PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kar ve buz için dökülen tuz?

ceratoniaorg
04-02-2012, 10:44
***** kış bodoslama geldi yollara buzlanmaya karşı dökülen tuz komple arabalarımızın altına geliyor. Bu tuz araçlarımıza zarar verirmi yıkatırken dikkat etmemiz gereken bişey varmı sonuçta kimse arabasını kaldırarak altını yıkatmıyor aracı kaldırmaya gerek varmı vsvs?

BlackEmperor
04-02-2012, 10:46
eğer o tuzu yemişse camurluk içleri ön takım vs gibi yerlere su tutturmakta fayda var

Bluttbeton
04-02-2012, 10:47
yıkatılması gerekir diye biliyorum zamanla tuz zarar verecektir.yıkatanlar var

emre_
04-02-2012, 10:47
Ben sabah 7 den arabanin basina indim altini ustunu komple yikadim simdide komple nxt ile geciyorum berbat hale gelmisti her noktasi altini krikoyla yikadim ben gerek bence var mahvediyo tuz sonucda yakici

Type-R
04-02-2012, 10:48
Tuz zararlı, yıkamak gerek.

a.colak
04-02-2012, 10:49
yollarda bile çukurlar oluşmuş tuz asfaltı mahvediyo aracada zararı olur bence

timucintt
04-02-2012, 10:51
zararlı tabiki ama sen 1 2 kere girdin tuzlu yola diye araban 2 saniyede çürümez emin ol... onun için sürekli arabanın altını yıkatmakta yarar var... ve araç altı için özel mumlatabilirsin... özel ilaçları var... kaydırıcı özellikte tuzlu yollarda suyun aracın altına direkt işlememesini sağlıyor...

SLH
04-02-2012, 10:58
Özellikle plastik yapılı malzemeleri çok çabuk yıpratmakta boyanında ömrünü yiyor güzelce yıkanmalı ayrıca bildiğim kadarıyla sadece tuz değil içine solusyonda karıştırıyolar daha etkili olsun diye zarar iki katına çıkıyor

caglargungor
04-02-2012, 11:21
valla bizim evin orda birisi atmış kapısının üzerine mermeri oymuş resmenn 1 haftada
bencede yıkatmakta fayda var

Cihan KESKİN
04-02-2012, 11:28
Hemen yıkatmalıyım bende bişi olmasın sonra korktum len:D

GokhanRS
04-02-2012, 11:44
karda aracı çıkarmadım kafam rahat :D

sadece yan sokakta yığılı kar varken inceden drift. onun dışında yola cıkmadım.

kv661
04-02-2012, 12:11
canına okur canına.

Time-R
04-02-2012, 12:25
Peki iyide altini nerede nasil ne onlemler alarak yikatacagiz?

multispace
04-02-2012, 12:28
yıkatmakta fayda var yakıyor resmen :S

BAŞAR
04-02-2012, 12:40
sıcak su ile yıkama yaptırabilirsin yada hiç çıkartmayacaksın aracı kafan rahat olucak.

Time-R
04-02-2012, 12:43
sıcak su ile yıkama yaptırabilirsin yada hiç çıkartmayacaksın aracı kafan rahat olucak.

Nerede yaptiracagiz? Normal yikamacilar altina su tutarlar mi acaba? Sonucta lift yok bu is yerlerinde merak ediyorum cozumunu.

Osman Bahadır
04-02-2012, 12:45
Nerede yaptiracagiz? Normal yikamacilar altina su tutarlar mi acaba? Sonucta lift yok bu is yerlerinde merak ediyorum cozumunu.

Kanalı veya lifti olan yıkamacılar var. Özellikle yol üstü benzinliklerde uzun ve geniş kanallı yıkamacılar olur. Otobüs, kamyon altı bile yıkarlar. Sıcak su da varsa güzel olur. Yıkama sonrasında koruyucu mum da uygulanabilir.

Time-R
04-02-2012, 12:47
Kanalı veya lifti olan yıkamacılar var. Özellikle yol üstü benzinliklerde uzun ve geniş kanallı yıkamacılar olur. Otobüs, kamyon altı bile yıkarlar. Sıcak su da varsa güzel olur. Yıkama sonrasında koruyucu mum da uygulanabilir.

Abicim belki armut pis agzima dus istiyorum ama istanbulda boyle yerlerle hic karsilasmadim, bildigin var mi? Yol ustu benzinlik derken otoyol, sehirlerarasi mi kast ediyorsun?

darkmoon
04-02-2012, 12:48
o tuz o karı yemişdir zaten ben kimsenin aracının altında o kadar çok tuz olucağını sanmam çünkü çok fazla kar yağdı ve o tuz o kara bile yetersiz kaldı kaldıki nerden aracın altına gelsin hani geçmiş seneler olsa tamam derdimde bu sene hiç sanmıyorum..

RottingChrist
04-02-2012, 13:11
sadece tuz değil özel kimyasallar da dökülüyor yollara. asfaltın bile yapısını bozduğuna göre gerisini siz düşünün. özellikle plastik ve lastik kısımlar daha çabuk etkileniyor. fitiller ve tamponlar gibi. arada bol su ile yıkatmakta fayda var.

senna
04-02-2012, 13:14
havalar kuruyunca kanalı olan bir yerde altını sabunlatabiliyorsan sabunlat birde sıcak suyla yıkat mis gibi olur

darkred
04-02-2012, 13:18
Bende arabamı garajdan cıkartmadım şuan içim rahat çünkü hiç aklımın ucundan geçmemişti yoldaki tuzun arabaya zarar verebileceği öğrenmiş oldum bunuda :)

darkmoon
04-02-2012, 15:20
ben kimyasal döküldüğünü sanmıyorum istanbul belediyesinin o kadar gelişdiğinide düşünmüyorum bildiğin tuzluyorlar o asfaltın bozulmasının nedeni tamamen yolların kalitesizliği bilgisizce altyapı ön fizibilite çalışması yapılmadan yapılan yolların kırılıp çökmesinden mutavelli olan şeyler..

koskoca karadeniz yolunu çökdü gitti milyon dolarlar harcadılar o yola.. işde yanlış bilgisizce yapılırsa böyle daha çok milyon dolarlarımız çöplere gider..

bora1311
04-02-2012, 15:48
yıkanmasinda yarar var, en iyisi karda arabayi hic cikartmamak :)

Naman
04-02-2012, 15:58
Jant içlerinin de tanzikli suyla yıkanması gerekir. Belli başlı kimyasallar karışmış jelimsi kar jant içine(jantın araç altı tarafında kalan çukur kısmı) dolar. Dolan bu bileşen tekerin dönmesinin oluşturduğu merkezkaç kuvvetinin yarattığı müthiş basınçla jant yüzeyine yapışır.

Bu en başta sanki aracın balansı bozulmuş gibi bir hissiyat uyandırır. Eğer tanzikliyle temizlenmezse bazı jantlarda kalıcı hasara ve tutturulamaz balans problemlerine sebebiyet verebilir.

Herkes boyasını düşünür ama jantlar daha çok zarar görür. Aslında lastikler de..

Tuncay
04-02-2012, 16:08
Ya içime kurt düşürdünüz:)
1 gün sürdüm karda okadarda kötü olmaz sanırım

Dragger
04-02-2012, 18:30
Kar yağışı boyunca hergün araç kullandım, günde en az 150km...

Bugun yıkattım ve özellikle jantların mahvolduğunu gördüm.

Arka offsetlerde çizikler ve izler dolu...Yazık oldu güzelim jantlara.

zıpzıp
04-02-2012, 18:33
arabayı cürütüyor eger cürük varsa daha büyütüyor.. boyayı solduruyor vs vsvs

MehmetCanA.
04-02-2012, 18:34
Asfalt'a berbat ediyorsa, arabaya zararı olur diye düşünüyorum..

onursumer
04-02-2012, 19:47
ben daha yıkatmadım tum kar boyunca heryerde gezdim :D

gerçi daha çok bembeyaz yollardan yana kullandım tercihimi ama genede ihmal etmeme lazım

sinan-s
04-02-2012, 19:57
Anında yıkatılmalı

Mr.K
04-02-2012, 19:58
arabayı cürütüyor eger cürük varsa daha büyütüyor.. boyayı solduruyor vs vsvs

aynen + krom parcnız varsa onlara da cok fazla dıkkatedın. Herne olursa olsun yoldan gelen bır araba yıkatılmaz hava soguk dıyıpte gıdıp frenlere jantlara su tutturmayın 1gun gecsın ustunden hıcbısey olmaz.Benzınlıklerde genelde lift'li alt yıkama bulunuyo sıcak su ile bırlıkte..Gıdıp yıkatabılırsınız.

Arac ıcın genel konusmak gerekırsede nxt(veya xx yy cıla oldugu surece cogu cogu cılaya zarar verır kar bıtene kadar yıkatmayın bısey olmaz.) kısaca arac kış sartlarına hazırlandıysa boya koruması yapıldıysa sorun yok yok yapılmadıysa eger detaya gırılmeden sadece uzun sure kalan bır cıla bıle sursenızaracı yıkatıp kısı gecırırsınız(takriben 15-20gunde bır tekrarlayarak cıla ıslemını)..