PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg’liye rapor mecburi değil

Day Walker
08-02-2012, 08:14
LPG’li araçlardan muayene sırasında istenen gaz sızdırmazlık raporu yılbaşından itibaren zorunlu evrak listesinden çıkarıldı. Bu durumun tehlikenin yanı sıra merdivenaltı imalatın yolunu da açacağı belirtiliyor
08 Şubat 2012 - 02:30

Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelge ile özellikle muayene sırasında istenen ve TMMOB tarafından verilen LPG’li araçlara yönelik periyodik gaz sızdırmazlık raporunu yılbaşından itibaren zorunlu evraklar listesinden çıkardı. TÜV Türk, bundan böyle LPG’li araçlarda sızdırmazlığı hafif kusur olarak değerlendirecek.
LPG’li araçlarda denetim 1999 yılından itibaren makina mühendisleri odalarına verilmiş, bu araçlar için de sızdırmazlık raporu alma zorunluluğu getirilmişti.

‘Her parça inceleniyor’
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı AİTM Yönetmeliği uyarınca, araçların muayene istasyonlarında fenni periyodik muayeneleri öncesinde istenmesi gereken LPG Gaz Sızdırmazlık Raporu düzenleme çalışması 1999 yılından beri; TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından başarıyla yürütülmekteydi” hatırlatmasını yaptı. Arslan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Makina Mühendisleri Odası’na bağlı Makina ve Uçak Mühendisleri tarafından yapılan sızdırmazlık kontrollerinde, LPG tankından gaz borularına kadar her parçanın titizlikle ve en son teknoloji kullanılarak incelenmekte, standartlara uygun olmayan dönüşümlerin düzeltilmesi sağlanmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile LPG’li araçlara yönelik periyodik gaz sızdırmazlık raporunun yılbaşından itibaren zorunlu evraklar listesinden çıkarılması ve araç muayene istasyonlarında hafif kusur olarak nitelendirilmesi, büyük bir tehlikeye ve karmaşaya neden olacağı gibi, bu genelge ile birlikte ‘merdiven altı’ imalatın yolu açılacak, birçok araç patlamaya hazır bomba gibi karayolunda dolaşacaktır.”
Bu arada, TÜKTURK bundan sonra sızdırmazlığın hafif kusur olarak sayılacağını, mevcut kontrollerin TÜVTURK tarafından da yapıldığını belirtti.

m.milliyet.com.tr (http://ekonomi.milliyet.com.tr/lpg-liye-rapor-mecburi-degil/ekonomi/ekonomidetay/08.02.2012/1499352/default.htm)

Osman Bahadır
08-02-2012, 08:23
Tamamen MMO(makine mühendisleri odası)'nın yaygarası... Para kaybı yaşayacakları için basmışlar yaygarayı...

Sızdırmazlığı kademeli olarak Tuvturk alıyor. Tıpkı egsoz muayenesi gibi... Tüm araç muayenelerinin tek elden yapılması da vatandaş için bence büyük kolaylık sağlar. Olması gereken de budur.

Tuvturk, MMO'dan alınacak sızdırmazlık raporunu mecburiyet olmaktan çıkarıp, sonra kontrolü kendisi yapacak.

Bi dünya da laf etmiş MMO, yok "artık kontrolsüz olacak"mış, yok "merdivenaltı montaj artacak"mış... Desenize "ne güzel havadan para geliyordu, ondan oluyoruz" diye...

Alican
08-02-2012, 08:43
sızdırmazlık raporuna gerek yokdu, tuv personelınde sızdırmazlık raporunu veren kısılerde olan cıhazın aysından var. Aynı işi tüvde yapıyor yazık değilmi boşa gıden paraya...

Skyhawk34
08-02-2012, 08:43
Anlatılan gibi Olursa Çok doğru merdiven altı tavan olur
ama bir başka yerden de kontrolü yapılıyordu bildiğim kadarıyla isatasyondakiler tarafından

Trance-R
08-02-2012, 08:46
çok güzel uygulama , tebrik ediyorum ...
1 ay sonra muayenem var bakalım neler olacak ... değişir kurallar yine belki ..

SOMEONESPECIAL
08-02-2012, 08:47
Tamamen MMO(makine mühendisleri odası)'nın yaygarası... Para kaybı yaşayacakları için basmışlar yaygarayı...

Sızdırmazlığı kademeli olarak Tuvturk alıyor. Tıpkı egsoz muayenesi gibi... Tüm araç muayenelerinin tek elden yapılması da vatandaş için bence büyük kolaylık sağlar. Olması gereken de budur.

Tuvturk, MMO'dan alınacak sızdırmazlık raporunu mecburiyet olmaktan çıkarıp, sonra kontrolü kendisi yapacak.

Bi dünya da laf etmiş MMO, yok "artık kontrolsüz olacak"mış, yok "merdivenaltı montaj artacak"mış... Desenize "ne güzel havadan para geliyordu, ondan oluyoruz" diye...

Bi zamanlar noterlerde böyle ağlıyordu :)

imparatoR
08-02-2012, 09:17
sızdırmazlık almak için gittiğin adam ların hiç enine boyuna incelediğinide hatırlamıyorum ki zaten..arabaya uzaktan bakarak sızdırmazlık veriyorlardı..

hmmm yakışıklı duruyor bunda sorun olmaz gibi:D:D

8.000rpm
08-02-2012, 09:17
noter işi süper oldu fakat :):)

Utku
08-02-2012, 09:21
hafif kusuru anlamadım ben ? "sızdırıyor ama mühim değil hafif kusur" da ne demek ? eyvallah boşu boşuna iki istasyon dolaşılıyodu ayrı para ödeniyodu tek biyerde yapılması vatandaş için iyi ama hafif kusur sayılma dalgasını anlayamadım

Osman Bahadır
08-02-2012, 09:33
hafif kusuru anlamadım ben ? "sızdırıyor ama mühim değil hafif kusur" da ne demek ? eyvallah boşu boşuna iki istasyon dolaşılıyodu ayrı para ödeniyodu tek biyerde yapılması vatandaş için iyi ama hafif kusur sayılma dalgasını anlayamadım

Üstte yazdım gerçi ama...

MMO olayı saptırıyor. Sadece MMO'dan sızdırmazlık raporu olmaması hafif kusur sayılıyor. Yoksa sızdırması değil. Sızdırmazlık kontrolünü TUV yapıyor zaten gerek dedektörle, gerek köpükle... Sızdırıyorsa yine ağır kusur. Sadece raporu yoksa hafif kusur.

Üstteki haber tamamen yanlı, yönlendirmeyle, amacına uygun bir şekilde kaleme alınmış. Hatta MMO parayla bastırmış da olabilir haberi...

onursumer
08-02-2012, 09:35

o birazda o.b.k nın dediği gibi makine mühendisleri odasının abartması kontrolu tuvturk yapıcak artık :D

edit: benden ocne yazılmış ztn :D

Utku
08-02-2012, 09:36
şimdi oldu eyv gazetede okuduydum konuyu okumamıştım :)

civic_ef
08-02-2012, 10:42
mevcut lpg kiti olan yani ruhsatına lpg işletilmiş araçlar hariç sadece sıfır lpg montajı yapılan araçlar MMO(makine mühendisleri odası)'dan projelerin onaylanması ıcın sızdırmazlık raporu şart.Ayrıca istasyonlarda muayene kontrolunde gaz kaçak kontol cıhazında kaçak çıkması durumunda araç muayeneye alınmaz yada ağır kusur olarak değerlendirilir.Tankında kullanım süresi 10 yılı aşması durumunda ağır kusur.

Ramiz
08-02-2012, 11:03
Ben muayeneye sızdırmazlık raporu olmadan gittim ve araç hafif kusurlu olarak vize aldı

timucintt
08-02-2012, 17:59
çok iyi oldu bu... eskiden 40 50 arabalık konvoylarla sızdırmazlığa bakıyorlardı sıra sana gelene kadar 1 2 saat geçiyordu bide üstüne üstlük adam gibi ölçüm yapmadan 25 lira geçiriyorlardı... bence çok iyi oldu.... en azından tüvturk adam gibi yapar bu işi...

cliver
08-02-2012, 18:02

:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup:

drummer582
08-02-2012, 19:46
Sirf sizdirmazlik almaya ankaradan konyaya gittim,ayni sehirde olma zorunlulugu vardi.iyi olmus keske daha onceden dusunselerdi..

darkmoon
08-02-2012, 20:16
geçen haberlerde vardı lpg li araba sahipleri sızdırmazlık yaptırmamız gerekir falan diyorlardı :D :D bu işde ibr garip sızıdrmazlık istenir millet isyan eder sızdırmazlık istenemz lazım derler :D

Osman Bahadır
08-02-2012, 20:19
Ben MMO'nun gücünü dün ve bugün en büyük haber kanalları ve gazetelerde yayınlattıkları "haberler"le gördüm. Adamlar olayı öyle bir saptırmışlar ve öyle güzel sözde LPG'li araç kullanıcıları bulmuşlar ki TV'de ve gazetede haberleri ve sözde kullanıcı yorumlarını görünce "meğer MMO ne büyük amme hizmeti yapıyormuş da haberimiz yokmuş" dedim kendi kendime... Fitre, zekat, sadaka, kurban derisi gibi bilimum hayr-u hasenât'ı da hakediyorlarmış meğer... Biz bilememişiz kıymetlerini...

Anu
08-02-2012, 20:37

Kesinlikle bu yoruma katılıyorum, buradan gelen para inanılmaz miktarlarda. Muayene yapılırken ayrı bir sızıntı kontrolü yapıldığını gördüğümde MMO belgesinin niye zorunlu olduğunu merak etmiştim. Bu evrağın kalkmasının tek kötü yanı MMO çatısı altında sadece bu işi yapan mühendislerin işsiz kalacak olması.

otomania
09-02-2012, 00:56
devlet ilk defa vatandaşı eziyetten kurtardı.

fasterhan
09-02-2012, 14:19
eryamandaki tüv e ısrarla 1 senelik araba için sızdırmazlık raporuna gerek yok dedigim halde hafif kusurlu yazdı çıldırttı beni :D :D .... tertemiz bir muayne kagıdım olmasını istiyodum yinede hıyar adam yüzünden bir tane hafif kusurlu geçirdik arabayı :D :D

mechanic
09-02-2012, 14:35
Üstte yazdım gerçi ama...

MMO olayı saptırıyor. Sadece MMO'dan sızdırmazlık raporu olmaması hafif kusur sayılıyor. Yoksa sızdırması değil. Sızdırmazlık kontrolünü TUV yapıyor zaten gerek dedektörle, gerek köpükle... Sızdırıyorsa yine ağır kusur. Sadece raporu yoksa hafif kusur.

Üstteki haber tamamen yanlı, yönlendirmeyle, amacına uygun bir şekilde kaleme alınmış. Hatta MMO parayla bastırmış da olabilir haberi...
sen de maşallah her satırda giydirmeye çalışmışsın. normalde kimse bu kadar saldırmaz mmo'ya..

çok iyi oldu bu... eskiden 40 50 arabalık konvoylarla sızdırmazlığa bakıyorlardı sıra sana gelene kadar 1 2 saat geçiyordu bide üstüne üstlük adam gibi ölçüm yapmadan 25 lira geçiriyorlardı... bence çok iyi oldu.... en azından tüvturk adam gibi yapar bu işi...
tüvtürk denen kuruluş TÜRK bile değil, konsorsiyom. mmo da en azından paran yurtta kalıyordu.

devlet ilk defa vatandaşı eziyetten kurtardı.

merak etmeyin devlet 1 verir 10 alır...

benim şahsi fikrim mmo ve devletin hesaplaşmasıdır. sesi çıkan grup ve odalar gibi, mmo yönetime boyun eğmediği sürece bu tip yaptırımlar gelecektir.

Allah kaza bela vermesin inşallah vatandaş bilinçli davranır da dikkat eder arabasına...

Osman Bahadır
09-02-2012, 15:07
sen de maşallah her satırda giydirmeye çalışmışsın. normalde kimse bu kadar saldırmaz mmo'ya..

tüvtürk denen kuruluş TÜRK bile değil, konsorsiyom. mmo da en azından paran yurtta kalıyordu.

merak etmeyin devlet 1 verir 10 alır...

benim şahsi fikrim mmo ve devletin hesaplaşmasıdır. sesi çıkan grup ve odalar gibi, mmo yönetime boyun eğmediği sürece bu tip yaptırımlar gelecektir.

Allah kaza bela vermesin inşallah vatandaş bilinçli davranır da dikkat eder arabasına...

Vatandaş dikkat etmiyordu şimdiye kadar arabasına da MMO'mu dikkat ediyordu. Bırakın Allah aşkına. Sızdırmazlık kontrollerinin nasıl yapıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Hem bundan sonra kontrol yok diye birşey yok. Ben çok kişi biliyorum ki aracı sızdırmazlıktan geçmiş ama muayene istasyonunda gaz kaçağı tespit edilmiştir.

Tuvturk özel sektördür. Yabancı standartlarıyla kurulmuş, sonrasında devri yapılmıştır. Şu anda çoğunu senin benim gibi Türk vatandaşları işletiyor. MMO da devlet değildir. Bir meslek örgütüdür. Ama başka hiçbir meslek örgütünün sahip olmadığı kadar gelire sırf sızdırmazlık kontrolü yetkisi sayesinde sahiptir.

Sırf bir odanın geliri artacak diye vatandaş oradan oraya sürünmeli midir? Vatandaşı saatlerce kuyrukta bekleten ve doğru düzgün kontrol yapmaktan aciz bir meslek örgütünü vatandaş el birliğiyle ayakta tutmak zorunda mıdır?

Hem egsoz, hem de sızdırmazlık hem de fenni muayene tek noktadan çok da güzel yapılır. Vatandaş da hem yorulmamış olur, hem de ona buna boyun eğmek, ağam paşam demek, dönen çarklara göz yummak zorunda kalmamış olur.

Vatandaştan yana olduğum, tek bir meslek örgütünün çıkarlarını herşeyin üstünde tutmadığım için kusuruma bakma.

Trance-R
09-02-2012, 15:11
vatandaş dikkat etmiyordu şimdiye kadar arabasına da mmo'mu dikkat ediyordu. Bırakın allah aşkına. Sızdırmazlık kontrollerinin nasıl yapıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Hem bundan sonra kontrol yok diye birşey yok. Ben çok kişi biliyorum ki aracı sızdırmazlıktan geçmiş ama muayene istasyonunda gaz kaçağı tespit edilmiştir.

Tuvturk özel sektördür. Yabancı standartlarıyla kurulmuş, sonrasında devri yapılmıştır. şu anda çoğunu senin benim gibi türk vatandaşları işletiyor. Mmo da devlet değildir. Bir meslek örgütüdür. Ama başka hiçbir meslek örgütünün sahip olmadığı kadar gelire sırf sızdırmazlık kontrolü yetkisi sayesinde sahiptir.

Sırf bir odanın geliri artacak diye vatandaş oradan oraya sürünmeli midir? Vatandaşı saatlerce kuyrukta bekleten ve doğru düzgün kontrol yapmaktan aciz bir meslek örgütünü vatandaş el birliğiyle ayakta tutmak zorunda mıdır?

Hem egsoz, hem de sızdırmazlık hem de fenni muayene tek noktadan çok da güzel yapılır. Vatandaş da hem yorulmamış olur, hem de ona buna boyun eğmek, ağam paşam demek, dönen çarklara göz yummak zorunda kalmamış olur.

Vatandaştan yana olduğum, tek bir meslek örgütünün çıkarlarını herşeyin üstünde tutmadığım için kusuruma bakma.

+2012......

mechanic
09-02-2012, 17:40
.................

konu vatandaş yanında olmak değil göremediğin şeyi yazdım. bu bir hesaplaşma. sen işine geldiği gibi yorumla herkesin kendi fikridir. benim fikrim olduğu gibi.

sevmediğin o meslek örgütü devletten önce böyle bir kontrolün yapılması gerektiğini belirtip hayata geçirdi. bunu da unutmayın.
o paralar. evet kazandığı o paralarla bu ülkenin mühendislerine eğitim verdi belgelendirdi. vs.. vs..

ha mmo doğru düzgün mü çalışıyor? tüm çalışanları aynı kefeye koymamak lazım. orası da öyle bir yer nasıl ki Türkiyedeki diğer tüm kurumlar odalar vs gibi..

Frid
09-02-2012, 17:52
eryamandaki tüv e ısrarla 1 senelik araba için sızdırmazlık raporuna gerek yok dedigim halde hafif kusurlu yazdı çıldırttı beni :D :D .... tertemiz bir muayne kagıdım olmasını istiyodum yinede hıyar adam yüzünden bir tane hafif kusurlu geçirdik arabayı :D :D

bilgilendirmeleri adam gibi okumuş, dinlemiş, izlemiş olsaydınız o HIYAR'ın siz olduğunuzu belirtmemize gerek kalmazdı :D

mmo abartmış bildiğim kadarı ile kendileri aracın altındaki motordan tanka giden bağlantıları kontrol etmiyorlar

erhanarici18
09-02-2012, 18:25
sanırım sorumun cevabını burdan bulabilirim
şimdi benim araçta lpg var ama ruhsata işlenmemiş
projesi çizilmiş hazır ama onunda bi tarih olayı varmış tam olarak tarihi ne kadardır bilmiyorum ama geçmiştir büyük ihtimalle
aynı zamanda yeşil bi tane LPG ruhsatı var 2013 e kadar geçerli elazığdan alınmış
şimdi ben lpg yi işletirken tekrar proje çizdirmem gerekicekmi yoksa bu lpg ruhsatı bunun yerine geçermi
LPG ruhsatı nerde ne işe yarar

civic_ef
10-02-2012, 10:39
sanırım sorumun cevabını burdan bulabilirim
şimdi benim araçta lpg var ama ruhsata işlenmemiş
projesi çizilmiş hazır ama onunda bi tarih olayı varmış tam olarak tarihi ne kadardır bilmiyorum ama geçmiştir büyük ihtimalle
aynı zamanda yeşil bi tane LPG ruhsatı var 2013 e kadar geçerli elazığdan alınmış
şimdi ben lpg yi işletirken tekrar proje çizdirmem gerekicekmi yoksa bu lpg ruhsatı bunun yerine geçermi
LPG ruhsatı nerde ne işe yarar

projenız onaylı sanırım çünkü lpg ruhsatının 2013 yılına kadar geçerli olması demek 2011 yılı içinde sızdırmazlık raporu alınmış ve projenız onaylanmış olması demektır. muayenesını yaptırabılırsiniz sonrada trafıkten ruhsatınızı çıkartabılırsınız.lpg ruhsatın işlevi raporun alındığı tarıhı ve tekrar alınıcağı tarıhı gösterır.

easy_rider
10-02-2012, 11:01
Aracın zamanı gelmişti ohh rahat bir nefes ne kuyruk oluyordu.

UmutBuran
10-02-2012, 13:46
Şimdi benimde bir sorum olacak bir tane araç alıcağız lpg'li muayenesi bitik. Lpg'si ruhsata işli ancak sızdırmazlık raporu almaya gerek var mı? Eğer almazsak tuvturk bir sorun çıkarır mı ?

civic_ef
10-02-2012, 14:20
Şimdi benimde bir sorum olacak bir tane araç alıcağız lpg'li muayenesi bitik. Lpg'si ruhsata işli ancak sızdırmazlık raporu almaya gerek var mı? Eğer almazsak tuvturk bir sorun çıkarır mı ?

rapor almadan muayene yaptırabılırsınız.

Frid
11-05-2012, 21:52
güncel bir bilgi paylaşımı yapayım lpg tanklarının (tüp) üstünde bulunan tarih ile ilgili son düzenleme

07/10, 08/06 vs gibi iki haneli yazılan tarihlerde artık sızdırmazlık raporu zorunlu oldu. sızdırmazlık istenmeyen tarih örneği 2007/08, 03/2004 gibi yıl 4 haneli yazıyor ise problemsiz sızdırmazlık raporuna bu durumda gerek yok demektir.

yoshimura
11-05-2012, 22:05
patlamaya hazır bombamı :) bence mühendisler patlamış havadan para gitti ellerinden. yalandan dedektör tutuyo tamam diyordu zaten.

///KDrÖZER
12-05-2012, 08:20
ben muayeneye gittim tüpü komple tadilat etmiştim sızdırmazlık felan almadım güvenlik geldi dedektörle bi tuttu ruhsatta lpg yazıyorsa sorun yok dedi hafif kusurlu olarak geçtim muayeneden. muayene tarihim 04.05.2012

exca
12-05-2012, 11:06
zaten mmo'ya ayar oluyordum. sanki yaptıkları bir iş varmış gibi hikayeden havalar bimilyon, vallahi çok iyi oldu . ayrıca muayene istesyonunda cihazla baktılar sızdırmazlığa, yalandan para kazanıyorlardı...

Trance-R
12-05-2012, 11:29
ben dün tespit tutanağı için tuvturk'e gittim . araçta lpg var dendi ... (trafik tescil belgesi için gitmiştim.) lpg işletmek istemiyordum ama ek-1'deki bilgileri değiştirdi personel , tespit formuyla beraber verdi.
sonra projemi aldım lpg taktırdığım yerden gittim de , şimdi de MMO'dan randevu aldım , sızdırmazlık için ...

peki MMO neden halen aktif ? ilk defa ruhsata işletileceği için MMO'ya mı gitmek zorundayız.

Frid
12-05-2012, 21:49
ben dün tespit tutanağı için tuvturk'e gittim . araçta lpg var dendi ... (trafik tescil belgesi için gitmiştim.) lpg işletmek istemiyordum ama ek-1'deki bilgileri değiştirdi personel , tespit formuyla beraber verdi.
sonra projemi aldım lpg taktırdığım yerden gittim de , şimdi de MMO'dan randevu aldım , sızdırmazlık için ...

peki MMO neden halen aktif ? ilk defa ruhsata işletileceği için MMO'ya mı gitmek zorundayız.

tespit işlemine gittim diyorsunuz trafik belgeniz mi kayıptı o durumda herhangi başka bir bilgiye bakılmaz istenilen tespit hizmeti gerçekleştirilir. diğer şartlar önemli değildir motor no şase no kontrolü yapılır sadece.

ilk tadilatlarda isteniyor proje onaylama yetkisi halen mmo sında ve onlarda da kalır

ALPER-VNS
12-05-2012, 22:51
Sirf sizdirmazlik almaya ankaradan konyaya gittim,ayni sehirde olma zorunlulugu vardi.iyi olmus keske daha onceden dusunselerdi..

benim de lpg istanbulda takılmıştı bunu öğrenince faturası da benim işime yaramaz hacı uğaşmayın bi daha taa istanbuldan göndermeye arayıp bulucaz falan diyolardı bi de.. ben fatura kestiririm ankaradan dedim.. ama keşke alaymışım.. gitti boşu boşuna 100 150 lira

İbrahim Erdem
13-05-2012, 01:46
O değilde şu sinir bozucu mavi yeşil tabanlı lpg stickerlarından kurtulacağım artık. Her gördüğümde sökesim geliyordu.

Frid
25-06-2012, 21:54
sızdırmazlık yine kalktı beyler haberiniz olsun, biraz çocuk oyuncağına döndü iş

sızdırmazlık yok hafif kusur - tüplerdeki tarih karmaşasını çözümlendi