PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Perte çıkma hakkında

BurakCengizhanoğlu
23-01-2012, 10:46
Arkadaşlar dün üzücü bi kaza yaşadım.Arkamdan 130-140 civarı hızlarda gelen bir vectra tamponuma çarptı.Çarpmanın etkisiyle arabam yolda sürüklendi ve kaldırıma 2 jant lastik ile sol marşpiyel vurdu.Vurmanın etkisiyle 3 airbag de açıldı sol taraftaki.Ayrıca alt takımdada hazar oluştu.Karşı tarafın kaskosu yok ama trafik sigortasından mı yapılıcak benim hasarım? Perte çıkma durumu varmıdır? Perte çıkarsa trafik sigortası ödeyebilir mi ? Aracımın kasko değeri 23 000 tl.

KA®ANLIK
23-01-2012, 10:49
perte çıkarsa trafik sigortası 23.000TL yi karşılayamaz.
sizin kaskonuz varsa siz kaskonuzdan alın paranızı. kaskonuz yoksa kalan kısmı kişinin kendinden tahsil etmeniz gerekiyor.

yanılmıyorsam trafik sigortası 15.000TL ye kadar ödüyor hasarları

Onamdar
23-01-2012, 10:50
trafik sigortası 20 bin e kadar karşılıyor sanırım ama zararınızı karşılamak için mahkemeye başvurabilirsiniz

mert_leon
23-01-2012, 10:57
çok geçmiş olsun trafik siportası tamamını karşılamaz bende merak ettim şimdi karşı taraftan almak için mahkeme filan uğraşmakmı gerekicek şimdi .

BurakCengizhanoğlu
23-01-2012, 10:57
Şimdi telefon bekliyorum işte..3 airbag + çamurluk + alt takım zarar gördü perte çıkma olasılığı varmıdır acaba..

Cliosportve
23-01-2012, 10:58
Geçmiş olsun öncelikle
Trafik sigortası tam 20 bin TL karşılıyor hasarı
Karşı tarafın sigortasından yola hareket ile başlanması gerekir şu koşullarda

drummer582
23-01-2012, 10:59
Yuksek ihtimalle perte cikar burak cok gecmis olsun

Osman Bahadır
23-01-2012, 11:04
Zorunlu Trafik Sigortası teminatları 2011'de araç başı 20bin tl idi. 2012 yılında araç başı 22.500tl olarak düzenlendi. Kaza başı da 45bin tl. Ve karşı tarafın sigortası 2011'de düzenlenmiş dahi olsa güncel teminat tutarları esas alınır. http://www.guvencehesabi.org.tr/source/2012_trafiklimit.html

Araban pert olursa zorunlu trafik sigortası en fazla 22.5bin tl öder. Üstünü almak için karşı tarafı dava edersin.

erderd
23-01-2012, 11:08
Zorunlu Trafik Sigortası teminatları 2011'de araç başı 20bin tl idi. 2012 yılında araç başı 22.500tl olarak düzenlendi. Kaza başı da 45bin tl. Ve karşı tarafın sigortası 2011'de düzenlenmiş dahi olsa güncel teminat tutarları esas alınır. Güvence Hesabı (http://www.guvencehesabi.org.tr/source/2012_trafiklimit.html)

Araban pert olursa zorunlu trafik sigortası en fazla 22.5bin tl öder. Üstünü almak için karşı tarafı dava edersin.

22.500 tl odüyorsa trafik sigortası ,23.000 ise kasko değerin 500 tl için mahkeme eziyetine uğraşına değiceğine sanmıyorum. konuşarak karşı taraftan tahsilde edilebilir vermem etmem derlerse bence mahkeme uğraşı otu boku daha fazlasına çıkar

Blackbird
23-01-2012, 11:11
Sizin kaskonuz varmı ? Alt takım ne durumda bilmiyorum ama ben olsam perte çıkartmaya çalışırdım sigortacınızdan yardım almaya çalışın.

ulas
23-01-2012, 11:13
benzer bir durum eski aracımda benim başıma geldi %95 pert olması lazım yok olaki istemezlerse gidin masrafı çıkaracak servisle konuşun. Sonuçta başkasının hatası yüzünden kazalı araç kullanmak zorunda değilsiniz

vtec powe®
cok geçmiş olsun.

hasarı senin kaskon karsılar, onarım masraflarınıda karsı tarafın trafik sigortasından alır.

aracın perte cıkarsada eksik kalan tutarın peşine senin kaskon düşer, yanı hukuksal boyutlarıyla yine senin kaskon ugrasır diye biliyorum, yanılıyorda olabilirim...

BurakCengizhanoğlu
Benim kaskom var çok şükür hiç kaskosuz arabaya binmem.Ancak karşı tarafın yok işte sigortasından eğer 22.500 lira alabiliyosam 500 lira için uğraşmam.
Bu arada ilginiz için çok sağolun ..
Başka bilmem gereken bi durum var mı bu konularda dolandırılmayalım exper ler tarafından çok çakal oluyolarmış ..

Osman Bahadır
23-01-2012, 11:16
Kaskon varsa senin hiçbirşeyi dert etmene gerek yok. Teminat limiti de senin için önemli değil. Teminat tutarını yani 22.5bin tl'yi aşsa bile senin kaskon sana aracın piyasa değerinin tamamını öder. Teminattan fazla kısmını karşı tarafa mahkeme yoluyla rücu eder. Yani senin yerine o uğraşır karşı tarafla.

Senin bu saatten sonra tek yapman gereken aracı yetkili servis çektirip mümkün olduğunca masrafı yüksek gösterip aracı perte çıkartmak. Sonra da aracın piyasa değerini kaskona kabul ettirmek.

BurakCengizhanoğlu
23-01-2012, 11:18
Kaskon varsa senin hiçbirşeyi dert etmene gerek yok. Teminat limiti de senin için önemli değil. Teminat tutarını yani 22.5bin tl'yi aşsa bile senin kaskon sana aracın piyasa değerinin tamamını öder. Teminattan fazla kısmını karşı tarafa mahkeme yoluyla rücu eder. Yani senin yerine o uğraşır karşı tarafla.

Senin bu saatten sonra tek yapman gereken aracı yetkili servis çektirip mümkün olduğunca masrafı yüksek gösterip aracı perte çıkartmak. Sonra da aracın piyasa değerini kaskona kabul ettirmek.

Çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız. 2. büyük kazam oluyor ..
Megane 2 ile 13 bin tl tutarında bir kaza yaptım.Ancak perte çıkartmamışlardı aracı.O yüzden içim içimi yiyor.Ben bu arabayı bu şekilde zor satarım kim ister ki airbag açmış arabayı almak ..

ENGean
23-01-2012, 11:24
Şimdi telefon bekliyorum işte..3 airbag + çamurluk + alt takım zarar gördü perte çıkma olasılığı varmıdır acaba..

bnce cıkabılır.
sehıt konvoyunda abımızn aracına carptılar 2 aırbag,camurluk kapı sacı,sol şaseden hasar aldı arac 13bın tl gıbı bı rakamdı.
perte cıkardılar.buyuk ıhtımal sızınkınınde perte cıkma ıhtımalı war.
cok gecmıs olsun bu arada.

Boost Up
23-01-2012, 14:20
Pert olayı sanki aracın değerinin %40 ı olması gerekiyordu. Ama doğru mu hatırlıyorum bilmiyorum

Day Walker
23-01-2012, 14:26
1. kaskon varsa kaskodan başvur zaten karşı taraf kusurlu.+ olarak hasarsızlığın bozulmaz.
2.aracının poliçe bedeli 23k tl olabilir ancak 2. el değeri baz alınır.2. el değeri 20-21 ise ortası bulunur sana teklif edilir.o klozu yok ise ve araç 1 sene veya 6 aylık araç değilse poliçe bedelini hiç bir sigorta şirketi vermez.

zekky
23-01-2012, 14:32

Harfi harfine katılıyorum. Aynen bu şekil olucak

EREN34
23-01-2012, 14:38
Geçmiş olsun kardeşim. Arkadaşlar zaten herşeyi yazmışlar. Fiat parçaları servislerde pahalı. Yetkili servise çektirdin umarım aracı. Bu arada pert durumu firma ile alakalı. Mesela Anadolu sigortada hasar kasko bedelin %50 aştığı anda pert. Benim çalışıp yürüyen airbagsiz Bravom pert oldu mesela zamanında. Söz konusu Güneş sigorta ise o değer %70 idi en son. Firma %? pert ediyor onu çöz.

atabay
23-01-2012, 14:48

-------------------------------------------------------------------------------------------------

kurumsal olarak bu yolla çözüle bilir durum kesinlikle katılıyorum.kardesimin peugeot 207 ıle aynı tarzda hasarla perte cıkardılar izmir yetkılı servıste .çok gecmıs olsun

evelinkamenov
23-01-2012, 14:56
Geçmiş olsun.

ErenErdem
23-01-2012, 15:24
geçmiş olsun, hasar dosyanı kendi kaskonla açmalısın, karşı trafın trafik sigortasını kullanarak dosyayı açtırma. Kaskon sana tüm zararını öder. Büyük ihtimalde aracın pert olacaktır.

__FrK__
23-01-2012, 15:40
aracın pert e ayrıldıgı vakitteki alıcagın değeri sakın kasko değerinde belirtilen rakam sanma.
prosedur şudur 3 esnaftan teklif alınır alış ve satış olarak bunlara gore degerlendırılır. senın araban 23 yazar bu prim hesaplamak için belirtilir. ama arabana dısarda 18 mi 19 mu ne ederse onu alırsın buna ıtıraz etmen durumunda en fazla 500 1 lira oynar buda epey zamnını alır mumkun oldugu kadar suyundan gıtmen surecı hızlandırır

atabay
23-01-2012, 15:55
aklıma gelmişken bu tür arkadan çarpmalarda kesinlikle hastaneye emar ve sağlık kontrolu nün gerekli olduğunu söylüyorlar .doku omur ılık tramva gibi .olaydan kazadan 1 kac gun sonra cıkacak saglık sorunlarının önune gecmek ve magdur olmamak için . göz ardı etmeyelim .herkeze kazasız belasız sürüşler.

aniL43
23-01-2012, 16:06
Pert olayı sanki aracın değerinin %40 ı olması gerekiyordu. Ama doğru mu hatırlıyorum bilmiyorum

bende böyle biliyorum, eksperin belirlediği hasar tutarı araç kasko değerinin %40 ından fazla ise perte ayrılıyor galiba.

fakat kaskonun ödeyeceği rakam bi kaç aşamada belirleniyor

donanım model vs sizin aracınızla eşdeğer modelleri araştırıyor kasko atıyorum en düşük 20.500 en yüksek 24k arasında değişiyor fiyatlar. buna göre ortalama bir fiyat belirleyip size teklif ediyor.

bu aşamalarda hem hasar tutarı belirlenirken hem de fiyat teklifi sırasında eksperle aranızı olabildiğince iyi tutmaya bakın derim hatta tanıdık fln sokarsanız araya sonuç daha iyi olabilir

GörkemT.
23-01-2012, 16:09
bencede buyuk ihtimalle perte cıkar buyuk gecmıs olsun..

sedat s
23-01-2012, 16:39
gecen yaz bı arkdasımda meganla su kanalına uctu araba enkaz halde şasi dahı yamuldu ama yanlıs hatırmlamıosam ön cam kırılmadığı ıcın perte cıkarmadılar ( belkı baska bı camda olabılır yanlıs hatırlıyorsam affola) bı o konuyu konus bence

ygtrn
23-01-2012, 16:49
burak senin aracın perte çıkacağını pek sanmıyorum ama inşllah öyle olur, araçta arka tampon dışında hiçbir kaporta hasarı yok, sol taraftaki 2 jant gidik ama onlarda aracın orjinal jantları değil kasko bu orjinal olmayan sonradan takılan jantlarıda kapsama altına alırmı bilmiyorum, alt takımlara gelince hasar nedir bilmek gerekir öncelikle.....

BurakCengizhanoğlu
23-01-2012, 18:51
evrakları yeni tamamlayabildim.Yarın sabahtan gidicem experle konuşucam yetkili serviste araç..
Jantların onarımını hallederiz dedi exper.. Bakalım hayırlısı

EREN34
23-01-2012, 18:54
evrakları yeni tamamlayabildim.Yarın sabahtan gidicem experle konuşucam yetkili serviste araç..
Jantların onarımını hallederiz dedi exper.. Bakalım hayırlısı

Eger policene dahil degilse ve ona ragmen jant tamiri icin hallederiz dediyse exper ilimli biri gibi. Sende az huyuna git gule oynaya isi bitirin.

Umarim sende benim gibi levye ile exper kovalamzsin:D

BurakCengizhanoğlu
23-01-2012, 18:55
Eger policene dahil degilse ve ona ragmen jant tamiri icin hallederiz dediyse exper ilimli biri gibi. Sende az huyuna git gule oynaya isi bitirin.

Umarim sende benim gibi levye ile exper kovalamzsin:D

:) Bu dediğm fiat servisindeki exper di.Kaskomla konuştum siz yaptırın biz parayı karşı taraftan alırız kaskoda bozulmaz dedi.Ayrıca karşı tarafın experide gelicek mi bakmaya yoksa servisteki exper şu şu dedikten sonra yapılıcak mı her türlü ?

EREN34
23-01-2012, 19:02
:) Bu dediğm fiat servisindeki exper di.Kaskomla konuştum siz yaptırın biz parayı karşı taraftan alırız kaskoda bozulmaz dedi.Ayrıca karşı tarafın experide gelicek mi bakmaya yoksa servisteki exper şu şu dedikten sonra yapılıcak mı her türlü ?

Hasar fazla oldugu icin gelir buyuk ihtimalle. ufak tefek hasarlarda yetkili ve anlasmali servise gelmeden ok verenler oluyor. İsin rajonu gelecek gorecek cikarilan parca listesini ve fiyatlarina bakacak gerek olmadan servisin yazdigi varsa sildirip ok verecek. Onarim esnasinda parcalar takilmis ve boyadan sonra hazir halini fotograflayacak falan

arteus
23-01-2012, 19:02
http://img580.imageshack.us/img580/7658/sdc10430z.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/580/sdc10430z.jpg/)

Çektirdiğin servis hasar danışmanıyla görüş fiyatı olabildiğince yükseltsin. Benim araba için 13000 tl hasar yazmışlardı 2 kapı ön çamurluk başka hiç birşey yoktu ve pert verdiler

BurakCengizhanoğlu
23-01-2012, 19:09
http://img580.imageshack.us/img580/7658/sdc10430z.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/580/sdc10430z.jpg/)

Çektirdiğin servis hasar danışmanıyla görüş fiyatı olabildiğince yükseltsin. Benim araba için 13000 tl hasar yazmışlardı 2 kapı ön çamurluk başka hiç birşey yoktu ve pert verdiler

Geçmiş olsun sizede..Bu şekilde perte çıktıysa araç sanırım benimkide çıkar.Zaten 3 airbag kafan 5 bin lira diyenler oldu ..

arteus
23-01-2012, 19:10
doğrudur airbagler belkide daha fazlada olabilir

ygtrn
23-01-2012, 19:35
Geçmiş olsun sizede..Bu şekilde perte çıktıysa araç sanırım benimkide çıkar.Zaten 3 airbag kafan 5 bin lira diyenler oldu ..

knka airbag leri tamir yoluna gitme ihtimalleri varmı bilmiyorum, o şekilde çok ucuza mal ederler ama, yasal olarak senin sıfır airbag isteme hakkın var, o şekilde fiyatı ucuzlatmaya falan kalkarlarsa kesinlikle itiraz et, serviste kesilen faturada o airbaglerin sıfır fiyatı yazsın...

BurakCengizhanoğlu
23-01-2012, 19:49
knka airbag leri tamir yoluna gitme ihtimalleri varmı bilmiyorum, o şekilde çok ucuza mal ederler ama, yasal olarak senin sıfır airbag isteme hakkın var, o şekilde fiyatı ucuzlatmaya falan kalkarlarsa kesinlikle itiraz et, serviste kesilen faturada o airbaglerin sıfır fiyatı yazsın...

Yok expere sordum direk değiştirilip yeni airbag takılcak dedi exper kafa bi adama benziyo bakarsın take off jantlar full abarth body kit yaptırırım :D

se®k@n
24-01-2012, 01:19
Öncelikle geçmiş olsun. Ben kasko ve trafik sigortası yaptırırken hep 15-20 lira fazla yatırarak ekstra teminatlı yaptırıyorum poliçemi. Dolayısıyla sigorta tarafından kaza başına ödenen miktarlarda hep artıyor. Karşı taraf böyle bişey yaptırdıysa (ki sanmıyorum) tamamını bile karşı tarafın sigortasından alabilirsin.

ukku
24-01-2012, 01:25
Çok geçmiş olsun. Haberdar et.

volkan_gs
24-01-2012, 01:33
Çok geçmiş olsun ya, umarım perte çıkar en az zararla atlatmış olursun..

darkmoon
24-01-2012, 01:39
geçmiş olsun anlattığın kadarı ile doğru anlamışsam senin kaporta hasarın fazla yok masraf airbaglerde ve alt takımlarında yürüyende.. o yüzden yüksek ihtimal aracın perte çıkmıycakdır.. benim fikrim.. kaskon varsa zaten perte çıksada çıkmasada dert ediceğin bir şey yok otur evinde arkana yaslan aracının sana teslim edilmesini bekle kaskon gerekli her şeyle uğraşır..

pert ise parasını verir.. değilse tamir eder hasarsızlık indirimin varsa onuda bozmaz niye bozmaz çünkü karşı taraf %100 kusurlu sende kusur yok haliyle hata sende olmadığı için hasarsızlık indirimin bozulmaz..

Tekrar geçmiş olsun..

BurakCengizhanoğlu
24-01-2012, 01:50
Sağolun ilginiz için yarın yazıcam buraya haberleri..

Jeandan-R
24-01-2012, 03:58
Burak çok geçmiş olsun...

BosphorusBoys
24-01-2012, 08:15
Perte Çıkma %40 larla olacak bir durum değildir arkadaşlar.
Hasar meblanın araça göre kıyaslamak yanlış olur.

Önceliklede Geçmiş olsun arkadaşım.
Şimdi perte çıkmazsa ztn karşı tarafın sigortasından yapılacak
2012 döneminde sigorta yaptırmışsa 22,5bin tl ye kdr alabilirsin 2011 döneminde yaptırmışsa 20bin tl ye kdr alabilirsin.

Senin kendi aracın kaskosu var ise perte çıkma durumda şirket sana ödeme yapar.
Karşı kişiye rucu eder. ondan sonrası da seni ztn ilgilendirmez.

Önemli olan ; servisin ekspere çıkaracağı bedel listesidir.
Eksperde kendi kanaatince şirketin en az hangi şekilde zarar görmemesi için gerekeni yapar.

Osman Bahadır
24-01-2012, 12:36
...

2012 döneminde sigorta yaptırmışsa 22,5bin tl ye kdr alabilirsin 2011 döneminde yaptırmışsa 20bin tl ye kdr alabilirsin.

Yanlışın var arkadaşım.

Yürürlükte olan poliçelerde güncel teminatlar doğrudan geçerli olur. Yani poliçesi 2011'de kesilmiş olsa bile 2012 itibariyle güncel 2012 teminat tutarları, yani araç başına 22.5bin TL otomatikmen, kendiliğinden, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın geçerli olur.

Bakınız;

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik

Yeni teminat tutarlarının yürürlükteki sözleşmelere uygulanması
MADDE 24
(1) Bu Yönetmelik ile belirlenen teminat tutarları yürürlükteki bütün sigorta sözleşmelerine herhangi bir ek prim alınmaksızın uygulanır.
(2) Sigorta şirketleri, düzenledikleri poliçelerin ön yüzüne "Sözleşme süresi içinde Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakan tarafından teminat tutarları artırıldığı takdirde, bu poliçede yazılı teminat tutarları, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve ek prim alınmaksızın yeni teminat tutarları üzerinden geçerli olur." ibaresini yazmak zorundadır.

BurakCengizhanoğlu
24-01-2012, 18:19
Bugün gittim experle konuştum.Perte çıkması hainde bana verilecek paranın 18 19 milyarı geçmeyeceğini söyledi.Bende yaptırıyorum aracımı perte çıkartmıyıcaz..

Osman Bahadır
24-01-2012, 18:21
Bugün gittim experle konuştum.Perte çıkması hainde bana verilecek paranın 18 19 milyarı geçmeyeceğini söyledi.Bende yaptırıyorum aracımı perte çıkartmıyıcaz..

Sen exper diye servisin hasar danışmanı ile mi görüşüyorsun?

Eğer servisin hasar danışmanı ise görüştüğün, tabi ki yaptır diyecek. Para kazanacak adam. Yok sigortanın senin dosyan için atadığı exper ise, ki onu öyle her an bulamazsın, ancak seni pert olmama durumuna ikna etmek için söylemiş olabilir. Yoksa aracının gerçek piyasa değeri ne ise onu alırsın. Hadi olsun da 1-2 bin tl düşük olsun. 23 bin nerde 18 bin nerde...

Tunç
24-01-2012, 18:24
eger pert olsa bıle sıgorta kasko degerı olan 23 bın lırayı odemez verecegı rakam 19-20 olur

BurakCengizhanoğlu
24-01-2012, 18:25

Eğer servisin hasar danışmanı ise görüştüğün, tabi ki yaptır diyecek. Para kazanacak adam. Yok sigortanın senin dosyan için atadığı exper ise, ki onu öyle her an bulamazsın, ancak seni pert olmama durumuna ikna etmek için söylemiş olabilir. Yoksa aracının gerçek piyasa değeri ne ise onu alırsın. Hadi olsun da 1-2 bin tl düşük olsun. 23 bin nerde 18 bin nerde...

Yok ben kendi kaskomun expertiyle konuştum pert olabilir dedi ancak ben istemediğimi söyledim bakalım yarın tam olarak netleşicek..

Osman Bahadır
24-01-2012, 18:28
Son 6 ay içinde iki aracım pert oldu. Eşimde dostumda da aracı pert olanlar oldu. Ve hiçbiri reelde aracını sağlam haliyle satsa alıcı bulacağı fiyatın altını almadı sigortasından. Yalnızca birinde düşük değer biçildi. İtiraz edildi. O da dengine geldi.

Sen pert olmasın demişsen bundan sonrası nettir zaten, pert olmaz. Eksper değişim vereceği parçaya da onarım verir, vs masraf düşer. Belki yetkili servis dışında anlaşmalı servis bile önerebilir.

zekky
24-01-2012, 18:29
:icon_tup::icon_tup:

Editt bence karşı tarafla konuşun ekserle tekrar konuşun pert edin 20 21 bine anlaşmaya çalışın.
Bu taktirde arabanız yapıldıktan sonrada zararınız olucak kaza boya mevzusuna hertürlü arabanın fiyatı düşücek..

ramo35
24-01-2012, 18:34
kaskonuz varmış zaten bahsettiğiniz gibi bir hasarla araç zaten perte çıkar karşı tarafın sigortasından yaptırdınız diyelim arabanıza baglı biriyseniz sizin içinize sincekmi birde yarın öbür gün sizden araç satılırken zorlancagınızı düşünün bence aracı kaskodan perte çıkarın hiç uğraşmayın

BurakCengizhanoğlu
24-01-2012, 18:35
kaskonuz varmış zaten bahsettiğiniz gibi bir hasarla araç zaten perte çıkar karşı tarafın sigortasından yaptırdınız diyelim arabanıza baglı biriyseniz sizin içinize sincekmi birde yarın öbür gün sizden araç satılırken zorlancagınızı düşünün bence aracı kaskodan perte çıkarın hiç uğraşmayın

Bakalım bana ne kadar para ödeneceğine bağlı onun tam kesinleşmesi gerekiyo karar vermem için yarın tekrar arıycam..

S.Özeren
24-01-2012, 18:36
al 20 21 bin uğraşma salakmısın olm

ramo35
24-01-2012, 18:42
valla bence kaskodan alın paranızı hertürlü araçla hiç ugraşmayın sigortadan yaptırsanız hadi servis araştır hadi usta araştır düzgün olsun diye eee bide içinize sinmesi var hep aracın o kazalı hali gelcek yarın öbür gün bi yerden takırtı bişi geldgnde daha çok kıllancaksınız satmaya kalksanız almaya gelcek adam dicek arkadan hasar var airbag açmış in fiyattan vs bence hiç uğraşmayın kafa rahat olsun

BosphorusBoys
25-01-2012, 08:06
eger pert olsa bıle sıgorta kasko degerı olan 23 bın lırayı odemez verecegı rakam 19-20 olur

Pert olan araçlarda hiç bir zmn kaskodakini ödemeyecek diye bir kayıt yoktur.
vereceği fiyat o ghun şartlarında 2. el rayiş bedeli ağırlığıdır.

Örn ; 20bin laraya kaskolanmış albea diyelim
bunun şuanki rayiş bedeli için exper araştırma yapar 10 yerden ortalama ne ise onu sana sunar.

Snnde buna itirazın olabilir. Eş değerde internetten çıktı yada galericilerden tanıdığın varsa yazı vb vb gibi

cagri-35
25-01-2012, 10:04
Firma hangisi ? Firmalara göre % ler ve yaklaşımlar değişiyor.

Daha önce aracım pert oldu kaportada büyük birşey yoktu ama hasarı bende alttan almıştım. O zaman aracın saglamları 17 bin civarı ediyordu piyasa bu kadar yüksek değildi bana 11bin verdiler. İtiraz ettim 11.250 dediler. Sonra yanımda galeriaradı ikitane yetkili bir tane kendi çalıştıkları onlarda 12 civarı diyorlar , anlaşmalı yani zaten fiyat aldıkları yer belli,3 tane yer arıyorlar. Adamlar birde alıcakları fiyatı söylüyorlar onlara atıyorum piyasası 17 olan aracı galeri 14-15 e alıyorsa direk 12 diyor 13 diyor. Bunun üzerine ofise döndüm sahibinden i actımm 7 sayfa cıktı aldım dilekçe yazdım gittim dosya halinde müdürlüğü verdim. Gittiğimde çalışanın garip garip tavırları üzerine bende sakinliğimi koruyamadım korumalar eşliğinde dışarı çıkarıldım :)

Ardından sigortacımla görüştükten sonra başka bir tanıdık vasıtası ile aynı gün tekrar gittim ofise bir kaç telefon ettikten sonra verdikleri rakam bir anda 14.000 e çıkmıştı. Ben yine kabul etmedim 2 gün sonra telefon geldi 15.000 dediler, trafikten evraklarımı ıvır zıvır aldıktan sonra gittiğimde ofiste üzerine kavga dövüş 250 daha koydurdum :) Benim firma güneş'ti bir daha asla öyle bir hata yapmam . En son gittiğim günde bir adamcağız aynı şekilde derdini anlatmaya ugrasıyordu arabamı ben 30 a aldım sımdı satsam gene 30 eder diyor onlar piyasası 25 diyorlardı. Kaskoda sonuçta buradan para kazanıyor.

Sen üsturuplu bir şekilde itiraz et, ardındanda dilekçe yazarsın rakam içine sinmezse müdülüklerine ve sahibinden tarzı yerlerın cıktısını ekte gönderirsin reel rakam aralıgı böyle diye.Ama mesela bana ozaman çok bilmiş arkadaş sen bana 7 sayfa liste getirmişsinde bunların hepsi kendini akıllı sanan ikinci elden para kazanmaya calısanlar. Yani alsatcı demek istiyor. Kardeşim delimisin sahibinden com orası bı surude galeri var diyorum onlar şişirilmiş fiyat, piyasada hiçbirisi o rakamları etmez diyor. Baya gerilmiştim. Çok sinir dolu günlerdi umarım sende atlatırsın en hızlı ve uygun şekilde.

Geçmiş olsun.