyum garantiye.

ChtArdARSL
20-01-2012, 19:51
Garatıyı oldum olası sevmıyorum hıc bır kartınıda kullandam ztn faiz karsıyım ama.. En ıyısı İng bak turuncu hesap babam onu kullanıyor..

Frid
20-01-2012, 19:53
elma hesap bakiyesini internet şubesinden arttırdım 10 bin yaptım o kadara param olmadıgına göre elma hesabına geçemiyor hesabımdaki paralar ve şerefsizler kuruş kuruş alındı satıldı ıvır zıvır kesiyorlardı o elme hesabı aktifken yada diğer yol bankaya dilekçe verip tamemen iptal edebiliyorsunuz ama en garantisi dedigim gibi limit koymak yoksa bazen yüklü miktar para olunca sormadan aktif ediyorlar

Sercan AKCAN
20-01-2012, 19:55
elma hesabında evet sana kar getiriyor ama 1 kurus 2 kurus hesapta baya yüklü bi mebla olmadığı sürece.bence gereksiz bende en müsait bi anda garantiye gidip kapatmayı bekliyorum.bu ing bank nedir turuncu hesap falan hoşgeldin faizi %11 diyor.ben paramı yatırdım bana %11 faiz verdiler.ben paramı istediğim zaman cekebilcekmiyim?herhangi bir para kesme durumu oluyormu.bu konu altında bilenler onada cevap verirlerse süper olur :)

Cliosportve
20-01-2012, 19:57
Garanti bankasının 6 ayda bir 35 TL kesmesi Elma fonunu kullandığım için mi
Kullandığım derken bir şeye yaramıyor ya neyse
Bana getirisi yok çünkü elmanın
Eski usul karadüzen para alıp çekmek istiyorum salçasız şekilde hemde 35 Tl kesilmeden

Bu ELMA fonunu kesin iptal etmek istersek nasıl bir yol izliyoruz ?
Ayrıca 6 ayda bir 35 TL kesilmesini nasıl engelleyebilirim ?

Saygılar

cagri-35
20-01-2012, 22:45
Engelliyemessin, malesef hesap işletim diyip kaktırıyorlar. Bankada yanımda kadının biri aynı sekılde telde kavga etti ona bonus yüklediler ama mesela benım bonus kartıma garantı aynısını yapmıstı ancak vadesız hesaba hıc acımıyorlar. Masrafları oluyormus. Arkadas hem paramı yatırıcam herseyden zaten kesıceksın para gonder cek bıde böle ıvır zıvırdan kıtlıceksın sonra masraf....... Tamam herseyın bır bedelı varda vadesızde duran para. Adı uzerınde vadesiz, ben sana onu vadeyle vereyım kullan karsılıgında bana faız ver dıye yatırmamısım. Gelıyor para yerı gelıyor duruyor orda en az 2 ay ellemıyorum o arada zaten o parayla at kosturuyorsun bıde 6 ay sonra masraf dıyorsun. Ayıptır.

XSi
20-01-2012, 23:15
elma hesabını takip edemiyorum diyenler internet şubesinde,stopaj izleme menüsünü bulsunlar.

Ne kadar fon kaç liradan almış, ne kadar kaç liradan satmışsın, ne kadar kar etmişsin (fon yatırımından), devlet ne kadar vergi almış (stopaj) hepsini görebilir.

Garanti bankası elma hesabından para almıyor, en azından benden almıyor.

Bana durduk yerde para kazandırdığından hiçbir sıkıntım yok.

Ama garantiye bende kılım..

cagri-35
20-01-2012, 23:54
Bende öyle sanıyordum taki bankadan detaylı geçmişe dönük hesap özetini alana kadar. Orada gözükmeyen bir sürü şey çıktı bu ne diyorum yanlışlıktır diyorlar. Bu ne peki diyorum sormak gerek diyorlar. Tabi işlemler 1 yıl öncesi falan. Ama elmadan paso para tırtıklamıslar. Öyle büyük meblağ değil ondan belkide orada gözükmüyor yok 12 kuruş yok 3 kuruş yok 18 kuruş ama biriktirince para ediyor gene. Heleki sürekli bozuyorsan.

yiğit205
21-01-2012, 08:25
garantı kadar serefsız bı banka gormedım.zamanında kredı cekmıstım ve elıme toplu bır para gecmıştı.gıttım subeye benım borcum ne kadar kapatacam hepsını dedım.su kadar dedıler ve kurusuna kadar yatırdım.6 ay sonra bı mesaj borcunuz var yatırın dıe.gıttım subeye:yıgıt bey talımat vermemıssınız o yuzden boyle falan bı suru laf salatası..250 tl daha odedım.lanet olsun onun gıbı bankaya.serefsızın onde gıdenlerı......

cem36
31-01-2012, 14:06
Elma hesabı vadesizdeki paramla oynayıp günlük 15-20 TL para kazandırıyor hesabımda. 1 hafta hesabıma bakmamıştım dedım nerden geldı bu para sonra gunluk takıp edınce anladım güzel bişeymiş :)

///KDrÖZER
31-01-2012, 16:54
Elma hesabı vadesizdeki paramla oynayıp günlük 15-20 TL para kazandırıyor hesabımda. 1 hafta hesabıma bakmamıştım dedım nerden geldı bu para sonra gunluk takıp edınce anladım güzel bişeymiş :)

ne kadar yatırmıştınız sorması ayıp

Serkan06
31-01-2012, 19:24
para çekmelerinizde yada hesaptan para kullandığınızda, fon bozumu esnasında alış ve satış arasında kar etmişseniz, brüt getiri üzerinden stopaj kesintisi yapılır, ki buda devlete gider bankaya değil. vergi oranıda brüt kar üzerinden %10 dur.