PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon far artik muayeneden gecmiyor!!!

Sayfa : [1] 2

yaniss
21-01-2012, 11:02
Arkadaslar dun aracimi muayeneye goturdum cumartesi gunu gelen yeni yonetmelige gore xenon far olan aracta otomatik yukseklik ayari olmak zorundaymis muayeneye gidecek arkadaslara duyurulur.

rebelh
21-01-2012, 11:03
yok artik o ne ya

Tunacan
21-01-2012, 11:03
Halojen fara xenon takanlara karşı iyi oldu bu.
Geç bile kaldılar...

eser
21-01-2012, 11:06
dün amerikan parklı kısa sis xenonlu ve basık arabayı tek seferde geçirdim muayaneden

yaniss
21-01-2012, 11:07
Arkadasimizin ford fiestasi vardi mercekli far ar ama yukseklik ayari yok oda gecemiyor cnku otomatik yukseklik ayari yok mercek olmasida birsey degstrmiyor ki nitekim benim aracimdada mercekli far var ama gecmedi sari ampul taktim

M U R A T
21-01-2012, 11:08
bencede iyi oldu

SekoLive
21-01-2012, 11:09
son zamanlarda duydugum en işe yarayan değişiklik olmuş

Spawn
21-01-2012, 11:10
gayet iyi oldu . normal fara xenon takıp insanları kör edenlerin önüne geçilir böylece..

lucky Jackal
21-01-2012, 11:12
isabet olmuş iyi yapmışlar

SekoLive
gayet iyi oldu . normal fara xenon takıp insanları kör edenlerin önüne geçilir böylece..

yok ya önüne geçmezler en fazla 30-40 lira sök tak parası vericekler bizdeki düşüncesiz millet muayeneden geçr takar .

bi ihtimal arabayı alms xenonla işi olmayan adamlar söker atarlar.

Low-Rider
neyin önüne geçicekler allah aşkına

adam muayeneye giderken normal ampülü takar

ço zor birşey sanki

sword
21-01-2012, 11:13
Zaten gecmesi sıkintiliydi ama sok tak yapmak cokta maliyetli degil

zıpzıp
21-01-2012, 11:14
mercek fardada sıkıntı oluyormu anlamadım :/ neyse daha 2 senemiz var :D

bugra_0101
21-01-2012, 11:14
güzel bir şey yapmış tüvtürk :D

tdipower
21-01-2012, 11:15
çok iyi olmuş

34btr1907
21-01-2012, 11:17
herkez merceksız fara takan kalsın dıyor ama merceklıde kalıcak otomatık ayarı yoksa

honour35
21-01-2012, 11:19
muayeneye giderken söker, sonra yine takan takar allah aşkına çokmu zor??

poseidon
21-01-2012, 11:20
Bizim öküzlerin omuzlarının üstünde taşıdığı fazlalığın
içinde bulunan fındık büyüklüğündeki
bizim beyin dediğimiz şeyin içindeki zihniyeti değiştirmesi lazım.

Farlar uzayı gösteriyor. ayarsız olunca Xenon olsa ne olur
sarı ampul olsa ne olur. İçindeki aynı beyinsiz öküz.

bg_cano
21-01-2012, 11:23
herkez merceksız fara takan kalsın dıyor ama merceklıde kalıcak otomatık ayarı yoksa

Mercekliler de genelde arabanın beynnden otomatik yüke bağlı ayar oluyor ya onlarda pek sıkıntı söz konusu olmaz gibi.

Spawn
21-01-2012, 11:23
hayatımda hiç daha önce xenonlu araç sahibi olmadığım için , ampullerin değişince orjinale döndüğünü bilmiyordum .

o zaman yapacak bişey yok

Evrenoz
21-01-2012, 11:25
Anlamadığım birşey var..

Honda Civic Vtec 2 aracım için sonradan aldığım mercekli farlara xenon ampül takarsam yükseklik motoru olmadığından dolayı muayeneden geçemiyorum. Peki orjinal fara xenon ampül takarsam ne olacak? Orjinal farda yükseklik ayarı var, xenon takmam bu mekanizmayı iptel etmezki? Yükseklik ayarının motoru, girişi farklı bir yerde, ampülün girişi ayrı yerde

Low-Rider
21-01-2012, 11:28
hayatımda hiç daha önce xenonlu araç sahibi olmadığım için , ampullerin değişince orjinale döndüğünü bilmiyordum .

o zaman yapacak bişey yok

ne olacak olm atom parçalamıyosun sonuçta :D

bg_cano
21-01-2012, 11:28
Anlamadığım birşey var..

Honda Civic Vtec 2 aracım için sonradan aldığım mercekli farlara xenon ampül takarsam yükseklik motoru olmadığından dolayı muayeneden geçemiyorum. Peki orjinal fara xenon ampül takarsam ne olacak? Orjinal farda yükseklik ayarı var, xenon takmam bu mekanizmayı iptel etmezki? Yükseklik ayarının motoru, girişi farklı bir yerde, ampülün girişi ayrı yerde

Mercekli farlardada motor varsa bi sıkıntı söz konusu değil zaten sıkıntı mercek le normal far değil ayar motoru varmı yokmuda

Evrenoz
21-01-2012, 11:30
Mercekli farlardada motor varsa bi sıkıntı söz konusu değil zaten sıkıntı mercek le normal far değil ayar motoru varmı yokmuda

Bende onu diyorum. Mercekli farımda ayar motoru yok. Çıkardım attım mercekli farı.

Orjinal farımda ayar motoru var, koydum üzerine xenonu.

E şimdi düz camlı, merceksiz ve motorlu fara xenon koyduğum için daha beter tehlike oluşturmuş olmuyor muyum?

34btr1907
21-01-2012, 11:30
Mercekliler de genelde arabanın beynnden otomatik yüke bağlı ayar oluyor ya onlarda pek sıkıntı söz konusu olmaz gibi.

konuyu açan arkadaş (mercekli) kaldım demiş :confused:

yaniss
21-01-2012, 11:31
Mudurle yarim saat konustuk en sonunda yonetmligi getirdi yazdigina xenon far olan aracta yukseklik ayari olmak zorunda diye yani benim bmw aracmda sari far ama arac calistgnda asagi yukari yapiyor xenon taksam sikinti olmuyor ama mercek olsa bile yukseklik ayari yoksa gecmiyor

asmisinsan
21-01-2012, 11:44
Anlamadığım birşey var..

abi tam olarak öyle degil orjinal xenon olan araçlarda ön salıncakta sesnsr var salıncagın esnemesine yani yük durumuna gre farın aşagı yukarı pozisyonunu ayarlıyor arkadaş ondan bahsediyor

dirk
21-01-2012, 11:47
Mercekli + Far Yükseklik Ayarlı + Su Temizleme Sisteminiz olursa Geçersiniz.. bu kural hep böyleydi ama fazla kasmıyorlardı.. bence olması gereken bişey..

SONE-R
21-01-2012, 11:49
megane'ların Premium paketli olanlarında bixenon far var.. yükseklik ayarı yok, otomatik.. bu da kalır mı muayenede?

bg_cano
21-01-2012, 11:50
konuyu açan arkadaş (mercekli) kaldım demiş :confused:

orjinal fabrika çıkışı merceklilerin hepsin de mevcut ayar motoru olamayanlarda ise arkadasın dediği sensörlerden var sonradan takılma merceklerde bulunmamıstır buyuk ihtimal yada muayeneyi yapan arkadasın bilgisizliğinden kaynaklıdır..

senna
21-01-2012, 11:50
megane'ların Premium paketli olanlarında bixenon far var.. yükseklik ayarı yok, otomatik.. bu da kalır mı muayenede?

salıncağın vs üzerinde bi yerde vardır ayarı

dirk
21-01-2012, 11:51

araçta bu sistem orjinalde warsa hiç sıkıntı cıkmaz.. sonradan yapacanlar içinde 3 kural şeklinde yaparsanız sorun olmaz.

Günkut
21-01-2012, 11:57
neyin önüne geçicekler allah aşkına

adam muayeneye giderken normal ampülü takar

ço zor birşey sanki

aynen öyle abi koca egsoz sistemlerini söküp takıyoruz bir farmı zor gelicek ..

can2k
21-01-2012, 11:58
abi bazıları cok abartıyo zaten bu durumu bi onlem alınması gerekiyodu

ef186
21-01-2012, 11:59
Yanlis anlasilmaya aciklik getireyim o halde ...

Orjinal xenon farlarda otomatik yukseklik ayari mevcuttur .

aracin yukselip alcalmasina gore kendini otomatik olarak yukari asagi oynatir .
Gelismisleri saga sola da oynatir hatta :D

icerden ayarli xenon var ise gene bu otomatik sistemde vardir ama surucu belirgin bir referans araligini manuel degistirebilir fakat gene otomatik olarak fari ayarlar motorlar ;)

yani iceriden ayar tusum var xenon taktim olmaayii
ayar tusum yok ama otomatik olarak ayarlayacak mekanizma var ( farin icindeki motor ve suspansyonun biryerindeki ayar sensoru gibi ... ) ozaman olayii

isin esprisi otomatik ayarlamakta ayar tusu yada far motorunda degil yani ;)

turkcesi orjinal xenon degilse gecemez demis abiler ;) iyide demisler sorento sahibi katili olmamak elde degil mesela ...

Quantum
muayene değil, yolda görür görmez cezayı yazması lazım.
gözlerimize kimsenin tecavüz etme hakkı yok!

poseidon
Ya adam gibi ayarladıktan sonra merceksiz xenon da göz almıyor.
Yeter ki ayarı düzgün olsun.

bLackModeL
21-01-2012, 12:02
son gecen ben oldum zenonla ısık sıddetı lux olrak gecıyo ama bızde ayar var belkıde ondna bısey demedıler gercı burdakı gorevlıler 15 janta 16 yazacak kadar zekii

mert_leon
21-01-2012, 12:02
farlarımın ayarıda var herşeyi kimsenin gözünü almıyor ama şöyle arabasında xenon olan herkese atarlı giderli konusanlar varya uzunlarada xenon takıp gozlerine gözlerine yakmak ıstiyorum.

levent
21-01-2012, 12:03
eskiden de geçmiyordu zaten, 2008 kasımda ilk muayeneye girdiğimizde geçmiyordu yani.

gerçi şuan xenonum yok artık patlayınca sökmüştüm.

ayrıca sök tak 10dk lık işlem, çok zor bişey değil hala kullananlarda söker takar yani muayene için. aksesuarcılar bile 20 tl alıyorlar söktaka. para değil..

ef186
21-01-2012, 12:06
farlarımın ayarıda var herşeyi kimsenin gözünü almıyor ama şöyle arabasında xenon olan herkese atarlı giderli konusanlar varya uzunlarada xenon takıp gozlerine gözlerine yakmak ıstiyorum.

Senin gibi suruculerin altindan xenonla beraber o otomobili alip bisiklet vermeliler bu nedenle ...

OmerRS
21-01-2012, 12:08

Hayır, ayar yeterli değil çünkü otomatik yükseklik ayarı olduğu zaman aracın durumuna göre sürekli düzeltiyor. Yokuş çıkarken-inerken, dalgalı yollarda ilerlerken ışık hüzmesi bir dağı taşı bir de yeri gösteriyor amaç bunu engellemek. O yüzden otomatik ayar gerekli.

mert_leon
21-01-2012, 12:09
Senin gibi suruculerin altindan xenonla beraber o otomobili alip bisiklet vermeliler bu nedenle ...

nedenki abuk subuk küfürler ederse ben nabıyım yani kimilerinde bu olay piskolojık olmus ayarlıda olsa oylede olsa bı selektor yapmalar bı hareketler bence o adam benım dedıgımı hakkedıyor. lafım o tur modellere normal yolunda gıden bı adama neden ole bısı yapıyım ?

ef186
21-01-2012, 12:10

1 ayar yeterli degil aractaki yuke rampaya yoldaki inis cikisa gore otomatik ayarlanmadigi surece o mercegin acisindaki mm lik degisiklik 20-30 metrede 1-2 metre yukari asagi isik vermesi demek oluyor ole dusun birde anliyacaksin o 1 kez yapilan ayar degil duruma gore otomatik duzeltmelerin yapilmasi gerektigini ...

ef186
21-01-2012, 12:12
nedenki abuk subuk küfürler ederse ben nabıyım yani kimilerinde bu olay piskolojık olmus ayarlıda olsa oylede olsa bı selektor yapmalar bı hareketler bence o adam benım dedıgımı hakkedıyor. lafım o tur modellere normal yolunda gıden bı adama neden ole bısı yapıyım ?

otomobilinde fabrika cikisi xenon yoksa istedigin ayari yaptir istersen ustayi farin icine sok orda takilsin farketmez .

otomatik olarak ayarlayacak mekanizma olmadikca ( sadece fabrika cikisi xenonlarda mevcuttur ) sen karsindaki adamin gozlerini aliyorsun yolda giderken .
Insanlara laf soleyecegine yolda yedigin laflari hesap et ;)

Quantum
21-01-2012, 12:15

kimsenin gözünü almadığını ne biliyorsun?
ben bu konularda hep atarlı giderli konuşuyorum gel gözüme gözüme yak hadi?

cagri-35
21-01-2012, 12:15
Trafik polisleri birde şu olayla ilgilense. Özellikle apaçi tunikçilerin şu saçma sapan dağ ıtaşı aydınalatan zenonları led şeritleri disko lambaları arka sis çakarları vs. ve bilimum ışıkları ile ilgilenip gördükleri yerde bağlasalar keske.

Spawn
21-01-2012, 12:16

benim gözüme de yakarmısın o uzun uzun xenonlarını , bakalım ne oluyor.

34btr1907
21-01-2012, 12:16
bende ticari boxer var okul tasıtı sislerde xenon farlarda, ilk takıldıgında barız yukarı vuruyordu kapatıyordum farları, ayarlattım beceremedı yine yukarı vuruyordu, sonra kendım ayarladım vidalarından ,ondan sonra ne sellektor yapana denk geldim ne içerden aynasını düzeltene...ayarsızken barız bende rahatsız oluyordum rahatsız edıyorum dıye kapatıp gezıyordum, ama ayara bakar illa mercek vs diye tutturuyorsunuz ama ayarı olan araba rahatsız etmıyor bende sokaktayım hergun bı suru merceksız xenon goruyorum gözümü alan ayarısız olanlar dısında yok.abartmayın fazla bence

cagri-35
21-01-2012, 12:18

Bende almıyorum sanıyordum taktım önceki aracıma ve açıkçası pişman oldum birdahada takmam şu anda aynı araçtan var 2.ci defa aldım ve takmadım. Xenon aydınlatmasını arıyorum ama takmıyorum neden çünkü cidden göz alıyor. Ayarlı olsa ne yazar yollardaki kasisten bile bir seksen öndekinin retinasını yakıyorsun. Birde sonradan takılan xenonlar neden bilmiyorum bir ds2 ye göre çok daha fazla göz alıyor zaten o 30 000 k ları anlatmaya gerek yok daha cok aydınlatsın dıye ayarı en tepeye dayayan öküzoğluöküzler var. Anlatamazsında gerizekalıya o renkte bir ampülün yolu aydınlatacagını adam moru geçtim mor ve ötesi pembeye dönen bir renkle yolunu aydınlattıgını düşünerek kendini tatmin ediyor.

Ayrıca o ettıgın laf cok gereksiz olmuş, uzun uzun yakmak vs. Gelde yak bende bekliyorum güzel kardeşim :)

senna
21-01-2012, 12:26
gözünde özellikle ışığa karşı hassasiyeti olan varsa onlara sorun, gözlerim ışığa hassas özellikle o 5456465 kelvin dolaşanlara saygılarımı sunuyorum arabanda yoksa bu özellik takma yani ne oluyor xenon olduğunda anlamadım ben matah bişey değil iyi far ampulu al onu tak milleti kör etmek hoşlarınamı gidiyor acaba

sis farında her yerde xenon takıp dolaşanlarla bi gün kavga edecem artık

poseidon
21-01-2012, 12:27
1 ayar yeterli degil aractaki yuke rampaya yoldaki inis cikisa gore otomatik ayarlanmadigi surece o mercegin acisindaki mm lik degisiklik 20-30 metrede 1-2 metre yukari asagi isik vermesi demek oluyor ole dusun birde anliyacaksin o 1 kez yapilan ayar degil duruma gore otomatik duzeltmelerin yapilmasi gerektigini ...

Kesinlikle haklısın o zaman normal fara da aynı sistem uygulansın.
Çünkü normal farda da arkaya yük binince öndeki insanın gözüne vuruyor.

Bu arada xenon kullanmıyorum. yanlış anlaşılmasın.

cliver
21-01-2012, 12:27
tamda niyetlenmiştim zenonlarımı takmaya arakdaş :(

mert_leon
21-01-2012, 12:28
vay be bi laf ettik herkes gel yak filan noluyo gösteriyim modunda :D arabnın far ayarı 5 teyken bu meret nasıl goz alsın 2 metre ılerıyı anca gosterıyo yapmayın etmeyın benı anlmamakta hala ısrar edıosunuz. ben gıdıyorum yolumda 100 tanede 1 tanede cıkıyo boyle modeller Allah ne verdıyse yapmadıgını bırakmıyor :D benım bı cumleme yak bak ne oluyor fılan dıyenler bole abuk subuk adamlara neler yapardı cok merk edıyorum.

yaşar
21-01-2012, 12:30
O zaman sis farlı arabaların sis farlarıda kaldırılsın...

onur_S
21-01-2012, 12:31
iyi olmus kurunun yanında yaş ta yanmak zorunda adamlar far sis ne varsa xenonlayıp gidiyorlar.biz de taktık ta hepsini bi arada yakarak gitmedik :D

cagri-35
@ mert leon

Yapıyorum zaten :)

Neyse konu o değilde bak güzel kardeşim bende öyle sanıyordum taki gerçeği görene kadar. Kendi aracını ver arkadasının aracına geç sonra biz yazlıga giderken yapmıştık rampalı yolda iniş çıkış virajlı ve hiç ısık yok arkana al git. Arabaları değişmiştik benımkınden alcaktı. Böyle birşey olamaz. Ayarına o kadar dikkat ettim diyordum nasıl rahatsız ediyormuş ***** önlü arkalı gidiyoruz benım önümü aydınlatıyor :) Artı mesela rampaya çıkarken başlıyor ufak ufak göz almaya rampa bittiğinde tam viraja girerken resmen selektör yemiş gibi oluosun ki benım farlarım makineyle ayarlıydı ve en alçakta kullanırdım. Gerçekten göz alıyormuş. Ben sislere takılmasına zaten karşıydım normal halojen farda ayarlı bişey olmaz diyordum cidden oluyormuş. Yani şehir içinde evet farketmıyor ışıklı ortamlarda belki çok ama etraftaki ışık azaldımı çevreyolu bile olsa rampadan geçtiğin an selektör atmış gibi oluyor sekince vs. ***** birde çoğu arkadaşta yaylı araç var en ufak bi çukurda seke seke gidiyor anlatmaya çalıştıgım o.

Quantum
vay be bi laf ettik herkes gel yak filan noluyo gösteriyim modunda :D arabnın far ayarı 5 teyken bu meret nasıl goz alsın 2 metre ılerıyı anca gosterıyo yapmayın etmeyın benı anlmamakta hala ısrar edıosunuz. ben gıdıyorum yolumda 100 tanede 1 tanede cıkıyo boyle modeller Allah ne verdıyse yapmadıgını bırakmıyor :D benım bı cumleme yak bak ne oluyor fılan dıyenler bole abuk subuk adamlara neler yapardı cok merk edıyorum.

Farların halojen ampullere göre tasarlanmışken neden xenon takma gereğini hissediyorsun peki? Ciddi soruyorum bunu..
İlave olarak bir soru daha.. Xenon ampulü uzun bir ampuldür bazı halojen ampullere nazaran. Nasıl sığdırdın? Farın içindeki ampul şapkasını çıkararak mı

ef186
21-01-2012, 12:32
Kesinlikle haklısın o zaman normal fara da aynı sistem uygulansın.
Çünkü normal farda da arkaya yük binince öndeki insanın gözüne vuruyor.

Bu arada xenon kullanmıyorum. yanlış anlaşılmasın.

normal farlar icinde zaten ayar dugmeleri bundan dolayi var otomobilin icinde .
arac yuklu /bos iken ona gore ayarlanabilsin diye .

Sonradan yapilmayan xenon sistemleri , ayarsiz farlar haricinde far zaten gozune gozune vurmaz kimsenin ...

zıpzıp
21-01-2012, 12:34
benimde gözüme yakabilirsin kanka :D

mert_leon
21-01-2012, 12:35
Farların halojen ampullere göre tasarlanmışken neden xenon takma gereğini hissediyorsun peki? Ciddi soruyorum bunu..
İlave olarak bir soru daha.. Xenon ampulü uzun bir ampuldür bazı halojen ampullere nazaran. Nasıl sığdırdın? Farın içindeki ampul şapkasını çıkararak mı

baskan ole bı denemem olmadı uzunlara xenon takmak gıbı fılan xenonlardan bende memnun degılım ısın acıkcası okulum hadımkoyde cok sıs oluyor genellıkle onumu goremedn gıdıyorum ılk zamanlarda farlar normal 0 dayken mıllet saydırıodu sesımı bıle cıkarmıorum. haa sonra ındırdım en dıbe baktım tepkıler azaldı ustume kıran fılan yok :D ama sen ve bı kac arkdas daha var demin yak bak ben naparım fılan dedınz dusman var sankı karsınızda :D sanırım sız kırarsınz o potansıyelı gordum sızde :D

ef186
21-01-2012, 12:37

anlaman icin basitce evinde deneyecegin birsey yapalim ...

eline kucuk bir ayna al oda ampulunun altina gec ve evin camindan disariya isigi ayna ile yansit.
Sonra elindeki aynayi bileginden kolunu kipirdatmadan 1 cm asagi cevir ve sonra 1 cm yukari cevir .

camdan disari yansittigin isik asagi yukari dogru 1 cm mi oynadi 5 metremi ozaman anlarsin ...

yani bu demek oluiyorki senin farin yolu gosterecek duzgun duzenli ayardayken bir kasis yada arka koltuguna oturan bir kisi sayesinde karsindakinin gozunu aliyorsun ...

insallah anlamissindir guzel kardesim ...

mert_leon
21-01-2012, 12:37
benimde gözüme yakabilirsin kanka :D

valla kanka bı kac ıstek oldu :D elımden geldıgınce ısteklerı karsılamaya calısırım :D

Boost Up
21-01-2012, 12:38
aslında orjınalden merceklı araçlara düşük kelvinli bir xenon takınca (örn 4300k yada 5000k) pekte göz almıyor ama, yasaksa yasak tabii:)

senna
21-01-2012, 12:39
baskan ole bı denemem olmadı uzunlara xenon takmak gıbı fılan xenonlardan bende memnun degılım ısın acıkcası okulum hadımkoyde cok sıs oluyor genellıkle onumu goremedn gıdıyorum ılk zamanlarda farlar normal 0 dayken mıllet saydırıodu sesımı bıle cıkarmıorum. haa sonra ındırdım en dıbe baktım tepkıler azaldı ustume kıran fılan yok :D ama sen ve bı kac arkdas daha var demin yak bak ben naparım fılan dedınz dusman var sankı karsınızda :D sanırım sız kırarsınz o potansıyelı gordum sızde :D

güzel kardeşim eğer ben uzun süreli ışığa bakmak zorunda kalırsam migren nöbeti geçirebiliyorum sen olsan sövmezmisin yada kırmayı düşünmezmisin?

edit: kırmak fiili farı kırmak için kullanıldı üstüne kırmak için değil:D

ef186
21-01-2012, 12:41
bu arada fabrika cikisi xenonlar 4-5 bin araliginda diye biliyorum . yani sonradan takilan o 6 7 8 binlik xenonlar bildigimiz manasiz ... aydinlatmasi dusuk .. sadece goruntu var anliyacaginiz islevsel degiller ...

zaten 4 bin de bildigimiz beyaz mavilik falan yok yani ;)

mert_leon
21-01-2012, 12:43
bana kızanlara pm atıyorum konu maf oldu sanırım :)

Quantum
21-01-2012, 12:44

ben kısa farlarından bahsediyorum uzunlarından değil..
farlarına kısa olarak xenon taktığında nasıl taktın diyorum.

diğer konuda ise öyle lafa böyle cevap verilir. üzerine kırmıyor onlar. senin farların adamların gözlerini aldığından KÖR olup üzerine sürüyorlar BİLMEDEN.
Hala anlamıyor musun insanları rahatsız ettiğini??

Ayrıca siste daha iyi görüyorum muhabbeti yapma istersen bu çok saçma bir BAHANE..
Sisli havalarda sarı ampul daha iyi gösterir.. sisi sadece sarı ışığın kırdığını sağır sultan biliyor.. Başka bahanelerle gel bana.. Bunu yemedim..

Daha havalı oluyor beyaz beyaz de daha inandırıcı olur..

mert_leon
21-01-2012, 12:46

diğer konuda ise öyle lafa böyle cevap verilir. üzerine kırmıyor onlar. senin farların adamların gözlerini aldığından KÖR olup üzerine sürüyorlar BİLMEDEN.

Ayrıca siste daha iyi görüyorum muhabbeti yapma istersen bu çok saçma bir BAHANE..
Sisli havalarda sarı ampul daha iyi gösterir.. sisi sadece sarı ışığın kırdığını sağır sultan biliyor.. Başka bahanelerle gel bana.. Bunu yemedim..

baskan sanada pm atıyorum :D

zıpzıp
21-01-2012, 12:46
banada pm atarmısın ? :D

onur_S
21-01-2012, 12:47
kimi araba göz almıyor halojen farlı da olsa ama kimisini istersen dibe indir yine göz alıyor.far yapısından kaynaklı ve ısıgı gökyüzüne verdiği için böyle oluyor.özellikle yağmurlu havalarda.
beni özellikle rahatsız eden araclar
yeni civic hb.orjinal xenonlusu cok güzel mercekte yok ama göz alma olayı yok.
opel astra g.
opel corsa c oluyor sanırım 2005 kasalar.
puglarında genelde tek farı carpar o da bi garip 207-307 :)

Utku
21-01-2012, 12:47
Benim orjinal mercek yükseklik ayarlı sıkıntı yok :)

Nissan juke lerin projektörlerinide iptal ettirseler keşke...

Tekos
21-01-2012, 12:50
Aracın önünü sarı ampül sisli ve yağmurlu havada daha güzel gösterir.Işığın kelvin değeri yükseldikçe görüş azalır ama ışık parlaklaşır.Haklısın kardeşim.

mert_leon
21-01-2012, 12:50
banada pm atarmısın ? :D

hemen kankiii :D

Quantum
21-01-2012, 12:54
hyundai accent lerin de deli gibi göz alıyor.
niye?
çünkü xenon ampulu uzun geliyor farın içine.. Adam ille o ampulü oraya sokacak ya.. Daha havalı olacak ya arabası.. 5 hp alacak ya o ampullerden.. gidiyor farın içindeki ampul şapkasını söküyor, bodoslama sokuyor o ampulü farın içine..

ha bu andan itibaren hala kulakları çınlamıyorsa kulak burun boğaz dr una gitmesini tavsiye ediyorum artık..

m. ali öz
21-01-2012, 14:19
göz alan da var almayan da var merceksiz xenon larda. ama kimse sisli bir havada yada rampa inerken öndekinin gözünü almadığını iddia edemez.
diğer taraftan burda atar gider yapanları anlamıyorum, muayeneden geçmeyen herşey fiilen yasaktır zaten, aracın trafikte fazla dikkat çekmemesi bile kuraldır. araştıranlar yada ceza yiyenler bilir.

bu durumda mesela @quantum ve @çağrı-35 in hiçbirşey sökmeden muayeneden geçip geçmeyeceğini merak ediyorum.

forumda onca egzos takan filtre sesiyle tatmin olan, müzik sistemiyle etrafı rahatsız eden yada gece roll e trafiğe açık yerde insan canına kasteden arkadaşlar varken xenon ' a her forumda direk olarak tepki gösterilmesini bende psikolojik olarak düşünüyorum.

not : otm. yükseklik ayarlı ve sağa sola adaptif özellikli hella dynabeam + 8bink xenon kullanıyorum.

cengizrxt
21-01-2012, 14:25
tüvtürkün sitesinden de araştırabilirsiniz arkadaşlar yeni 15 ocak 2012 deki değişen kriterlere

http://img534.imageshack.us/img534/7843/adszdrj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/adszdrj.jpg/)

cagri-35
21-01-2012, 14:41
göz alan da var almayan da var merceksiz xenon larda. ama kimse sisli bir havada yada rampa inerken öndekinin gözünü almadığını iddia edemez.
diğer taraftan burda atar gider yapanları anlamıyorum, muayeneden geçmeyen herşey fiilen yasaktır zaten, aracın trafikte fazla dikkat çekmemesi bile kuraldır. araştıranlar yada ceza yiyenler bilir.

bu durumda mesela @quantum ve @çağrı-35 in hiçbirşey sökmeden muayeneden geçip geçmeyeceğini merak ediyorum.

forumda onca egzos takan filtre sesiyle tatmin olan, müzik sistemiyle etrafı rahatsız eden yada gece roll e trafiğe açık yerde insan canına kasteden arkadaşlar varken xenon ' a her forumda direk olarak tepki gösterilmesini bende psikolojik olarak düşünüyorum.

not : otm. yükseklik ayarlı ve sağa sola adaptif özellikli hella dynabeam + 8bink xenon kullanıyorum.

Adını tam bilmedigim için nickinle hitap edicem kusura bakma sayın M.Ali.Öz arkadasım.

Evet aracımın muayenesini 1 yıl önce yaptırdım ve hiç bir şekilde hiç bir şey sökmeden geçirdim ne araya muameleci soktum ne birşey söktüm... Daha önceki araçlarımdaki ekipmanlar ilede geçirmiştim...

Ben hatamı ders olarak kabul ediyorum önceki aracımda vardı xenon ve o aracımı arkadasım kullanırken arkamdan 20 km kadar geldikten sonra anladım ne oldugunu ne olmadıgını ogünden 1 ay sonra zaten satmıstım aracımı. Aynısından aldım tekrar daha sonra ve kesinlikle takmadım , herkes tak diyor. Takmam. Ne oldugunu biliyorum çünkü.

Tepkimde haklı oldugumu düşünüyorum o bahsettiğiniz egsoz filtre vs kombinasyonu ile akşamları ve sabah erken saatlerde bebeği olan var yaşlısı olan var insanların huzurunu kaçıranlar inşallah yaptıkları yanlışı en kısa sürede anlarlar. Kimse benim zevkim demesin. Senin zevkin diğer kişilerin özgürlüklerinin sınırını aşıyorsa bence amacınıda aşıyor. Ben eski aracımda headers komple egzos ile kullandım ama ne sabahları ne gece geç saatte bazı mallar gibi ara sokakta gazlamadım herşeyi efendice yaptım gidip sanayiden abart eksoz takmadım orjınal modifiye firmasınınki neyse onu taktım ve uygun desibellerde gerekli izinlerde ve özellikle boş yollarda bastım kendi tatminim için. Yani bir çevreyolu bir otoban vs. Ara sokakta asla gazlamadım gazlamam insanları rahatsız etmem.

Bu zihniyet bütün halka yerleşmiş durumda daha geçen gün diyet yaptıgım için gün içinde 3 ara öğünüm var. Geneldede meyve tüketirim. Üniversite'de gidip yedikten sonra muz kabugunu bana yaklasık 50 metre mesafedeki çöpe attım geri geldim millet deli gözüyle baktı , tebessüm ederek. Başka öküzler gibi yolun ortasına atsaydımda koşan bir çocuk yada Allah göstermesin yaşlı biri bastıgında ayagı kayıp biyerinimi kırsaydı.

Zihniyetin değişmesi lazım. O xenonlar o kadar çok göz alıyorki, göz rahatsızlıgı olanlar var adam zaten normal fardan bile rahatsız oluyor siz düşünün xenonla neler yapıyorsunuz o insanlara . Yazık.

onursumer
21-01-2012, 15:05
mantıklı olmuş dicem ama aslında pek bi onemi yok

far sokup değiştirmek 20dk lık iş adam muayeneden once soker sonrada takar

benim aracımdada vardı h4 uzun kısa 8000k yukseklik ayarı var ama otomatik değil

temmuz ayında normal hiçbirşey sokmeden gittim geçtim muyayeneden

benim farlarda biraz ışığı dağıtıyordu doğru ama kimseden bu far çok goz alıyor şikayeti almadım açıkcası

ki bu goz alan farlara en cok konuşanlardan biride benim :D

geçen gün soktum artık sıkılıp sarı sarı devam :D

Quantum
21-01-2012, 15:13

1 ay önce muayeneye girdim ve aracımdan çöp bile SÖKMEDEN muayeneden geçtim.
Başka sorun var mıydı

YEY®
21-01-2012, 15:23
En azindan ugrasmak istemeyenler xenon takmayacaklardir.Merceksiz xenon yerine duzgun halojen ampul kesinlikle daha saglikli.

efe_
21-01-2012, 15:46
iyi olmuş.Merceksiz fara xenon koyuluyor ondan sonra geçici körlük spek

deniz
21-01-2012, 15:51
bencede ıyı olmus kor edıyorlar trafıkte.

Kadyr
21-01-2012, 16:16
Ohh iyi oldu ipnelere far ayarsiz allaha bakiyor karsidan geliyor ipne bende uzunlari aciyorum uzerine suruyorum.muayeneye gideken sokse bile ugrassin ipneler

frkblt
21-01-2012, 17:06
salı gunu muayneye soktum aracımı sadece xenon larım yuzunden kaldı aracım.. gıttım degıstırdım aynı gun ıcerısınde muayneden gectım...

atıp tutulmus burda xenon la ılgılı. ne makasa gırerım ne sıkarım ne trafıgı tehlıkeye atarım sakın sakın takılırım bırakta egzost umla xenon um rahatsız etsın:icon_tup:

bu arada guzel bı ayar yapılırsa denıldıgı gıbı kor edıcek kadar almaz kımsenın gozunu xenon :icon_tup:

efe_
21-01-2012, 17:09
noluyo xenon olunca ?

SONE-R
21-01-2012, 17:18
noluyo xenon olunca ?

orgazm olunuyo yeğen.. apaçi staylaaaa :D

mertk
21-01-2012, 17:25
Bence q7 leride gecirmesinler :) arkama q7 gelince kaciyorum

efe_
21-01-2012, 17:26
orgazm olunuyo yeğen.. apaçi staylaaaa :D

walla çözemedim:) hayır mercek warsa eyw.

ÜSTÜNERC
21-01-2012, 17:38
cok ıyı oldu merceksız fara xenon takmak ve mılletı kör etmenın onune gectıler

dragstar
21-01-2012, 17:40
iyi olmuş :), polislerde bu konuda adam akıllı şekilde bilgilendirilse güzel olur

SErhat.
21-01-2012, 17:55
Tam da bi-xenon yaptırmak istiyordum. Ama muyaneye de 7-8 ay filan kaldı. Şu durumda yaptırsam bile boşa gitmiş olacak..

Antalyalogy
21-01-2012, 18:35
Trafik ekipleri egzosa , filme ceza kesip araba bağlıyacağına merceksiz fara xenon takanlara ceza kessinler , muyene ile olmaz o iş..

1lker
21-01-2012, 18:52
Hiçbirşey değişmez bende normal farda xenona karşıyım adamı kör ediyor doğru ama yurdum insanı torpidoda fazladan 2 ampul taşıyacak inşallah faydası olur.

ukku
21-01-2012, 18:58
Çok sevindim. Süper süper.

ErenErdem
21-01-2012, 18:59
Sonradan yapılan mercekli bi-xenon farlar da geçemeyecek anlaşılan, mühürsüz garip şekilli plakalara, ıvır zıvıra da el atsınlar.

Aynı zamanda okunabilen motor numarasını sırf muayeneyi yapan PAŞAMIZ okuyamadı diye okunmuyor yazmasın, biraz emek harcasın.

Falmor
21-01-2012, 19:10
Trafik direk bağlasın çakma xenonları.Araçların aydınlatma tesisatlarında değişiklik yapmakta suçtur aynı zamanda.

m. ali öz
21-01-2012, 19:42
1 ay önce muayeneye girdim ve aracımdan çöp bile SÖKMEDEN muayeneden geçtim.
Başka sorun var mıydı

sorum yok abi tesekkürler.
cam filmi, siyah tavan, stop kaplama ve ön arka ek tampon yan eklerle geçiliyorsa arkadaşlar boşa sök tak yapıyorlar antalyada.

DEJ
21-01-2012, 19:54
kurallar çiğnenmek içindir zaten değil mi? eminim ki otom. ayarlı olmayan xexon takanlar yarın hemen çıkartırlar. illede benim aracımın farları ayarlı, göz almıyor diye ısrar edenler var hala. Muayene ile çözülmez bu iş, polis gördüğü yerde bağlayacak. cam filmi + xenon yasak olan ne varsa acımamaları lazım..

sword
21-01-2012, 19:57
alması legal takması yasak olan seylerde satılmasa yada ızınle belgeyle satılsa:)

senna
21-01-2012, 20:09
cam filmi, siyah tavan, stop kaplama ve ön arka ek tampon yan eklerle geçiliyorsa arkadaşlar boşa sök tak yapıyorlar antalyada.

boş konuşuyorsun kusurlar vs herşey belli ulaştırma bakanlığının sitesinde de mevcut okusan kusurları görürsün cam filmi ağır mı hafif mi muayenede vs vs

Frid
21-01-2012, 20:09
evet geçtiğimiz pazartesi uygulanmaya başladı arkadaşlar buğra abi baya bahsetmiş yeterince anlaşılır olmuştur sanırım sistemin çalışması

gaz deşarjlı far (xenon) 2001 yılından itibaren ağırlıklı olarak uyğulanmaya başlamış

2001 yılından önce sadece otomatik ayarlama yetiyor ama orj olanlara sonrasında otomatik ayarlama ve yıkama sistemi gerekli

sistemi sonradan taktim otomatik ayarım yıkamam var diyenlere ek bilği tadilat isteniyor

yıl ayırmaksızın orj olmayan belirli şartları sağlamayan ve tadilatı olmayanlar ağır kusurlu kabul ediliyor

yıkamanın olmaması hafif kusur
otomatik ayarın olmaması ağır kusur
otomatik ayarın çalışmaması ağır kusur

ek olarak app vs tarzı plakalar 14 ocak günü ağır kusur olark bilgilendirildi fakat emniyetin kullanmış olduğu bazı karakterler yüzünden sanırım pazartesi günü hafif kusura çevrildi yanı app olayından ucuz yırtıldı şimdilik :D

Quantum
21-01-2012, 20:11

Güzel araştırmışsın arabamı da eksik araştırmışsın :) 3.5 HR yay da var :)

SONE-R
21-01-2012, 20:13
e
yıkamanın olmaması hafif kusur
otomatik ayarın olmaması ağır kusur
otomatik ayarın çalışmaması ağır kusur

frid bişey soracağım. normal farların ayarsız olması hala ağır kusur mu, yoksa hafif kusura mı çevrildi?

Dragger
21-01-2012, 20:16
Boş işler peşindeler.

Adam muayenede normal ampul takar, gectikten sonra da xenon.

Sonuc, elektrikci kazanır başka da bir b.k olmaz.

Frid
21-01-2012, 20:17
frid bişey soracağım. normal farların ayarsız olması hala ağır kusur mu, yoksa hafif kusura mı çevrildi?

kısa far ayarsız hafif kusur

kısa far ayarı yüksek hafif kusur

kısa far yönü hatalı hafif kusur

kısa far ışık şiddeti zayıf hafif kusur

uzun far ayarsız hafif kusur

uzun far yönü hatalı hafif kusur

uzun far yarı yüksek hafif kusur

uzun far ışık şiddeti zayıf ağır kusur

darkmoon
21-01-2012, 20:22
umarım kalıcı olur .. uzun zamandır olması gereken bir şeydi..

gerçi xenon kit takılmasının önüne geçmiycekdir bu uygulama neticede xenon kitinin bir bireyin takması bile 20-25 dakkasını almaz.. muayeneye girmeden bir gün önce çıkartır normal ampüllerini takar bu o kadar zor bir şey değil en kötüsü elektrikçiye verir 20 tl çıkartır..

benim yıllardır tek önemsediğim şey hadi otomatik yükseltme far yıkamayı geçdim farlarda mercek olsun birde piyasada satılan xenon kitlere müdahele edilse ve fabrika kelvin değerlerinde kitler sadece satılsa zaten sorunun %80 i kendiliğinden çözülür..

mercekli far güzel bir far ayarı ve doğru kelvin ilke 4300k yani fabrikaların standart aldığı baz değer.. kimsenin gözünü normalde olmaz.. tabi araçlar çok dolu olur dik rampada olur ona lafım yok..

bence olayın xenonla değil ampüllerle ilgisi var çünkü insanların bahsettiği her şey ampüle bakıyor far ayarı doğru ise tabiki.. mesela şunlarada el atılması lazım ben biliyorum pek çok yeni nesil orjinalden aracında bi-xenon kit olan insanlar farlarımın albenisi yok diyor gidiyor orjinal ampülleri 4300k-5000k arasındayken 6000k daha beyaz parlak göstersin diye ampül takıyor.. ve bu insanların xenonları çok fena göz alıyor resmen karşıdan adamın gözünü kör ediyor bakdınmı orjinal bixenon ama farlar bildiğin kör ediyor bu insanlarada bir müdahele edilmesi gerekiyor iş sadece çakma xenon takanlarla biten bir şey değil..

benim sonatanın sislerinde xenon kit 3000k (Fog Light) denilen ampüller var.. eski araçlarımdada vardı hep takarım daha ibr kere sislerimde xenondan sıkıntı çıkmadı çünkü gerçek sarı 3000k (Fog Light) ve ben sadece gerekli olduğunda sisde açıyorum.. sisi dumanı bıçak gibi yarıyor..

önceki aracımda kısalarımda xenon vardı 4300k idi onlarıda ebaydan aldım türkiyede o sıra 4300k ampül satmıyorlardı.. kimsenin gözünü almıyordu insanlar xenon olduğunu anlamıyorlardı bile soruyorlardı teyit amaçlı xenonmubu farlar diye..

SONE-R
21-01-2012, 20:22
kısa far ayarsız hafif kusur

kısa far ayarı yüksek hafif kusur

kısa far yönü hatalı hafif kusur

kısa far ışık şiddeti zayıf hafif kusur

uzun far ayarsız hafif kusur

uzun far yönü hatalı hafif kusur

uzun far yarı yüksek hafif kusur

uzun far ışık şiddeti zayıf ağır kusur

tşk ederim cvp için.. ben de farımı kırıp kaskodan değiştirmeyi düşünüyordum.. o zaman kırmama gerek kalmadı.. :)

Frid
21-01-2012, 20:27
tşk ederim cvp için.. ben de farımı kırıp kaskodan değiştirmeyi düşünüyordum.. o zaman kırmama gerek kalmadı.. :)

rica ederim abi kırıksa, delikse veya çatlaksa oda ağır kusur :D

ek olarak arakadaşlar

fren lambalarının rengi solmuşsa ağır kusur

fren lambalarının camı kırık ve başka renk ortaya çıkartıyorsa sarı beyaz gibi ağır kusur

ufak tefek çatlaklar önemli değil.

SONE-R
21-01-2012, 20:30
rica ederim abi kırıksa, delikse veya çatlaksa oda ağır kusur :D

yok onun için değil.. ostimdeki uraz oto (bosch) daki usta denilen hıyar, farı ayarlayacam diye farın ayar vidasının yuvasını pert etmiş.. yetkili servis de garanti kapsamından değişmez deyince, muayeneden geçemem diye kırmayı düşünüyordum..

HondatugraL
21-01-2012, 20:32
bizim civicde ayar falan var ama aynalı farlara xenon takılıncada geçmıomuş dıye duydum.

Quantum
21-01-2012, 20:36
bizim civicde ayar falan var ama aynalı farlara xenon takılıncada geçmıomuş dıye duydum.

aynalı far diye genelleyemiyorsun işte..

makyajlı fd6 kasa civic ler ile fn2 typer ların farları aynalı..
eski volvo ların farları aynalı
onlar fabrika çıkış xenon ve göz almıyor, mercek gibi duvarda ışık çizgisi oluşuyor dağıtmıyor..
napıcaz? :)

997TT
21-01-2012, 21:34
Bu tip uygulamalarin teknik acidan sakincali ve kotu gorundugu halde neden arac sahipleri yapma geregi duyuyorlar hala??
Yani karsi tarafin gozunu alan cakma xenon... Neden takilir?
Mavi goruntusuyle itici duran yuksek Kelvin... Neden secilir?
Bir suru nikelaj kaplamali parca,dalmacyali gibi... Neden para verilerek alinir?
Spor arac gorunrusu icin,hic bir cekici cizgiye sahip olmayan fiber yigini... Neden yapilir?
Yoksa Tuv muv sonraki hikaye... Yoksa hakkiyla yapilan Modlara bircok kisi sapka cikartiyor hatta ornek alip diger arkadaslarimiz da(ben) yapiyor...

m. ali öz
21-01-2012, 21:51
boş konuşuyorsun kusurlar vs herşey belli ulaştırma bakanlığının sitesinde de mevcut okusan kusurları görürsün cam filmi ağır mı hafif mi muayenede vs vs

boş konuşmuyorum yaşadığım şey üzerine konuşuyorum. 2008 de cam filminden geçemedim söküp geçtim.

Güzel araştırmışsın arabamı da eksik araştırmışsın :) 3.5 HR yay da var :)

arabanı önceden biliyorum zaten, yaylarla da iyi geçmişsiniz 3.5 olduğu için sanırım.

bu arada merceksiz xenon'u savunduğum filan yok öyle olsa kendim fara para vermez içini siyaha boyar xenon kit yapar geçerdim.

ama buraya yazanların araçlarında xenon kit olmadığına şaşırdım doğrusu,yada şimdiye dek hiç takmamışlar yada eşleri dostları takmamış gibi ağır konuşmuşlar bi önceki sayfadaki arkadaşlara.
ipne diyenler olmuş, yakışmamış.
bu yüzden yazdım.

keyifli forumlar.

darkmoon
21-01-2012, 21:52
Bu tip uygulamalarin teknik acidan sakincali ve kotu gorundugu halde neden arac sahipleri yapma geregi duyuyorlar hala??
Yani karsi tarafin gozunu alan cakma xenon... Neden takilir?
Mavi goruntusuyle itici duran yuksek Kelvin... Neden secilir?
Bir suru nikelaj kaplamali parca,dalmacyali gibi... Neden para verilerek alinir?
Spor arac gorunrusu icin,hic bir cekici cizgiye sahip olmayan fiber yigini... Neden yapilir?
Yoksa Tuv muv sonraki hikaye... Yoksa hakkiyla yapilan Modlara bircok kisi sapka cikartiyor hatta ornek alip diger arkadaslarimiz da(ben) yapiyor...

hepsine katılıyorum ama xenon da bir nebze katılmıyorum farınızda mercek var ise fabrikasyon değerlerde yani 4300kelvin değerinde ampül takılırsa güzelde far ayarı yapılırsa hani araç yüklü dik rampayı katmıyorum ama bunların dışında bu far normal yolda normal sürüşde ne göz alır nede sakınca yaratır tam aksine aracı sürenede çok güzel sürüş kalitesini yaratır..

sıkıntı yaratan merceksiz farlara takılan xenon kitler yada merceklide olsa takılan anlamsız değerler 6000k - 8000 k - 10000 k gibi saçma sapan değerlerde ampüller.. ve doğru düzgün far ayarı yapılmayan xenon kit montajları..

cagri-35
21-01-2012, 22:07
boş konuşmuyorum yaşadığım şey üzerine konuşuyorum. 2008 de cam filminden geçemedim söküp geçtim.

arabanı önceden biliyorum zaten, yaylarla da iyi geçmişsiniz 3.5 olduğu için sanırım.

bu arada merceksiz xenon'u savunduğum filan yok öyle olsa kendim fara para vermez içini siyaha boyar xenon kit yapar geçerdim.

ama buraya yazanların araçlarında xenon kit olmadığına şaşırdım doğrusu,yada şimdiye dek hiç takmamışlar yada eşleri dostları takmamış gibi ağır konuşmuşlar bi önceki sayfadaki arkadaşlara.
ipne diyenler olmuş, yakışmamış.
bu yüzden yazdım.

keyifli forumlar.

Benim yazdıgım mesajı gördünmü bilmiyorum ama önceki araçlarımda xenon vardı evet ama hep orjinal fabrikasyondu sadece birisinde halojen far vardı mercek xenon yoktu gittim onada xenon taktım. o şekilde kullandım uzun süre ayarını yaptırdım ya göz almıyor diyerekten. Aracımın aynısından arkadasım satın alıcaktı yazlıga gidiyorduk. Benzincide durduk yolda araçları degıstık, ben onunkıne o benımkıne. Bende onden gidiyorum arkamdan gelıyor arada 15 metre 20 metre var. Dag yolu rampalar inişler çıkışlar. 20 dk lık yolda nasıl yoruldum anlatamam ki far ayarlıydı makineyle ayarlanmıştı. O kadar göz almaya başladı ki bir yerden sonra cidden dikiz aynasını tavana kaldırdım arabada oturusum değişti. Bahsettiğim olayda daha önce anlatmıslar rampa çıkıp inerken gözlemlediğim bir olaydı yada yolda sektiğimiz yerlerde resmen selektör atar gibi oluyordu. Farı sonra dahada aşağı aldım kumandadan hatta. Bir süre sonrada o aracımı sattım, memnun oldugumdan tekrar aynısından aldım ve bu sefer kesinlikle xenon takmadım. Tak vs. diyenler oldu ama takmayıda düşünmüyorum çünkü biliyorum göz alıyor kimse kendini kandırmasın... Ve bence yine herkesin fikri kendine ama rengi ne kadar maviye hatta mora doğru kaçarsa daha basit daha apaçi duruyor.

Bu arada araçlarımdan birisinde bi-xenon var diğer halojen ile aynı dönemde kullanıyordum ikisinide. Sonradan takılan xenon halojene göre daha iyi aydınlatıyor olabilir ama kesinlikle dağınık dağı taşı aydınlatıyor bi xenon ise ip gibi çizgi farın nereye kadar nasıl aydınlatacagı belli. Selektörü apayrı zaten. Ama halojende öylemi onun yanında beyazda yapsan halojen selektör ile bi xenonun selektörü arasında dağlar kadar fark var.

m. ali öz
21-01-2012, 22:15
. Bir süre sonrada o aracımı sattım, memnun oldugumdan tekrar aynısından aldım ve bu sefer kesinlikle xenon takmadım. Tak vs. diyenler oldu ama takmayıda düşünmüyorum çünkü biliyorum göz alıyor kimse kendini kandırmasın...

bahsettiğiniz araç corsa d mi

darkmoon
21-01-2012, 22:21
merceksiz xenon ışığı projektör gibi dağıtıyor ben xenona karşı değilim her ne kadar şu anki iki aracımdada bixenon olsada takan taksın ama biraz kurulına uygun taksın sorun olmaz mercek+4300k+ güzel bir far ayarı en ufak bir sıkıntı yaratmaz rampa araç dolu olur bu gibi extrem şartlar dışında bir sıkıntı vermez..

Cliosportve
21-01-2012, 22:22
Sarı ampul gibisi yok zaten
Güzel uygulama tebrikler

darkmoon
21-01-2012, 22:24
mercekli xenon merceksiz xenon aradaki fark dağlar kadar görünüyor..

http://img196.imageshack.us/img196/7299/xenonj.jpg

levent
21-01-2012, 22:59
tamda niyetlenmiştim zenonlarımı takmaya arakdaş :(

ben taktım 4300k bugün valla yeniden, başkalarını hep ben mi düşüncem? ne zaman karşımdan gelenler gözümü almaz jiplerine mor mor far sis uzun kısa xenon takmazlar o zaman bende sökerim tekrar. muayene için ise sök tak toplamda 30dk mı alır en fazla, o da sıkıntı değil.

AG0463
21-01-2012, 23:04
her araç icin bu genellemeyi yapmayın. farın yapısıyla cok alakalı. camıyla da tabi. buzlu cam olanlar tam kör eden cinsten. mesela şu üstteki ford ne kadar dağıtıyor ışığı ancak buyrun bnm aracım merceksiz şuan mercekli far yapım aşamasında. göz almıyor diyemem ama farkı formeniz icin koyuyorum. bu arada her araçta o far şapkası dediğinizi cıkarmanız gerektiğini de dusunmuyorum. montajı kendim yaptım bişe söküp takmadım buyrun bu da aracım.

http://img846.imageshack.us/img846/7671/img2249b.jpg

darkmoon
21-01-2012, 23:09
her araç icin bu genellemeyi yapmayın. farın yapısıyla cok alakalı. camıyla da tabi. buzlu cam olanlar tam kör eden cinsten. mesela şu üstteki ford ne kadar dağıtıyor ışığı ancak buyrun bnm aracım merceksiz şuan mercekli far yapım aşamasında. göz almıyor diyemem ama farkı formeniz icin koyuyorum. bu arada her araçta o far şapkası dediğinizi cıkarmanız gerektiğini de dusunmuyorum. montajı kendim yaptım bişe söküp takmadım buyrun bu da aracım.

http://img846.imageshack.us/img846/7671/img2249b.jpg

yanlış anlamada Buda göz alıyor merceksiz olduğu çok belli flaşör gibi dağıtmış ışığı..

d.berkay
21-01-2012, 23:13
Sonradan takılan merceksizler için çok iyi olmuş. Trafikte hayattan soğutuyorlar beni. Bir anda agresifleşiyorum istem dışı. Eğer arkamdan geliyorsa yol veriyorum sonra arkasına geçip uzunlarla rahatsız etmeye çalışıyorum. Dayanamıyorum gerçekten.. Bizim vectrada fabrika çıkışı var xenon. 2005 yılından beri kullanıyoruz ve inanın yeni aldığım corsaya takmayı aklımın ucundan bile geçirmedim. Gidip bosch plus90 alacağım.
Ben muayene falan değilde bu tarz sonradan merceksiz fara yapılan xenon uygulamaları olan araçların direk olarak ceza almasından yanayım. Polis gördüğü yerde çevirip yazmalı cezayı. Xenon kitleri ucuzladıkça herkes alır takar oldu inanın akşam trafiğe çıkmaya çekiniyorum. Hele birde sislere de yapıyorlar hepsini açıyorlar ya o zaman inanın indirip öldüresim geliyor.

Bir arkadaş egsoz ve trafiğe açık yollarda gazlamaktan bahsetmiş valla çokta güzel yazmış. Egsoz vs. olabilir tabi ki ancak sabahın köründe veya akşamın bir vakti sokak arasında veya yerleşim yerlerine yakın yerlerde gaza fazla basarak gürültü yapmalarına da dayanamıyorum. Egsoz varsa en azından belirli yerlerde belirli saatlerde insan gibi sürsünler.

Valla bu konularda biraz atarlıyım sanırım :)

MKT
21-01-2012, 23:14
şimdi farın içerden yükseklik ayarı varsa geçemeyecekmiyiz? motorlu far var kendim ayarlayabiliyorum.yinede kalacakmı yani?

AG0463
21-01-2012, 23:14
yok farkındayım göz aldığının almıyor da demedim yanlıs anlamam. o yuzden cıkma far aldm mercek yaptırıyorum. merceksiz xenon u savunduğumdan deil =) arabam alcak zaten bi de en altta kullanıyorum. benim de derdim sorento ve okul servisleriyle. hatta çoğu araçla. çünkü farları bnm göz hizama denk geliyo genelde halojen bile olsa göz alıyo. mercekli merceksiz farketmiyo.

levent
21-01-2012, 23:22
benim de derdim sorento ve okul servisleriyle. hatta çoğu araçla. çünkü farları bnm göz hizama denk geliyo genelde halojen bile olsa göz alıyo. mercekli merceksiz farketmiyo.

+1 halojenlerle bile göz alıyorlar.. ki camlarım da filmli yinede gözlere tecavüz ediyorlar..

Frid
21-01-2012, 23:28
şimdi farın içerden yükseklik ayarı varsa geçemeyecekmiyiz? motorlu far var kendim ayarlayabiliyorum.yinede kalacakmı yani?

evet otomatik olmak zorunda elle ayarlananlar kabul olmuyor

powERS
21-01-2012, 23:55
allah razı olsun. sonunda. sacma sapan farları ay ı aydınlatan arabaların birde zenon takması hem karsıdan geleni kor ediyor hemde kendisine - rep kazandırıyordu.

inşallah polislerde gorduklerınde cezalarını verır ellerıne dıcemde nerdee..

korna işindne naber bu arada ?

Boost Up
22-01-2012, 00:22
benim arabamda mercek var ama kendinin ayarlama gibi özelliği yok:) 4300k takmayı düşünüyorum ama, bakalım:D hatta bahsedilen en üstte çizgide çıkıyor 3 renkli bişeydi:)

oğuzk
22-01-2012, 00:37
İyi olmuş bence :)

cagri-35
22-01-2012, 00:51
bahsettiğiniz araç corsa d mi

Evet astrada zaten bi xenon var orjınal.

MKT
22-01-2012, 00:56
muayeneye giderken sarı ampül spec gidecez.10 dk lık iş xenon sökmek bişe olmaz:D

darkmoon
22-01-2012, 00:56
Evet astrada zaten bi xenon var orjınal.

corsa d lerin farında mercek yokmu.

cagri-35
22-01-2012, 01:01
Sonradan takılan merceksizler için çok iyi olmuş. Trafikte hayattan soğutuyorlar beni. Bir anda agresifleşiyorum istem dışı. Eğer arkamdan geliyorsa yol veriyorum sonra arkasına geçip uzunlarla rahatsız etmeye çalışıyorum. Dayanamıyorum gerçekten.. Bizim vectrada fabrika çıkışı var xenon. 2005 yılından beri kullanıyoruz ve inanın yeni aldığım corsaya takmayı aklımın ucundan bile geçirmedim. Gidip bosch plus90 alacağım.
Ben muayene falan değilde bu tarz sonradan merceksiz fara yapılan xenon uygulamaları olan araçların direk olarak ceza almasından yanayım. Polis gördüğü yerde çevirip yazmalı cezayı. Xenon kitleri ucuzladıkça herkes alır takar oldu inanın akşam trafiğe çıkmaya çekiniyorum. Hele birde sislere de yapıyorlar hepsini açıyorlar ya o zaman inanın indirip öldüresim geliyor.

Bir arkadaş egsoz ve trafiğe açık yollarda gazlamaktan bahsetmiş valla çokta güzel yazmış. Egsoz vs. olabilir tabi ki ancak sabahın köründe veya akşamın bir vakti sokak arasında veya yerleşim yerlerine yakın yerlerde gaza fazla basarak gürültü yapmalarına da dayanamıyorum. Egsoz varsa en azından belirli yerlerde belirli saatlerde insan gibi sürsünler.

Valla bu konularda biraz atarlıyım sanırım :)

Ben bunun en güzel ne zaman farkına vardım biliyormusun biraz acı bir tecrübe oldu ama çok sevdiğim dedem rahatsızlanıp vefatından önce uzun bir süre evde yatmıştı. Son zamanlarında (alzheimer) bebek gibiydi , en ufak bir sesten vs. rahatsız oluyor huzuru kaçıyordu , kendim ilgilenirdim herşeyiyle . Evin ara sokağa bakan cephesindeydi yatağı. Birgün öküzün biri o sokaktan bir gazlayarak geçti ki dediğim sokakta bir araba parkettimi yanından zor geçersin. Arkadada sistem, o an inip vurasım geldi böyle bir sinir olamaz. Ağlayışı üzülüşü korkuşu gözümün önünden gitmiyor. İçimde yaradır resmen öyle böyle değil hemde . Artık rahmetli oldu inşallah huzuru bulmuştur mekanı cennet olsun.:(

Aynı şeyi arkadaşımın çocuğu oldu bolcada vakit geçiririz onlarda özellikle yazın cam pencere açıkken bir asker konvoyu kornalar patinajlar çocuk isyanlarda , bir densiz çıkar gazlar kestire kestire çocuk zıplar. İyice psikolojisi bozuluyor insanın.

İşte bu yüzden buna karşıyım ve kendim buna dikkat ediyorum bu olaylar olmadan önce de ediyordum hala ediyorum ve edicem.

Xenon işine gelincede lütfen kandırmayın kendinizi , göz alıyor bariz. En almıyor diyen ayarı aşağıda olanınki bile alıyor. Dediğimi deneyin verin bir arkadaşınıza arabanızı , etrafta az ışık olan bir yerde önlü arkalı gidin 2-3 km anlarsınız ne demek istediğimi ...

Bir arkadaş demiş ya kimseyi tehlikeye atmam trafikte gazlamam ama varsın egzosum farım rahatsız etsin... Etmesin arkadaşım bak neden etmesin onu güzelce anlattım yukarıda . Yaş 30 du yanlış hatırlamıyorsam belki evladın vardır Allah bağışlasın varsa dediklerimi çok iyi anlıyorsundur o zaman yaşıyorsan. Empati yapmakta fayda var , arabalarımızdan aldıgımız o keyif başkasının eziyeti oluyor . Buna gerek yok ...

cagri-35
22-01-2012, 01:02
corsa d lerin farında mercek yokmu.

Ekstra olarak alınabiliyor sport'larda ama ben koskoca izmir'de sadece bir tane gördüm.

Sonradan çan çin çon angel vs. bilimum şekli var ama onlara karşıyım.

Burak-Akın
22-01-2012, 01:02
İyice bozdu bunlar kendini!! Artk her 3 araçdan 2 de xenon var.

darkmoon
22-01-2012, 01:22
Ekstra olarak alınabiliyor sport'larda ama ben koskoca izmir'de sadece bir tane gördüm.

Sonradan çan çin çon angel vs. bilimum şekli var ama onlara karşıyım.

takıcaksan kendi orjinal farlarınıda mercekli yaptırabilirsin izmirde yapan bir yer varsa kaliteli valeo mercekle güzel olur.. alırsın takarsın 4300k yada 5000k xenon güzel far ayarı tamamdır.. kimseyide rahatsız etmessin önünüde gayet güzel görürsün..

cagri-35
22-01-2012, 01:23
Ya yok ben onada karşıyım, orjinal farı kes biç bimnemne. Yani artık sonradan yapılan şeylere karşı bir antipati oluştu eskiden çok severdim, ki o bahsettiğin işlem bile çok milimetrik hesaba dayalı iş geri dönüşü sağlıklı olmayabilir. Ben halojenlerle memnunum :) Bırakalım bu orjinal kalsın.

Boost Up
22-01-2012, 01:25
merceksiz farlı xenonlu araç oldumu arkamda direk karartmaya alıyorum farı cok kotu goz alıyor

darkmoon
22-01-2012, 01:42
Ya yok ben onada karşıyım, orjinal farı kes biç bimnemne. Yani artık sonradan yapılan şeylere karşı bir antipati oluştu eskiden çok severdim, ki o bahsettiğin işlem bile çok milimetrik hesaba dayalı iş geri dönüşü sağlıklı olmayabilir. Ben halojenlerle memnunum :) Bırakalım bu orjinal kalsın.

bende sen yap demedim zaten :) bu işi çok iyi yapan artık meslek haline getirmiş far tunning ci bir usta kesmi var adamlar ne araçlara bu uygulamaları yapıyorlar.. zaten dedim işinin ehli izmirde bu işi yapan bir yer varsa orda yaptırabilirsin yoksa halojen farda iyidir ama ben göremiyorum halojende bizim 94 astra gsi a biniyorum 34 fal a kaldıki ön farları sıfır 2 aylık orjinal valeo ampülleri falan sıfır ona rağmen göremiyorum göz alışmış xenona. :)

atabay
22-01-2012, 01:58
merceksiz farlı xenonlu araç oldumu arkamda direk karartmaya alıyorum farı cok kotu goz alıyor

aynen kardesim :(

hele yağmurlu havada stadyum projektorü gibi etki yapıor ..merceksiz xenonlu tayfası

Jön Türk
22-01-2012, 02:04
Farları gökyüzünü aydınlatanlar asıl sorun.
Asıl onlara ağır kusur vereceksin.Xenon işine gelincede çok iyi olmuş uğraşsın söksün orj taksın o bile onlara yeter.

Akihiko Saito
22-01-2012, 02:21
Ekşici mode on
Bendede toyota var, ben niye xenon takmıyorum arkadaşım, bu konuda senin ayrıcalığın nedir? Ben bilmiyormuyum far ayarımı sonuna kadar indirmeyi? Ama ne kadar indirirsem indireyim aracımın ayarı sensörlü olmadığı için tümsekten geçerken karşıdan gelene çok güçlü bir ışık vuracak. Çünkü xenon çok farklı birşey, otomobil firmaları xenonu ''türkiyedeki apaçiler rengarenk takılsınlar'' diye üretmiyor. Bizler hep A.B.D. gibi ülkelere bakarak bu konuda hak idda ediyoruz ama mesela bazı Avrupa ülkelerine baktığımızda ise daha sıkı bir şekilde bu konuların önünde duruyorlar aslında. Mesela Almanyada, arabanda her türlü ayar sensörü bulunsa bile 6000kelwin in üstünde xenon kullanamıyorsunuz.
Mesela Türkiyedeki yolların bozukluğu ile ilgili sövenlere hep söylediğim birşey vardır; Bence ne zaman ki bizler bir alman kadar kuralcı olursak, Ancak o zaman asfaltlarımızda AB ülkelerininki kadar düzgün olur. Biraz özeleştri yapmalıyız arkadaşlar.

Ekşici mode off

Apache mode on

Mr.K
22-01-2012, 02:24
Süper haber nefret edıyodum aynadan gozumu alan karsıdan gelen arabadan gozumu alan farlardan(ki trafikte cok bulunmamama rağmen).

Orj yukseklık(otomatık) ayarı bulunan farlarda far ayarı normal farın ustunden yapılıyo gene bı degısıklık yok.Tek fark arabanın ıcınde 0-1-2-3 seviyesi yok otmatik araç ayarlıyo onu binen yüke göre.Zaten farı açtığınızda komple reflektör aşşa yukarı yapıp optimasyon yapıyo farkederler.Güzel haber valla,inşallah polis amcalar'da xenonlu arabaları artık durdurur ceza yazar.Oh olsun.Kimsede kusura bakmasın,alınmasın umrumda değil kimsenin zevki.

YEY®
22-01-2012, 02:39
İyice bozdu bunlar kendini!! Artk her 3 araçdan 2 de xenon var.

Boyle olmasi dogru oldugu anlamina gelmez..

Ayrica su konuyada aciklik getirelim otomatik yukseklik ayari her an aktiftir.Aracin arkasina 1 kisi bile binse farin yukseklik ayari degisir.Yokus cikarken far asagi iner yokus inerken far yukari kalkar bunlar akslardaki aci sensorleri sayesinde hep anliktir.Hatta gazlarken bile far hemen asagi ceker kendini ayagi gazdan cekince far tekrar normal konumuna doner. Konsoldaki dugmeyle bu kadar ayari anlik olarak nasil yapmayi dusunuyorsunuz anlamadim ? Her dakika bunun hesabini yapmak zor.

Kisacasi

1-Merceksiz farlarda veya orjinalde xenon icin dizayn edilmemis farda xenona HAYIR !( bazi farlar merceksiz oldugu halde fabrikasyon xenon icin dizayn edilmistir,otomatik yukseklik ve far yikama sistemleri mevcuttur.)

2-Otomatik yukseklik ve far yikama olmayan araclardada xenona HAYIR !

Bu iki kosula uymayan xenonlular onlerini goruyor evet ama karsidan gelene verdikleri rahatsiziklardan haberleri yok.Gunde en az 2 kere gecici korluk yasiyorum yahu karanlik yollarda.Ben zorundamiyim adamin teki onunu gorecek diye karsidan gelirken onumu gorememeye ?

Hem birakalim kanunu biraz ince insanca dusunursek cana mala kasittan, kul hakkina gider bu is haberiniz olsun...

darkmoon
22-01-2012, 02:40
bence her kez kendi penceresinden olaya bakıyor..

işin özü esasda mühim olan mercekdir tümsek rampa devamlı olan bir şey değil kaldıki tümsekden geçmek 2 saniye sürer kimse bir tümseğin üstünden 10 dakada geçmiyor kontağı kapasan geçmez.. sıkıntı rampada olur oda içerden farın ayarını aşağı alırsın olur biter ama iş o bilinçde olmak işde..

tüv bizim insanımızın o bilinçde olmadığını biliyor yani manuel vatandaşa bıraksan vatandaş ellemez bile ancak otomatik olucak ki araç kendi yapsın.. bunuda anlıyorum..

ama bence gereksiz niye gereksiz ben size vatandaşın ne yapıcağını söyliyim ilk sabahdan elektrikçisine gidicek 20 tl atıcak halojen ampüllerini takıcak far ayarlarını yaptırıcak.. sonra gidicek egzos muayenesini yaptırıcak sonra gerekliyse sileceklerini değiştiricek kısaca muayene öncesi ön hazırlığına bir elektrikçide ampül değiştirmeyi ekliycek o kadar..

o yüzden ben bunları geçdim benim için farda mercek olsun birde xenon kit 4300k-5000k civarı olsun ben ona ok im .. en azından bilirimki düz yolda karayolunda otobanda göz almaz rahatsız etmez milleti taciz etmez merceksiz flasör gibi o 6bin 8 bin 10 bin lik ampüllerle...

yani tüv bence bir merceği zorunlu kılsa birde kelvin değerini ölçe bilicek bir aleti olsa misal 5000k dan yüksekse xenon ampülü gene geçirmese bence fazla fazla yeterde artar bile..

Boost Up
22-01-2012, 02:40
abi hiç dikkat etmedim, xenonlu olup farları kirli olunca ne oluyor, o da mı göz alır?(tamamen bilmediğimden soruyorum:))

Akihiko Saito
22-01-2012, 02:44
abi hiç dikkat etmedim, xenonlu olup farları kirli olunca ne oluyor, o da mı göz alır?(tamamen bilmediğimden soruyorum:))
Aydınlatma azalır + Işığı dağıttığı için daha çok rahatsız edebilir.

darkmoon
22-01-2012, 02:47
birde orjinal bixenon ampüllerini değiştirip yerine 6000k - 8000k ampül takanlar var esas onlar adamın gözünü kör ediyor onlarada bir şeyler yapılması lazım..

ALPER-VNS
22-01-2012, 03:06
yaw herkes iyi olmuş çok da güzel iyi olmuş demiş de.. 520 de xenon var yükseklik ayarı yok.. ben mi bulamadım acaba ama yok yaw baya da baktım :)

darkmoon
22-01-2012, 03:09
yaw herkes iyi olmuş çok da güzel iyi olmuş demiş de.. 520 de xenon var yükseklik ayarı yok.. ben mi bulamadım acaba ama yok yaw baya da baktım :)

volvo xc90 larında ilk üretilen serileri merceksiz xenondur.. orjinalden tabi volvonun bir bildiği vardır onun ayarını yapmıştır kesinde şimdi öyle bir araç sahibi tüv de derdini anlatsın anlata bilirse :)

Mr.K
22-01-2012, 03:59

olmayabılır kankacım benım s6'dada yok otomatık ayarlıyo edıyo dedıgımız olay o zaten :) ama farın ayar cubukları(delıklerı) tabıkı farın uzerınde mevcut.Sıfır yukteyken far ayarı yaptırdıgın anda ztn dont sıkıntı :)

Oytun
22-01-2012, 04:25
Çok iyi oldu... mercekli olmayan xenon larında geçirilmemesi lazım

darkmoon
22-01-2012, 04:46
benim iki aracımdada fabrika çıkışı bixenon var ama tekrar ediyorum çok gereksiz gereksiz olduğuda zaman içinde görülücek eli yatkın adam 10 dakkada ampülleri kendi değiştirir.. eli yatkın olmayanda 20 tl verir elektrikçisine verir değiştirtir bu bir çözüm değil..

olay otomatik indirme kaldırma olayı olmamalı olay millet öyle yada böyle biniyor xenona bir şekilde kötünün iyisi binilebilir hale getirlmeli araçlar oda nedir indirme kaldırma yerine merceği zorunlu kılsan ampülü 4300k da fabrika değerinde zorunlu kılsan bu bile yeterli bir kıstas olur bundan bile zaten on binlerce araç geçemez kalır ama güzel bir kıstas olur..

iş mantığı kullanmakda hayali yasalar koymakla olmuyor onu tüvde kontrol eden adamda tüvün müdürüde her kez biliyorki adam xenon ampülü söküp yerine halojen ampülü takıp muayenesine girip geçip sonra tekrar xenon ampülünü geri takıcak.. bu tiyatroya hiç gerek yok bence en azından bir merceği zorunlu kılsa birde ampülü 4300k yapmayı bu bile pek çok trafik canavarını hak yoluna getirir...

YEY®
22-01-2012, 05:05
bence her kez kendi penceresinden olaya bakıyor..

işin özü esasda mühim olan mercekdir tümsek rampa devamlı olan bir şey değil kaldıki tümsekden geçmek 2 saniye sürer kimse bir tümseğin üstünden 10 dakada geçmiyor kontağı kapasan geçmez.. sıkıntı rampada olur oda içerden farın ayarını aşağı alırsın olur biter ama iş o bilinçde olmak işde..

tüv bizim insanımızın o bilinçde olmadığını biliyor yani manuel vatandaşa bıraksan vatandaş ellemez bile ancak otomatik olucak ki araç kendi yapsın.. bunuda anlıyorum..

ama bence gereksiz niye gereksiz ben size vatandaşın ne yapıcağını söyliyim ilk sabahdan elektrikçisine gidicek 20 tl atıcak halojen ampüllerini takıcak far ayarlarını yaptırıcak.. sonra gidicek egzos muayenesini yaptırıcak sonra gerekliyse sileceklerini değiştiricek kısaca muayene öncesi ön hazırlığına bir elektrikçide ampül değiştirmeyi ekliycek o kadar..

o yüzden ben bunları geçdim benim için farda mercek olsun birde xenon kit 4300k-5000k civarı olsun ben ona ok im .. en azından bilirimki düz yolda karayolunda otobanda göz almaz rahatsız etmez milleti taciz etmez merceksiz flasör gibi o 6bin 8 bin 10 bin lik ampüllerle...

yani tüv bence bir merceği zorunlu kılsa birde kelvin değerini ölçe bilicek bir aleti olsa misal 5000k dan yüksekse xenon ampülü gene geçirmese bence fazla fazla yeterde artar bile..

Bizim milletimizi o kadar gorgusuz o kadar saygisiz olmus ki karsidan gelen arabayi gorse bile uzun farlari kapatmaktan aciz..Ayni sofor musvetteleri yokus cikarken seviye dugmesinden far indirmekten anlarmi saniyorsunuz :)

Onemleri hileyle gecmek onlem almamayi gerektirmez.O zaman kat iptalli gezen herkes muayene icin kat taktirip geciriyor.Ne yapalim kat iptalini legal hale mi getirelim ?
Taviz tavizi dogurur.Polis ceza kessin.Tuv kesinlikle gecirmesin.Gorun ufak ufak azalir kor edici xenonlar.Kullananlarda iyice yere indirir ayarlarini vesaire..

darkmoon
22-01-2012, 05:48
Bizim milletimizi o kadar gorgusuz o kadar saygisiz olmus ki karsidan gelen arabayi gorse bile uzun farlari kapatmaktan aciz..Ayni sofor musvetteleri yokus cikarken seviye dugmesinden far indirmekten anlarmi saniyorsunuz :)

Onemleri hileyle gecmek onlem almamayi gerektirmez.O zaman kat iptalli gezen herkes muayene icin kat taktirip geciriyor.Ne yapalim kat iptalini legal hale mi getirelim ?
Taviz tavizi dogurur.Polis ceza kessin.Tuv kesinlikle gecirmesin.Gorun ufak ufak azalir kor edici xenonlar.Kullananlarda iyice yere indirir ayarlarini vesaire..

benim demek istediğim taviz değil kesinlikle bu uygulama xenonu bitirmez yada önlem olmaz çünkü uygulama olayı çok gereksiz bir yerinden ele almış.. gene bizi avrupalı zannetmişler her kezin ayda 10 bin euro kazandığını zannetmişler ordan ele almışlar uygulamayı...

kat iptali ile bu bambaşka şeyler
bunu iyileştirmek mümkün ve iyileştirme noktasında yasaklamalar gelirse o zaman xenon olayı hafif hafif ayarına oturur.. otomatik indirip kaldırma ile bu çözüm olmaz..

iptal olmuş kata çözüm bulunmaz ama sonradan takılan xenona doğru mercek doğru 4300 kelvin değerinde ampülle birde doğru yapılmış bir far ayarı ile çok güzel çözüm bulunur en azından karşıdakilere ve çevresindeki hiç bir aracın gözünü almaz risk oluşturmaz zarar vermez rampada bile 4300k 6000 yada 8000 gibi adamın gözünü almaz..

buna bu yönde çözüm üretmek varken gidipde yükseklik ayarını baz alıp bu yönde yasak getirtmek bence tamamen çözümsüzlük üretmekden öteye götürmez..

diğerinde ama çözüm olur adam ufak ufak ya ben mercek takıyım yada çevresindekilerinde baskısıyla mercek yapıyım der. zaten nette bile başladı artık biri xenon takmadan önce farları merceksizse merceklisini almaya çalışıyor eğer farının merceklisi yoksa yapıyor yada yaptırıyor.. bunlar olumlu şeyler..

birde tüv el atsa o zaman tam olur şu çakma 6000k 8000k ları yasak edip fabrikasyon değeri olan 4300k ampülü standart etse vatandaşa takılmaya alışılsa xenonların zararı minumuma iner..

burda pozitif çözüm bulunmalı negatif yasakçı bir zihniyet kimseye faydası olmaz tam aksine iki taraf içinde kolay çözüm olur adam benim yükseklik ayarım zaten yok ne alıcam mercekli far yada 4300k ampül der.. tüv e girmeden çıkarırım takarım halojeni bakarım keyfime geçerim der.. ve o insanları trafikde görmeye devam ederiz birde üstüne yasaklar hep çekici gelmişdir bizim millete daha fazla xenonlu insan görürsek hiç şaşırmayın..

bu aklıma bu tüv ün türkiyeye girdiği ilk yılı hatırlattı her şey yasakdı o zamanlarda xenon film far ayarı bozuk aracı bile bırakıyorlardı ben far ayarım bozuk diye passat la geçemedim yep yeni araba idi ilk muayenesiydi.. o zamanda xenon yasakdı.. sonradan hafif kusur yapdılar her şeyi.. yani aslında bu yasak yeni bir şey değil millet öyle seviniyor falan xenon yasaklandı diye ama zaten ilk tüv geldiğindede yasakdı.. benim fikrim tekrar ilerde xenonu hafif kusur yaparlar baş edemezler yüz binlerce araba var sonradan xenon kit takılı hangisiyle uğraşıcaklar..

YEY®
22-01-2012, 06:07
Guzel yazmissin iyi yazmissinda ureticiler aptal mi fabrikasyon xenon lu butun araclara ayni zamanda far yukseklik sensoru koyuyor ? :) Tam gaz yapilan bir aracta far kendisini asagi indiriyorsa siz ,yok kardesim bu gereksizdir insanlari rahatsiz etmez sadece 4300 k mercek ve ayar yeterlidir diyemezsiniz. Eger derseniz hangi muhendislik calismasi ve arge faaliyetleri altinda bu kaniya vardiginizi sorarim.Cevap yoksa fikirler teoride kalir maalesef :)

Pozitif cozum olarak fabrikasyon merceksiz fara mercek takilmasinan falan bahsediyorsunuz. Bunu yapan 3-5 usta var arti zaten hepsi el emegi goz nuru fakat asla garanti vs vermezler sonuca standart disi bir olay, fari ac icini tamamen parcala ona gore bixenon veya h7 mercek uydur oturt silikonla sabitle vs vs .Tamamen standart disi bir uygulamayi pozitif cozum olarak nitelendirmeniz sadece bizim gibi bu isin meraklilarinin anlayabilecegi bir dilden hayaller kurmaniz demektir :)

Bir aracda xenon far demek balasti ve ampul demek degildir.

1-On akslardaki hareket sensorleri,
2-Mercekli farlarin sensorlere bagli motorlari
3-kisa veya uzun kisa bixenon mercek.
4-balast ampul
5-far yikama modulu.

Xenon takmanin adabi boyledir her ureticide boyle takmistir. Sonucta basit 1 dugmeyi bile gereksiz gordugu anda koymayan ya da (500 euro opsiyonla satmanin hesabini yapan) muhendislerin bu saydigim ekipmanlari gereksiz gormediklerini azicik dusunurseniz anlayacaksiniz.

darkmoon
22-01-2012, 06:21
Guzel yazmissin iyi yazmissinda ureticiler aptal mi fabrikasyon xenon lu butun araclara ayni zamanda far yukseklik sensoru koyuyor ? :) Tam gaz yapilan bir aracta far kendisini asagi indiriyorsa siz ,yok kardesim bu gereksizdir insanlari rahatsiz etmez sadece 4300 k mercek ve ayar yeterlidir diyemezsiniz. Eger derseniz hangi muhendislik calismasi ve arge faaliyetleri altinda bu kaniya vardiginizi sorarim.Cevap yoksa fikirler teoride kalir maalesef :)

Pozitif cozum olarak fabrikasyon merceksiz fara mercek takilmasinan falan bahsediyorsunuz. Bunu yapan 3-5 usta var arti zaten hepsi el emegi goz nuru fakat asla garanti vs vermezler sonuca standart disi bir olay, fari ac icini tamamen parcala ona gore bixenon veya h7 mercek uydur oturt silikonla sabitle vs vs .Tamamen standart disi bir uygulamayi pozitif cozum olarak nitelendirmeniz sadece bizim gibi bu isin meraklilarinin anlayabilecegi bir dilden hayaller kurmaniz demektir :)

4-balast ampul
5-far yikama modulu.

Xenon takmanin adabi boyledir her ureticide boyle takmistir. Sonucta basit 1 dugmeyi bile gereksiz gordugu anda koymayan ya da (500 euro opsiyonla satmanin hesabini yapan) muhendislerin bu saydigim ekipmanlari gereksiz gormediklerini azicik dusunurseniz anlayacaksiniz.

Dedikleriniz doğruda burda üreticen yani araba üreticisinden yada fabrikasyon xenondan bahsetmiyoruz sonradan takılan ve hiç bir standart ölçeği olmayan xenon kitlerden bahsediyoruz..

ve bunları en azından bir standart ayara getirmekden sürülebilicek kıvama getirmekden bahsediyoruz..

bende diyorumki yükseklik ayarı gibi en son dert edilicek bir şeye sıra gelene kadar bu işin merceği var ampülü var doğru yapılıcak bir far ayarı var bunlar olsunda türkiye gibi artık 50 tl ye bile xenon kit satılan bir ülkede bizlerde en azından yolda giderken rahatsız olmayalım gözlerimiz mahvolmasın..

siz gidipde 50 tl 100 tl xenon kit takmış birine git bunu fabrikasyon değerlerine getir öyle tak derseniz işde yukardada yazdım hayal olur sadece hayal olur hayaldan öteye geçemez..

siz derseniz çıkart kardeşim o zamanda kavga çıkar buda aşikar sanane der adam ıvır der zıvır der tatsızlıklar olur buda aşikar.. o zaman onu takan adamda satılmasın kardeşim dükkanlarda satışı yasal der oda haklı içinden çıkılmaz bir hal alır..

benim söylediğim en azından bir ufakda olsa bu işe ayar ve çözüm getiriyor..
olay bundan ibaret.. yoksa iş sadece yükseklik ayarına bakmaz ona bakarsanız esas far yıkama şarttır.. yani bunlara gelirsek işin içinden hiç çıkamayız.. kimse fabrika xenon değerleri beklemesin 50 tl 100 tl ye takılmış kitlerden çok komik olur...

ben size şöyle diyim bu yapdıkları yükseklik ayarı yasağı en kolay basit iş işin kolayına kaçmak.. bir nevi vatandaşla görünmez bir anlaşma yapmak gibi kardeşim sen bana gelmeden çıkart o ampülleri halojen tak bende seni geçiriyim sende benden çıkdan sonra geri takarsın demeye benziyor..

Akihiko Saito
22-01-2012, 06:31

4-balast ampul
5-far yikama modulu.

Tamamen katılıyorum, Ayrıyetten bunu anlamak için mühendislik yada arge yapmanıza bile gerek yok abi, mesela orjinal xenonlu araçlar arkamdan gelirken rahatsız olmuyorum ama sonradan takılıp far ayarı aşağı indirilmiş bir araç gelirken yoldaki en ufak bir dalgalanmada bana sellektör yaptığını falan zannediyorum. Özellikle şehirler arası yolculuklarda karşıdan gelen araçlardan xenonlu olanlar özellikle yumaşak süspansiyona sahip bir arabaysa öyle bir yaylanıyor ki mübarek sellektör yapa yapa geliyor sanki. Bunu diğer taraftanda yaşadım, arkadaşımın xenonlu olan ve tabiri caizse burnunun dibini zor aydınlatan arabasını başka bir şehirden getiriyordum. Gelene kadar araba yaylandıkça karşıdan gelenler sellektör yaptı.. Belli bir süre sonra 110u geçmeyim bari dedim, çünkü rahatsız ettiğiniz her adam sizin dangalak olduğunuzu düşünüyor.. ;)
Anlamadığım bir diğer şey ise bunu aydınlatma için yaptığını söyleyenler...
Yahu sen zaten far ayarını normal far ayarında tuttuğun zaman rahatsız ediyor, daha aşağı çektiğin zamanda aydınlatması normal fardan daha kötü oluyor. Yani böyle bir mantık yok beyler, boşuna kendimizi kandırmayalım... Xenonu takan adam dış görüntü için takar. Ve, olmadığın birşey gibi görünmeye çalışmak bana göre çoğunlukla özentiliktir. Kaliteyi kaybetmeyelim. ;)

EmrE-35
22-01-2012, 09:35
ohh bee çok iyi oldu kurtulduk çakma xenonlardan...

vtecmaniaa
22-01-2012, 09:54
şimdi benim araçta far yükseklik ayarı var...ozaman xenon takabilirmiyim kabaca?

erhanarici18
22-01-2012, 09:58
arkadaşlar herkez iyi oldu süper oldu demiş ama
bence hiç bişey fark etmiycek ampulleri değiştirmek 10 dk

Baran^
22-01-2012, 10:00
Hiçbirşey değişmicek bu memlekette herseyın bir yolu yordamı bulunuyor.Walla arkamda far ayarı olmayan yada merceksiz 9000 xenon takan denk geldimi küfrediyorum sülalesine cunku bazıları hakkaten kör ediyor!

searock///
22-01-2012, 10:03
birde su sıs lambalarına cezai islem uygulasalar ne kadar mutlu olacam ..

yaniss
22-01-2012, 10:28
Arkadaslar tuvturk bile kisa yolu soyledi git sari ampul tak gel dedi benim aracinda zaten mercek far vardi ama iste orjinal olmadigi icin gecemedik sanayiye gittim 5 dak da yaptirdim zaten burda kimse kimseye sosyal mesaj vermesin herkez bunu boyle yapicak zaten keske uretilmese boyle seylerde kullanmasak sari ampulun gozunu seveyim . Kisaca konuyu actim herkeZin haberi olsunda orda bana oldugu gibi supriz olmasin diye...

FcX
22-01-2012, 10:32
şimdi benim araçta far yükseklik ayarı var...ozaman xenon takabilirmiyim kabaca?

Takamazsınız kabaca.

Konuda sözü geçen otomatik yükseklik ayarı mevzusu şu;

2008 Mini Cooper S xenon auto level headlights - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=StzToyk5XAQ&feature=related)

BMW E46 325i HID (Bi-Xenon) Headlamps Auto-Level, Flash to Pass and High Beams - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=BWX-0fj-MmA)

Golf 6 GTI Xenon Staging AFS - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=KXdR5w1eo2E&feature=related)

MK6 Golf R Bi-Xenon Self Leveling - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=9nBiXmTvmTc)

Videolardaki Golf 6'larda AFS de olduğu için bir de sağa sola ayarlıyor.

Quantum
22-01-2012, 10:37
Farlarında ya da sis lambalarında xenon olanlara bir sorum var..

Aracınız daha mı havalı oluyor ya da daha mı hızlı gidiyor? Değeri mi yükseliyor? Xenon kullanmak bir statü belirleyicisi midir? Hepsini geç daha basite indirgeyeyim, kızların mı dibi mi düşüyor?

Anlamakta güçlük çekiyorum ciddi ciddi.. Anlatır mısınız ne amaçla taktığınızı?

Gözlerini kör ettiğiniz kişilerin ailelerinizin hatta sülalerinizin kulaklarını çınlattığını bile bile xenon ampulu kullanmak, hem de ısrarla kullanmak çok mu hoşuna gidiyor? Hoşunuza gidiyorsa küfür yemek, bu durum obsesif bir psikolojik rahatsızlık doktora gidin bir an önce..

BlackEmperor
22-01-2012, 11:25
beyler benim arabda orj xenon var far yıkamada var doğal olarak ama içerden yukseklik ayarlanmıyor, kaputu açıyorsun farın ordan servis bişeyler yapıyor vidayı gevşetip sıkıyor manuel ayarlıyor. suan ayarlı bi sıkıntı yok ama yuk durumunda otomatık ayarladıgınına şahit olmadım henüz?

arabanız özellilerinde bahsettiklerinize göre elegance modeli veya cosmo modeli yani en full modellereden birisi sizde o far ayar düğmesinin bulunmaması normal ve büük ihtimalle zenon far vardır far yükseklilk ayarı arka dingile bağlı olan aparat sayesinde en ufak değişikikler bile far motorlarına iletilir ve farlar kendini otomatik olarak ayarlar sizin bir şey yapmasına gerek yok zaten %99 mercekli far vardır

edit: galiba varmış ben fark etmedim :) şimdi nette bi bilgi buldum

DEJ
22-01-2012, 11:47
ya hala yok merceksiz olanlar geçirilmesin, 5000k standartı konulsun vs vs saçmalayanlar var. otom. ayarlı değilse göz alıyor işte, daha neyin tartışmasını yapıyorsunuz? işin kolayı, sökeceksin sarı ampüllerini takıp yoluna devam ediceksin, xenon takmasan ne oluyor yani? önünü göremiyor musun? ayrıca polis gördüğü yerde müdahele edecek bunlara, yoksa bu apaçilerin önüne geçemezsin.

CRUEL
22-01-2012, 12:03
yalandan millete iş çıkarıyorlar egsozda yasak hanginiz söküp bidaha takmıyosunuz yada kat takıp bidaha sökmüyorsunuz?
bide şu xenon kullananlara bisürü yorum yazan arkadaşlar; Arabam güzel görünsün diye takıyorum varmı itirazı olan? Şekilden şekile sokuyosunuz araçlarıda xenonmu sorun oldu yani? milletn hayatını bi tek bu mu tehlikeye atıyor? full basık aracınızla çukur gördüğünüzde aniden fren yapmıyormusnuz?rolling yapmıyormusunuz?
mercekli angel farda xenon kullanıyorum 6k. far ayarım oldukca düzgün kimseye bir zararı dokunmuyor.kendi aracım arkadan gelirken öndeki araçdanda baktm gayet düzgün ve sıkıntısız güzel bi görüntü.. far ayarını yapmayan öküz oldukdan sonra sarı ampül taksa nolur xenon taksa nolur..

darkmoon
22-01-2012, 13:18

Aracınız daha mı havalı oluyor ya da daha mı hızlı gidiyor? Değeri mi yükseliyor? Xenon kullanmak bir statü belirleyicisi midir? Hepsini geç daha basite indirgeyeyim, kızların mı dibi mi düşüyor?

Anlamakta güçlük çekiyorum ciddi ciddi.. Anlatır mısınız ne amaçla taktığınızı?.

Benim iki aracımda hatta satmakda olduğum a5 coupem de bile bixenon far var.. ama iki aracımın sislerinde 3000k (Fog lihgt) xenon var..
3000k fog ampülleri ebaydan sipariş verdim türkiyede bulamadım eski araçlarımında sislerine hep takdım..
amacım ne hava atmak ne gösteriş nede boşda yakmak 3000k koyu sarıdır ve sarı sisi dumanı delen tek renkdir.. bu bilimsel bir gerçek.. sisli ülkelerin araçlarının o yüzden halojenden sis farları okyu sarıdır hatta eski fransız araçlarının yaşıt sayılırız senle sen hatırlarsın eski citroen leri falan farları koyu sarı olurdu..

ben sadece sisde ve karda açıyorum yani gereklilik zaruret anında açıyorum bunun için takdım bir işlev için takdım işe o kadar çok yarıyorki anlatamam dumanı bıçakla yarar gibi deliyor..
benim gittiğim yer işim amaçlı tekirdağ çerkezköy saray falan bu civarları bilen bilir sabahları bilhassa otobanda sıfır sis çöker hatta daha yeni yüzlerce araçlık sis yüzünden zincirleme kaza olmuşdu..

ikincisi kısalarına xenon takan arkadaş eğerki hakkıyla tekrar ediyorum merceği varsa adam gibi 4300k kelvin ampülünü takmış far ayarınıda yapmışsa o adam zaten o ampüllerle gösteriş yapmaz yapamaz çünkü 4300k ampül normal halojen ampülden fazla bir farkı yokdur sarımtırakdır zaten.. 6000k çakma xenonlar gibi bem beyaz parlak beyaz değildir.. ve mercekli 4300k lı bir far far ayarıda güzel yapılmışsa üstat asla göz almaz bununda her yerde testini yapabiliriz..

arkadaşımın borasında mercekli far var mtec xenon kit ve ebaydan aldığımız 4300k ampüller takılı daha bir allahın kulu 4 yıldır farların gözümü alıyor yada farlardan en ufak bir şikayet gelmedi etse en azından birileri 4 yılda bir kez olsun laf ederdi..

demeye çalışdığım şu xenon farı sadece insanlar hava atmak için kullanmıyor bazı insanlar gerçekden görmek için takıyor halojene göre çünkü görüş açısı çok yüksek ve bunu yaparken adam gidip 150 tl lik kit için 800tl ye mercekli farını alıyor gidiyor en doğru yerde montajını ve far ayarını yaptırıyor onada 50 tl veriyor niye bu kadar masrafa giriyor normal merceksiz farlarınada kendi takmayı bilir yapmıyor çünkü karşı taraf rahatsız olmasın trafikde kimseye rahatsızlık vermesin diye o kadar masrafa giriyor.. bu adamda bizim yaşıtımız evli barklı 3 çocuk babası bir insan..

yani bazı insanları ayırt edelim her kez çoluk çocuk öyle gösteriş peşinde hava peşinde olan insanlar değil..

Quantum
22-01-2012, 13:25
Ben merceksiz farlarına ya da sis farlarına bodoslama xenon ampul takanlardan bahsediyorum sen neden gocunuyorsun ki

ayrıyeten xenon çalışma mantığını bilmiyorsunuz.. bilmeden yok farlar ayarlı vaz viz açıklama yapmaya çalışıyorsunuz. xenon ampul taktığınız halojen ampule göre yapılmış bir farı isterseniz 1 metre gösterecek şekilde ayarlayın yine göz alır.
çünkü lümen değeri çok fazladır.
çünkü odaklama yapamazsınız istediğiniz kadar masraf edin istediğiniz kadar ayarlayın.

önünü görmek için xenon takıyor düşüncesi ne saçma bir ifade? adam önünü görecek diye ben kör mü olacağım.. adam beni görecek projeksiyon gibi, benim gözüm kör olacak karşıdan gelirken, gidip adama gömeceğim sonra.

ondan sonra da ben suçlu olacağım ha?

Bu mudur..

Evli barklı 3 çocuklu olması da o kişinin apaçi olamayacağı gerçeğini değiştirmiyor

darkmoon
22-01-2012, 13:30
Ben merceksiz farlarına ya da sis farlarına bodoslama xenon ampul takanlardan bahsediyorum sen neden gocunuyorsun ki

ayrıyeten xenon çalışma mantığını bilmiyorsunuz.. bilmeden yok farlar ayarlı vaz viz açıklama yapmaya çalışıyorsunuz. xenon ampul taktığınız halojen ampule göre yapılmış bir farı isterseniz 1 metre gösterecek şekilde ayarlayın yine göz alır.
çünkü odaklama yapamazsınız istediğiniz kadar masraf edin istediğiniz kadar ayarlayın.

önünü görmek için xenon takıyor düşüncesi ne saçma bir ifade? adam önünü görecek diye ben kör mü olacağım.. adam beni görecek projeksiyon gibi, benim gözüm kör olacak karşıdan gelirken, gidip adama gömeceğim sonra.

ondan sonra da ben suçlu olacağım ha?

Bu mudur..

Evli barklı 3 çocuklu olması da o kişinin apaçi olamayacağı gerçeğini değiştirmiyor

"Anlamakta güçlük çekiyorum ciddi ciddi.. Anlatır mısınız ne amaçla taktığınızı?."

bunu yazmışsınız bende bir izah yazdım o kadar bunun gocunmayla bir ilgisi alakası yok.. dersinizki izahın için teşekkür ederim ama çok saçma yada izahın yeterli v.b

neyse ben açıklama yapdım kısaca bizim araçlarımızda bixenon var diye yada halojen var diye kendi çerçevemizden bakmayıp biraz empati yapmak her zaman iyidir..

insanları suçalamak hakaret etmek ezmek aşalamak olayın en basit en kolay yanıdır siz yapıyorsunuz demiyorum yanlış anlaşılmasın konu genelinde yazıyorum bence birazda anlamaya çalışmak lazım.. ben tek bunu diyorum yoksa beni ilgilendiren bir şey yok..

JANJ@N
22-01-2012, 17:28
tuv hasar listesine göre

Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur
Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur

denmiş ama, otomatik olmasından bahsetmemiş , ayarlayıcıdan kasıt otomatik olması mı acaba :soru:

CRUEL
22-01-2012, 17:46

Anlamakta güçlük çekiyorum ciddi ciddi.. Anlatır mısınız ne amaçla taktığınızı?

Gözlerini kör ettiğiniz kişilerin ailelerinizin hatta sülalerinizin kulaklarını çınlattığını bile bile xenon ampulu kullanmak, hem de ısrarla kullanmak çok mu hoşuna gidiyor? Hoşunuza gidiyorsa küfür yemek, bu durum obsesif bir psikolojik rahatsızlık doktora gidin bir an önce..

hava atmak için xenon kullanıyorum egom tavan:D hay allam..
@Quantum böyle yazmışınızda eski mesajlarınıza bakıyorum ellerinizle xenon takmışınız nasıl bi çelişki bu? havamı atıyosunz amacınız ne:)
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/104809-honda-civic-vti-bi-xenon-uygulamasi.html
bu bir...

ikincisi;

r
bu mesajınıza bakıyorumda birde şu konudaki mesajınızda yazdıklarınızı okuyorum oldukca çelişkili:);
http://www.techturkey.com/forum/genel/101499-h7-ve-d2r-xenon-ampul-ve-far-yapilari-hakkinda-bilgi-ihtiyaci.html
kendiniz takmışınızda burda xenon takanlara neden böyle yazmışınız onu çözemedim:)

onursumer
22-01-2012, 18:07
@Quantum böyle yazmışınızda eski mesajlarınıza bakıyorum ellerinizle xenon takmışınız nasıl bi çelişki bu? havamı atıyosunz amacınız ne:)
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/104809-honda-civic-vti-bi-xenon-uygulamasi.html
bu bir...

ikincisi;

bu mesajınıza bakıyorumda birde şu konudaki mesajınızda yazdıklarınızı okuyorum oldukca çelişkili:);
http://www.techturkey.com/forum/genel/101499-h7-ve-d2r-xenon-ampul-ve-far-yapilari-hakkinda-bilgi-ihtiyaci.html
kendiniz takmışınızda burda xenon takanlara neden böyle yazmışınız onu çözemedim:)

konuları okusaydın keşke

1. tanesi mercekli uygulama 1 taneside 4300k

yani arkadaşın savunduğu şeyleri terse duşurucek bir durum yok

merceksiz fara mercek takıp xenon bağlamış ?

Mr.K
22-01-2012, 18:09
bu bir...

ikincisi;

Bidaha bak o zaman çözersin.:) + birşey daha adam orda yazmış fabrikasyon çıkıslı xenon farını aldım diye sadece kiti yok demiş.
'' 2011-2012 Model makyajlı Honda Civic Sedanların ise fabrika çıkış merceksiz xenon farları mevcut.
Far yapısı sayesinde göz almıyor ve yine mercek olmamasına rağmen mercekli farlardaki gibi gayet keskin bir ışık çizgisi mevcut. Fardaki xenon ampulü ise D2R.''

Laf sikiştirip ortam germeyi bu kadar sevmeyin yahu.*** attıgınız adam her benzin zammında konu açıyodu :D( iyi bişey:D) :D:D :hehe::D

CRUEL
22-01-2012, 18:17
konuların her mesajını okudum kavga çıkarcak bi durum yok nasıl xenon takana soru soruluyorsa xenon takanı sorgulayan kişiye soru sordum ne var bunda?:)

nasıl ayarlarsanız ayarlayın hertürlü xenon göz alır ifadesine karşı yazdım.
ayrıca kendi aracının far yapısı farklı göz almıyor? xenon takabilir benmkide göz almıyor belki? :)

işin özü her xenon takana o şekilde yazmak saçmadır benim aracım mercekli olmasına rağmen üstüme alındım.. ama merceklileri hesaba katmadan söylemiş gözümden kaçmış:)

TT_BOY
22-01-2012, 18:20
Çokta fifi , değişmek 15 dk ...

Mr.K
22-01-2012, 18:20
konuların her mesajını okudum kavga çıkarcak bi durum yok nasıl xenon takana soru soruluyorsa xenon takanı sorgulayan kişiye soru sordum ne var bunda?:)

nasıl ayarlarsanız ayarlayın hertürlü xenon göz alır ifadesine karşı yazdım. mercekli farı işin içine katmadığını görmemişim..

Ben kendi anladıgım gıbı cvp verdım bana ztn *** yemek duser ona yazılan bısey netıcede:D ama gel gorelım kı adam gıtmıs kendı arabası ıcın olan xenonlu fardan almış.Gidipte angel eye'da alabılırdı ben o manada yazdım birazda;) :) He gene tabiki otomatik far sensörü yok o ayrı :D Kazana düştün Quantum:p

darkmoon
22-01-2012, 18:33
konuları okusaydın keşke

1. tanesi mercekli uygulama 1 taneside 4300k

yani arkadaşın savunduğu şeyleri terse duşurucek bir durum yok

merceksiz fara mercek takıp xenon bağlamış ?

arkadaş aynı işi yapan arkadaşıma apaçi dedi .. benim arkadaşımda borasına orjinal mercekli far ve 4300k ampül takdı dedim bir sürü laf etti apaçi dedi..

ve bana bilmediğimi söylediği lümen değerleri hakkında bir şeyler yazdı ben susdum lümen değeri fazladır dedi lümen değeri aynıdır kaldıki odaklama yapamassınız dedi odaklamayı mercek yapar..

yani kısaca 4300k bir hid kitle mercekli farla alıcağınız ışık gücü d2s orjinal bir bixenon sistemden kesinlikle fazla olmaz çünkü hid kitler 35watt dır orjinal bixenon sistemler 40-42 watt aralığında çalışır..

orjinal bixenon bir araçla mercekli bir fara takılmış 4300k lık bir xenon kitli aracı yan yana getirin bixenonun çok daha parlak yandığını görürsünüz pek çok xenon takanda bilirsinki bixenona benzemesi için zaten 6000k lık ampülleri takıyor.. hal böyleyken 4300k lık bir xenon kit nasıl bir insanın gözünü kör edebilir nasıl gözünü alabilir..

4300k h7 xenon ampülün lümen değeri 3200 dür.. d2s orjinal xenon ampülünün lumen değeride 3200 dür

isteyen girsin wiki pedia ya bakabilir..

D2S HID burner produces 3200 lumens

Headlamp - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Headlamp)

en başından beri dediğim tek şey şu işin ayarını bilelim bu işi ayarında kuralına uygun yapan insan olursa kesinlikle bu sistem göz almaz..

bir kesim çok dikkatimi çekdiki düşmanca davranıyor ama bu insanların geçmişine baksak her kezin geçmişinde bir xenon macerası çıkar.. benimde vardı hepimizin vardır şimdi bixenon lu araçlara geçdik diye geçmişi böyle inkar edip sanki ak pür hiç biz bu işlere bulamamış direk bixenon araçlara binmiş gibi davranmak yanlış..

bence amaç xenon far takmak isteyenlere zaten tutamayız durduramayız ama bari doğru yolu göstermek kardeşim 4300k ampül al kardeşim mercek al güzel bri far ayarı yap demek zaten alıcak çünkü niyet ettiyse durduramassınız..

XSi
22-01-2012, 18:45
bende tüm orjinal bi-xenonlara karşıyım, arkadan gelip sellektör yapınca flaş patlamış gibi oluyor :)

orjinal bi-xenon larada bi çare bulmak lazım :)

darkmoon
22-01-2012, 18:49
bende tüm orjinal bi-xenonlara karşıyım, arkadan gelip sellektör yapınca flaş patlamış gibi oluyor :)

orjinal bi-xenon larada bi çare bulmak lazım :)

orjinal bi-xenon diye bir şeyde kalmadıki zaten şu anda normal halojen bir fara nette pek çok far tunning yeri bixenon d2s uygulaması yapıyor.. biraz tuzlu oluyor ama orjinal bixenon yapıyor adamlar en son 500 tl idi..

CRUEL
22-01-2012, 18:58
burda herkes aracının güzel görünmesini ister gözü gibi bakar vs..o yüzden bi uygulama yapmış diye uygunsuz sözler söylenemez o uygulama trafiği tehlikeye sokar senin yaptığın diğer bi uygulamada trafiği tehlikeye sokar.en ufak örneği hepimizin aracı basık çukur bilmemne görünce asılıyoruz frene kaçıyoruz sağa sola vs trafiği yine tehlikeye atıyoruz rolling yapıyoruz bilmemne..:)

XSi
22-01-2012, 18:58
orjinal bi-xenon diye bir şeyde kalmadıki zaten şu anda normal halojen bir fara nette pek çok far tunning yeri bixenon d2s uygulaması yapıyor.. biraz tuzlu oluyor ama orjinal bixenon yapıyor adamlar en son 500 tl idi..

mercedes, bmw, audi gibi araçlardan bahsediyorum ben..

orj. bi-xenon farlı bu arabalarla selektör yiyince flaş ışığa maruz kalmış gibi oluyorum..

Bende buna karşıyım valla, kullanılmasın hiç bir araçta :)

hatta düşündüm de normal farların uzunlarıda beni rahatsız ediyor.. bunlarda kullanım dışı bırakılabilir..

XSi
22-01-2012, 19:01
burda herkes aracının güzel görünmesini ister gözü gibi bakar vs..o yüzden bi uygulama yapmış diye uygunsuz sözler söylenemez o uygulama trafiği tehlikeye sokar senin yaptığın diğer bi uygulamada trafiği tehlikeye sokar.en ufak örneği hepimizin aracı basık çukur bilmemne görünce asılıyoruz frene kaçıyoruz sağa sola vs trafiği yine tehlikeye atıyoruz rolling yapıyoruz bilmemne..:)

aa roll mu yapıosun? ne kadar ayıp..

bu forumda böle şeyler tasvip edilmez, aralarına kabul etmezler dışlarlar seni söylemedi deme :)

ama araban 300-400-500 beygirse o zaman problem yok, gazlayabilirsin videonuda paylaşırsın hiç sıkıntı olmaz :)

darkmoon
22-01-2012, 19:07
demek istediğim orjinal bixenonda yapıyorlar artık d2s zaten onu yapınca haliyle sellek yapınca flash patlamasıda oluyor..

onursumer
22-01-2012, 19:08
tam konusu aslında

satılık H4 uzun kisa motorlu 8000k xenon kit arabamdan sokmuştum :D

3 ampul var durumlarını inanın bilmiyorum balastlar sağlam ama :D dener verirm uygun fiyata

haha :D

XSi
22-01-2012, 19:08
demek istediğim orjinal bixenonda yapıyorlar artık d2s zaten onu yapınca haliyle sellek yapınca flash patlamasıda oluyor..

haklısın benim kardeşim de yaptırıyor şimdi polo suna.. bakalım nasıl olcak :)

sinan-s
22-01-2012, 19:21
xenon için ampülü söküp sarı ampülden takıp geçicez artık :)

Quantum
22-01-2012, 19:24
oy oy oy nasıl da araştırırlarmış beni de aman da aman :D

biraz daha araştırma yapsaydınız da o ampulleri hangi farlarda kullandığımı da yazsaydınız keşke.. ya da onu es mi geçtiniz acaba? yoksa işinize mi öyle geldi..

Benim param çok çünkü.. Para mıçıyorum, gidip 500 lira masraf yapıp xenon ampule uygun merceksiz far alıyorum.. Sonra arkadaşımı ikna edip gidip 500 lira harcayıp bixenon mercek taktırıyorum.. Öyle böyle kazanmıyorum parayı harcayacak yer arıyorum parayı savuruyorum böyle halay çekenlere dağıtır gibi değil mi..

Bana laf edenler önce kendi halojen uyumlu farlarındaki xenon ampulleri çıkarsın, arkasında gittiğiniz aracın şoförünün gözlerini dikiz aynasından .ikmesin, konu sonra benim otomatik ayar sensörüme sıra gelsin..

Selametle..

CRUEL
22-01-2012, 19:43
oy oy oy nasıl da araştırırlarmış beni de aman da aman :D

biraz daha araştırma yapsaydınız da o ampulleri hangi farlarda kullandığımı da yazsaydınız keşke.. ya da onu es mi geçtiniz acaba? yoksa işinize mi öyle geldi..

Benim param çok çünkü.. Para mıçıyorum, gidip 500 lira masraf yapıp xenon ampule uygun merceksiz far alıyorum.. Sonra arkadaşımı ikna edip gidip 500 lira harcayıp bixenon mercek taktırıyorum.. Öyle böyle kazanmıyorum parayı harcayacak yer arıyorum parayı savuruyorum böyle halay çekenlere dağıtır gibi değil mi..

Bana laf edenler önce kendi halojen uyumlu farlarındaki xenon ampulleri çıkarsın, arkasında gittiğiniz aracın şoförünün gözlerini dikiz aynasından .ikmesin, konu sonra benim otomatik ayar sensörüme sıra gelsin..

Selametle..
neyi nasıl kullandığınızı ne kadar paranız olduğunu bilemem.ilk attığın mesajda belirtseydn o zaman.xenon takan öyledir böyledir dersen haliyle sen mercekmi kullandın başka şekildemi taktn sorgulanmaz xenon taktnmı taktın diye sorgulanır:) angel farda mercekli şekilde xenon kullanıyorum.göz möz aldığını sanmıyorum. normal farda taksam yine 6000k xenon kullanırım kızlara havamı atarım xenon takmazsam aracım alt sınıf görünür :D itirazı olan?

erderd
22-01-2012, 21:45
Hem bu ayarsız ve merceksiz xenonlar hemde gereksiz yere gündüz o arka sisleri yakıp gözleri alanlar varya ahhh ahhh arka sisi yakınca arabanız çokmu güzel oluyor çokmu farklı gidiyor ne oluyorda arka sisi yakıp göz alıyorsunuz anlamıyorum apaci lik kroluk parayla değil ya.

cagri-35
22-01-2012, 22:59
Benim itirazım var, az öncede zenonlu ledli tunikçi apaçinin birinin üzerine kırdım.

GURURLUYUM varmı buna itirazı olan????

Gokhan43
22-01-2012, 23:06
O değil de ben şimdi aracıma fabrikasyon Bixenon farları aldım.Ama otomatik far yükseklik ayarım çalışmayacak , onun için de servise 2400 TL bayılmak gerek sensör vs taksınlar ama böyle bi şey yapacak değilim.

Benim 4300K , Bixenon farlarım sırf bu yükseklik ayarı olmayacak diye ağır kusur mu sayılacak ?

Normal sarı halojen ampül de takılamıyor sanırım D2S çünkü ampül tipleri.

Mağduruz :D

mert_leon
22-01-2012, 23:20
ne xenonmuş be :D çağrı 35 agacım daha çok gurur duyarsın xenonlar 30 liraya düşmüş :D birini öldürene kadar kırmaya devam.

ef186
22-01-2012, 23:23
Matematik ortada,
Kurallar ortada ,
İnsanlarda ortada ,
Basitçe takin takin sokun gecin takin miss ,
Trafikte saygi bekleyin miss
İnsan olmanin temel ozelligi nedir hani bizi dagdaki ayidan ayiran ozellik
Söyliyim trafikte göz alip karşindakinin/önündekinin gözünü rahatsız etmesin diye otomobilde olmasi gereken xenon farin parmak kadar otomatik ayar sensorudur kardesim ...

Hadi kolay gele sok tak sok tak ......

darkmoon
22-01-2012, 23:30
bu çıkan yeni kural xenon cunun yanında ve xenoncunun dostu :D

eskiden xenonlu girerdin

xenon var hafif kusur , far yıkama yok hafif kusur,far rengi başka hafif kusur,far ayarı bozuk hafif kusur diye geçerdin..

şimdi adam takıcak halojeni Kusursuz geçicek :D :D

ErenErdem
22-01-2012, 23:39
Uygunsuzmuş ki adamlar da ağır kusur demiş, benim ki göz almıyor, velinin ki alıyor demeye bile gerek yok :) yasak kardeşim. Sen uyanıksındır muayeneden 5 dakika önce söker halojenlerini takar, 5 dakika sonrada tekrar xenonlarını takarsan ona birşey diyemem.

darkmoon
22-01-2012, 23:45
Uygunsuzmuş ki adamlar da ağır kusur demiş, benim ki göz almıyor, velinin ki alıyor demeye bile gerek yok :) yasak kardeşim. Sen uyanıksındır muayeneden 5 dakika önce söker halojenlerini takar, 5 dakika sonrada tekrar xenonlarını takarsan ona birşey diyemem.

onun için koymuşlar zaten bıkmışlar herhalde xenonlulardan renk renk ampüller falan merceksizi ayarsızı adamlar kardeşim dışarda 5 dakka orjinal ampüllerini takda öyle gir bizi yorma çıkışda takarsın gene demeye gelmiş olay zaten :D :D

cagri-35
22-01-2012, 23:48
ne xenonmuş be :D çağrı 35 agacım daha çok gurur duyarsın xenonlar 30 liraya düşmüş :D birini öldürene kadar kırmaya devam.

Keşke aynı şehirde olsakta ilk seni yakaladım mı kırsam :)

mert_leon
22-01-2012, 23:51
tam başkan istanbula gelene kadar dikkat et ama otobüsler kamyonlar filan da takıyor :D sıkıntı çıkmasın. istanbulda siz kırarsınız ben kaçarım. :D şaka bi yana sizi anlıyorum kahlısınz ama biraz fazla agresifsiniz :D sonra biri bişi yazdımı gel bana yak o farları diosunuz :D

cagri-35
22-01-2012, 23:54
Ya kardeşim sakin ol takılıyorum :)

Espri yaptım ben daha önce yazdıklarımdan sonra trafikte öyle hareketler yaparmıyım Allah'ından bulsun diyorum eğer kötü günümdeysem sövüyorum o ayrıda. Eskiden trafikte öyle çok atar gider yapardım artık daha sakinim bu sakinliğimi korumaya çalışıyorum elimden geldiğince.

Neyse hani sevindim sevinmedim değil bu habere ama gene sök tak yapıcaklar ki bu başlıkta bile bunu açık açık diyenler var pekte sonuç değişmeyecek yani.

mert_leon
22-01-2012, 23:58
xenonla yaşamyı öğrenmek lazım :D gözlerimle gördüm 30 lira kampanya yazmış adamlar üzüldüm bide vakti zamanında ne para verdik peh die :D
ben mesela mercek yapmak istiyodum farları oda rahatsız ediyomuş sanırım kararsız kaldım

darkmoon
23-01-2012, 00:00
xenonla yaşamyı öğrenmek lazım :D gözlerimle gördüm 30 lira kampanya yazmış adamlar üzüldüm bide vakti zamanında ne para verdik peh die :D
ben mesela mercek yapmak istiyodum farları oda rahatsız ediyomuş sanırım kararsız kaldım

kalitelileri gene pahalı bizim arkadaş vw için olanını aldı yeni nesil vw sadece o kitler oluyormuş 450 tl verdi.. :D

cagri-35
23-01-2012, 00:02
Ya buna çok kızıyorumda neyin kavgasını kime vericeksin. Eski elektrikçim bildiğin adam elektrikçi ya sürekli araç alır satar değiştirir. En son astrası vardı uzun kısa sis xenon ve bu adam uzunlar sürekli açık geziyor. Mal yani başka şeyi varmı adam gündüz gece uzun açık geziyor offroada gidiyor sanki peze...k kaç defada söyledim kime ne gardaş diyor.

Artık mümkün mertebe uğramıyorum elektrikçimi yok :D

mert_leon
23-01-2012, 00:05
Ya buna çok kızıyorumda neyin kavgasını kime vericeksin. Eski elektrikçim bildiğin adam elektrikçi ya sürekli araç alır satar değiştirir. En son astrası vardı uzun kısa sis xenon ve bu adam uzunlar sürekli açık geziyor. Mal yani başka şeyi varmı adam gündüz gece uzun açık geziyor offroada gidiyor sanki peze...k kaç defada söyledim kime ne gardaş diyor.

Artık mümkün mertebe uğramıyorum elektrikçimi yok :D

sakin olmak lazım gözünümü aldı far eyy maşallah ne yanıyo be diyip geçicen aga :D onun üstüne kır birine bağır çağır olmaz yani sinir kolestrolün başıca sebeplerindenmiş :D

m. ali öz
23-01-2012, 00:44

30 liramı nerde :D

onur_S
23-01-2012, 00:48
arkadaş aynı işi yapan arkadaşıma apaçi dedi .. benim arkadaşımda borasına orjinal mercekli far ve 4300k ampül takdı dedim bir sürü laf etti apaçi dedi..

ve bana bilmediğimi söylediği lümen değerleri hakkında bir şeyler yazdı ben susdum lümen değeri fazladır dedi lümen değeri aynıdır kaldıki odaklama yapamassınız dedi odaklamayı mercek yapar..

yani kısaca 4300k bir hid kitle mercekli farla alıcağınız ışık gücü d2s orjinal bir bixenon sistemden kesinlikle fazla olmaz çünkü hid kitler 35watt dır orjinal bixenon sistemler 40-42 watt aralığında çalışır..

orjinal bixenon bir araçla mercekli bir fara takılmış 4300k lık bir xenon kitli aracı yan yana getirin bixenonun çok daha parlak yandığını görürsünüz pek çok xenon takanda bilirsinki bixenona benzemesi için zaten 6000k lık ampülleri takıyor.. hal böyleyken 4300k lık bir xenon kit nasıl bir insanın gözünü kör edebilir nasıl gözünü alabilir..

4300k h7 xenon ampülün lümen değeri 3200 dür.. d2s orjinal xenon ampülünün lumen değeride 3200 dür

isteyen girsin wiki pedia ya bakabilir..

D2S HID burner produces 3200 lumens

Headlamp - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Headlamp)

en başından beri dediğim tek şey şu işin ayarını bilelim bu işi ayarında kuralına uygun yapan insan olursa kesinlikle bu sistem göz almaz..

bir kesim çok dikkatimi çekdiki düşmanca davranıyor ama bu insanların geçmişine baksak her kezin geçmişinde bir xenon macerası çıkar.. benimde vardı hepimizin vardır şimdi bixenon lu araçlara geçdik diye geçmişi böyle inkar edip sanki ak pür hiç biz bu işlere bulamamış direk bixenon araçlara binmiş gibi davranmak yanlış..

bence amaç xenon far takmak isteyenlere zaten tutamayız durduramayız ama bari doğru yolu göstermek kardeşim 4300k ampül al kardeşim mercek al güzel bri far ayarı yap demek zaten alıcak çünkü niyet ettiyse durduramassınız..

yanıldığın bir şey var,kelvin yükseldikçe lümen değeri düşer 6000k 4300 den daha düşük lümen değerine sahip.herkes 30k taksa bi derece onlar pek göstermiyor zaten :D

xerhnuyrx
23-01-2012, 01:17
21 ocak cumartesi günü xzenon farlarımla (sonradan takma ) muayeneden geçtim xzenonla ilgili hiç bir ibarede yoktu muayene raporunda hafif kusur vs die bana göre muayeneden geçmeniz tamamen aracı muayene eden arkadasın ruh haline bağlı :S

göz alma konusuna gelirsek hakkaten fena göz alıyor yaptığım tamamen ipn..lik :D

cagri-35
23-01-2012, 01:21
sakin olmak lazım gözünümü aldı far eyy maşallah ne yanıyo be diyip geçicen aga :D onun üstüne kır birine bağır çağır olmaz yani sinir kolestrolün başıca sebeplerindenmiş :D

Zaten yogaya baslıcam yakındır :D

darkmoon
23-01-2012, 01:25
yanıldığın bir şey var,kelvin yükseldikçe lümen değeri düşer 6000k 4300 den daha düşük lümen değerine sahip.herkes 30k taksa bi derece onlar pek göstermiyor zaten :D

onu biliyorum zaten o konuda ibr şey demedim yazmadımda orda dediğim insanlar bixenon rengini yakalamak için pearl white rengi olan 6000k yı takıyor.. yoksa onunda gösterdiği bixenondan kaliteli değil ama daha parlak..

akif252
12-02-2012, 12:03
otomatik far ayarı olanlar için sorun yok içerden ayarlılar içinde ama angel farlar var ayarsız sadece fardan ayar yapılıyor onlar geçmez

Frid
09-03-2014, 12:48
güncelleyelim sis farlarında bulunan xenon artık ağır kusur :D :D

semsialtunbas
09-03-2014, 12:51
içerideki far ayar yerini devre dışı bırakarak hallediyolarmış sanırım seviye sensörü probleminide, adama bak içerden ayarlamıyo içerden otomatik kendisi ayarlıyo diyoruz galiba :D far yıkama ne durumda peki hafif kusurlu mu geçiyo yoksa geçmiyomu?

alp1903
09-03-2014, 13:30
ya merceksiz araçlardaki xenonlar mümkün mertebe geçmesin zaten, göz almak başka bişiy yok.

onn_dear
09-03-2014, 13:36
Gecen hafta abim bmw X5 ile orjinal bi xenon farla gecemedi muayeneden.

Ufuk
09-03-2014, 13:41

Bazı araçlarda sis farı yok.Benim aracımında boş donanımında sis yok.Benimkileri söksem,öyle gitsem geçermiyim ? Yada sadece ampul söksem içinden ?

Frid
09-03-2014, 13:44
Bazı araçlarda sis farı yok.Benim aracımında boş donanımında sis yok.Benimkileri söksem,öyle gitsem geçermiyim ? Yada sadece ampul söksem içinden ?

ön sis farları için xenon olması dışında bütün kusurlar, hafif kusur.

far yıkama ne durumda peki hafif kusurlu mu geçiyo yoksa geçmiyomu?

tüm kusurları, hafif kusur.

Risendark
09-03-2014, 14:44
ön sis farları için xenon olması dışında bütün kusurlar, hafif kusur.

tüm kusurları, hafif kusur.

Ne yani fardaki xenon yasak değil artık sisler mi yasak oldu? Ben mi yanlış anladım :)

Kadyr
09-03-2014, 14:51
Nekadar agir kusur olsada bu gozu kor eden ipneler serefiszler 5 dakkada. Geri montaj yapiyor malesef

Leader01
09-03-2014, 16:58

sis lambaları hiç yanmazsa da hafif kusur :)

Leader01
09-03-2014, 17:00
5.5.1 Sis farı: ayar hatalı Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.2 Sis farı: yön hatalı Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.3 Sis farı: fonksiyonunu yerine getirmiyor Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.4 Sis farı: ışık şiddeti zayıf Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.5 Sis farı: önü kapatılmış Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.6 Sis farı: camı hasarlı Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.7 Sis farı: reflektörü mat Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.8 Sis farı: hasarlı Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.9 Sis farı: montaj pozisyonu uygun değil Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.10 Sis farı: sayısı uygun değil Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.11 Sis farı: bağlantısı gevşek Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.12 Sis farı: elektrik bağlantısı yanlış Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8
5.5.13 Sis farı: montaj pozisyonu uygun değil Hafif Kusur 15.01.2012 31.12.2070 1 2 4 5 6 7 8

Frid
09-03-2014, 17:32
#221 öyle bir şey söylemedim sislerde ağır kusur olarak eklendi dedim.

#223 #224 tarih 2012 den bahsediyorsun, güncel kusur tablosunu bul.

03.03.2014 ten itibaren sis farlarında da xenon olması ağır kusurlu değerlendiriliyor.

edit: güncel tablo linki http://www.kugm.gov.tr/BLSM_WIYS/KUGM/tr/Belgelik/arac_muayene/20140203_140817_2769_1_64.xls

Erol.Tunch
09-03-2014, 21:31
Aracımda Bi-Xenon mercek uygulaması var. Tüv personelinin yorumu "bana sorarsan çok güzel olmuş, far ayarı çizgisi makinede çok düzgün çıkıyor.fakat cihaz xenon ampül olduğu zaman ağır kusur sayıyor" dedi.

Sonuç : Ağır kusur. Yedekte bulunan far takımını bağlayıp o şekilde muayneden geçirdim. Muayne Şubat ayı içersinde.

http://i.hizliresim.com/earRJz.jpg (http://hizliresim.com/earRJz)
http://i.hizliresim.com/eN0J6O.jpg (http://hizliresim.com/eN0J6O)

Frid isimli arkadaşımız "xenon ağır kusur" demiş.

Sislerimde 30000k xenon takılı. Yola daha çok ışık versin diye yukarı doğru ayarlandı.

Sonuç : Hafif kusur. -Sis farı aydınlatması zayıf.

http://i.hizliresim.com/xRzRL1.jpg (http://hizliresim.com/xRzRL1)

Aydınlatma zayıfmış.. Peh..
Saçma sapan bir muayne sistemi.

Herkese saygı ve selamlar. Tekerinize taş değmesin.

Boost Up
09-03-2014, 22:59
Aracımda Bi-Xenon mercek uygulaması var. Tüv personelinin yorumu "bana sorarsan çok güzel olmuş, far ayarı çizgisi makinede çok düzgün çıkıyor.fakat cihaz xenon ampül olduğu zaman ağır kusur sayıyor" dedi.

Sonuç : Ağır kusur. Yedekte bulunan far takımını bağlayıp o şekilde muayneden geçirdim. Muayne Şubat ayı içersinde.

Sislerimde 30000k xenon takılı. Yola daha çok ışık versin diye yukarı doğru ayarlandı.

]

Sen önünü görüyosun, karşıdan gelen senin "önünü görebilmen" için 30k xenonlarınla kör olmak mı zorunda?

Berkan
10-03-2014, 08:20
Sen önünü görüyosun, karşıdan gelen senin "önünü görebilmen" için 30k xenonlarınla kör olmak mı zorunda?

sacma sapan muayne sistemi diyerek ben nasıl geciyorm yasaksa yada ben geciyorm baskası nasıl kalıyor demek istemiş gibi :)

tabi bu sise xenon takıp kaldırınca bizim gözle olan ilişkisini değiştirmez :Deli: aynı zamanda merceksiz farınıza xenonları dayayan ve arka sisini yakan arkadaslarada gelsin :ofk:

EmrE-35
10-03-2014, 08:29

eN0J6O.jpg[/img][/url]

http://i.hizliresim.com/xRzRL1.jpg (http://hizliresim.com/xRzRL1)

Ekranda bile gözümü alan o sis farlarını yolda gördüğümde çok güzel kulaklarını çınlatıyorum haberin olsun...

mr.korhan
10-03-2014, 08:32
Örnek olarak Benim Lagunam orjinal xenon d2r ampüllü , fakat standartda sarı xenon , yani 4300 kelvin. ben 6000 kelvin d2r almıştım ampül arızalandığında, beyaz oldu farlarım, sislerime ise h1 xenon taktım yine 6000 kelvin. geçen hafta cuma günü sorunsuzca geçtim muayeneden.
Hiçbir ibare yoktu xenon olmasıyla ilgili, sadece yön hatalı filan yazmış , zaten far yükseklik ayarlığını araç kendi yapıyor elektrikli olarak , içerden kumanda edemiyorsunuz yani. ama yinede yazmış sağolsun :) xenonlardaki sisler için ise bişey demediler ama çocuklar genç ,aklı başında kişilerdi, sorun çıkartmaya muktedir kişiler değildi, orta yaş üstüne denk gelsek direk o beyazları gördüğü anda orjinal olup olmadığına bile bakmadan sarı ışığa kitlenmiş olanlar var :D

Frid
10-03-2014, 11:10

cihazların xenon veya halojen ampul algılama özelliği yok eleman seni baştan aşağı yemiş :D

ek olarak ben sis farları için mart ayının 3'ünde uygulanmamaya başladı diyorum, sen bana falan filan yapıyorsun. samsun özön grup işletmesinde, herhangi bir istasyonuna git sis farlarında bulunan xenonları sökmeden, geçerse aracın 165.20tl olan muayene ücretini ben öderim. geçmezse zaten ne demek istediğimi anlarsın :D

ve o sis farlarını öyle ayarlaman hiç hoş değil, trafik güvenliğini tehlikeye atıyorsun, bir daha düşün empati yap ve normal olarak ayarlarını yaptır. sis farlarının 30000k xenon olması sisli hava hiç bir işine yaramaz bunu da bil. o farları da sisli hava dışında kullanmakta pek işini yaramaz orj ayarları ile.

Örnek olarak Benim Lagunam orjinal xenon d2r ampüllü , fakat standartda sarı xenon , yani 4300 kelvin. ben 6000 kelvin d2r almıştım ampül arızalandığında, beyaz oldu farlarım, sislerime ise h1 xenon taktım yine 6000 kelvin. geçen hafta cuma günü sorunsuzca geçtim muayeneden.
Hiçbir ibare yoktu xenon olmasıyla ilgili, sadece yön hatalı filan yazmış , zaten far yükseklik ayarlığını araç kendi yapıyor elektrikli olarak , içerden kumanda edemiyorsunuz yani. ama yinede yazmış sağolsun :) xenonlardaki sisler için ise bişey demediler ama çocuklar genç ,aklı başında kişilerdi, sorun çıkartmaya muktedir kişiler değildi, orta yaş üstüne denk gelsek direk o beyazları gördüğü anda orjinal olup olmadığına bile bakmadan sarı ışığa kitlenmiş olanlar var :D

bahsinize göre aracınızda orj olarak otomatik yükseklik ayarlayıcısı mevcut, bu durumda patlayan ampüllerinize yada yanan sisteminize balansları ulu orta görünen çakma diye adlandırılan xenon far sistemlerini takmanız sıkıntı çıkarmıyor şimdilik. otomatik ayarlayıcınız sistemde aktif olarak çalışmaya devam ettiği sürece tabi.

dediğim tarih önemli. 03.03.2014 ve sonrası sis farlarında xenon olması ağır kusur olarak uygulanmaya başladı.

.

darkmoon
10-03-2014, 11:10
sislere xenonlara gerçek amacında takılsa yani gerçekden sisde ve kötü havada görme amaçlı takılsa 3000k gibi aslında çok faydalı hemde aşırı hem sürücüye hemde yolda diğer gidenlerinde önünü açıyorsunuz..

bunun dışında sise görüntüsel show yapıyım diye gidipde xenon takanlara bende karşıyım heleki gözleri mahveden xenonlar var adam takmış 12000k 30000k gece adamın o ampülleri yüzünden kendi önümü göremiyorum o kadar parlak ki yürüyen spot makinesi..

farlarda mercek oldukça kısalarda xenonada karşı değilim yeterki 6000k yı geçmesin hatta mümkünse 4300 yada 5000k arası takarsa yani fabrikasyon değerlerde bir ampül hem orjinal bir iş yapmışolur hemde hm kendi çok güzel önünü görür hemde yoldakileri en ufa rahatsızlık vermez.

darkmoon
10-03-2014, 11:13
bahsinize göre aracınızda orj olarak otomatik yükseklik ayarlayıcısı mevcut, bu durumda patlayan ampüllerinize yada yanan sisteminize balansları ulu orta görünen çakma diye adlandırılan xenon far sistemlerini takmanız sıkıntı çıkarmıyor şimdilik. otomatik ayarlayıcınız sistemde aktif olarak çalışmaya devam ettiği sürece tabi.

onun aracında orjinal bixenon far varmış zaten anladığım kadarı ile fabrikasyon yani sadece xenon ampülü patlayınca 4300k değilde 6000k olanından takmış o kadar..

mr.korhan
10-03-2014, 11:17

dediğim tarih önemli. 03.03.2014 ve sonrası sis farlarında xenon olması ağır kusur olarak uygulanmaya başladı.

.

Balastada gerek yok bende, direk orjinal aracın kendi tesisat soketine uygun philips 6000 kelvin aldım orjinal ampül yani , bu sonradan takılan çin xenon soketleriyle hiç alakası yok :)

Muayene tarihim dediğim gibi geçen haftaki cuma, yani 3 gün önceki değil bir önceki cuma,oda ayın 28 i oluyor, sisler xenonken tam vaktinde geçmişim desenize :D

orhan_guney
10-03-2014, 11:29
mercek farda xenon gecıyormu ?

Frid
10-03-2014, 11:32
onun aracında orjinal bixenon far varmış zaten anladığım kadarı ile fabrikasyon yani sadece xenon ampülü patlayınca 4300k değilde 6000k olanından takmış o kadar..

Balastada gerek yok bende, direk orjinal aracın kendi tesisat soketine uygun philips 6000 kelvin aldım orjinal ampül yani , bu sonradan takılan çin xenon soketleriyle hiç alakası yok :)

Muayene tarihim dediğim gibi geçen haftaki cuma, yani 3 gün önceki değil bir önceki cuma,oda ayın 28 i oluyor, sisler xenonken tam vaktinde geçmişim desenize :D

evet aynı fikirdeyiz, hepimiz doğru şeyi anlamışız. ben fazladan detay (çakma xenon balans vs gibi) verdim ki başka sorusu olacak olanın şüphesi kalmasın diye.

halojen farlı bir araca, mercek olsa da olmasa da sonradan orj olmayan bir xenon far sistemi takmak ağır kusur, yada tadilata tabi.

darkmoon
10-03-2014, 11:47
bence o ağır kusura çok saçma sadece insana 5-10 dakikarlık bir ek iş çıkartıyor muayeneden önce ve sonra o kadar..

onu ağır kusur yapıcaklarına merceksiz farda xenonu ağır kusur yapsalardı gerçekden amacına uygun dört dörtlük iş yapmış olurlardı.. en azından merceksiz yürüyen spot gibi gezen insanlar belki biraz duyarlı olurduda araçlarının orjinalden varsa merceklisini yoksa sonradan mercek yaptırıp bizleri rahatsız etmekden kurtulurlardı... :)

Boost Up
10-03-2014, 11:50
mercek farda xenon gecıyormu ?

Abi bildiğim kadarı ile far yıkama ve elektronik far alçaltma yükseltme olması lazım. Yani içerden ayarlanmaması lazım.

imprezaWRC
10-03-2014, 11:50

http://i.hizliresim.com/xRzRL1.jpg

Tavuk karası hastalığı mı var? Eğer öyle ise, onun tedavisi 30k xenon ile başkalarının gözlerine tecavüz etmek değil. Sen önünü gör, başkası kör olsun hiç önemli değil dimi? Fotoğraftan bile gözlerim acıdı.

Senin gibi sürücü bozması tipler arkamda belirdiğinde, yol veriyorum, sonra da tüm yol boyu uzunları dayıyorum, madem sen önünü göreceksin diye milletin retinasını yakmayı kendine hak bilmişsin, o zaman darılma, gücenme yok benimde sen ve senin gibilerin retinasına tecavüz hakkım doğuyor.

darkmoon
10-03-2014, 12:02
benim sislerim 3000k yani koyu sarı .. ve sadece sis de kötü havada açarım.. ben önümü görürüm benim sayemde çok insanda önünü görür yada peşime takılmıştır siste falan..

xenon doğru amacına uygun kullanılsa çok faydalı bir şey..
benim gibi kullanan insan sayısı herhalde beş parmağı geçmiyor..

Erol.Tunch
10-03-2014, 12:03
Birçoğunuz durumu yanlış anlamışsınız. Hepsini açıklıyorum sayın arkadaşlar.

Boost Up : Asla ve asla sis farlarını yakarak trafikte gezmedim ve gezmem. Eğer gezen biri olsaydım karşı tarafı rahatsız eder diye mercek kullanmazdım. Yanlış anlamışsın.

Berkan : beni söylediğim ilk cümlenle aynı. Burda tek dikkat etmediğim Frid isimli arkadaşımız tarih vermiş. Ben onu görmedim.

EmrE-35 : kendi rahatsız olduğum şeyi başkasına yapmam.dediğim gibi asla yakmıyorum.sadece görüntü.

Frid : Yukarda bahsettiğim.gibi kullanmıyorum ve tarihe dikkat etmedim. Umarım birbirimizi anlamışızdır. Yeme konusunda haklı olabilirsin. Sadece far sök tak zamanımı aldı o kadar.

Yeterince ifade edebildiğimi düşünüyorum. Iyi forumlar.

Erol.Tunch
10-03-2014, 12:19
Şu konuyada açıklık getireyim. Herkes şimdi dicekki. Madem sis yakmıyosun niye yolu göstersin diye ayarlı ? Taktıran ve takan kişi o şekilde ayarlamış. Bende sis farı yakmadığım için umursamadım. Hepinize iyi forumlar.

imprezaWRC
10-03-2014, 12:38
Şu konuyada açıklık getireyim. Herkes şimdi dicekki. Madem sis yakmıyosun niye yolu göstersin diye ayarlı ? Taktıran ve takan kişi o şekilde ayarlamış. Bende sis farı yakmadığım için umursamadım. Hepinize iyi forumlar.

Sen kuzenine şifreni verme o zaman.

Madem senin bilgin dışında yapılmış, bir zahmet yeniden ayarlattır. Sis farını yakmıyorsan, fotoğraf çekildiğinde şekil olsun (ne demekse) diye mi yaktın.

Bir dediğin, bir dediğini tutmuyor.

Erol.Tunch
10-03-2014, 12:47
imprezaWRC : arkadasin sislerde xenon artik gecmiyo yazisini gorunce muayneden aracim bu sekilde gecti diyerek basimdan gecen olayi anlattim. Sadece 3 marttan sonra gecmiyo demis oraya dikkat etmemistim. Onuda zaten belirttim. Resimde eger dikkatli bakarsan arac kaldirimda park halindeyken cekilmis bi fotograf. Dediklerim gayet ortada. Yakmiyosun madem niye oyle ayarlattin cumlesinin gelecegini bildigim icin tekrar aciklama yaptim. Birilerinin retinasina tecavuz etme gibi egom olsaydi eger.farlara mercek takmazdim.

Burda asil konu su; siste xenon yasak diye okuyunca basimdan geceni paylastim.

emrah-58
10-03-2014, 16:50
tüv'de çevresi olan bir arkadaş varmı, ufak bir sorunum varda

EmrE-35
10-03-2014, 17:01
imprezaWRC : arkadasin sislerde xenon artik gecmiyo yazisini gorunce muayneden aracim bu sekilde gecti diyerek basimdan gecen olayi anlattim. Sadece 3 marttan sonra gecmiyo demis oraya dikkat etmemistim. Onuda zaten belirttim. Resimde eger dikkatli bakarsan arac kaldirimda park halindeyken cekilmis bi fotograf. Dediklerim gayet ortada. Yakmiyosun madem niye oyle ayarlattin cumlesinin gelecegini bildigim icin tekrar aciklama yaptim. Birilerinin retinasina tecavuz etme gibi egom olsaydi eger.farlara mercek takmazdim.

Burda asil konu su; siste xenon yasak diye okuyunca basimdan geceni paylastim.

Yakmıyorsan söktürsene hem bak muayneden de kalıyormussun. Neyse at yalanı, ......... inananı.

Mrt88
12-03-2014, 22:50
Sislerim xenon, acaba sigorta kutusundan sislerin sigortasını çeksem sıkıntı olur mu muayeneye girerken. Birde golf 5 gti da sis farının sigortası hangisidir acep :)

darkmoon
13-03-2014, 04:50
aslında çok zekice tamponu sök xenonları çıkart v.b uğraşıcağına sigortayı çıkart oraya yanmış bir sigorta tak :D sisler yanmassa sanırım ağır kusur olmaz.. :) bir dahaki muayenede aklımda bulunsun ne hammalık yapıcam tamponu sök v.b :D

S.Özcan
13-03-2014, 08:17
benim bir sis yanmıyormuş muayene istaysonunda fark ettim, şimdi işin gücün yoksa ampulu değiştir geri gel falan diye düşünürken onay geldi, hafif kusurlu geçmişim.
bu arada bende 4300k xenon taktırmıştım sislere, hadımköyde tipiye yakalandım yolumu göremedim ertesi gün söktürdüm, 3000k ile daha iyi görüş elde eder miyim?
kimse yanlış anlamasın normalde sisleri yakan birisi değilim.

darkmoon
13-03-2014, 08:24
3000k zaten fog light olarak geçer.. normalde kısalara uzunlara uygulanan bir ampül değildir.. zaten sis için yapılmış bir ampül tipidir.. ebayda aratırsan genelde 3000K (Fog Light) ibaresi görürsün zaten.. ben çok faydasını gördüm..

geçen sene ağır bir sis vardı sıfır önünü göremiyordun köprü yolunda bir açdım sanırsın aracın önünde bıçak var sisi yarıyor :) orta şeritten tıngır mıngır gidiyorum millet frene basa basa 10-20 gidiyor ben 60-70 :) neyse aynaya bir bakdım peşimde millet kuyruk olmuş beni takip ediyor :D milletede faydamız dokunuyor ara sıra :) 3000k doğru yerde kullanırsan gayet hem sana hem çevrendekilere faydalıdır.. :)